بازی Command and Conquer: Rivals از زمانی که در نمایشگاه E3 2018 معرفی شد، سر و صدای زیادی به راه انداخت. این بازی رایگان اما با پرداخت درون برنامه‌ای در حالی در اختیار گیمرهای موبایلی قرار گرفته که برای پیشرفت در آن حتما باید آیتم‌های درون بازی را خریداری کنید. بازی سرشار از لوت‌باکس‌ و خرید‌های خرد است. در واقع این بازی بیش از اندازه به خرید دورن برنامه وابسته است و به همین دلیل اگر می‌خواهید در بازی پیشرفت کنید، باید پول بدهید. مجموعه بازی‌های Command & Conquer در دهه ۹۰ میلادی بسیار محبوب بودند و به سرعت به یکی از بهترین بازی‌های استراتژیک تاریخ تبدیل شدند؛ اما نسخه موبایل این بازی که در سال ۲۰۱۸ عرضه شده، رنگ و بویی از نسخه قبلی ندارد و به همین دلیل خیلی از علاقه‌مندان سر سخت این مجموعه از Rivals راضی نیستند. البته نسخه موبایل آن‌قدرها هم بد نیست و حتی اگر آن را با استانداردهای حال حاضر بازی‌های موبایل مقایسه کنیم، متوجه می‌شوید که کیفیت بسیار خوبی دارد. بازی Command and Conquer: Rivals هم اکنون برای گوشی‌های اندرویدی و iOS منتشر شده و در حالی که سعی می‌کند با پرداخت‌های درون برنامه جیب گیمر را خالی کند، بازی بدی به حساب نمی‌آید. خوشبختانه روند بازی به شکلی است که اگر چند ساعت آن را بازی کنید، نمی‌خواهید از بازی دل بکنید. بازی فرمول خوبی برای جذب مخاطب دارد و کاری می‌کند که ساعت‌ها آن را دنبال کنید، اما به احتمال زیاد تنها برای چند روز، اگر نخواهید پول پرداخت کنید!

بهترین بازی استراتژیک موبایل

هدف بازی Command and Conquer: Rivals این است که پایگاه حریف را از بین ببرید. به همین دلیل باید نیروهای مختلفی تولید کنید که هر کدام آن‌ها نقاط قوت و ضعف خاص خود را دارند. همچنین به منابع مختلف نیاز دارید تا بتوانید ساختمان و نیروی جدید تولید کنید. منابع مورد نیاز برای ساخت در بازی را Tiberium تشکیل می‌دهد که تولید آن در جریان بازی با سرعت آهسته‌ای دنبال می‌شود. نیروهایی که تولید می‌کنید می‌توانند مستقیما به نیروها و پایگاه حریف حمله کنند یا می‌توانند پایگاهی که در وسط نقشه دیده می‌شود را به تصرف خود در بیاورند. به دست آوردن و نگه‌داشتن پایگاه وسط نقشه یکی از کلیدی‌ترین اقدامات برای پیروزی در بازی است. این پایگاه توانایی پرتاب بمب هسته‌ای به پایگاه حریف را دارد. پرتاب دو بمب هسته‌ای به پایگاه حریف باعث می‌شود که بازی را ببرید. پس نباید از این پایگاه غافل شوید.

پایگاه میان بازی کلید پیروزی است.

نقشه بازی به خانه‌های پنج ضلعی مختلفی تقسیم شده که نیروها تنها روی آن‌ها حرکت می‌کنند. برای اینکه فضای بازی به بازی‌های استراتژیک بیشتر شبیه باشد، Fog of War هم در محیط دیده می‌شود تا نتوانید متوجه فعالیت‌های حریف بشوید. البته میدان دید برخی نیروها بیشتر است و به همین دلیل می‌توانید فضای بیشتری را مشاهده کنید. از آنجایی که نقشه بازی کوچک است، در هر لحظه تنها ۶ نیرو می‌تواند در محیط حضور داشته باشد. بازی Command and Conquer: Rivals در پیاده‌سازی یک بازی استراتژیک روی موبایل خیلی خوب عمل کرده و به همین دلیل گیمرها جذب آن خواهند شد. برای اینکه بهتر بازی کنید می‌توانید یکسری نیروهای ضعیف تولید کنید و آن‌ها را به یک سمت نقشه بفرستید تا توجه حریف به آن‌ها جلب شود. در این لحظه می‌توانید نیروهای قوی‌تر خود را از سمتی دیگر به پایگاه حریف یا پایگاهی که در میانه نقشه قرار گرفته، نزدیک کنید. توجه کنید برای پرتاب بمب هسته‌ای از پایگاه میان نقشه باید مدت زمانی صبر کنید. هر کسی که بتواند در لحظه پرتاب موشک پایگاه را در اختیار داشته باشد، بمب هسته‌ای را به دست می‌آورد. توجه کنید برای استفاده از پایگان میان میدان حتما نباید آن را در طول مدت زمان ساخت بمب در اختیار داشته باشید. تنها کافی است در لحظه‌های پایانی که بمب در حال ساخت و آماده پرتاب است، پایگاه را به کنترل خود در بیاورید.

بازی Command and Conquer: Rivals پول پول تا پیروزی

در ابتدای بازی Command and Conquer: Rivals چهار مرحله آموزشی پیش روی بازیکنان قرار می‌گیرد. در این مراحل سعی شده با روند گیم‌پلی آشنا شوید و به همین دلیل با سیستم پرداخت درون برنامه روبه‌رو نخواهید شد؛ اما پس از پشت‌سر گذاشتن این مراحل بازی شما را درگیر سیستم نه‌چندان جالب پرداخت درون برنامه می‌کند. در واقع بازی به این صورت ساخته شده که اگر از پرداخت درون برنامه استفاده نکنید، نمی‌توانید در آن پیشرفت کنید و پیروزی دربرابر حریف‌ها به کار بسیار سختی تبدیل می‌شود. قدرت نظامی بازیکنان هم به آیتم‌هایی که از لوت‌باکس‌ها به دست می‌آورند بستگی دارد. تمام نیروها با توجه به کارت‌هایی که از لوت‌باکس‌ها خارج می‌شوند ارتقا پیدا می‌کنند. حتی برای به دست آوردن نیروهای قدرتمند بازی هم باید شانس خود را در لوت‌باکس‌ها امتحان کنید؛ اما اگر پول پرداخت کنید، لوت‌باکس‌های با ارزش‌تری به دست می‌آورید که به احتمال زیاد نیروی قوی‌تری در اختیارتان قرار می‌دهند.

پرداخت درون برنامه برای خرید طلا و الماس در بازی

همچنین می‌توانید نیروهای قدرتمند بازی را یک راست با پرداخت پول به دست بیاورید. اینجاست که بالانس بازی Command and Conquer: Rivals به راحتی از بین می‌رود. اگر حریفتان به وسیله پرداخت درون برنامه نیروی قدرتمندی داشته باشد، عملا در برابر او شانسی برای پیروز شدن ندارید. در زمان مبارزه‌ها این امکان را خواهید داشت که شش نیروی مختلف انتخاب کنید و آن‌ها را به میدان نبرد بفرستید.  برای اینکه بتوانید نیروها را ارتقا دهید به لوت‌باکس‌ها و میزان مشخصی تجربه یا XP نیاز خواهید داشت.  برای اینکه نیروها را سریع‌تر ارتقا دهید باید از پرداخت درون برنامه استفاده کرد. با پیروزی در هر مسابقه میزان مشخصی سوخت به دست می‌آورید. از سوخت برای گرفتن یکی از معمولی‌ترین لوت‌باکس‌های بازی استفاده خواهید کرد. البته این لوت‌باکس در لحظه باز نمی‌شود و برای در اختیار داشتن آن باید چند ساعت صبر کنید. با صرف سوخت بیشتر می‌توانید زمان انتظار را کمتر کنید. اگر خیلی عجله دارید می‌توانید برای دریافت بلافاصله نیرو از الماس استفاده کنید. الماس را تنها با صرف پول واقعی به دست خواهید آورد. برای به دست آوردن ۲۰۰ عدد الماس هم باید ۲ دلار هزینه کنید.

ارتقا نیروهای بازی با پرداخت درون برنامه سریع‌تر انجام می‌شود

اگر نیروهای خود را با پرداخت پول ارتقا دهید، به شکل عجیبی قدرتمند می‌شوند. به طور مثال نیروهای Shockwave Troopers سطح ۶ به راحتی می‌توانند چند دسته نیروی Shockwave Troopers سطح ۵ را از بین ببرند. حالا در نظر داشته باشید که برای ارتقا معمولی همین نیروها از سطح ۵ به سطح ۶ باید کلی زمان صرف کنید و احتمالا از حریف‌های زیادی هم به دلیل اینکه نیروی قوی‌تر ندارید شکست خواهید خورد. داشتن نیروهای قوی‌تر باعث می‌شود که راحت‌تر بتوانید پایگاه میانه بازی را به دست بگیرید و به این شکل شانس بیشتری برای پیروزی در بازی خواهید داشت.

منوی اصلی بازی در زمان آماده شدن لوت‌باکس

در بازی Command and Conquer: Rivals سطح هر نیرو را به کاربران می‌گوید. این اتفاق باعث می‌شود که کاربران در شرایطی که در حال باختن هستند، متوجه شوند که منابع خود را باید روی چه نیرویی هزینه کنند. چنین چیزی تا این لحظه در بازی‌های موبایل وجود نداشت و خیلی از گیمرها نیز به آن انتقاد می‌کنند. همچنین یکسری از نیروهایی که در بازی وجود دارند تنها با خرید درون برنامه یا از طریق باز کردن لو‌ت‌باکس به دست می‌آیند. برای باز کردن لوت‌باکس‌های با کیفیت‌تر باید الماس داشته باشید. خرید بسته‌های الماس هم هزینه جداگانه‌ای دارند. این موضوع را هم در نظر داشته باشید که لوت‌باکس کاملا تصادفی آیتم‌های مختلف را به گیمر می‌دهد. یکی دیگر از مواردی که شاید روند بازی را برای گیمر خسته‌کننده جلوه دهد، روند دسترسی به نیروهای جدید است. برای به دست آوردن یکسری نیروهای پیشرفته بازی باید خیلی پیشرفت کنید. مثلا بعد از رسیدن به سطح ۶ تا سطح ۳۰ باید پیشرفت کنید تا بتوانید نیروی بعدی را به دست بیاورید و پس از آن باید به سطح ۵۰ برسید.

درکنار پرداخت پول، باید کارت مربوط به ارتقا نیروها را هم داشته باشید. این کارت‌ها از لوت‌باکس خارج می‌شوند.

عقب نشینی در ثانیه آخر

بازی Command and Conquer: Rivals این پتانسیل را داشت که به یکی از بهترین بازی‌های استراتژیک موبایل و حتی یکی از بهترین بازی‌های موبایل تبدیل شود؛ اما سیستم لو‌ت‌باکس‌ها و شکل پیشرفت در بازی هیجان‌ برای ادامه بازی را از بین می‌برد. حتی این بازی می‌توانست با همین سبک، روند داستانی و تکنفره جذابی داشته باشد که متاسفانه سازندگان اصلا به ساخت آن فکر نکرده‌اند. سیستم پرداخت درون برنامه بازی بیشتر برای این طراحی شده تا گیمر برای هر چیزی پول پرداخت کند. 

خوشبختانه بازی Command and Conquer: Rivals قرار نیست آخرین قسمت این مجموعه باشد. شرکت الکترونیک آرتز چند ماه پیش اعلام کرد که استودیوی جدیدی به نام Petroglyph تاسیس کرده که نسخه بازسازی‌شده Command and Conquer: Red Alert را در سال ۲۰۱۹ راهی بازار کنند. اگر به دنبال یک Command and Conquer خوب هستید، بازی موبایل آن چندان نظر شما را جلب نمی‌کند و باید منتظر نسخه بازی‌سازی شده بمانید.

علاقه‌ مجید به بازی‌های ویدیویی و تکنولوژی باعث شد که او در این حوزه فعالیت زیادی داشته باشد. مجید سال‌های زیادی است که در حوزه بازی‌های ویدیویی و تکنولوژی فعالیت می‌کند و درکنار اینکه خبرها و اتفاقات روز این حوزه را دنبال می‌کند، علاقه‌ زیادی به داستان‌ها و فیلم‌های فانتزی هم دارد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید