شرکت گوگل در مراسم I/O اندروید 10 را رسما معرفی کرد. سیستم عامل «اندروید 10 کیو» (Android 10 Q) از ویژگی‌های منحصر به‌فرد و جذابی بهره می‌برد که در ادامه آن‌ها را معرفی می‌کنیم.

در ابتدای مراسم گوگل I/O مشخص شد که تا این لحظه ۲٫۵ میلیارد دستگاه فعال اندرویدی در دنیا وجود دارند. همچنین جدیدترین نسخه از سیستم عامل اندروید، اندروید 10 نام دارد که البته نام کامل آن هنوز مشخص نشده است.

یکی از اولین ویژگی‌های اندروید 10 پشتیبانی این سیستم عامل از گوشی‌های تاشدنی است و خود را نسبت به اندازه‌های مختلف صفحه نمایش تغییر می‌دهد. این سیستم عامل قابلیتی به نام Screen Continuity دارد که باعث می‌شود اندازه نمایش محتوای مختلف با توجه به اندازه صفحه‌نمایش عوض شود. همچنین اندروید Q از اینترنت 5G پشتیبانی می‌کند.

گوگل در اندروید 10 سعی کرده است که ژست‌های حرکتی را عوض کند. این موضوع یعنی اینکه دیگر از «نویگیشن بار» خبری نیست. ژست‌های حرکتی اندروید 10 همه صفحه نمایش را شامل می‌شوند و کاربران فضای بیشتری هم روی صفحه نمایش در اختیار خواهند داشت. می‌توانید از پایین گوشی سوایپ کنید تا به صفحه خانه بروید. به سمت بالا سوایپ کنید هم می‌توانید به اپلیکیشن‌هایی که اخیرا باز کرده‌اید دسترسی داشته باشید. برای بازگشت به منوهای قبلی هم می‌توانید به سمت چت یا راست سوایپ کنید.

یکی دیگر از امکانات اندروید 10 قابلیتی جدید به نام Live Caption است. ویژگی جدیدی که با استفاده از یادگیری ماشینی فعالیت می‌کند و می‌تواند به صورت هوشمند کپشن بنویسد. این ویژگی روی هر محتوای چندرسانه‌ای که صدایی داشته باشد کار می‌کند. ویدیو، پادکست، پیام صوتی و… از این امکان پشتیبانی می‌کنند. درواقع می‌توانید هرچیزی را با زیرنویس مشاهده کنید. امکانی که برای افراد ناشنوا یا افرادی که مشکلات شنیداری دارند، مناسب خواهد بود. در لحظه‌ای که صدا پخش شود، کپشن به‌صورت خودکار به نمایش در می‌آید. هیچ اینترنتی هم برای این کار لازم نیست و هیچ دیتایی هم مصرف نمی‌کنید.

از دیگر ویژگی‌های یادگیری ماشینی سیستم عامل اندروید 10 می‌توان به Smart Reply اشاره کرد. این ویژگی روی اپلیکیشن پیام‌کوتاه اندروید کیو کار می‌کند و می‌تواند جواب‌های هوشمندی به پیام‌های کوتاه دریافتی شما ارسال کند. مثلا اگر آدرس جایی را با پیام کوتاه دریافت می‌کنید، می‌توانید از همان قسمت اعلان‌ها، پیام را لمس کنید تا آدرس روی نقشه باز شود.

شاید یکی از بهترین ویژگی‌های اندروید 10 کیو حالت تاریک آن باشد. این قابلیت زمانی که گوشی را در حالت ذخیره باتری قرار می‌دهید، فعال می‌شود. البته می‌توانید آن را دستی هم فعال کنید. حالت تاریک نه تنها ظاهر اندروید کیو را تغییر می‌دهد بلکه حالت تاریک تمام اپلیکیشن‌ها را هم فعال خواهد کرد.

اندروید 10 تقریبا ۵۰ ویژگی جدید در حوزه امنیت و حریم شخصی افراد دارد. ابزاری دارد که می‌توانید از آن برای حفظ اطلاعات شخصی خود و حتی مخفی کردن موقعیتی که در آن قرار دارید، استفاده کنید. مثلا می‌توانید مشخص کنید وقتی به مکانی خاص رسیدید، یکسری اپلیکیشن‌ها کار نکنند.

ویژگی Project Mainline هم در این سیستم عامل جدید دیده می‌شود. در این قابلیت، سیستم عامل بخشی از امکانات خود را در پس‌زمینه به‌روزرسانی می‌کند. این کار نیازی به راه‌اندازی مجدد گوشی ندارد. امکان به‌روزرسانی سریع برای موارد امنیتی هم به اندروید کیو اضافه شده است. گفته شده در آینده اطلاعات بیشتری از این قسمت منتشر خواهد شد.

قابلیت Focus Mode را هم در اندروید جدید مشاهده می‌کنید. این ویژگی قرار است روی اندروید 9 هم فعال شود و پاییز در اختیار تمام کاربران قرار می‌گیرد. این امکان جدید زمانی کاربرد دارد که شما می‌خواهید روی چیزی تمرکز داشته باشید و نمی‌خواهید وقفه‌ای در کارتان ایجاد شود. شما می‌توانید برنامه‌های مختلفی را انتخاب کنید و به آن‌ها بگویید که تمرکز شما را از بین نبرند.

اندروید جدید قابلیت Family Link هم دارد. یک ویژگی کنترل شخصی که با اندروید کیو در اختیار کاربران قرار می‌گیرد. زمانی که یک گوشی فعال با اندروید 10 را برای کودکی فعال می‌کنید، می‌توانید از امکان Family Link استفاده کنید. این ویژگی حساب کاربری گوشی را به حساب کاربری شما متصل می‌کند تا بتوانید متوجه شوید که چه اپلیکیشن‌هایی روی گوشی نصب می‌شوند و حتی بتوانید محدودیت استفاده از گوشی در نظر بگیرید.

نسخه آزمایشی اندروید 10 کیو از امروز برای ۲۱ گوشی از ۱۳ شرکت مختلف سازنده گوشی فعال شده است. همه گوشی‌های پیکسل هم این سیستم عامل را دریافت می‌کنند.


منبع: Google

علاقه‌ مجید به بازی‌های ویدیویی و تکنولوژی باعث شد که او در این حوزه فعالیت زیادی داشته باشد. مجید سال‌های زیادی است که در حوزه بازی‌های ویدیویی و تکنولوژی فعالیت می‌کند و درکنار اینکه خبرها و اتفاقات روز این حوزه را دنبال می‌کند، علاقه‌ زیادی به داستان‌ها و فیلم‌های فانتزی هم دارد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید