حالت بتل رویال بازی Fortnite ، در حال حاضر برای iOS و اندروید قابل دانلود است و دسترسی به این بازی می‌تواند برای کاربران موبایل خبر خوبی باشد. نام Fortnite بار دیگر بر سر زبان‌ها افتاده است و همین موضوع گیکیطور را مجاب کرد که هر آنچه را باید درباره این بازی و حالت بتل رویال آن بدانید، در اختیارتان قرار دهد. با ما همراه باشید.

بازی Fortnite

داستان بازی Fortnite از کجا شروع شد؟

برای یک‌لحظه تصور کنید بازی ماینکرفت و بازی پابجی فرزندی داشته باشند؛ این بهترین تعریف برای بازی Fortnite است. به‌بیان‌دیگر، Fortnite یک بازی رقابتی در سبک تیراندازی سوم شخص (third-person) است که شما را علیه ۹۹ شرکت‌کننده دیگر به رقابت وامی‌دارد؛ از این نبرد فقط یک نفر جان سالم به درمی‌برد. علاوه‌بر این، در این بازی امکان ترکیب آیتم‌ها (Crafting)، استخراج آن‌ها از محیط بازی(Mining) و ساختن (Building) آیتم‌هایی برای پناه گرفتن وجود دارد که با توجه به ترجیح شما قابل بهره‌برداری یا چشم‌پوشی است.

بازی Fortnite به‌عنوان یک بازی در سبک زامبی کشی آغاز به‌کار کرد که به‌طور همزمان سبک تیراندازی سوم شخص را پوشش می‌داد. بازیکن در فضای این بازی می‌توانست استحکاماتی برای جلوگیری از حمله زامبی‌ها بسازد و به‌طور همزمان نقشه حمله به آن‌ها را طراحی کند. این بازی اولین بار در سال ۲۰۱۱ توسط استودیو اپیک گیمز معرفی شد؛ بازی فورتنایت برای چند سال مورد استقبال قرار نگرفت تا اینکه در سال ۲۰۱۷ بالاخره وارد فرایند انتشار به‌صورت دسترسی زودهنگام شد. روش دسترسی زودهنگام، روشی است که در آن توسعه‌دهندگان بازی نیمه‌تمام خود را با قیمتی پایین‌تر از قیمت نهایی به کاربران می‌فروشند؛ این فروش با وعده تکمیل شدن به مرور زمان با توجه به بازخورد کاربران انجام می‌شود. درباره بازی Fortnite این روند ادامه داشت تا اینکه اپیک گیمز تصمیم گرفت حالت بتل رویال را به‌صورت رایگان به بازی اولیه اضافه کند تا آگاهی کاربران را از هسته بازی افزایش دهد؛ چنین رویکردی توانست بازی Fortnite را از یک بازی ویدیویی موفق به پدیده‌ای جهانی تبدیل کند.

بازی Fortnite

فقط چند ماه پس از راه‌اندازی حالت بتل رویال برای بازی Fortnite ، استقبال کم‌سابقه کاربران از این بازی ویدیویی موفق، آن را به پدیده‌ای جهانی تبدیل کرده است. این بازی رایگان که مسیر توسعه آن بسیار پرفراز و نشیب بود، سرانجام توانست توجه گیمر‌ها را در پلی‌ استیشن 4، ایکس باکس وان، نینتندو سوییچ، پی سی، آیفون و دستگاه‌های دارای سیستم‌عامل اندروید جلب کند.

بازیکنان چطور وارد بازی می‌شوند؟

در آغاز بازی، از آسمان پایین می‌افتید؛ با لباسی مخصوص و چتر نجات. در یک جزیره پهناور فرود می‌آیید و اولین چالشی که با آن مواجه هستید، پیدا کردن اسلحه، مهمات و دیگر آیتم‌هایی است که برای دفاع از خود و مبارزه با سایر بازیکنان به آن‌ها نیازمندید. هرچند دقیقه یک‌بار، نقشه جزیره کوچک‌تر می‌شود و بازیکنان باقیمانده مجبور خواهند شد که در محدوده‌ای با وسعت کم‌تر به فعالیت ادامه دهند. این موضوع، بازیکنان را مجبور می‌کند که از مخفیگاهشان بیرون بیایند؛ بنابراین مطمئن خواهید شد که بازی پایانی دارد. درنهایت نقشه آن‌قدر کوچک می‌شود، که جایی برای مخفی شدن باقی نخواهد ماند و همه مجبور به مبارزه خواهند شد.

بازی Fortnite

مهم‌ترین موضوع در این مبارزه، توانایی مدیریت اسلحه‌ها و تجهیزاتی است که همراه خود دارید؛ باید آن‌ها را طوری به‌کار ببرید که بیشترین شانس زنده ماندن را برایتان رقم بزنند.
همان‌طور که قبلا اشاره شد، در این بازی عناصری برای ساختن و ترکیب کردن‌ آن‌ها باهم (Crafting) وجود دارند؛ هر بازیکن ابزاری مانند بیل و کلنگ دارد که با استفاده از آن می‌تواند بعضی المان‌های محیط بازی را بشکند و از درون آن‌ها موادی را استخراج کند. از این مواد برای ساخت سازه‌هایی مانند دیوار، پله، در و بسیاری چیزهای دیگر استفاده می‌شود؛ این سازه‌ها در زمان نبرد به شما کمک می‌کنند که پناه بگیرید و پنهان شوید. به بیان واضح‌تر، مجبور نیستید به ساخت‌وساز در محیط بازی مشغول شوید؛ اما ساخت سریع یک دیوار یا هر سازه دیگری برای در امان ماندن از رگبار شلیک‌های دشمن، یک استراتژی رایج در میان طرفداران بازی Fortnite است.

هدف نهایی در بازی Fortnite حالت بتل رویال «زنده ماندن» است؛ در این گیم‌ گروهی، ۱۰۰ بازیکن برای بقا می‌جنگند و آخرین نفر باقی‌مانده، برنده رقابت است.

حالت بتل رویال چیست؟

ژانر بتل رویال یا نبرد سلطنتی، در دنیای بازی‌های ویدیویی بسیار جدید است؛ اما خیلی سریع به محبوب‌ترین ژانر برای گیمرهای کل دنیا تبدیل شد. قوانین این بازی ساده هستند. صد نفر با چتر از آسمان روی سطح یک جزیره فرود می‌آیند، به دنبال اسلحه و تجهیزات می‌گردند، سپس نبرد آغاز می‌شود تا زمانی که یک نفر زنده بماند. نفر آخر برنده است. در جریان نبردی که گفته شد، گردبادی به جزیره نزدیک می‌شود و بازیکنان مجبورند علاوه بر نبرد با یکدیگر، برای جان به دربردن از گردباد و طوفان هم تلاش کنند. این بازی که نام خود را از یک فیلم ژاپنی وام گرفته، در طراحی و ایده پردازی هم بسیار به منبع الهام خود پایبند بوده است. بتل رویال نام یک فیلم ژاپنی ساخته‌شده در سال ۲۰۰۰ است که در جریان آن، عده‌ای دانش‌آموز به شیوه‌هایی خشن یکدیگر را می‌کشند و در آخر، فقط یک نفر زنده می‌ماند.

بازی Fortnite

بازی‌های حالت بتل رویال، با ظهور بازی محبوب PUBG وارد مسیر اصلی خود شدند؛ این بازی با اسم اصلی PlayerUnknown’s Battlegrounds مسیر را برای موفقیت بازی‌های دیگر ازجمله بازی Fortnite هموار کرد؛ اما بنا به دلایلی بازی Fortnite از PUBG، که به‌نوعی پیشینه آن محسوب می‌شود، سبقت گرفت و به‌تنهایی بر قله بازی‌های محبوب دنیا ایستاد. سازندگان PUBG در ابتدا از این وضعیت راضی نبودند و پس از چند شکایت عمومی، بازی Fortnite را به نقض قوانین کپی‌رایت متهم و به‌عنوان شاکی خصوصی از سازندگان آن شکایت کردند.

جدا از مسائل قانونی که در بحث ما نمی‌گنجد، چیزی که بازی‌های سبک بتل رویال را تا این حد جذاب می‌کند، متفاوت بودن هر نبرد با نبرد قبلی است. بازیکنان هر بار می‌توانند در نقطه‌ای جدید فرود بیایند و این موضوع باعث می‌شود چالش‌های پیش رویشان به‌طور مداوم تغییر کند؛ برای مثال تعداد و نوع اسلحه و تجهیزات پنهان‌شده در هر نقطه از جزیره کاملا تصادفی است. بنابراین با توجه به نقطه فرود و امکاناتی که در اطرافتان می‌بینید، استراتژی شما برای حمله و زنده ماندن تغییر می‌کند؛ وجود امکانات و محدودیت‌ها بر هیجان و جذابیت بازی می‌افزاید. غیرقابل‌پیش‌بینی بودن شرایط، کاربران بسیاری را به طرفدار پروپاقرص این بازی تبدیل کرده است.

بازی Fortnite

اما این ویژگی به‌تنهایی نمی‌تواند هجوم کاربران به این بازی را توجیه کند؛ آنچه علاوه بر جذب بازیکنان جدید، بازیکنان قبلی را هم به صحنه بازمی‌گرداند به‌روزرسانی‌های هفتگی و منظم بازی Fortnite حالت بتل رویال است. این آپدیت‌ها، آیتم‌های جدید و حالت‌هایی را وارد بازی می‌کنند که فقط برای مدتی کوتاه می‌توان‌ از آن‌ها استفاده کرد. برای نمونه، یکی از آپدیت‌های این بازی، سبد خریدی به فضای بازی اضافه کرد. یکی دیگر از به‌روزرسانی‌ها به بازیکنان این امکان را می‌داد که به‌صورت گروهی از دوستان وارد جزیره شوند و بدون وجود تهدید گردباد، به تجربه اسلحه و ساخت سازه‌های دفاعی بپردازند.

تازه‌ترین سورپرایز بازی Fortnite برای کاربران

کمپانی اپیک گیمز امسال به مناسبت کریسمس گزینه جدیدی پیش روی کاربرانش قرارداد؛ کاربران این امکان را داشتند که آیتم‌هایی تزیینی را به‌عنوان هدیه کریسمس برای دوستانشان بفرستند. البته این پیشنهاد اپیک گیمز، شامل محدودیت زمانی می‌شد.
این کمپانی با در نظر گرفتن شرایط کاربران و انتظار آن‌ها برای دریافت فیچرهایی به‌عنوان هدیه کریسمس از بازی Fortnite دست به نوآوری زد؛ همزمان با انتشار آپدیت ۶.۳۱ این بازی، کاربران می‌توانند به فروشگاه داخل بازی بروند و به‌جای خرید آیتم‌های تزیینی برای خودشان، آیتم‌هایی را به‌عنوان هدیه برای دوستانشان بفرستند. کاربران این امکان را دارند که همراه با فرستادن این آیتم‌ها یادداشتی شخصی با مضمون تبریک کریسمس هم ارسال کنند. این پیشنهاد اپیک گیمز از ۲۷ نوامبر ۲۰۱۸ به مدت یک هفته در همه پلتفرم‌ها به جز iOS اجرایی شد و بسیار مورد استقبال قرار گرفت. دلیل اجرایی نشدن آن در سیستم‌عامل iOS، مغایرت با سیاست‌های اپل اعلام شد.

بازی Fortnite

بازی Fortnite برای کاربران چقدر هزینه دارد؟

این بازی به‌صورت رایگان برای دانلود وجود دارد؛ حتی نسخه کنسول و PC آن‌هم بر همین منوال است. اما در بعضی موارد، احتمال خرید درون برنامه‌ای وجود خواهد داشت. برای مثال ویژگی‌های مربوط به تزیینات و تغییر شکل ظاهری گیم یا بازیکن، از این طریق قابل‌دسترسی است.
در ضمن، اپیک گیمز پیش‌تر اعلام کرده بود که نسخه موبایل بتل رویال Fortnite بسیار شبیه نسخه کنسول آن و به همان سبک و سیاقی است که کاربران قبلا پسندیده‌اند.

آیا Fortnite بتل رویال قابلیت بازی به‌صورت کراس پلتفرم را دارد؟

کمپانی اپیک گیمز اعلام کرده است که نسخه موبایل بازی Fortnite سبک بتل رویال، قابلیت بازی به‌صورت کراس پلتفرم را دارد. بنابراین نبرد می‌تواند به‌طور همزمان بین بازیکنانی با دستگاه‌های ایکس باکس وان، پلی‌استیشن۴، PC، مک، iOS و درنهایت انواع دستگاه‌های اندرویدی با ورژن‌های مختلف انجام شود. امکان کراس پلتفرم در ابتدا بین ایکس باکس وان و نینتندو سوییچ فعال شد و بعد از آن پلی استیشن ۴ هم از این ویژگی پشتیبانی کرد.

بازی Fortnite در چه مسیری حرکت می‌کند؟

حدس زدن اینکه اقدام بعدی اپیک گیمز درباره محبوب‌ترین بازی این روز‌ها چه خواهد بود کار بسیار سختی است. این کمپانی با به‌روز‌رسانی هفتگی سلاح‌ها و فیچر‌ها در مسیر بسیار خوبی قرار دارد؛ بنابراین دانستن نقشه راه آینده بازی Fortnite برای گیمر‌ها بسیار جذاب خواهد بود.

اپیک در سال‌های اخیر به تولید فصل‌های متوالی برای این بازی مشغول بوده است و برای حفظ کنجکاوی بازیکنان، رویدادهایی رمزآلود را به روند بازی اضافه کرده است. این رویداد‌ها که در طول زمان رمزگشایی می‌شوند، روی روال بازی در فصل بعدی تاثیر می‌گذارند. برای نمونه، در پایان فصل چهار، بازیکنان با یک رویداد موشکی مواجه شدند.

بازی Fortnite

در تابستان ۲۰۱۸، سازندگان بازی Fortnite تصمیم گرفتند رویدادی آنلاین را درون بازی ترتیب دهند؛ این رویداد فقط برای کاربرانی قابل‌مشاهده بود که در لحظه آنلاین باشند. در زمان مقرر، میلیون‌ها بازیکن با چتر نجات بر سطح جزیره فرود آمدند، به سمت انبار موشک‌ها هدایت شدند و شاهد پرتاب‌ موشک‌ها به آسمان و انفجار آن‌ها بر فراز جزیره شدند. این کار باعث تغییر قابل‌ملاحظه‌ای در نقشه جزیره شد. تغییرات حاصل از این رویداد، در شکل‌گیری فصل پنجم موثر بود.

در پایان فصل پنجم، یک مکعب بنفش‌رنگ بزرگ و عجیب وارد محیط بازی شد و از آن‌ پس تاکنون، این مکعب بنفش‌رنگ به‌آرامی در اطراف نقشه جزیره حرکت می‌کند. اکثر بازیکنان حدس می‌زنند کشف راز این مکعب، کلید درک تغییراتی است که در فصل ششم اتفاق خواهد افتاد.

وادار کردن گیمرها به تفکر و گمانه‌زنی درباره مسیر و اتفاقات بازی، رویکرد اصلی اپیک گیمز است. با هر متر و معیاری که در نظر داشته باشیم، موفقیت این کمپانی در بازگرداندن بازیکنان به صحنه نبرد، غیرقابل‌انکار است.

منبع: CNet و iMore

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید