تاس عاملی تصادفی‌ است که می‌تواند حالت‌های مختلفی را در بازی‌ها به وجود بیاورد. در بسیاری از بازی‌های قدیمی مانند «تخته نرد» و «مار و پله»، این عامل نقش اصلی حرکت را ایفا می‌کند و در بازی‌های معاصر مانند «مونوپولی» و «ریسک» بسیار پررنگ شده است. بازی‌ های تاس محور توانسته‌اند جایگاه ویژه‌ای در بین مردم پیدا کنند. با این حال، بعضی از طراحان بازی‌های رومیزی علاقه چندانی به استفاده از این ابزار قدرتمند نداشته‌اند و علت آن را ایجاد شانس و عامل تصادفی (مخصوصا در بازی‌های استراتژی) دانسته‌اند. به همین دلیل بازی‌های رومیزی مختلفی ساخته شدند که جزو بازی های تاس محور قرار نمی‌گیرند. با این اوصاف نمی‌توان حضور ابزار تاس را در بازی‌های رومیزی کنونی را انکار کرد و در این سلسله مقالات، قرار است به تعدادی از بازی‌ های تاس محور بپردازیم که تنوع آنها را می‌توان از هر ۵ مکتب اصلی بردگیم‌ها (انتزاعی، جنگ محور، آلمانی (خانوادگی)، اروپایی و آمریکایی) دانست. در این مقاله به ۵ بازی‌ای می‌پردازیم که بیشتر از دسته‌ بازی‌های انتزاعی و خانوادگی هستند و خاصیت تصادفی (Randomness) به‌راحتی در آن‌ها جریان دارد.

Age of war

«عصر جنگ» که در سال ۲۰۱۴ عرضه شده توسط «راینر کنید‌زیا» (Riener Knizia) ساخته شده است. بازی ریسک‌محور ۲ تا ۶ نفره‌ای که هرکدام از بازیکنان را در نقش رهبران جنگ ژاپن (Daimyo) قرار می‌دهد. بازیکنان سعی دارند با فتح کردن قلعه‌ها و یکپارچه کردن آن‌ها، حکومت‌داری مناطق را از آن خود کنند. بازیکنی در انتهای بازی پیروزی را به‌دست می‌آورد که بیشترین امتیاز قلعه‌ها و فرمانروایی‌ها را کسب کند.

درون جعبه کوچک این بازی ۷ تاس شش وجهی یکسان و شخصی‌سازی شده و ۱۴ کارت قلعه که در تصاحب ۶ فرمانروایی اوئِزوگی، موری، چوسوکابه، اودا، توکوگاوا و شیمازو است، قرار دارند.

هر تاس ۶ وجهی دارای ۶ نشان یک کاتانا، دو کاتانا، سه کاتانا، تیروکمان، اسب‌سوار و فرمانده است و هر ۷ تاس این بازی این فرم را در خود دارند.

هر کارت قلعه دارای اسم، امتیاز و موارد موردنیاز برای تسخیر است. در نوبت هر بازیکن، هر ۷ تاس ریخته شده و بر اساس انتخاب بازیکن، یکی از قلعه‌های تسخیر نشده بازی یا تسخیرشده توسط بازیکن دیگر مورد هدف قرار می‌گیرد.

این بازی جمع‌وجور، درون خود المان‌های انتزاعی جنگی، استراتژی و تصاحب را دارد و دارای فضای جذابی است که می‌تواند طرفداران ژاپن فئودال را به سمت خود بکشاند و لحاظت مفرحی را برای آنان ایجاد کند.

Wazabi

بازی‌ های تاس محور Wazabi

در بازی «وازابی» بازیکنان تنها یک هدف دارند. از دست دادن تمام تاس‌های خود. این بازی دو تا ۶ نفره در سال ۲۰۰۸ توسط «گایلهم دبریکُن» (Guilhem Debricon) ساخته شده و به‌عنوان یکی از عناوین معروف بازی‌های دوستانه/خانوادگی شناخته می‌شود. درون جعبه این بازی، ۲۴ تاس شخصی‌سازی شده ( سه وجه علامت وازابی، پدو وجه علامت برداشتن کارت و یک وجه علامت دور انداختن ‌تاس) و ۳۶ کارت وجود دارد.

در این بازی هرکدام از بازیکنان چهار تاس و سه کارت را در دستان خود قرار می‌دهند و در نوبت خود، تاس‌های موجود در دست خود را می‌ریزند. بر اساس آن تاس‌ها، یک یا چند کارت بردارید. یکی از کارت‌ها را بر اساس تعداد علامت وازابی آمده بازی کنید و یا تاسی را از دست خود خارج می‌کنید. درون این بازی، تاس‌ها پیوسته میان بازیکنان می‌چرخند و یا از چرخه بازی دور ریخته می‌شوند. آن کسی برنده بازی است که زودتر از بقیه بازیکنان، تمام تاس‌های دست خود را خالی کند.

Heck Meck

بازی‌ های تاس محور Heck Meck

تابه‌حال نقش مرغ‌هایی را که منتظر خوردن کرم‌های گریل شده هستند را داشتید؟ پس بهتر است نگاهی به این بازی عجیب‌وغریب که طراح آن همانند «Age of War» آقای کنیتزیا بوده، بیندازیم. در این بازی ۱۶ توکن که از عدد ۲۱ تا ۳۶ تشکیل می‌شوند، وجود دارد. روی هرکدام از این توکن‌ها، تعدادی کرم وجود دارد که در آخر بازی نقش امتیازات را دارند. ۸ تاس موجود در بازی که از اعداد یک تا پنج و علامت کرم تشکیل شده است، مکانیک اصلی بازی را تشکیل می‌دهد. با ریختن تاس‌ها و ست کردن تاس‌های رو شده، می‌توان توکن‌هارا جمع‌آوری کرده و یا به توکنهای حریف خود دست برده و آن‌ها را حذف کرد. این بازی جمع‌و‌جور  المان‌های شانس را تا حد ممکن پایین آورده و توانسته با ایجاد مکانیک‌های تاکتیک‌محور و ریسک‌پذیر، تجربه قابل تامل و سرگرم‌کننده‌ای را به بازیکنان ارائه دهد.

Panic Lab

بازی‌ های تاس محور Panic Lab

«آزمایشگاه وحشت» عنوان دو تا ۱۰ نفره آقای «دومنیک اهارد» (Dominique Ehrhard) است که در سال ۲۰۱۲ عرضه شد. در این بازی، سرعت و عکس‌العمل حرف اول را می‌زند و بازیکنان با استفاده از ترکیب محتوای چهارتاس ریخته شده، سعی بر پیدا کردن موجود تک سلولی در آزمایشگاه به هم ریخته هستند. در ابتدای هر نوبت بازی، کارت‌ها به شکل دایره‌وار چیده می‌شوند و به محض ریختن تاس در هر نوبت، بازیکنی که بر اساس مجموع جهت، رنگ، شکل بدن و ظاهر پوست رو شده برای تک سلولی، کارت مورد نظر را سریع تر پیدا کند، برنده نوبت است. درون بعضی کارت‌ها، اتفاقاتی می‌افتد که مسیر یا تابع جست‌وجو تک سلولی را با تاخیر مواجه می‌کند. در کل این بازی را می‌توان تجربه‌ای لذت بخش خواند و در کنار اعضای خانواده، ساعت‌های خوبی را با آن سپری کرد.

Dice Forge

بازی‌ های تاس محور Dice Forge

بیایید تاس بسازیم یکی دیگر از بازی‌ های تاس محور خوش‌ساخت دنیا است. عنوانی که توسط «رجیس بونیسی» (Régis Bonnissée) در سال ۲۰۱۷ عرضه شد و جدا از تمامی جوایزی که به‌دست آورد، توانست مکانیک جدیدی را به دنیای بازی‌های رومیزی اضافه کند. این مکانیک همان ساخت تاس است. در اول بازی هر بازیکن دو تاس با نشانه‌های اولیه که یکی از آنها شامل پنج واحد طلا و یک واحد سنگ خورشید و دیگری شامل چهار واحد طلا، یک واحد سنگ ماه و دو امتیاز است، بازی را شروع می‌کنند. طی ۱۰ راند بازیکنان پیوسته در حال تاس ریختن، کسب منابع (امتیاز، سنگ خورشید، سنگ ماه و طلا) هستند و از این طریق امکان خرید کارت‌های مختلف را پیدا می‌کنند. معبد جایی برای خرید منابع در بازی است و درون آن علاوه بر علامت‌های بزرگ‌تر و متنوع‌تر هر منبع، علامت‌های دیگری وجود دارند که از طریق خرید کارت‌ها پدید می‌آیند و خواص بیشتری را در کسب منابع حین تاس ریختن، ایجاد می‌کنند. گیم‌پلی این بازی در هر دست و نوبت، ‌بسیار سریع و پویا بوده و هیچ خلائی در نوبت بازیکنان ایجاد نمی‌کند، زیرا همگی پیوسته در حال تاس ریختن هستند. تجربه این بازی را به‌هیچ‌عنوان از دست ندهید.

سرانجام به تنها موردی مشترک  بین این بازی‌ها اشاره می‌کنیم.‌ تاس نقش مهم و اصلی در این بازی‌ها است. به همین دلیل به آن‌ها می‌گویم بازی‌ های تاس محور. تاس درون این بازی‌ها، شکل‌ها و عملکرد متفاوتی را دارد. چنانچه در بازی Dice Forge علاوه بر تاس ریختن، نیاز به تغییرات در هر وجه تاس است. در آخر می‌توان گفت وجود تاس که المان شانس محسوب می‌شود، بیشتر اوقات می‌تواند مفید باشد و نباید نسبت به استفاده از آن ترس و تردید داشت. تاس می‌تواند بهترین لحظات و اتفاقات غیرمنتظره را برای شما رقم بزند.


٢٢ ساله و عاشق دنیای گیم. فرقی هم نمی‌کنه ويدئوگیم باشه یا بردگیم؛ همه جور پایه‌ست. عاشق هیدئو کوجیما و شینجی میکامی و طرفدار فیلمای نولان و هیچکاک و کوروساوا. رنک یک سریال‌هاش، وایکینگ‌ها هستش.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید