با ظهور نسل هشتم کنسول‌های بازی، علاقه‌ به بازسازی بازی‌های قدیمی در بسیاری از بازی‌سازان دیده شد. بازسازی نسخه دوم Halo و بازسازی Shadow of the Colossus بهترین مثال‌ها برای شکل‌گیری این ترند صنعت بازی‌های ویدیویی هستند؛ اما شرکت کپکام به‌یک‌باره تصمیم گرفت به سمت یکی از کلاسیک‌ترین بازی‌های ترسناک ساخته خود برود؛ البته که علاقه‌ گیمرها به این بازی هم روی تصمیم کپکام بی تاثیر نبود. بازسازی Resident Evil 2 پس از سال‌ها که این بازی توسط گروهی مستقل در دست‌ساخت بود توسط کپکام از سر گرفته شد. تقریبا سه سال از زمانی که ساخت این بازی تایید شد می‌گذرد و چند وقت پیش بالاخره راهی بازار شد. اکنون ۲۱ سال از عرضه نسخه اصلی روی پلی‌استیشن ۱ می‌گذرد و نسخه بازسازی‌شده بازی Resident Evil 2 برای خیلی‌ از گیمرها حس یک بازی قدیمی، باکیفیتی بهتر را دارد. حتی می‌توانیم بگوییم که این بازی مانند بازسازی یکی از نوستالژیک‌ترین خاطره‌های بسیاری از گیمرها است.

داستان؛ سلطنت آتش در بازی Resident Evil 2

اگر نسخه کلاسیک بازی Resident Evil 2 را بازی کرده‌ باشید، قطعا با داستان بازی آشنایی دارید. داستان بازی نسخه بازسازی‌شده تقریبا با داستان نسخه اصلی برابری می‌کند، اما تفاوت‌های اندکی دارد که بیشتر باعث جذابیت بازی شده‌اند. بازی شامل دو سناریوی اصلی می‌شود. سناریوی «لیان اسکات کندی» و سناریوی مربوط به «کلر ردفیلد». در ابتدا این امکان را خواهید داشت یکی از این دو سناریو را انتخاب کنید. لیان به‌عنوان یک پلیس تازه‌کار وارد شهر راکون شده و قرار است اولین روز کاری خود را شروع کند. کلر هم به دنبال برادرش می‌گردد که عضو گروه‌ .S.T.A.R.S شهر راکون است. کریس را برای اولین بار در قسمت اول این مجموعه مشاهده کرده‌ بودیم. اگر داستان را با لیان شروع کنید در ابتدا وارد اداره پلیس می‌شوید و ماجراهای بازی را پشت سر می‌گذارید. شروع بازی با کلر کمی متفاوت‌تر است. او هم به اداره پلیس می‌آید اما از سمتی دیگر بازی را دنبال می‌کند. اتفاقات بازی در بیشتر مواقع باهم هم‌پوشانی دارند و تنها در برخی جزییات متفاوت هستند.

مثلا برخی میان‌پرده‌ها و برخی مبارزه‌ها با Bossها در این دو سناریو متفاوت است. در کل خط داستانی برای هر دو شخصیت تقریبا به یک شکل دنبال می‌شود؛ اما برای درک بهتر داستان و اتفاقات بازی بهتر است داستان را از هر دو سمت دنبال کنید. داستان همچنان پس از گذشت این همه سال جذاب است و شاید دلیل آن بازسازی و کارگردانی خوب صحنه‌های سینمایی است. درواقع باید به این موضوع توجه کنید که این بازی می‌خواهد یک داستان کلاسیک زیبا را بدون اینکه تغییر دهد، با تکنولوژی‌های جدیدتر روایت کند. البته عدم تفاوت چندان میان دو خط داستانی بازی می‌تواند یکی از ضعف‌های بازی باشد. برای اینکه داستان بازی بتواند جذابیت بیشتری پیدا کند، سناریوهای داستانی دیگری هم به‌صورت DLC رایگان به بازی اضافه شده تا بتوانید داستان چند شخصیت دیگر را هم دنبال کنید.

گیم پلی؛ با یک زامبی راه رفتم

سعی شده گیم پلی نسخه بازسازی‌شده بازی Resident Evil 2 به نسخه اول شبیه باشد. بازی یک عنوان سوم شخص استاندارد مدرن است. دوربین دیگر ثابت نیست و همیشه پشت سر قهرمان بازی حرکت می‌کند. دوربین از زاویه‌ای خوب سعی می‌کند محیط را نشان دهد و تاثیر منفی روی حرکت شخصیت‌های بازی نمی‌گذارد و باعث نمی‌شود که در تیراندازی یا پیدا کردن آیتم‌های مختلف به مشکل بربخورید. اگر نسخه کلاسیک را بازی کرده‌ باشید، حتما می‌دانید که مکانیک اصلی گیم پلی بازی در پیدا کردن آیتم‌های مختلف برای حل کردن معماهای بازی بود. نسخه بازسازی‌شده دقیقا همین روند را در پیش گرفته است. در طول مدت‌زمان بازی حتی تا آخرین لحظه‌ها هم با معماهای مختلف سروکله خواهید زد.

باید محیط بازی را به خوبی بگردید و سعی کنید هر قفلی را که دیدید، بازکنید. آیتم‌های بازی همیشه مورداستفاده قرار می‌گیرند پس سعی کنید آن‌ها را به همراه داشته باشید. ترکیب کردن آیتم‌های مختلف بسیار مهم هستند. با ترکیب گیاهان مختلف می‌توانید داروی سلامتی قوی‌تری درست کنید و با ترکیب کردن باروت می‌توانید گلوله بیشتری در اختیار داشته باشید. این دو موضوع را باید در نظر داشته باشید چراکه باعث می‌شوند با سرعت بیشتری بازی را طی کنید و دشمنان را از بین ببرید. مهمات در بازی بسیار کم است. سعی کنید با دقت بیشتری تیراندازی کنید. حتی بعضی وقت‌ها فرار کردن بهترین راه به نظر می‌رسد. تیراندازی به سر یا به پای زامبی‌ها می‌تواند شما را از شر آن‌ها خلاص کند؛ همچنین بد نیست همیشه نیم‌نگاهی به نقشه بازی داشته باشید.

محیط‌هایی که دیگر چیزی برای پیدا کردن در آن‌ها وجود ندارد به رنگ آبی درمی‌آیند و محیط‌هایی که در آن‌ها آیتمی وجود دارد که آن را برنداشته‌اید یا پیدا نکرده‌اید به رنگ قرمز هستند. با گشت‌وگذار در محیط بازی می‌توانید تمام معماهای بازی را پشت سر بگذارید. پس در نظر داشته باشید نباید هیچ‌کدام از اتاق‌ها را ندیده رها کنید. همیشه حس می‌کنید که باید محیط را بگردید و مکان‌های مختلف آن را مشاهده کنید. در هر گوشه و کناری چیزی است که نظرتان را به خود جلب می‌کند.

گرافیک/موسیقی؛  شب مردگان زنده

نسخه بازسازی‌شده Resident Evil 2 با موتور RE ساخته شده است. همان موتوری که کپکام از آن در ساخت رزیدنت ایول 7 استفاده کرد و قرار است در آینده بازی Devil May Cry 5 هم با آن ساخته شود. بازی ازنظر جلوه‌های بصری و گرافیکی واقعا در سطح یک بازی سال ۲۰۱۹ است. شخصیت‌های بازی واقعا از کیفیت بالایی برخوردار هستند و این موضوع از همان لحظه‌های اولیه نظر شما را به خود جلب می‌کند. طراحی زامبی‌ها هم خوب از کار درآمده است، اما تنوع آن‌ها چندان زیاد نیست و شاید در برخی صحنه‌ها چند زامبی شبیه به هم را مشاهده کنید؛ اما فضاسازی‌ها و خلق محیطی که بتواند گیمر را بترساند از نقاط قوت بازی است. محیط‌های تاریک و نورپردازی خوبی که برای بازی صورت گرفته در خلق حس ترس بی‌تاثیر نبوده‌اند. از جالب‌ترین قسمت‌های بازی می‌توان به افکت خون و قطع شدن دست و پای زامبی‌ها در مقایسه با مدل تیراندازی، اشاره کرد. تنوع محیط‌ها و خلق محیط‌های مختلف هم در این بازی فوق‌العاده است.

نباید موسیقی و صداگذاری بازی را هم نادیده بگیریم. موسیقی در حالی حس ترس را به بازیکنان انتقال می‌دهد که صداگذاری روی محیط در برخی صحنه‌ها واقعا شما را به وحشت می‌اندازد. ترکیب صحنه‌هایی که شامل ترس‌های لحظه‌ای می‌شوند با نوع صداگذاری و موسیقی به خوبی ترس را به جان گیمرها می‌اندازد. صدای زامبی‌ها، صدای سلاح‌ها و صدای محیط شما را به خوبی در جریان روند گیم‌ پلی قرار می‌دهد.

نتیجه گیری؛ ۲۱ سال بعد

نسخه بازسازی‌شده بازی Resident Evil 2 واقعا فراتر از انتظار ظاهر شد و توانست خود را به یک بازی بسیار خوب در سال ۲۰۱۹ تبدیل کند. این بازی درحالی‌که یک بازسازی از عنوانی که ۲۱ سال پیش راهی بازار شد به‌حساب می‌آید، تمام المان‌های یک بازی مدرن را دارد. قطعا تجربه نسخه بازسازی‌شده رزیدنت ایول ۲ می‌تواند بازهم برای بسیاری از گیمرها هیجان‌انگیز و جذاب باشد.

علاقه‌ مجید به بازی‌های ویدیویی و تکنولوژی باعث شد که او در این حوزه فعالیت زیادی داشته باشد. مجید سال‌های زیادی است که در حوزه بازی‌های ویدیویی و تکنولوژی فعالیت می‌کند و درکنار اینکه خبرها و اتفاقات روز این حوزه را دنبال می‌کند، علاقه‌ زیادی به داستان‌ها و فیلم‌های فانتزی هم دارد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید