پس از ماه‌ها، «ترامپ» رییس جمهور آمریکا دستور عدم استفاده از تجهیزات غیرآمریکایی در زیرساخت‌های مخابراتی این کشور را اجرا کرد. در حالی که در این دستور اسم هیچ شرکتی گفته نشده، این اقدام آمریکا کاملا شرکت‌های چینی را هدف قرار داده است؛ شرکت‌هایی مانند هواوی. درواقع این دستور آمریکا به نوعی تحریم هواوی است. دولت آمریکا چین را متهم کرده که با استفاده از تجهیزات مخابراتی هواوی، قصد جاسوسی از این کشور را دارد؛ یعنی دولت چین با قرار دادن راه‌های مختلف روی تجهیزات مخابراتی هواوی در آمریکا، سعی در جاسوسی از مردم دارد. البته هواوی و دولت چین هیچ‌وقت این اتهام‌ها را قبول نکردند و حتی مدیرعامل هواوی در بیانیه این شرکت گفته است که اقدامات شرکت‌های آمریکایی، جلوی رشد این شرکت را نخواهند گرفت.

در بهمن‌ماه سال گذشته سازمان‌هایی مانند FBI و CIA از مردم آمریکا در خواست کردند که از گوشی‌های هواوی و ZTE استفاده نکنند. آمریکا حتی از سایر کشورهای هم‌پیمان خود هم درخواست کرد که از تجهیزات هواوی استفاده نکنند. این اقدام باعث بالا رفتن تنش‌ها میان آمریکا و چین شد و معاملات تجاری این دو کشور را با خطر زیادی مواجه کرد. کاخ سفید با استفاده از قانون International Emergency Economic Powers Act تحریم هواوی را شروع کرد. آمریکا ادعا کرد که با این اقدام، از وقوع یک تهدید امنیتی جدی در این کشور جلوگیری کرده است.

تحریم هواوی

تحریم هواوی جنبه‌های دیگری هم دارد که این شرکت را در سرتاسر دنیا تحت تاثیر قرار می‌دهد. گوگل امتیاز استفاده از اندروید را روی گوشی‌های هواوی لغو کرد. بر اساس گزارش وب‌سایت رویترز، گوگل هیچ سرویسی روی گوشی‌های شرکت هواوی ارائه نمی‌کند. گوگل دراین‌باره گفت:

ما تنها دستورات را اجرا می‌کنیم.

در گزارش رویترز مشخص شده است که ۷۰ شرکت در تحریم‌های جدید آمریکا قرار گرفته‌اند. آمریکا این شرکت‌ها در فهرستی به نام Entity List قرار داده است که به‌واسطه آن، شرکت‌های آمریکایی اجازه ندارند از تجهیزات این شرکت‌های چینی استفاده کنند؛ مگر اینکه اجازه دولت را دریافت کنند. البته از آنجایی که هواوی بزرگ‌ترین تولیدکننده تجهیزات مخابراتی در دنیا به‌حساب می‌آید، این تصمیم آمریکا تقریبا نشدنی به‌نظر می‌رسد و قطعا مشکلات زیادی را برای این کشور به وجود خواهد آورد. با توجه به تحریم‌ هواوی، اگر این شرکت چینی قصد داشته باشد که همچنان در کشور آمریکا فعالیت کند، باید از تجهیزات آمریکایی استفاده کند. البته هواوی هنوز به این خبر واکنش نشان داده است.

گوگل درباره تحریم هواوی می‌گوید:

گوگل پلی و گوگل پلی پروتکت روی گوشی‌های فعلی هواوی کار می‌کنند. پس گوشی‌های فعلی هواوی شامل تحریم‌های فعلی گوگل نمی‌شوند و کاربران می‌توانند از امکانات گوگل استفاده کنند.

پس با توجه به صحبت‌های گوگل، گوشی‌های فعلی هواوی دچار تحریم‌ها نمی‌شوند؛ اما هنوز مشخص نشده است که آیا به‌روزرسانی جدیدی برای گوشی‌های فعلی یا گوشی‌های آینده هواوی منتشر می‌شود یا خیر.

گوگل اعلام کرد که هواوی می‌تواند تنها از پروژه متن‌باز اندروید استفاده کند که AOSP نام دارد. این نسخه از اندروید هیچ وابستگی‌ای به گوگل ندارد و اپلیکیشن‌های گوگل هم روی آن قرار نگرفته است. درواقع هواوی با استفاده از این نسخه اندروید تنها می‌تواند به‌روزرسانی‌های امنیتی را برای گوشی‌های خود منتشر کند. البته شاید هواوی سعی کند که از سیستم به‌روزرسانی مخصوص خود برای اندروید استفاده کند. هنوز مشخص نیست که این تصمیم گوگل چقدر روی میزان استفاده مردم از گوشی‌های اندرویدی هواوی تاثیر می‌گذارد. به هر حال باید منتظر خبرها و واکنش‌های هواوی در مقابل تصمیم گوگل بمانیم.

هواوی ازجمله شرکت‌هایی است که تحت فشار ترامپ قرار گرفته و این شرکت را به جاسوسی برای چین متهم کرده است. شاید تحریم هواوی توسط آمریکا برای خود هواوی و حتی دولت چین ضربه بزرگی نباشد، اما اقدامات گوگل می‌تواند روی فعالیت‌های هواوی در حوزه موبایل تاثیرگذار باشد.

شرکت هواوی چند سالی می‌شود که روی سیستم‌عامل مخصوص خود کار می‌کند. این شرکت از قبل پیش‌بینی کرده بود که احتمال دارد که دیگر نتواند از سیستم‌های عاملی مانند اندروید و ویندوز استفاده کند و به همین دلیل، به فکر توسعه سیستم‌عامل مخصوص خود افتاد.


منبع: The VergeSCMP –  Reuters

علاقه‌ مجید به بازی‌های ویدیویی و تکنولوژی باعث شد که او در این حوزه فعالیت زیادی داشته باشد. مجید سال‌های زیادی است که در حوزه بازی‌های ویدیویی و تکنولوژی فعالیت می‌کند و درکنار اینکه خبرها و اتفاقات روز این حوزه را دنبال می‌کند، علاقه‌ زیادی به داستان‌ها و فیلم‌های فانتزی هم دارد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید