به راستی این بتل رویال چیست که همه عالم دیوانه اوست؟

وقتی از بتل رویال حرف می‌زنیم، نیاز نیست آن دوردست‌ها به دنبالش بگردیم؛ تازگی این سبک را هنوز حس می‌کنیم. مارس سال۲۰۱۷ بود که شرکت کره‌ای «بلو هول» اولین بازی بتل رویال را به ما هدیه داد؛ «پابجی»! بعد از آن شاهد بازی‌هایی در این سبک بودیم که محبوب‌ترین ‌آن‌ها «فورتنایت» بود. بازی‌ای بامزه که امروزه خیلی‌ها آن را بهترین بازی در سبک بتل رویال می‌دانند؛ اما به یک‌باره «اپکس لجندز» همه چیز را تغییر داد.

در فوریه ۲۰۱۹، شوکی عجیب طرفداران بتل رویال در خود فروبرد؛ «الکترونیک آرتز» هم پا به رقابت گذاشت. بدون هیچ خبر و پیش‌زمینه‌ای از قبل، ناگهان شاهد عرضه «اپکس لجندز» بودیم. بی‌خبر از همه جا، اخبار بازی را دنبال می‌کردیم؛ «اپکس لجندز» شخصیت‌های متفاوت دارد که هر کدام از آنان قابلیتی منحصر به فرد دارند. هاج و واج که آخر مگر بازی بتل رویال می‌تواند شخصیت‌های مختلف با کارایی مختلف داشته باشد؟ خیلی مشتاق بودم که بازی را بگیرم و بازی کنم که حداقل متوجه شوم چگونه چنین چیزی را ممکن کرده‌اند. گذشت تا بلاخره با آن همه گیر و گور و ضعف سرورهای «الکترونیک آرتز» ، بالاخره یک بار بازی کردن نسیبمان شد. بازی جالبی بود، حتی برای من که زیاد علاقه‌ای به سبک بتل رویال ندارم. در ابتدا با شخصیت «لایف لاین» دوره تمرینی را می‌گذرانید. به شما نحوه حرکت کردن و استفاده از قابلیت‌های‌تان آموزش داده می‌شود. جلوتر که می‌روید، نحوه استفاده از آیتم‌های ضروری (مانند سلامتی) نشان داده می‌شود. پیش‌تر که می‌روید، اسلحه‌ای روبروی‌تان است و کار با آن را یاد می‌گیرید. بعد از گذراندن آموزش‌های «بلادهاند»، به سراغ «پت فایندر» دوست‌داشتنی می‌روید تا ادامه آموزش را آنجا ببینید. او به شما یاد می‌دهد چگونه هم‌تیمی هایتان را سرپا کنید یا اگر کشته شدند، چگونه آن‌ها را دوباره به بازی برگردانید. بعد از آن نوبت استفاده از قابلیت برتر، یا همان آلتیمیت است. آلتیمت «لایف لاین» یک بسته مهمات است که از آسمان فرود خواهد آمد و شامل سه آیتم است.پس از آن، دوره آموزشی تمام می‌شود و شما آماده ورود به بازی خواهید بود.

پریدن از آسمان؛ مثل دیگر بتل رویال‌ها

بله؛ بازهم با پریدن از آسمان به سوی محیط، این بار با کشتی هوایی، بازی اپکس لجندز را آغاز می‌کنید. تیم‌ها۳ نفره است و یکی از۳ نفر مسئولیت پریدن و هدایت تیم را بر عهده دارد. نکته قابل توجهی که در این بازی به راحتی به چشم می‌آید، تمرکز  روی کارهای گروهی است؛ مثلا شما می‌توانید برای هم تیمی‌های‌تان مکانی را مشخص کنید تا به آنجا بروند یا به ‌آن‌ها هشدار دهید که در نقطه‌ای دشمنی دیدید یا حتی مشخص کنید که فکر می‌کنید دشمن به تازگی از مکانی رد شده‌است. همه این‌ قابلیت‌ها به بازی وارد شده‌اند تا ما به جای تک روی، بیشتر به فکر کارهای گروهی باشیم؛ که البته در نوع خود، خلاقیت به حساب آید.

هشدار! اینجا تیر‌ها هم  متفاوت‌اند

خیلی از ما با بازی‌های اول-شخص شوتر آشنایی داریم. از بچگی یاد گرفتیم همه تفنگ‌ها کارایی خود را دارند؛ مثلا همه ما می‌دانیم «اسنایپ» به چه دردی می‌خورد یا حتی با «شات‌گان» نباید دور دست‌ها را نشانه گرفت و شاید باید بیشتر مراقب ریلود کردن «ماشین‌گان» ها باشیم، چراکه خشاب عوض کردنشان بسیار طول خواهد کشید. تفاوت تفنگ‌ها آن‌قدر زیاد است که خیلی از ما تفنگ مورد علاقه خودمان را داریم. تنوع در تفنگ‌های بازی‌های اول-شخص شوتر، یکی از دلایلی است که ما را به سمت خودش  می‌کشاند و بعضی اوقات به این فکر هستیم که باید تفنگ مناسب خود را در میان این همه تنوع پیدا کنیم و ندای خوش قهرمانی را بشنویم.

این‌بار «اپکس لجندز» علاوه بر تفنگ‌های متنوع، تیرهای متنوع را هم به بازی آورده‌است. تیرها به پنج دسته تقسیم می‌شوند:

  • لایت (نارنجی)
  • هِوی (سبز)
  • شات‌گان (قرمز)
  • انرژی (سبز روشن)
  • لجندری(طلایی)

هرنوع تیری، اسلحه خود را می‌طلبد؛ مثلا در بازی سه نوع شات‌گان وجود دارد، پس شما هرجا تیری قرمز رنگ دیدید بدان معناست که می‌توانید آن را برای هرکدام از شات‌گان‌هایتان استفاده کنید و مهم نیست کدام یک از شات‌گان‌ها را در دست دارید.

هر تیر قابلیت خود را دارد:

تیرهای «لایت» معمولا راحت‌تر از سایر تیرها قابل استفاده هستند. برد این تیرها بالاست و لگد کمی را به تفنگ وارد می‌کنند.

تیرهای «هِوی» دمیج به نسبت بالایی دارند. معمولا لگد زیادی وارد می‌کنند و کمی برای نشانه‌گیری اذیت می‌کنند. وقتی با این مدل تیر به دشمنی شلیک کنید، دشمن قادر به دوید نخواهد بود و کمی کند می‌شود.

تیرهای «انرژی» ، کمی چالش برانگیزتر هستند. مثلا اسلحه «هواک»، که یکی از معروف‌ترین تفنگ‌های انرژی بازی است، نیاز به اندکی زمان دارد تا نیروی خودش را آماده کند؛ یعنی پس از آنکه دکمه شلیک را فشار دادید، مدتی طول می‌کشد تا تفنگ شروع به شلیک کردن کند. سرعت پرتاب تیر تفنگ‌های «انرژی» به شدت بالاست ولی لگدهای آن، سرسام آور است.

کاربرد تیرهای «شات‌گان»، همانند سایر بازی‌های اول شخص شوتر، واضح است؛ باید نزدیک هدف‌تان باشید تا دمیج بسیار بالایی را وارد کنید.

تیرهای «لجندری»، مخصوص تفنگ های لجندری است. در میان بازی شاهد بسته‌هایی هستیم که فرود می‌آیند و معمولا چیزهای خوبی در آن‌ها یافت می‌شود. یکی از چیزهایی که اگر خوش شانس باشید پیدا خواهید کرد، تفنگ‌های طلایی رنگ لجندری است. تیرهای «لجندری»،که معمولا کم هستند، را در این تفنگ‌ها پیدا می‌کنید. دمیج این تیرها بالاست ولی استفاده از آن‌ها روش خاص خودش را می‌طلبد.

شخصیت‌های مختلف، کارهای مختلف

همان‌طور که قبلا هم گفتم، یکی از چیزهایی که برای من عجیب بود، خلق شخصیت‌‌های متفاوت در بازی‌ای به سبک بتل رویال است. البته از استودیو «ریسپان» باید انتظار چنین خلاقیت‌هایی می‌رفت، ولی به هرجهت ما غافل‌گیر شدیم.

در ابتدا، بازی دارای۸ شخصیت بود. با شروع فصل یک، «اُکتان» به بازی آمد و در آغاز فصل دوم، «واتسون» به میدان آمد و کلی هم سروصدا کرد. شخصیت‌های بازی، به طور کلی دارای۳ قابلیت هستند:

  • قابلیت «فعال» یا «پَسیو»
  • قابلیت «خاص» یا «اسپشال»
  • قابلیت «برتر» یا «آلتیمیت»

قابلیت فعال، در حین بازی بنا به شرایطی خاص انجام می‌شود و نیازی به شما نیست تا دکمه‌ای بزنید؛ مثلا، شخصیت «بلادهاند» ردپای تازه‌ی دشمنان را می‌بیند و می‌تواند زمان آن را نیز تشخیص دهد. این، قابلیت «فعال» بلادهاند است و شما در دیده شدن یا نشدن ردپاها دخیل نیستید.

قابلیت خاص، با زدن دکمه امکان‌پذیز می‌شود؛ مثلا، قابلیت خاص شخصیت «بنگلور» یک راکت دودزا است که با زدن یک دکمه، آن را به سمت هدفی که تعیین کرده‌اید پرتاب می‌کند و علاوه بر دود پراکندن، مقدار کمی دمیج هم وارد می‌کند.

قابلیت برتر، قابلیتی است پس از پر شدن میزان مشخصش، قابل استفاده است؛ مثلا، وقتی صبر کردید تا میزان قابلیت برتر شخصیت «گبرالتار» پر شود، می‌توانید آن را استفاده کنید، به نحوی که جایی را هدف می‌گیرید و کمی بعد آن‌جا را بمب باران شده تحویل می‌گیرید.

تیرهایتان را کم کنید و به جایش تفنگتان را ارتقا دهید

در کنار این همه توانایی‌هایی که بازی برای‌تان فراهم کرده‌است، چیزهای دیگری هم هستند که بازی را حسابی جالب کنندوقطعه‌هایی در بازی پیدا می‌کنید که می‌توان آن‌ها را روی تفنگ نصب کرد؛ مثلا می‌توانید برای نشان‌گیری‌های بهتر، دوربین های مختلفی پیدا کنید و روی تفنگ‌تان بگذارید. گنجایش تیرهایتان را افزایش دهید یا حتی اجازه دهید تفنگ‌تان زره دشمنان را راحت‌تر از بین ببرند. همه این کارها در بازی «اپکس لجندز» فراهم شده تا ما شاهد نوآوری در سبکی نوپا باشیم.

طراحی محیط جالب است. اتمسفر بازی شما را به آینده‌ای در حال نابودی می‌برد. درهم کشاندن تکنولوژی و طبیعت بسیار دیدنی است و در کنار چرخیدن‌تان در محیط، تایتان‌هایی را می‌بینید که بعد از فصل دوم، باید مراقب باشید که شما را له نکنند.

گاهی اوقات موسیقی حماسی می‌شنوید که می‌تواند کمی غرورتان را قلقلک دهد و وادارتان کند که پیش بروید و اول شوید. در نهایت اگر طرفدار پابجی یا فورتنایت هستید، توصیه می‌کنم این بازی را امتحان کنید؛ چراکه ممکن است آن دو را فراموش کنید و به یکی از طرفداران اپکس لجندز تبدیل شوید.


ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید