فیلم «نابودگر: سرنوشت تاریک» که با همکاری سه کمپانی پارامونت، اسکای‌دنس و دیزنی عرضه شده است، اصلا نتوانست انتظارات کمپانی‌های سازنده را برآورده و بااینکه در ۴۸ کشور اکران شد، حتی نتوانست به اندازه هزینه ساختش فروش داشته باشد. با وجود این، ششمین قسمت از سری فیلم‌های «ترمیناتور» در صدر جدول باکس آفیس هفته دوم آبان قرار گرفت. با گیکیطور همراه شوید تا با هم به بررسی جدول باکس آفیس این هفته بپردازیم.

در هفته‌ای که گذشت، «نابودگر: سرنوشت تاریک» (Terminator: Dark Fate) در آمریکای شمالی توانست ۲۹ میلیون دلار فروش داشته باشد و در صدر جدول باکس آفیس هفته دوم آبان بنشیند. این فیلم علاوه بر آمریکا در ۴۸ کشور دیگر هم اکران شد که در آن کشورها ۷۲٫۹ میلیون دلار فروش داشت. این دو رقم در کنار فروش مربوط به اکران محدود این فیلم در دو هفته گذشته، کل فروش جهانی ششمین قسمت ترمیناتور را به ۱۲۳ میلیون دلار رساند. در مورد ناامیدکننده بودن این رقم در همین حد به شما بگوییم که حتی نتوانست هزینه ساخت ۱۸۵ میلیون دلاری این فیلم را جبران کند؛ در ضمن، این ۱۸۵ میلیون دلار فقط هزینه ساخت فیلم است و هزینه‌های توزیع و بازاریابی فیلم را شامل نمی‌شود.

در خارج از آب‌های آمریکا، کمپانی دیزنی وظیفه توزیع فیلم را در همه کشورها بر عهده دارد؛ به‌جز چین که در آن کشور کمپانی Tencent این کار را انجام می‌دهد. در آمریکا هم که توزیع فیلم توسط پارامونت انجام می‌شود. هر سه کمپانی جزو سرمایه‌گذاران این فیلم محسوب می‌شود و ضرر فروش این فیلم، هر سه کمپانی را متضرر می‌کند.

«نابودگر: سرنوشت تاریک» در کشور چین شروع خیلی خوبی داشت و بیشترین سهم را از فروش بین‌المللی این فیلم به خودش اختصاص می‌دهد. چینی‌ها برای دیدن این فیلم ۲۸ میلیون دلار در گیشه‌ها هزینه کردند و رتبه‌های بعدی هم در اختیار کره جنوبی (با ۹٫۸ میلیون دلار) و انگلستان (با ۶٫۹ میلیون دلار) قرار دارد. بد نیست بدانید که ۹ میلیون از کل بلیت‌های فروخته‌شده، مربوط به سینماهای IMAX می‌شود که ۲٫۹ میلیون دلار از آن‌ها در چین بوده است.

ترمیناتور جدید اولین قسمت پس از قسمت دوم این مجموعه محسوب می‌شود که مجددا «جیمز کامرون» به تیم تولید آن برگشته است. همچنین دو بازیگر «لیندا همیلتون» و «آرنولد شوارتزنگر» برای اولین بار پس از قسمت دوم ترمیناتور که در سال ۱۹۹۱ اکران شد، در کنار هم به ایفای نقش پرداخته‌اند. داستان قسمت ششم ترمیناتور که وقایای پس از قسمت دوم را بیان می‌کند، مجددا در مورد «سارا کانر» است که باید از دختر جوانی در برابر نابودگری که از آینده آمده، محافظت کند. «تیم میلر» کارگردانی این فیلم را بر عهده دارد که پیش‌ازاین، کارگردانی فیلم «ددپول» را در کارنامه خود داشته است.

در ادامه می‌توانید تریلر فیلم «نابودگر: سرنوشت تاریک» را ببینید:

اما به «جوکر» (Joker) می‌رسیم که در رتبه دوم باکس آفیس هفته دوم آبان قرار دارد. این فیلم در سینماهای بین‌المللی فقط ۲۴ درصد در مقایسه با هفته قبل افت فروش داشت و توانست در ۷۹ کشور، چیزی معادل ۳۷ میلیون دلار درآمد داشته باشد. فیلم جوکر که با هنرنمای فوق‌العاده «واکین فینیکس» روی پرده سینما رفته، تا به امروز ۶۳۴٫۴ میلیون دلار در خارج از آمریکا فروش داشته است و کل فروش جهانی آن به ۹۳۴ میلیون دلار می‌رسد؛ پس چندان دور از انتظار نیست که به‌زودی بتواند از مرز یک میلیارد دلار هم عبور کند.

رتبه سوم باکس آفیس هفته دوم آبان هم در اختیار «مالفیسنت: سردسته اهریمنان» (Maleficent: Mistress of Evil) قرار دارد. این فیلم در سینماهای بین‌المللی ۴۰ میلیون دلار فروش داشت تا ارزش کل بلیت‌های فروخته شده تا به امروز در خارج از آمریکا به ۲۹۸٫۹ میلیون دلار برسد. این فیلم که حالا سه هفته از حضورش در سینماها می‌گذرد، ۳۸۳٫۲ میلیون دلار در سراسر جهان فروش داشته است. البته در نظر داشته باشید که قسمت دوم مالفیسنت با هزینه ۱۸۵ میلیون دلاری ساخته شده است. بااینکه فروش جهانی ۳۸۳٫۲ میلیون دلاری، رقم خیلی خوبی محسوب می‌شود، ولی هنوز فاصله زیادی تا فروش ۵۰۰ میلیون دلاری قسمت اول مالفیسنت دارد.

رتبه‌های بعدی باکس آفیس هفته دوم آبان در اختیار فیلم Harriet و انیمیشن «خانواده آدامز» (The Addams Family) قرار دارد. «خانواده آدامز» این هفته ۲۵٫۹ میلیون دلار در سینماهای بین‌المللی فروش داشت تا کل فروش بین‌المللی‌اش را به ۴۴ میلیون دلار برساند. این انیمیشن این هفته در کشور روسیه هم اکران شد و توانست ۶٫۱ میلیون دلار فروش داشته باشد. همچنین در کشورهای برزیل، پرو، هنگ‌کنگ و فیلیپین هم اکران شد که در این کشورها توانست ۲٫۳ میلیون دلار فروش داشته باشد.

مورد جذاب بعدی در باکس آفیس هفته دوم آبان ، حضور فیلم ترسناک «دکتر اسلیپ» (Doctor Sleep) است که در ۹ کشور اکران شد و توانست ۵٫۶ میلیون دلار فروش داشته باشد. این فیلم که دنباله فیلم معروف «درخشش» (The Shining) محسوب می‌شود، در کشورهای انگلستان (با ۱٫۹ میلیون دلار)، ایتالیا (با ۱٫۳ میلیون دلار)، فرانسه (با ۹۸۶ هزار دلار) و اسپانیا (با ۷۴۸ هزار دلار) بیشترین فروش را داشته است.

فهرست کامل فیلم‌های پرفروش این هفته را می‌توانید در صفحه باکس آفیس گیکیطور ببینید.


ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید