یکی از توسعه‌دهندگان اپلیکیشن‌های اندرویدی که تعداد نصب محصولاتش از مرز نیم میلیارد گذشته است، با مساله حذف اپلیکیشن ها از اپ استور گوگل مواجه شده است. تابه‌حال ۶۴ مورد از اپلیکیشن‌های DO Global از ویترین فروشگاه اپ گوگل حذف شده‌اند. قبل از آنکه گوگل شروع به اقدام علیه این کمپانی مستقر در چین کند، DO Global تقریبا ۱۰۰ اپلیکیشن در اپ استور گوگل داشت و این اقدام حذفی را می‌توان مهم‌ترین اقدامی دانست که تا امروز توسط گوگل در برابر یک توسعه‌دهنده انجام شده است. جالب است بدانید که برنامه‌های باقی‌مانده هم به‌زودی حذف خواهند شد. DO Global یک شرکت تابعه بود که تمام حقوق آن به یک شرکت اینترنتی معروف چینی با نام «بایدو» تعلق دارد. البته در سال گذشته، کمپانی بایدو دچار نوسانات مالی شد و فقط ۳۴ درصد از سهام را برای خود نگه داشت.

حذف اپلیکیشن ها از اپ استور گوگل

گزارش‌ها حاکی از آن هستند که حداقل ۶ برنامه از برنامه‌های حذف‌شده DO Global، حتی در زمانی که اپ‌ها در حال اجرا نیستند، روی تبلیغات کلیک می‌کنند. شرکت Checkpoint که درزمینه حفظ امنیت آنلاین فعال است، با همکاری BuzzFeed، متوجه شد که این اپلیکیشن‌ها با بدافزاری به نام PreAMo بارگذاری شده‌اند. این بدافزار باعث می‌شود که اپ‌ها به‌صورت جعلی روی بنر‌های تبلیغاتی ارائه‌شده توسط شبکه‌های تبلیغات موبایلی «Admob» و «Mopub» کلیک ‌کنند. در بیانیه Checkpoint آمده است که بدافزار موجود در ۶ اپلیکیشن مذکور، درمجموع ۹۰ میلیون بار دانلود شده است.

بعضی برنامه‌هایی که در جریان حذف اپلیکیشن ها از اپ استور گوگل مورد اقدام قرار گرفته‌اند، به‌عنوان محصولات توسعه‌دهندگانی مانند «Pic Tools Group» و «Photo Artist Studio» اعلام شده‌اند و مالکیت واقعی آن‌ها توسط DO Global مخفی نگه داشته شده است؛ این موضوع یکی دیگر از موارد نقض قوانین اپ استور گوگل توسط کمپانی چینی است. در چند مورد دیگر، اطلاعات تماس توسعه‌دهنده، دقیق و درست نبود و باعث مبهم ماندن مشخصات صاحب‌امتیاز واقعی اپلیکیشن می‌شد. DO Global ادعا می‌کند که اپلیکیشن‌هایش ۲۵۰ میلیون نفر کاربر فعال ماهانه دارد؛ همچنین این کمپانی می‌گوید پلتفرم تبلیغات موبایلی‌اش به بیش از ۸۰۰ میلیون کاربر دسترسی دارد، بنابراین حذف اپلیکیشن ها از اپ استور گوگل اقدامی به زیان همه است.

بیانیه رسمی DO Global به شرح زیر است:

ما کاملا متوجه جدی بودن اتهامات هستیم؛ بنابراین پس از مطالعه گزارش‌های مربوط به اپلیکیشن‌هایمان، یک تحقیق داخلی درباره این موضوع ترتیب دادیم. بسیار متاسفیم که درباره بعضی از محصولاتمان، بی‌نظمی‌هایی در‌زمینه تبلیغات AdMob دیده می‌شود؛ با توجه به این موضوع، تصمیم گوگل را کاملا درک می‌کنیم. علاوه‌بر‌این، با بررسی دقیق تک‌تک اپلیکیشن‌هایمان، با آن‌ها مشارکتی فعالانه داشته‌ایم. در حرکتی رو به جلو، به‌طور جدی مقررات مربوطه را دنبال می‌کنیم و به بررسی جامع محصولاتمان ادامه می‌دهیم. در‌نهایت، در حین انجام این فرایند، باعث به وجود آمدن سوتفاهم‌هایی شده‌ایم و نگرانی‌هایی ایجاد کرده‌ایم؛ این سوتفاهم‌ها به دلیل ناتوانی ما در برقراری ارتباط به‌موقع و ارائه ندادن اطلاعات کامل ایجاد شدند. از بابت تمام آنچه گفته شد، رسما عذرخواهی می‌کنیم.

گوگل هم در بیانیه‌ای رسمی اعلام نموده است که به‌صورت مداوم، رفتارهای مخرب را رصد می‌کند و در صورت مشاهده هرگونه نقض قانونی، به توسعه‌دهنده اجازه کسب درآمد از سرویس‌هایی مانند AdMob را نمی‌دهد. حذف اپلیکیشن ها از اپ استور گوگل هم اقدامی در همین راستا تلقی می‌شود.


منبع: Phone Arena

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید