آیا برای تعطیلات پیش رو قصد سفر دارید؟ بازدید خودرو قبل از اینکه به جاده بزنید، ضروری است؛ با این کار مطمئن خواهید شد که شرایط خوبی دارد و در سفر پابه‌پایتان خواهد آمد. اگر پیش از حرکت، مدت‌زمان کوتاهی را صرف بررسی و آماده‌سازی خودرو کنید، می‌توانید احتمال بروز مشکل فنی در طول مسیر را تقریبا به صفر برسانید و از حضور در جاده لذت ببرید.

۱. بازدید خودرو را از بدنه آن شروع کنید.

بدنه خودرو را به دنبال نشانه‌های بروز مشکل بررسی کنید. قبل از هرگونه اقدام برای بررسی مسائل فنی، به‌ظاهر خودرو توجه کنید. وضعیت پنجره‌ها و بدنه را با دقت وارسی نمایید و به دنبال هر نشانه غیرعادی بگردید.

بازدید خودرو

۲. وضعیت برف‌پاک‌کن‌ها را کنترل کنید.

برف‌پاک‌کن به‌خصوص در این فصل سال، بسیار مورداستفاده قرار می‌گیرد و مانند هر قسمت دیگری، با گذشت زمان فرسوده می‌شوند. بنابراین بررسی آن‌ها در اولویت خواهد بود؛ اگر احتیاج به تعویض دارند، فورا اقدام کنید. از مایع شیشه‌شور یا مقداری آب برای سنجش میزان کارایی آن‌ها استفاده کنید.

بازدید خودرو

۳. بررسی فشار لاستیک خودرو را فراموش نکنید.

رانندگی با لاستیک‌های کم‌باد، خطر شکافته شدن دیواره تایر و بروز سانحه را به همراه دارد؛ همچنین میزان مصرف بنزین را افزایش می‌دهد. اگر از لاستیک‌های فابریک نصب‌شده توسط کارخانه استفاده می‌کنید، می‌توانید میزان فشار مناسب را در کتابچه راهنمای خودرو پیدا کنید؛ البته در دیواره کناری هر تایر، میزان فشار مناسب آن حک شده است. بررسی میزان باد لاستیک و تنظیم آن را با تایر سنج انجام دهید یا به افراد متخصص بسپارید.

بازدید خودرو

۴. نور تمام چراغ‌ها و صدای بوق را چک کنید.

سالم بودن چراغ‌های خودرو برای رانندگی در شب ضروری است. علاوه بر چراغ‌های جلو و عقب، از عملکرد صحیح چراغ‌های راهنمای هردو سمت و چراغ ترمز اطمینان حاصل کنید؛ عملکرد صحیح این چراغ‌ها، امنیت رانندگی شما را حفظ می‌کند. قطع بودن بوق یک اشکال فنی مهم است که می‌تواند حادثه‌ساز باشد؛ چک کردن آن را هم فراموش نکنید.

بازدید خودرو

۵. بدنه تایر‌ها را بررسی کنید.

تایر‌های لاستیکی به دلیل اصطکاک زیاد، به‌راحتی در معرض شکافته شدن بدنه و انفجار قرار می‌گیرند. این موضوع بسیار خطرآفرین است؛ به‌خصوص اگر در جاده‌ای مرطوب مشغول رانندگی باشید؛ بنابراین در هنگام بازدید خودرو ، از این بخش غافل نشوید. کناره‌های بدنه تایر را به دنبال نشانه‌های ساییدگی وارسی کنید. خطرناک بودن یا نبودن میزان ساییدگی را می‌توان با آزمایش سکه تشخیص داد. برای انجام این آزمایش، یک سکه را درون شیار لاستیک قرار دهید؛ اگر بیش از یک‌سوم سطح سکه را می‌بینید، قبل از شروع سفر، تایر را تعویض کنید.

بازدید خودرو

۶. کمربند ایمنی هم به بررسی احتیاج دارد.

قفل کمربند ایمنی باید سالم باشد، به‌راحتی باز و بسته شود و روی نوار کمربند، نشانی از ساییدگی یا استهلاک نباشد. روی صندلی‌های خودرو بنشینید و کمربند را ببندید؛ اطمینان حاصل کنید که از حد معمول آزاد‌تر یا محکم‌تر بسته نشود. کمربند ایمنی برای محافظت از شماست، اما نباید فشار زیادی به بدن وارد کند؛ و بالعکس، اگر کمربند در هنگام بسته بودن با بدن شما فاصله دارد، قبل از سفر برای تعمیر یا تعویض آن اقدام کنید.

۷. وضعیت تسمه‌ها را چک کنید.

در هنگام بازدید خودرو ، تسمه‌ها را از یاد نبرید. کاپوت را باز کنید. مطمئن شوید که روی سطح تسمه دینام اثری از ساییدگی، ترک یا نقاط براق دیده نمی‌شود؛ هرکدام از این مشخصات، نشان‌دهنده ضرورت تعویض تسمه هستند.
با استفاده از انگشتان شست و اشاره، تسمه را به سمت بالا و پایین حرکت دهید تا از میزان کشش و محکم بودن آن مطمئن شوید؛ اگر بتوانید تسمه را بیش از ۲٫۵ سانتی‌متر جابه‌جا کنید، به تعویض احتیاج دارد.

بازدید خودرو

۸. مطمئن شوید که فیلتر‌های هوا مسدود نشده‌اند.

بسیاری از خودرو‌ها می‌توانند هزاران کیلومتر مسیر را بپیمایند بدون اینکه به تعویض فیلتر هوا احتیاجی داشته باشند؛ اما خوب است که قبل از شروع یک مسافرت جاده‌ای، فیلتر‌ها را بررسی کنید. فیلتر هوا معمولا در جعبه هوا قرار دارد که به انتهای یک لوله پلاستیکی آکاردئونی شکل متصل است. در اکثر موارد، جعبه هوا با گیره‌های مخصوص بسته می‌شود.
ابتدا گیره‌ها را باز کنید تا فیلتر را ببینید. فیلتر باید تمیز و سفید و عاری از هرگونه ذره خارجی باشد. اگر فیلتر هوای خودروی شما در شرایطی خلاف آنچه گفته شد قرار دارد، حتما برای تعویض آن اقدام کنید.

بازدید خودرو

۹. چراغ‌های اخطار را دست‌کم نگیرید.

در هنگام بازدید خودرو ، هرگونه چراغ اخطار روشن روی داشبورد را بررسی و مشکل را برطرف کنید. اگر چراغ بررسی موتور روشن است، بهتر است از یک اسکنر OBDII استفاده کنید تا متوجه نقص فنی پیش‌آمده شوید؛ بدیهی است که پیدا کردن عیب، به رفع سریع‌تر و راحت‌تر آن کمک می‌کند.

اسکنر را به درگاه کانکتور پلاستیکی وصل کنید. این درگاه زیر داشبورد و در سمت راننده قرار دارد. نقایص فنی شناسایی می‌شوند و به‌صورت کد بر روی نمایشگر نشان داده می‌شوند. اگر به همراه کد یک توضیح انگلیسی پدیدار نشد، می‌توانید نقص فنی مربوط به کد را در یک راهنمای تعمیر وسایل نقلیه یا وب‌سایت سازنده خودرو پیدا کنید.

بازدید خودرو

۱۰. روغن موتور را چک کنید.

یکی از اصول اولیه بازدید خودرو ، تعویض یا افزودن روغن موتور به‌صورت دوره‌ای است. ابتدا باید وضعیت روغن موتور را چک کنید؛ برای این کار، گیج روغن را از محفظه روغن خارج و با یکپارچه تمیز کنید. مجددا گیج را وارد محفظه کنید و بیرون آورید. با توجه به مقدار روغن برجا مانده روی قسمت‌های علامت‌گذاری شده، می‌توانید کم یا زیاد بودن روغن را تشخیص دهید.

بازدید خودرو

روغن موتوری در وضعیت قابل قبول قرار دارد که نیمه‌شفاف و به رنگ زرد کمرنگ یا زرد مایل به سبز باشد.

برای تعویض روغن موتور، ظرف زیر مخزن روغن را بیرون بکشید؛ در محفظه را با استفاده از پیچ‌های تعبیه‌شده در کف آن باز کنید. پس از تخلیه کامل روغن، درپوش را در جای قبلی قرار دهید و فیلتر روغن را خارج کنید. فیلتر جدید را نصب کنید، مقدار کافی از روغن مناسب خودروی‌تان را درون مخزن بریزید. توضیحات کامل تمام مراحل در کتابچه راهنمای خودرو وجود دارد.

۱۱. بررسی مقدار سایر مایعات را فراموش نکنید.

بسیاری از وسایل نقلیه با استفاده از مایعات و روان‌کننده‌های مختلف کار می‌کنند؛ از مایع خنک‌کننده برای جلوگیری از گرم شدن بیش‌ازحد موتور تا شیشه‌شوی. یکی از مهم‌ترین نکاتی که باید در هنگام بازدید خودرو قبل از شروع یک سفر جاده‌ای در نظر گرفته شود، بررسی سیستم انتقال مایعات است. برای بررسی مایعات موجود در رادیاتور، از علامت‌های حک‌شده روی مخزن آن برای نشان دادن ظرفیت تکمیل یا کمبود مایعات استفاده کنید. همچنین خوب است بدانید که در دفترچه راهنمای خودروی شما، موقعیت تمام مخزن‌ها و میزان مایع مناسب برای هرکدام ذکر شده است.

بازدید خودرو

۱۲. هرگونه زنگ‌زدگی را از روی پایانه‌های باتری پاک کنید.

برای حصول اطمینان از اینکه باتری ماشین شما اتصالی قدرتمند با سیستم الکتریکی خودرو دارد، چک کردن چند نشانه ساده کافی است. اگر در هنگام بازدید خودرو ، روی پایانه‌های باتری آن نشانه‌هایی از زنگ‌زدگی می‌بینید، بهتر است برای پاک کردن آن اقدام کنید. این پاک‌سازی با مخلوط یک قاشق غذاخوری جوش‌شیرین و یک فنجان آب به بهترین شکل انجام می‌شود. محلول را با استفاده از یک مسواک تمیز روی سطح پایانه‌های باتری بکشید و سپس با یک تکه پارچه خشک کنید. دقت داشته باشید که طی انجام این فرایند، تسمه نگه‌دارنده باتری شل نشود.

بازدید خودرو

۱۳. اگر لازم است لنت‌های ترمز را تعویض کنید.

اگر خودروی شما از آخرین باری که لنت‌ها را عوض کرده‌اید بیش از ۸۰۰۰ کیلومتر را پیموده است، پیش از سفر لازم است برای تعویض لنت‌ها اقدام کنید. برای دسترسی به لنت‌های ترمز، باید چرخ را از بدنه جدا کنید. پیچ‌هایی که کلاپر‌های ترمز را نگه‌داشته‌اند از روتور باز کنید؛ سپس لنت‌ها را از کالیپر جدا کنید.
قبل از واردکردن لنت‌های جدید، از یک گیره برای فشردن پیستون کالیپر ترمز استفاده کنید. سپس لنت‌ها را جاگذاری کنید و فرایند را برای چرخ دیگر تکرار کنید.

بازدید خودرو

۱۴. یک کیت اضطراری آماده کنید.

حتی اگر مقصد سفرتان بسیار نزدیک است و قصد به همراه بردن کمترین لوازم ممکن را دارید، مجموعه‌ای حداقلی از ابزار لازم برای موقعیت‌های اضطراری را به همراه داشته باشید؛ برای نمونه، همراه داشتن ابزار برای تعویض تایر پنچر‌شده ضروری است: جک اضطراری، چرخ آهنی و تایر اضافه را فراموش نکنید.

وجود کابل‌های کشی، زنجیر چرخ، چراغ‌قوه، جعبه کمک‌های اولیه، چند بطری آب، غذای خشک و پتو در خودرو بسیار کارآمد است؛ فراموش نکنید که حوادث سفر قابل پیش‌بینی نیستند و بهتر است در هنگام بازدید خودرو ، برای تکمیل این تجهیزات اقدام کنید.

بازدید خودرو

سفر جاده‌ای با خودروی شخصی بسیار لذت‌بخش است، اما مشکلات خودرو و نقایص فنی می‌توانند آن را به تجربه‌ای ناخوشایند تبدیل کنند. بازدید خودرو قبل از سفر، مراحل ساده‌ای دارد که خیال شما را بابت عیب‌های احتمالی راحت می‌کند. برای ساختن خاطره‌ای به‌یادماندنی و تجربه سفری دلپذیر، حصول اطمینان از سلامت خودرو را جدی بگیرید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید