در چند وقت گذشته، شایعه شده بود که فیسبوک قصد دارد از ارز دیجیتال خودش رونمایی کند و این اتفاق روز گذشته به‌صورت رسمی اتفاق افتاد. دیروز ارز دیجیتال فیسبوک با نام «لیبرا» (Libra) به‌صورت رسمی معرفی شد. با توجه به این‌که «ارز دیجیتال» به یکی از فناوری‌های محبوب دنیا تبدیل شده است، اصلا جای تعجب نیست که فیسبوک به‌عنوان یکی از پرچم‌داران دنیای فناوری، ارز دیجیتال خودش را معرفی کند.

نکته جالب در مورد ارز دیجیتال فیسبوک این است که لبیرا به‌صورت کامل توسط خود فیسبوک کنترل نمی‌شود. این موضوع با توجه به این‌که فیسبوک سابقه خوبی در نگهداری اطلاعات کاربران ندارد، می‌تواند خیال کاربران این ارز دیجیتال را راحت کند. در حقیقت، فیسبوک فقط یک صندلی در میز هیات مدیره این ارز دارد و بقیه صندلی‌ها به شرکت‌های ویزا، اوبر و اندرسن هورویتز تعلق دارد.

ارز دیجیتال فیسبوک

اما ارز دیجیتال فیسبوک چه تفاوتی با دیگر ارزهای دیجیتال دارد؟ خوب، مهم‌ترین موضوع این است که لیبرا کمتر هک می‌شود. این موضوع به این دلیل است که لیبرا توسط پول‌های دولت ایالات‌متحده پشتیبانی می‌شود؛ بنابراین با این‌که نمی‌توان ۱۰۰ درصد از امنیت آن مطمئن شد، ولی به دلیل حمایت دولت از آن، به نظر می‌رسد که ارزهایی مثل بیتکوین، مطمئن‌تر باشد. دیوید مارکوس که رئیس بخش Calibra از شرکت فیسبوک است (Calibra زیرمجموعه‌ای از فیسبوک است که ارز مجازی لیبرا را مدیریت می‌کند) در مورد این ارز گفته:

اگر به ارزش ۵۰ دلار، ارز دیجیتال لیبرا بخرید، این مبلغ وارد پایگاه داده Libra Reserve می‌شود. اینجا طوری طراحی شده است که ارز دیجیتال شما، هم امنیت بالایی داشته باشد و هم از ارزشش کم نشود. در حقیقت، لیبرا در مقایسه با دیگر ارزهای دیجیتال، بیشترین شباهت را به پول‌های چاپی دارد. لیبرا همان‌طوری تولید و مدیریت می‌شود که ارزهای کاغذی می‌شوند.

ارز دیجیتال فیسبوک در نیمه دوم سال ۲۰۲۰ میلادی در اختیار عموم قرار می‌گیرد. فیسبوک همچنین برنامه‌ای ویژه‌ای برای ساخت کیف پول مجازی خودش دارد تا کاربران بتوانند از طریق آن، لیبرا را ذخیره و خرج کنند یا انتقال دهند.

نظر شما در مورد «لیبرا» چیست؟


منبع: CNBC

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید