در جریان معرفی دو گوشی آیفون 6 و آیفون 6s، اپل از فناوری جدیدی به نام لمس سه‌بعدی (3D Touch) رونمایی کرد که در حقیقت امکان تشخیص میزان فشار را به نمایشگرهای آیفون آورد. از آن موقع تا حالا، این قابلیت روی همه گوشی‌های آیفون (به‌جز آیفون SE و آیفون XR) وجود داشته است؛ ولی ظاهرا اپل در جدیدترین نسخه از سیستم‌عامل iOS قصد دارد تا به عمر چهارساله این قابلیت پایان بخشد. البته قرار نیست این قابلیت به‌طور کامل از بین برود و جای خود به فرمان‌های لمسی می‌دهد که در آیفون XR وجود دارند. این فرمان‌ها عملکرد کم‌وبیش یکسانی با قابلیت لمس سه‌بعدی دارند؛ ولی نیازی به حسگرهای تشخیص فشار در صفحه‌نمایش ندارند.

قابلیت لمس سه‌بعدی

نگاهی به مشخصات iOS 13 که هفته پیش معرفی شد، نشان می‌دهد که بخش لمس سه‌بعدی از تنظیمات گوشی، جای خود را به دو قسمت Peek و Long Press داده است؛ بنابراین با نگه‌داشتن انگشت روی بخش موردنظر (بدون اعمال فشار) می‌توان به امکانات ویژه آن بخش دسترسی داشت؛ یعنی دقیقا همان‌طوری که کاربران اندرویدی از گوشی‌هایشان استفاده می‌کنند. تنها برتری لمس سه‌بعدی در مقایسه با نگه‌داشتن انگشت این است که در لمس سه‌بعدی می‌توانستید پس از اعمال فشار به نمایشگر و مشاهده منوی ویژه، انگشتتان را از روی نمایشگر بردارید و گزینه موردنظرتان را انتخاب کنید؛ درحالی‌که در حالت جدید، نباید انگشتتان را از نمایشگر جدا کنید.

حذف قابلیت لمس سه‌بعدی به نظر حرکت عاقلانه‌ای برای اپل است؛ چرا که اضافه کردن حسگرهای تشخیص میزان فشار به نمایشگرهای آیفون، به این شرکت اجازه نمی‌دهد که ضخامت نمایشگر را کم و درنتیجه، گوشی‌های باریک‌تری طراحی کند. نظر شما در این مورد چیست؟


منبع: Apple

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید