یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های انسان‌های معلول، حرکت دادن بدنشان است. تا به امروز، تلاش‌های زیادی در صنعت پزشکی برای ساختن دستگاه‌هایی انجام شده که بتوانند اعضای ازکارافتاده بدن را به کمک مغز حرکت دهند، ولی کمپانی «نیورالینک» (Neuralink) که یکی از کمپانی‌های «ایلان ماسک» است قصد دارد پا را یک قدم فراتر بگذارد و یک تراشه کامپیوتر درون مغز انسان‌ها قرار دهد.

تراشه کامپیوتر درون مغز

این کار با «دوختن» تعدادی رشته انعطاف‌پذیر به مغز انجام می‌شود. این رشته‌ها هرکدام ضخامتی به اندازه یک‌چهارم یک تار موی انسان دارند و حسگرهای داخلی آن‌ها می‌توانند اطلاعات را ضبط و به‌صورت بی‌سیم به یک گیرنده ارسال کنند. یکی از هدف‌های این کمپانی این است که درنهایت به بیمارانی که ناراحتی‌های مغزی دارند کمک کنند یا بتوانند راهی برای کنترل اعضای مصنوعی بدن فراهم کنند. کمپانی نیورالینک همانند فیلم‌های علمی-تخیلی قصد دارد در آینده دور، مغز انسان را با هوش مصنوعی ترکیب کند. ماسک در این مورد می‌گوید:

ما قطعا می‌توانیم حق انتخاب ترکیب شدن با هوش مصنوعی را داشته باشیم. پس از این‌که تعدادی از بیماری‌های مرتبط با مغز را درمان کردیم، وارد مبحث هوش مصنوعی خواهیم شد.

تراشه کامپیوتر درون مغز

در حال حاضر، نیورالینک این فناوری را روی موش‌ها تست می‌کند، ولی قرار است از سال دیگر، تست کردن این فناوری روی انسان‌ها آغاز شود. البته که برای انجام چنین تست‌هایی، نیاز به دریافت مجوز از سازمان غذا و داروی آمریکا دارند؛ بنابراین به نظر می‌رسد که هنوز زمان زیادی تا امکان «ارتقا» مغزمان و ترکیب شدن با هوش مصنوعی باقی مانده باشد. نظر شما در این مورد چیست؟


منبع: Engadget

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید