بازی کارتی Star Realms، طراحی شده توسط «داروین کاستل» (Darwin Kastle) و «رابرت دائرتی» (Robert Dougherty) در سال ۲۰۱۴ عرضه شد. این بازی کارتی-استراتژی دونفره با مکانیک‌های «انتخاب کارت» (Card Drafting) و «ساخت دسته کارت» (Deck Building)، سعی بر ارایه بهترین تجربه به کمک تعادل درست بین شانس و مهارت را به مخاطبان خود دارد. در این بازی هدف اصلی هر بازیکن، از بین بردن سپر مغناطیسی ناوگان حریف خود است و هرکسی سریع‌تر این کار را انجام دهد، برنده بازی خواهد بود.

بازی کارتی Star Realms

هر بازیکن، ناوگانی از سفینه های فضایی را فرماندهی می‌کند و به دنبال پیروزی در میدان جنگ است. ناوگان فضایی هر بازیکن، دسته کارت‌های اوست که در طول بازی با خرید کارت‌های قوی‌تر (نسبت به دسته‌کارت‌های خود) از کارت‌های فروشگاه و حذف کارت‌های ضعیف‌تر (از دست خود) به تدریج ناوگان را ارتقا می‌دهد. بازی قالب کاملا نوبتی دارد و هر بازیکن در نوبت خود، تعدادی از کارت‌هایی که در اختیار دارد را (که به شکل تصادفی رو می‌شود) بازی کرده و تلاش می‌کند تا سپر مغناطیسی حریف را نابود سازد. سپر مغناطیسی هر بازیکن نشان‌دهنده میزان مقاومت او درمقابل حریف است و هر زمان به صفر برسد، بازیکن بلافاصله می‌بازد.

بازی کارتی Star Realms

دو طراح اصلی این بازی، سوابق قابل‌توجه دیگری دارند؛ داروین کاستل در رزومه خود طراحی بازی‌های The Battle for Hill 218، Battleground، Space Station Assault و … را دارد. همچنین در پروژه‌های مختلف بازی‌های کارتی قابل مبادله (Trading) مارول و دی‌سی هم کار کرده است. او را می‌توان یکی از اعضای تالار بازیکنان مشهور بازی Magic the Gathering نام برد. رابرت دائرتی را هم می‌توان با عنوان طراح سری بازی‌های کارتی Ascension و Battle-Groung Fantasy Warfare نام برد.

بازی کارتی Star Realms

تاکنون نسخه‌های الحاقی زیادی هم برای آن طراحی شده است (که بعضی کارت‌های بیشتری را به فروشگاه اضافه می‌کند و بعضی دیگر، حالات مختلفی را به بازی می‌آورد و مثلا می‌توان ۳ یا ۴ نفره هم بازی کرد.) این بازی توانسته در جشنواره‌های مختلف، جوایز ارزنده‌ را بیاورد. برنده بهترین بازی رومیزی سال ۲۰۱۵ در SXSW، برنده جایزه گلدن‌گیک در سال ۲۰۱۴، برنده جایزه بهترین بازی دونفره دایس‌تاور ۲۰۱۶ و نامزد جایزه اوریجین، در کارنامه این بازی ثبت شده و به دید بسیاری از منتقدین، توانسته بهترین امتیازها را کسب کند.

گیم پلی

حال مقداری از گیم‌پلی بازی را مورد بررسی قرار می‌دهیم. در ابتدای بازی میزان مقاومت هر بازیکن روی عدد ۵۰ قرار می‌گیرد و هر بازیکن ۱۰ کارت (۸ کارت پیشاهنگ (Scout) و ۲ کارت مزدور (Viper)) را در دست خود قرار داده و به پشت، بُر می‌زند. حال دسته کارت‌ها را در سمت راست خود قرار داده و نفر اول، ۳ کارت بالایی را برداشته و رو و بازی می‌کند و بعد نفر دوم ۵ کارت را به این نحو بازی کرده و در ادامه، بازیکنان با همان تعداد ۵ کارت در هر نوبت پیش ‌می‌روند.

بازی کارتی Star Realms

هر کارت پیشاهنگ یک واحد خرید و هر کارت مزدور یک واحد حمله را در آن نوبت به بازیکن می‌دهد و در هر نوبتی می‌توان هم از فروشگاه خرید کرد و هم به سپر مغناطیسی حریف حمله کرد. در کارت‌های درون فروشگاه، انواع سفینه‌ها و پایگاه‌ها وجود دارند که توانایی‌های خاصی را به بازیکن می‌دهند. از جمله این توانایی‌ها می‌توان به تعداد واحد بیشتر خرید و یا حمله، اضافه کردن به میزان مقاومت سپر مغناطیسی و راه اندازی یک یا چند پایگاه حفاظتی به روی سپر مغناطیسی اشاره کرد.

تمام سفینه‌ها و پایگاه‌ها در چهار دسته رنگی قرمز (انهدام و تخریب)، آبی (ساخت‌و‌ساز)، زرد (پشتیبانی) و سبز (پیش‌قراولان) قرار دارند و علاوه بر توانایی‌های اولیه خود، درصورت هماهنگی و یکسان بودن رنگ کارت‌ها درکنار هم، می‌توانند توانایی‌های بیشتر و قوی‌تری را به بازیکن بدهند و همین باعث چالش برانگیزتر شدن بازی می‌شود. همچنین به دلیل اینکه در دست هر بازیکن هم کارت ضعیف و هم کارت قوی (کارآمد و ناکارآمد) وجود دارد، باید بعضی از آنها را نابود کرد تا احتمال آمدن کارت‌های بهتر در هر نوبت بیشتر شود.

بازی کارتی Star Realms

نهایتا، در مورد این بازی می‌توان ساعت‌ها تعریف و تمجید کرد و به علت وجود بسته‌ها و کارت‌های الحاقی بسیار آن، تجربه هر بار بازی کردن می‌تواند کاملا متفاوت و خاص به‌نظر برسد. خبر خوش این است که نسخه فارسی این بازی هم اکنون در فروشگاه‌ها موجود است و برای تجربه آن می‌توانید تهیه کنید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید