سی و هفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر با اهدای جوایز در بخش‌های مختلف به کار خود پایان داد و سیمرغ زرین خود را به «جوان روسی» اهدا کرد.

سی و هفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر

سی و هفتمین دوره جشنواره جهانی فیلم فجر که در تاریخ ۲۹ فروردین امسال در تهران به دبیری رضا میرکریمی کار خود را آغاز کرده بود، در ششم اردیبهشت به کار خود پایان داد.

برگزاری اولین دوره از جشنواره جهانی فیلم فجر به سال ۱۳۶۱ برمی‌گردد. جشنواره‌ای که بزرگ‌ترین جشنواره فیلم در ایران به شمار می‌آید و هرساله در تهران به پا داشته می‌شود. این رویداد فرهنگی، هنری، فضای بسیار مناسبی برای تبادلات فرهنگی و قدردانی از فیلم‌های ملی و بین‌المللی است. این جشنواره به معرفی فیلم‌هایی از خاورمیانه و آسیای مرکزی اهمیت خاصی می‌دهد و بر آثاری که از آموزه‌های راستین پیامبران الهی الهام گرفته شده و حاوی پیام صلح و دوستی است تمرکز ویژه‌ای دارد. تا قبل از انقلاب سال ۱۳۵۷، جشنواره بین‌المللی فیلم تهران با حمایت دفتر مخصوص فرح پهلوی در ایران برگزار می‌شد و در این جشنواره، فیلم‌های برگزیده سینمای ایران در کنار آثار سینمای بین‌الملل با یکدیگر به رقابت می‌پرداختند. بعد از انقلاب، این جشنواره تعطیل شد و چهار سال بعد، جشنواره فیلم فجر در روزهای دهه فجر راه‌اندازی و جایگزین آن شد.

اولین دوره از جشنواره فیلم فجر در دهه فجر سال ۱۳۶۱ و به دبیری حسین وخشوری برگزار شده است. جشنواره فیلم فجر تا سال ۱۳۷۴ فقط به تولیدات سینمای ایران می‌پرداخت؛ اما از سال ۱۳۷۴ این جشنواره به‌صورت بین‌المللی برگزار شد و علاوه بر سینمای ایران، به بررسی فیلم‌هایی از سینمای جهان نیز می‌پردازد. در سال ۱۳۹۳ بخش بین‌الملل جشنواره از بخش سینمای ایران جدا شد و تا امروز به‌صورت مستقل به کار خود ادامه داده است و امسال سی و هفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر در تهران برگزار شد.

فهرست کامل برگزیدگان سی و هفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر

بخش مسابقه بین‌الملل (سینمای سعادت)

سیمرغ زرین بهترین فیلم به فیلم «جوان روس» به کارگردانی الکساندر زولوتوخین و تهیه‌کنندگی ادوارد پیچوگین و الکساندر سوخوروف از روسیه تعلق گرفت.

سیمرغ سیمین جایزه ویژه هیئت داوران برای بهترین طراحی لباس به فیلم «پرنده بهاری» به کارگردانی جینگ ژیانگ لی از چین تعلق گرفت.

سیمرغ سیمین بهترین کارگردانی به فیلم «جهان با من برقص» به کارگردانی سروش صحت از ایران تعلق گرفت. سروش صحت بعد از دریافت سیمرغ سیمین بهترین کارگردانی از هیات داوران و برگزارکنندگان سی و هفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر تشکر کرد و ضمن ابراز خوشحالی از دریافت این جایزه گفت:

در این دو، سه روز می‌شنیدم که همه می‌گفتند که حال این فیلم خوب است. فکر می‌کنم دلیل این حال خوب آن است که حال همه ما در طول ساخت این فیلم خوب بود و همه با هم مسائل را حل می‌کردیم. به نظر من اگر ما هم گاهی کوچه را برای مهمانان جارو کنیم، با مهاجران مهربان باشیم و کمی خودمان، بقیه و حتی کسانی که عقایدشان مخالف ماست را دوست داشته باشیم آن وقت است که جهان با ما خواهد رقصید!

سیمرغ سیمین بهترین فیلمنامه به فیلم «واکرسدورف» نوشته گرنوت کرا و اولیور هافنر از آلمان تعلق گرفت.

سیمرغ سیمین بهترین بازیگر زن به مارتینا آپوستولووا به خاطر فیلم ایرینا از بلغارستان تعلق گرفت.

سیمرغ سیمین بهترین بازیگر مرد به جسپر کریستنسن به خاطر فیلم پیش از ژاله از دانمارک تعلق گرفت.

دیپلم افتخار بهترین بازیگر مرد به علی مصفا به خاطر فیلم جهان با من برقص از ایران تعلق گرفت. علی مصفا پس از دریافت این جایزه گفت:

ظاهرا یکی آن بالا و یکی در پشت‌صحنه هوای مرا داشته تا این جایزه را بگیرم!

این صحبت علی مصفا با خنده حاضران در سالن روبه‌رو شد. مصفا همچنین برای همکاری در فیلم «جهان با من برقص» از سروش صحت تشکر کرد.

سیمرغ سیمین بهترین فیلم کوتاه به فیلم «افراط منجی ماست» به کارگردانی مورگان زیورلا-پتی، از سوئد تعلق گرفت.

بخش آسیا (جلوه‌گاه شرق)

  • تندیس بهترین فیلم بلند آسیایی به فیلم «جای خالی دوست» به کارگردان و تهیه‌کنندگی محمدعلی طالبی از ایران تعلق گرفت.
  • دیپلم افتخار بهترین فیلم بلند آسیایی به فیلم «شکستن همزمان بیست استخوان» به کارگردانی جمشید محمودی و تهیه‌کنندگی نوید محمودی از افغانستان تعلق گرفت.
  • تندیس بهترین کارگردان آسیایی به هو منگ به خاطر فیلم «عبور از مرز» از چین تعلق گرفت.
  • تندیس بهترین فیلم کوتاه آسیایی به فیلم «قربانی» به کارگردان مهدی محمدنژادیان از ایران تعلق گرفت.

جایزه نت‌پک

به فیلم «خط باریک قرمز» به کارگردانی فرزاد خوشدست از ایران تعلق گرفت.

جایزه محمد امین(ص)

به فیلم «حمید» به کارگردانی اعجاز خان از هند تعلق گرفت. رضا کیانیان که برای اهدای این جایزه روی سن آمده بود درباره این جایزه گفت:

خوشحالم که برای چهارمین بار برای اهدای جایزه محمد امین(ص) روی سن آمده‌ام. این جایزه درواقع جایزه اخلاق است. برای همین، نام آن محمد امین است؛ چرا که پیامبر(ص) ما می‌فرمایند من نیامدم مگر برای تکامل اخلاق در جهان. قطعا همه فیلم‌ها به اخلاق می‌پردازند؛ اما این جایزه به فیلمی اهدا می‌شود که دغدغه اصلی آن اخلاق است.

سی و هفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر

جایزه بین‌الادیان

به فیلم شکستن «همزمان بیست استخوان» به کارگردانی جمشید محمودی از افغانستان تعلق گرفت.

منتقدان بین‌المللی

دیپلم افتخار بهترین فیلم بلند بخش آسیابه فیلم «اعلان» به کارگردانی محمود فاضل جوشکون، از ترکیه و بلغارستان تعلق گرفت.

صلح

دیپلم افتخار صلح به فیلم «امینه» به کارگردانی ایمن زیدان از سوریه تعلق گرفت.

بهترین فیلم اول

به فیلم «جوان روس» به کارگردانی الکس اندر زولوتوخین از روسیه تعلق گرفت.


ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید