مدتی است که کمپانی خودروسازی از سیستم «کروز کنترل تطبیقی» (Adaptive Cruise Control) را در خودروهایشان قرار می‌دهند. این سیستم همان‌طور که نامش نشان می‌دهد می‌تواند سرعت خود را با توجه برخی شرایط وقف دهد؛ مثلا وقتی خودروی جلوی خودروی شما قرار بگیرد، سرعت را کم می‌کند و وقتی از آن خودرو عبور کردید، دوباره سرعت را به عدد تنظیم‌شده می‌رساند. اما بی‌ام‌و توانسته است که این سیستم را بهبود ببخشد و حالا سیستم کروز کنترل جدیدی را معرفی کرده است که می‌تواند به‌صورت خودکار، وقتی به چراغ قرمز می‌رسید، بایستد.

امروز در جریان مراسمی رسمی در آلمان، بی‌ام‌و این سیستم را معرفی کرد و سپس نمایشی از آن را نشان داد. این ویژگی جدید که «تشخیص چراغ ترافیک شهری» (The Urban Traffic Light Recognition) نام دارد، به محض نزدیک شدن به چراغ قرمز، سرعت خودرو را کم می‌کند تا پشت چراغ قرمز بایستد. همه این فرآیند بدون نیاز راننده به لمس کردن پدال ترمز انجام می‌شود. مهندسان بی‌ام‌و اعلام کردند که این ویژگی می‌تواند با تابلوهای ایست هم کار کند، ولی این موضوع در جریان مراسم امروز نشان داده نشد.

وقتی کروز کنترل فعال می‌شود و خودرو به محل چراغ قرمز نزدیک می‌شود، رادار خودرو این موضوع را شناسایی می‌کند و یک نشانگر مربوط به چراغ قرمز روی نمایشگر پشت فرمان نشان می‌دهد. سپس بدون نیاز به این‌که راننده کاری کند، خودرو سرعتش را کم می‌کند تا به ایست کامل برسد.

سیستم کروز کنترل

نکته مهم اینجاست که اگر اولین خودرو در صف پشت چراغ قرمز باشید، پس از این‌که چراغ سبز شد، خودرو به‌صورت راه نمی‌افتد و باید یا پدال گاز را فشار دهید یا دکمه Resume را روی فرمان فشار دهید. اما اگر اولین خودرو در صف پشت چراغ قرمز نباشید و خودروهای دیگری هم جلوی شما باشند، نیازی به انجام کاری نیست و خودرو خودش راه می‌افتد.

بی‌ام‌و اعلام کرده است که این سیستم جدید را می‌توانید با یک به‌روزرسانی نرم‌افزاری روی همه خودروهایی که از جدیدترین سیستم رادار این کمپانی استفاده می‌کنند، فعال کنید.


منبع: Cnet

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید