این دقیقا همان بازی‌ای است که Rage ابتدایی باید می‌بود!

بعد از چند سال انتظار هواداران، بالاخره قسمت دوم Rage تحت عنوان Rage 2 منتشر شد. از اولین نمایش‌های بازی خیلی‌ها نظرشان نسبت به این قسمت جلب شد. طرفداران این سری که تقریبا از قسمت اول ناامید بودند و چند سال بود که منتظر معرفی قسمت دوم بودند، حالا خوشحال بودند. انصافا بتزدا با اعلام این که دو استودیو محبوب id Software و Avalanche برای ساخت این بازی همکاری خواهند کرد، همه را شگفت‌زده کرد. کاملا مشخص بود که قرار است درگیر یک تجربه متفاوت و جذاب شویم. به هر حال بعد از تجربه چند ۱۰ ساعته بازی، شما را به خواندن بررسی این بازی دعوت می‌کنم.

تکه‌های گوشت چسبیده به دیوار

اولین موضوعی که در طی تجربه این عنوان کاملا مشهود است، تاثیر مستقیم فضاسازی تیم Avalanche بر بازی است. اگر بازی Mad Max را تجربه کرده باشید کاملا متوجه خواهید شد که منظورم از این فضاسازی چیست. یک سری رویدادهای داخل بازی به راحتی مرا به یاد بازی «مکس دیوانه» می‌اندازد. البته این پررنگ بودن اتمسفر بازی‌های Avalanche به این معنی نیست که خبری از امضای همیشگی تیم id Software نیست و آن خشونت دوست داشتنی و همیشگی تیم «اید» را به راحتی می‌توانید در بخش‌های مختلف بازی حس کنید. از خون‌ریزی و تکه شدن بدن‌ دشمنان گرفته تا تیراندازی سریع و مبارزه‌های پر از جذابیت بازی همگی به خاطر دخالت «اید» بوده‌اند. البته استودیو «اولانچ» به خاطر ساخت سری محبوب و جذاب Just Cause نیز مشخصا نقش مهمی در ایجاد مبارزات و گانپلی هیجان‌انگیز در بازی داشته است اما بعد از تجربه بازی به خوبی متوجه خواهید شد که جنس مبارزات بازی از «اید» است.

گسترش بخش رانندگی و جابجایی در بازی به زیبایی پیاده‌سازی شده است که مشخصا «اولانچ» مسئول این تغییر جذاب بوده است. اگر «مکس دیوانه» را بازی کرده باشید قطعا به یاد خواهید داشت که رانندگی و شخصی‌سازی اتومبیل یکی از جذاب‌ترین بخش‌های بازی بود و در Rage 2 این موضوع به وضوح رعایت شده است. موضوع مهم در رابطه با سیستم رانندگی این است که شاید اوایل بازی رانندگی و داشتن یک ماشین قدرتمند آن‌قدر مهم نباشد اما با پیشروی در بازی قطعا به این موضوع پی می‌برید که باید یک ماشین قدرتمند داشته باشید و وقتی از داشتن ماشین قدرتمند صحبت می‌کنم منظورم یک وسیله نقلیه به همراه قوی‌ترین تجهیزات است. شخصی‌سازی اتومبیل در Rage 2 بسیار مهم و البته پیچیده است. سازندگان کلی المان جدید برای شخصی‌سازی هر چه بیشتر و عمیق‌تر ماشین قرار داده‌اند که به مرور و با پیشروی در بازی اهمیت زیادی پیدا می‌کنند.

ماموریت‌های اصلی و فرعی بازی به خوبی در کنار یکدیگر چیده‌ شده‌اند تا در طول بازی حس نکنید که سرگرم‌کننده بودن بازی از دست رفته است. خوش‌بختانه مشکلی که امروزه گریبان‌گیر خیلی از بازی‌های سند باکس یعنی جذاب نبودن ماموریت‌های فرعی است، به هیچ وجه در Rage 2 تبدیل به یک مشکل و معضل نخواهد شد و می‌توانید به راحتی از تک تک ماموریت‌های بازی لذت ببرید. این موضوع را وقتی متوجه خواهید شد با پیشروی روند و روایت، از طریق ماموریت‌های فرعی می‌توانید بیشتر متوجه داستان و ادامه بازی شوید و توصیه می‌کنم اگر داستان بازی برایتان اهمیت دارد، حتما ماموریت‌های فرعی را دنبال کنید که سورپرایزهای جذابی برایتان خواهد داشت.

مهمانی از جهش‌یافته‌ها و سربازان سایبری

هر چقدر که در گیم‌پلی بازی موفق و جذاب ظاهر شده است، در بخش داستانی بازی آن‌چنان که باید نتوانسته نظرها را به خود جلب کند. افتتاحیه بازی بسیار ابتدایی و سطحی است و حتی شاید بتوان آن را نمونه ناموفق چندین بازی دیگر نام برد. متاسفانه این مشکل را شاید از خیلی وقت قبل پیش‌بینی می‌کردیم. دو استودیوی «اید» و «اولانچ» در روایت داستان و پیچیدگی‌اش مهارت زیادی ندارند و بیشتر روی گیم‌پلی تمرکز داشته‌ند. در Rage 2 هم این ماجرا برقرار است.

شخصیت‌پردازی‌های بازی قدری سطحی و ناقص است که بعضی اوقات دوست داشتم که صدا بازی را قطع می‌کردم و هیچ توجهی نیز به داستان و دیالوگ‌های این شخصیت‌های توخالی نداشتم. متاسفانه حتی دیالوگ‌ها نیز در بازی نمی‌توانند حس رضایت را در روایت بازی ایجاد کنند. نقش منفی داستان در پرده اول دیده می‌شود و تا پرده نهایی مخفی باقی می‌ماند و بعضی اوقات حتی یادتان می‌رود که فلان شخصیت در پرده اول بازی به قهرمان بازی حمله کرده بود و حالا باید او را پیدا کرده و بکشیم. البته فقط شخصیت بد بازی شامل این موضوع نیست و بعضی شخصیت‌های فرعی مثبت نیز در طول بازی برای مدت‌ها ناپدید می‌شوند و یادتان می‌رود که در ابتدا چرا با آن‌ها ماموریت‌هایی را انجام داده‌اید.

بعد از این نکات منفی، به سراغ جلوه‌های بصری بازی می‌رویم که بسیار خوب و جذاب هستند. انیمیشن‌های بازی شباهت بسیار زیادی به DOOM دارند و این موضوع را در مبارزات بازی بسیار محسوس است. انیمیشن‌های مختلف در بازی هنرمندانه و صدالبته خلاقانه طراحی شده‌اند که در این موضوع هر دو استودیو «اید» و «اولانچ» خلاقیت‌های خود را در گذشته ثابت کرده‌اند و نمی‌توان اعتبار آن را به تنها یکی از این دو استودیو داد.

موسیقی و جلوه‌های آوایی بازی نیز جذابیت زیادی دارند و در چهارچوب یک بازی آخرالزمانی که پر از موجودات جهش‌یافته، انفجار، خرد شدن استخوان و البته صدای خرد شدن سنگ‌های جاده زیر لاستیک ماشین‌هاست به خوبی پیاده سازی شده است. موسیقی بازی در مبارزات مختلف، گام بالا و صدای هجومی به خود می‌گیرد که بدون شک اگر DOOM را بازی کرده باشید می‌دانید که منظورم چیست و بازی Rage 2 نیز از این قائده مستثنی نبوده و آلبوم موسیقی‌اش پر از قطعه‌های هیجان‌انگیز است.

صحیح است که Rage 2 مشکلات خودش را دارد اما شک نکنید که می‌توانید از چند ده ساعت تجربه این عنوان و تجربه مبارزات و گانپلی هیجان‌انگیزش لذت ببرید. پس حتما این بازی را تجربه کنید تا متوجه شوید که ترکیب دو استودیو کاربلد و محبوب «اید» و «اولانچ» می‌‌تواند به محصول خارق‌العاده منتهی شود.

نکات مثبت: سیستم گان‌پلی جذاب و سریع، گرافیک چشم‌نواز، موسیقی گوش‌نواز، سیستم رانندگی پیشرفته و پرجزئیات

نکات منفی: داستان، روایت و شخصیت‌پردازی ضعیف بازی

امتیاز: ۸ از ۱۰


ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید