تا همین چند سال پیش دیدگاه کلی به بازی‌های موبایلی این بود که این‌گونه بازی‌ها چندان جدی گرفته نمی‌شوند و گیمر موبایل چندان به چالش‌هایی مثل قدرت داستان‌سرایی، فضای هنری خاص یا گیم‌پلی پیچیده اهمیت نمی‌دهد؛ اما به یک‌باره همه این باورها تغییر کرد؛ ولی بازی‌هایی مانند مانیومنت نشان دادند که فضای هنری، موسیقی و حتی داستان‌سرایی می‌تواند در یک بازی موبایل چقدر گیمرها را تحت تاثیر قرار دهد. حتی بازی‌هایی مانند فورتنایت و پابجی هم نشان دادند که بازی‌های اکشن پر سروصدا با آن پیچیدگی‌های گیم‌پلی توانستند میلیون‌ها گیمر از سرتاسر دنیا به دست بیاورند. بازی‌های موبایلی اکنون به ترند مهمی در صنعت ویدیوگیم تبدیل شده‌اند و حتی درآمدزایی بالایی هم دارند. همین موضوع باعث شده که روند توسعه بازی‌ها در سبک‌های مختلف روی پلتفرم‌های موبایل بیشتر شود. در این میان بازی‌هایی ساخته می‌شوند که همه را شگفت‌زده می‌کنند. بازی فلورنس یکی از همین بازی‌ها است. بازی که توانست داستانی ساده را در قالبی زیبا و به‌ یادماندنی برای بازیکنان روایت کند.

بازی زندگی دختری به نام فلورنس را روایت می‌کند.

بازی فلورنس ؛ روزمرگی‌ مدرن

داستان بازی فلورنس درباره دختری ۲۵ ساله به نام فلورنس یئو (Florence Yeoh) است.  فلورنس دختری است که مثل همه ما درگیر زندگی روزمره و کارهای روتین شده است. برای اینکه بتوانید با این شخصیت بیشتر ارتباط برقرار کنید کافی است خودتان را جای او بگذارید. احتمالا هر روز صبح چند بار زنگ هشدار گوشی را به حالت اسنوز در می‌آوریم تا بتوانیم تا آخرین لحظه ممکن بخوابیم؛ درحالی‌که با اتوبوس، تاکسی یا مترو به محل کار می‌رویم سری به شبکه‌های اجتماعی می‌زنیم و عکس‌های مختلف را لایک می‌کنیم یا تنها به آن‌ها نگاهی می‌کنیم و به سمت عکس بعد می‌رویم. شاید علاقه‌ زیادی به کارمان هم نداریم و فعلا مجبور هستیم که به انجام آن بپردازیم. فلورنس هم دختری با چنین خصوصیت‌هایی است، درست یکی مثل خود ما.

بازی فلورنس از جایی شروع می‌شود که شارژ گوشی قهرمان بازی تمام می‌شود.

تغییر

اکثرمان زمانی که تنها هستیم یا تنهایی پیاده‌روی می‌کنیم موسیقی گوش می‌دهیم. حالا اگر شارژ موبایلمان تمام شود، مجبور هستیم که مدت زمان زیادی را بدون سرگرمی خاصی سپری کنیم. اتفاقی که باعث می‌شود بیش از پیش به محیط اطراف توجه کنیم. چنین اتفاقی برای فلورنس رخ می‌دهد. زمانی که شارژ گوشی او در زمان گوش دادن به موسیقی به پایان می‌رسد، صدای موسیقی دیگری زندگی او را تغییر می‌دهد. شخصیت اصلی بازی به دنبال نوت‌های موسیقی می‌رود تا خود را روبه‌روی پسری به نام کریش (Krish) می‌بیند. همین آشنایی زندگی فلورنس را تغییر می‌دهد و کریش رفته‌رفته جای خودش را در بازی و در زندگی فلورنس باز می‌کند. داستان بازی فلورنس پیرامون همین اتفاق و تاثیری که روی زندگی قهرمان اصلی بازی می‌گذارد روایت می‌شود. داستانی که می‌تواند بخشی از زندگی روزمره خیلی‌ از ماها باشد. فلورنس به چالش‌های احساسی زندگی می‌پردازد و نشان می‌دهد که مواجه با آن‌ها چقدر سخت است و چقدر عبور از آن‌ها می‌تواند انسان‌ها را تغییر دهد.

کریش می‌خواهد به یک نوازنده حرفه‌ای تبدیل شود.

گیم‌پلی داستان روایت می‌کند

روایت داستانی که پیچیدگی خاصی ندارد و مانند کتاب کامیک روایت می‌شود، نمی‌تواند گیم‌پلی چندان پیچیده‌ای داشته باشد؛ اما سازندگان بازی توانسته‌اند با استفاده از کمترین پیچیدگی ممکن گیم‌پلی مناسبی برای بازی خلق کنند. گیم‌پلی بازی بخشی از داستان‌سرایی به حساب می‌آید. بازیکنان در زمان دعواهای دو شخصیت بازی می‌توانند دیالوگ‌ها را کامل کنند یا می‌توانند در انجام دادن کارهای مختلف به آن‌ها کمک کنند. گیم‌پلی خیلی ساده است و به همین دلیل برای پیش‌برد بازی با مشکل مواجه نمی‌شوید. تنها کافی است کمی به محیط بازی دقت کنید تا متوجه شوید که چه‌کاری باید انجام دهید. اکثر فعالیت‌هایی که در طول زندگی روزمره ممکن است انجام دهید، در این بازی به‌عنوان قسمتی از گیم‌پلی در نظر گرفته شده که برخی از آن‌ها وظیفه انتقال اوج احساس داستان را در اختیار دارند.

موسیقی در خدمت تصاویر

اوج شگفتی بازی فلورنس می‌تواند سبک هنری و موسیقی‌های زیبایی باشد که در جریان گیم‌پلی، گیمرها را جذب خود می‌کنند. بازی مانند نقاشی و یک کتاب تصویری ساخته شده تا در تعامل با موسیقی و گیم‌پلی بتواند یک داستان تعاملی عالی را برای بازیکنان روایت کند. استفاده از رنگ‌های متنوع و تغییر رنگ‌ها بسته به فضای داستانی و احساس شخصیت‌ها از نقاط جالب توجه این عنوان به حساب می‌آید؛ به طور مثال اگر حال شخصیت‌های بازی خوب نباشد، بازی فضایی خاکستری به خود می‌گیرد و موسیقی بازی نیز ریتم آرام‌تری پیدا می‌کند. موسیقی یکی از مهمترین المان‌هایی است که بازیکنان را تا انتها پای بازی نگه‌می‌دارد. موسیقی‌ها آن‌قدر خوب ساخته شده‌اند که شاید بخواهید بعد از به پایان رسیدن بازی نیز آن‌ها را گوش کنید و کمی آرام شوید.

کوتاه، زیبا و به‌ یاد ماندنی

بازی فلورنس طولانی نیست. شاید برای به پایان رساندن آن به ۳۰ تا ۴۰ دقیقه زمان نیاز داشته باشید. در همین مدت زمان داستانی زیبا با گیم‌پلی جالب و را تجربه می‌کنید. در حالی که بازیکنان نمی‌توانند در اتفاقات بازی تغییری ایجاد کنند، روند خطی داستان آن‌قدر خوب روایت می‌شود که یک سوژه ساده تا اندازه بسیار زیادی جلب توجه می‌کند.  فلورنس بار احساسی زیادی دارد و شاید خیلی‌ها را در زمان بازی احساساتی کند. به احتمال زیاد اوج زیبایی بازی هم همین قسمت‌ها است. قسمت‌هایی که گیمرها بیش از پیش می‌توانند با یک بازی موبایلی ارتباط برقرار کنند. همان‌طور که گفتیم این بازی می‌تواند بخشی از زندگی خیلی از انسان‌ها را روایت کند. بازی فلورنس رایگان نیست و برای تجربه آن روی اندروید یا iOS باید سه دلار هزینه کنید.

علاقه‌ مجید به بازی‌های ویدیویی و تکنولوژی باعث شد که او در این حوزه فعالیت زیادی داشته باشد. مجید سال‌های زیادی است که در حوزه بازی‌های ویدیویی و تکنولوژی فعالیت می‌کند و درکنار اینکه خبرها و اتفاقات روز این حوزه را دنبال می‌کند، علاقه‌ زیادی به داستان‌ها و فیلم‌های فانتزی هم دارد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید