داستان دو برادر، داستان دو بردگیمی است که یکی دنیای میانه نورس‌ (ریشه‌ اسکاندیناوی) و آخرالزمان در آن‌را و دیگری دوران فئودال اربابان سامورایی‌ها را در سرزمین نیپون (ژاپن) و خشم خدایان از وضعیت حکومت‌داری را توصیف می‌کنند. این دو بازی رومیزی به همت آقای «اریک.ام.لنگ» و تیم شخصی‌شان طراحی شده و«آدریان اسمیت» وظیفه آرت هر دو بازی را برعهده گرفته است. هردو بردگیم توسط ناشر معروف، Cool Mini or Not یا CMON راهی بازار شده است. بازی رومیزی Blood Rage در سال ۲۰۱۵ و «رایسینگ سان» (Rising Sun) در سال ۲۰۱۸ به بازار عرضه شده‌اند و تاکنون بازخورد‌های خوبی را دریافت کرده‌اند؛ به نحوی که بلادریج در رنک جهانی سایت بردگیم‌گیک رتبه ۳۰ و رایسینگ سان، رتبه ۵۶ را از آن خود کرده‌اند.

دلیل اصلی خطاب کردن این دو بازی به‌عنوان دو برادر، فقط به خاطر ناشر یا طراح بازی و یا طراح هنری مشترک نیست، بلکه به خاطر شباهت بعضی اهداف و مکانیک‌های این دو بازی‌ است. هدف هر دو این بازی‌ها برای بازیکنان، کسب بیشترین امتیاز افتخار است و جمع‌آوری این نوع امتیازات به انجام اعمال مختلف درون بازی بستگی دارد؛ از جمله به تاراج بردن یا برداشتن محصولات هر منطقه، استفاده کردن از قابلیت کارت در دست هر بازیکن، جنگیدن و البته آزاد شدن نیروها. اعمال مشابه بین هر دو بازی عبارت است از: وارد کردن نیرو‌ به محیط بازی، غارت کردن، جابه‌جایی نیرو‌ها و جنگ بین دو یا چند قبیله. البته به خاطر تفاوت در فضای داستانی هر دو بازی، قطعا تفاوت‌هایی در روند و دیگر فعالیت‌ها در هر دو بازی وجود دارد. از دیگر شباهت‌های هر دو بازی، وجود سه راند یا دور کلی در بازی است که در ابتدای هر راند،‌ کارت‌های متفاوتی درون بازی چیده می‌شود. یکی دیگر از این شباهت‌ها، وجود هیولاهایی است که چاشنی جنگیدن در بازی را با خود به همراه دارند. در هر دو بازی، هر قبیله دارای یک رهبر (که در بلادریج با نام Leader و در رایسینگ سان با نام Daimyo است) و نیروهایی است که در طول بازی نقش اصلی را ایفا می‌کنند. در بلادریج، ۸ واحد دلاور جنگجو (Warrior) و ۱ واحد کشتی (Ship) و در رایسینگ سان، ۳ واحد عابد (Shinto) و ۶ واحد سامورایی (Bushi) وجود دارند و هرکدام توانایی‌های خاص خود را دارند. این‌ها تنها بخشی از شباهت‌های هر دو بازی است و در ادامه و با توضیح دادن جداگانه روند هر بازی، بیشتر به این شباهت‌ها پی‌می‌برید.

بازی رومیزی Blood Rage

معرفی Bloodrage

در بررسی بازی رومیزی Blood Rage بد نیست کمی درباره داستان بازی صحبت کنیم. اودین، خدای خدایان نورس، بر اساس دانش خود، همیشه از وقوع راگناروک (آخرزمان) آگاهی دارد و از چگونگی آمدن آن مطلع است. او هیچ موقع راهی برای جلوگیری از نابودی سرزمین میانه (زمین) پیدا نکرده است و موجودات فانی باید منتظر این سرنوشت ترسناک باشند. اما شما رهبران قبایل باستانی و مقتدر وایکینگ‌ها در آخرین لحظات نابودی زمین، با فرمان دادن به جنگجوهای دلاور خود برای جنگیدن، تسخیر و غارت که به شکل ذاتی برای آن آفریده شده‌اند،‌ آماده می‌شوید. خدایان، سخاوتمندانه و در لحظات حساس با هدایای خود نزد شما می‌آیند و به شما کمک می‌کنند. حتی بیشتر هیولاهای سرزمین میانه، افتخار و شکوه را برای خود طلب می‌کنند و در این مدت کوتاهی که مانده، به جمع شما‌ می‌پیوندند. شما از همه‌چیز استفاده می‌کنید تا به «والهالا» (بهشت برین در باور نورس‌ها) بروید و از دیگر قبایل از بابت این امر، پیشی بگیرید و بیشترین پیروزی، افتخار و شکوه را نصیب خود کنید.

زندگی زودگذر است اما شکوه ابدی است. حال زمان خون و خشونت فرا رسیده!

بلادریج، یک بازی مبارزه-تاکتیکی استراتژی محور است و ۲ تا ۴ نفر می‌توانند آن را بازی کنند. (با خرید یکی از اکسپنشن‌های این بازی، می‌توان تا ۵ نفر هم بازی کرد) این بازی توسط کمپانی CMON و با همکاری ۱۲ ناشر دیگر، در سال ۲۰۱۵ عرضه شد و توانست جوایز مختلفی در جشنواره‌های متنوع جهانی در سال ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ به‌دست بیاورد.

صفحه بزرگ و اصلی بازی، سرزمین میانه (شخصی‌سازی‌شده و با اقتباس از افسانه) را نشان می‌دهد. این سرزمین به ۹ منطقه تقسیم شده: بخش مرکزی که درخت جهان یا «ایگدراسیل» (Yggdrasil) قرار دارد، «یوتنهایم» (Jotunhiem) که از ۳ منطقه تشکیل شده، سرزمین هیولای یخی است و سرما در آنجا بیداد می‌کند، «من‌هایم» (Manhiem) که از ۳ منطقه دیگر تشکیل شده و محل زندگی انسان‌ها و دیگر موجودات است و درنهایت، «الف‌هایم» (Alfhiem) که از ۲ منطقه باقی مانده تشکیل می‌شود و الف‌های تاریکی و روشنایی در آن سیطره دارند.

بازی رومیزی Blood Rage

هر بازیکن یک قبیله (گرگ، خرس، مار بزرگ، کلاغ) را در دست می‌گیرد و صفحه مربوط به قبیله را در کنار خود می‌گذارد. این صفحه در بازی، نشان‌دهنده منابع و محدودیت‌های بازیکن است و درون آن، می‌توان پیشرفت‌ها را ثبت و نشان داد. درون این صفحه، محل قرارگیری کارت‌های‌ مختلف از جمله کارت‌های قبیله، کارت‌های هیولاهای متحد شده و کارت‌های ارتقا یافته رهبر، جنگجویان و کشتی وجود دارد. این صفحه حتی اطلاعاتی از اعمال قابل استفاده در بازی را به‌طور کامل نشان می‌دهد.

در اول هر سه راند بازی، بین بازیکنان کارت‌های مختلفی پخش می‌شود (کارت قبیله، کارت هیولا،‌کارت ارتقا نیرو و کارت ماموریت) و در طول بازی، این کارت‌ها در صفحه بازی و یا در نبرد با یکدیگر استفاده می‌شود. بازیکنان در طول بازی و با استفاده کردن از این کارت‌ها، می‌توانند نیرو‌های خود را وارد بازی کنند، از جایی به‌جای دیگر منتقل کنند، کارت‌های ارتقا را روی صفحه خود اعمال کنند، کارت ماموریت را استفاده کنند و البته به فکر غارت مناطق باشند. بازیکنان با انجام این کارها، امتیاز شکوه و افتخار دریافت می‌کنند.

بازی رومیزی Blood Rage

در پایان هر راند، یکی از مناطق که از قبل مشخص شده است، به ورطه نابودی کشیده می‌شود و تمامی نیروهایی که در آن وجود دارند، به والهالا می‌روند و از همین طریق هم امتیاز شکوه دریافت می‌شود.

کارت‌هایی که درون بازی هستند، اکثرا متعلق به خدایان نورس هستند و هرکدام ویژگی‌های خاصی دارند. کارت‌های اودین (خدای خدایان) که درون جنگ عدالت را برقرار می‌کند، کارت‌های ثور (خدای رعدوبرق و پسر اودین) که شکوه را در پیروزی جنگ به ارمغان می‌آورد، کارت‌های لوکی (خدای حیله‌گری و پسر اودین) که با حیله‌گری، سعی بر پیروزی در جنگ باخته را دارد، کارت‌های فریا (ایزدبانوی عشق و همسر اودین) که نقش پشتیبانی دارد، کارت‌های هیمدال (نگهبان پل رنگین‌کمان و سرزمین خدایان آزگارد) که آینده‌نگری و شگفتی را با خود همراه دارد و کارت‌های تیر (خدای جنگ و پسر اودین) که تقویت نیروها را در نبرد تضمین می‌کند.

بازی رومیزی Blood Rage

با تمام این‌ها، این بازی را می‌توان تجربه‌ای خاص و شروعی برای بازی‌های استراتژی سنگین تلقی کرد و از فضای زیبای تشکیل شده، می‌توان ساعت‌ها از آن لذت برد.

معرفی Rising Sun

کامی‌ (شبه خدایان افسانه‌های ژاپن) بزرگ و فراموش‌شده از زیرزمین بازگشته و از وضعیت امپراتوری و حکومت‌داری سرزمین‌‌ها ناراضی است. در شروع بهار سال جدید، کامی بزرگ قبایل را با یک هدف جمع‌آوری کرده: بازپس‌گیری سرزمین نیپون (ژاپن) و زنده کردن سنت‌‌های شریف و معنوی آن. اگرچه، هر قبیله‌ای سنت خاص خود را دارد و نگاه خود از بازپس‌گیری را احیا آن می‌داند. باید برای بازگرداندن شکوه به ژاپن در هشت استان مختلف نبردهای دیپلماسی محور داشته باشد. اتحادهایی که بین این قبایل شکل می‌‌گیرد و خیانت‌هایی که بین قبایل صورت می‌گیرد، غیرقابل‌اجتناب هستند. همه اینها باعث فرازوفرود جایگاه‌ افتخار (اعتبار موجود میان جامعه) برای هر قبیله هستند. ماموریت‌های سیاسی انجام می‌گیرد و نبرد‌های طاقت‌فرسایی برپا می‌شود که هرکدام نیازمند مهارت‌های سیاست‌مدارانه و تخصصی است.

زمانی که زمستان فرا رسد، تنها یکی از قبایل پیروز خواهد شد.

شما به‌عنوان فرمانده والامقام، رهبری یکی از قبایل (لاک‌پشت، بونسای، لوتوس، اژدها، ماهی کوی (کپور رنگی)) را به عهده دارید. آیا شما قدرت، مقام،‌ تقوا، روحیه و اراده پولادین موردنیاز برای انجام این جنگ سنتی را دارید؟

بازی رومیزی Rising Sun

رایسینگ سان، یک بازی جنگی-دیپلماسی و استراتژی محور است. تعداد بازیکنان این بازی ۳ تا ۵ نفر است و با وجود یکی از اکسپنشن‌ها، بازی تا ۶ نفر قابل افزایش هست و برخلاف بلادریج، این تعداد بالا بازی را بسیار هیجان‌انگیزتر می‌کند. (بلادریج در قالب ۵ نفره بسیار سنگین می‌شود و این امر کیفیت تجربه بازی را کم می‌کند) این بازی هم توسط کمپانی CMON و با همکاری ۹ ناشر دیگر، در سال ۲۰۱۸ عرضه شد و همانند برادر خود،‌ توانسته جوایز مختلفی را در سال عرضه خود، به‌دست بیاورد.

نسبت به بلادریج، صفحه اصلی رایسینگ سان ۱٫۵ برابر بزرگ‌تر است و نقشه ژاپن را در دوران فئودال نشان می‌دهد. این نقشه از ۸ استان کیوشو، ناگاتو، شیکوکو، کان‌سای، کیوتو، ادو، اشو و هوکایدو تشکیل شده و درون آن مسیر‌های دریایی و مرزی وجود دارد. در بخش بالایی این صفحه، بخش رتبه‌بندی افتخار هر قبیله، محل قرارگیری کارت معابد خدایان و گیم‌لاین وجود دارد. گیم‌لاین یا مسیر روند بازی بخشی است که بازی بر اساس آن ادامه پیدا می‌کند و به ترتیب شامل مراسم چای خوری، انجام سه عمل سیاسی ابتدایی، گرفتن هدیه از خدایان در ابتدای فصل، انجام دو عمل سیاسی میانی، گرفتن هدیه از خدایان در اواسط فصل، انجام دو عمل سیاسی پایانی، گرفتن هدیه از خدایان در پایان فصل و درنهایت بخش جنگ‌ها که در طی سه راند،‌ سه بار از ابتدا تا انتها اِعمال می‌شود. در بخش راست این صفحه، محل و ترتیب مناطق در آستانه جنگ را نشان می‌دهد و بر اساس آن می‌توانید استراتژی خود را تعیین کنید.

بازی رومیزی Rising Sun

هر بازیکن صفحه قبیله خود را جلوی خود قرار می‌دهد و بر اساس اطلاعات آن، مهره قلعه، رهبر و یکی از سامورایی‌هایی که در اختیار دارد را در محل نشان داده شده قرار می‌دهد. برای هر قبیله در ابتدای هر فصل (راند) مقداری معین سکه تعریف شده و برخلاف بلادریج که قبایل در ابتدا، توانایی‌های خاص ندارند و همگی یکسان هستند، هرکدام از آنها دارای ویژگی‌های مختلفی هستند.

قدرت باستانی جابجایی قلعه‌های قبیله لاک‌پشت که اعتقاد داشتند تمام بناها و ناهمواری‌های ژاپن، روی لاک «مینوکامی» (یکی از شبه خدایان معروف ژاپن که لاک‌پشتی پیر بوده و دمش جلبک‌های درون دریا هستند) قرار دارد.

تصاحب اقلام و توانایی‌های مختلف با قیمتی بسیار کم که ویژگی بارز قبیله بنسای است و اعتقاد آن‌ها بر رشد و تازگی روحیه در زندگی است.

بازی رومیزی Rising Sun

جابجایی بدون محدودیت قبیله اژدها که اعتقاد بر وجود اژدهایان بر فراز کوه‌ها و آسمان استان‌های شمالی دارند. قابلیت استخدام رونین با پول در قبیله کپوررنگی که اعتقاد بر موفقیت در زندگی انسان به یمن وجود کپوررنگی در رودخانه‌های سرزمین نیپون داشتند.

قدرت هدایت کردن مسیر اعمال سیاسی و دیپلماتیک، بدون محدودیت و به‌دلخواه برای قبیله لوتوس که اعتقاد بر ماهیت مقدس نیلوفر آبی (که نماد زایش و زنده شدن) داشتند.

همه این توانایی‌های خاص در کنار هم، چرخه تعادلی قدرتی را به وجود می‌آورند تا حس کاملا برتری یا تماما ضعیفی به بازیکنان دست ندهد.

بر اساس گیم‌لاین بازی، هرکس در نوبت خود یکی از کارت‌های عمل سیاسی را انتخاب کرده و رو می‌کند و بر اساس قوانین هر عمل، بخشی یا همه بازیکنان بازی می‌کنند. این اعمال عبارت‌اند از: استخدام نیرو، تعلیم دادن نیروها، برداشت محصول از مناطق، جابجایی نیروها و درنهایت خیانت به هم‌پیمان یا دیگر قبایل که هرکدام به شکل محدودی قابل‌استفاده هستند. درون بازی یکی از مهم‌ترین المان‌ها، مذاکره با هم‌پیمانان و دیگر قبایل است که در تمام بخش‌های بازی (حتی در بخش نبرد) قابل‌استفاده است و روند بازی را کاملا با دیپلماسی پیش می‌برد.

در عمل تعلیم دادن، سری کارت‌هایی بین بازیکنان پخش می‌شود و هر بازیکن با پرداخت مبلغی، یکی از آن کارت‌ها را در اختیار می‌گیرد. این کارت‌ها به چند دسته تقسیم می‌شوند: ارتقا (تقویت و ایجاد توانایی‌های جدید قبیله) تقوا (گرفتن امتیازات و مزایای دیگر در شرایط بحرانی) هیولا (اضافه کردن هیولا به قبیله خود) تقویت نبرد (پشتیبانی در نبرد) تقویت زمستان (داشتن اولویت و برتری بهتر در امتیازدهی پایان بازی)

بخش اصلی و نهایی این بازی، نبرد و جنگ است و بر اساس شماره بندی مناطق جنگ، تمام این نقاط تک‌به‌تک بررسی می‌شوند. روش جنگ در این بازی برخلاف خیلی از بازی‌های جنگی، با شرط‌بندی از طریق سکه‌های جمع شده سر اعمال ترتیبی جنگ یعنی خودکشی شرافتمندانه، گرفتن اسیر،‌ استخدام رونین، محاسبه قدرت بیشتر و کشتن نیروهای بازنده و در آخر سراییدن اشعار حماسی است که محاسبه مستقیم هرکس را برای بردن در جنگ از بین می‌برد و لذت بازی را دوچندان می‌کند.

بازی رومیزی Rising Sun

در آخر، تجربه طولانی هر بار بازی کردن رایسینگ سان، نیازمند صبوری، حوصله و البته علاقه به جنگ‌های دیپلماتیک و فضای ژاپن فئودال است و اگر بازی‌های نسبتا سنگینی را تابه‌حال بازی کرده‌اید، بد نیست که سری هم به این بازی زیبا بزنید.

به پایان آمد این مطلب …

در پایان این مطلب طولانی، تنها بحثی که باقی می‌ماند این است که هردو این بازی‌ها دارای ویژگی‌های خاص و متفاوت از هم هستند که همین موضوع نشان‌دهنده نقطه قوت آن است. بدین خاطر که تجربه هر دو این بازی‌ها، بسیار از هم متفاوت بوده و شما را نه از اصل داستان بازی و نه از اصل گیم‌پلی زده می‌کند. هر دو برادر حرف‌هایی برای گفتن دارند، که ذره‌ای خالی از لطف نیست.

٢٢ ساله و عاشق دنیای گیم. فرقی هم نمی‌کنه ويدئوگیم باشه یا بردگیم؛ همه جور پایه‌ست. عاشق هیدئو کوجیما و شینجی میکامی و طرفدار فیلمای نولان و هیچکاک و کوروساوا. رنک یک سریال‌هاش، وایکینگ‌ها هستش.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید