منطقه اقیانوس بین فلوریدا، پورتوریکو و برمودا معروف به «مثلث برمودا» است. در طول قرن‌ها، گزارش‌های زیادی از کشتی‌ها و هواپیماهایی که بدون هیچ ردی در این منطقه ناپدید ‌شدند و هیچ اطلاعی از آن‌ها در دسترس نیست رسیده است و به همین دلیل، این منطقه به‌عنوان «مثلث شیطان» شهرت پیدا کرده است.

دلایل و پیشنهاد‌های زیادی برای این ناپدید شدن‌های اسرارآمیز در این منطقه مطرح شده است. از وجود پدیده‌های طبیعی عجیب‌وغریب در این ناحیه گرفته تا وجود پایگاه‌های بیگانه در زیر آب‌های منطقه؛ اما درباره این ناحیه، یک سوال اساسی‌تر برای پرسیدن وجود دارد: آیا هواپیماها و کشتی‌ها در مثلث برمودا بیشتر از هر منطقه دیگری که شبیه این منطقه است ناپدید می‌شوند؟ که خوب معلوم شد که جواب این سوال منفی است.

مثلث برمودا

افسانه دوام نمی‌آورد

در سال ۱۹۷۵، روزنامه‌نگاری به نام «لری کوش» کتابی را به نام «راز مثلث برمودا برملا شده است» منتشر کرد. در این کتاب، او بار دیگر حوادث از سال‌های ۱۸۴۰ تا ۱۹۷۳ مثلث برمودا را تا حد ممکن بررسی مجدد کرد؛ ازجمله همه آن‌ ماجراهایی که در مجلات توسط نویسندگان دیگر منتشر شده‌ بود. یکی از این نویسندگان مردی بود که می‌توان او را به‌عنوان پدر این افسانه در نظر گرفت، او «چارلز برلیتز» بود که کتاب مثلث برمودا را در سال ۱۹۷۴ نوشت. این اولین کتابی بود که نشان می‌داد در این منطقه اتفاقات عجیبی در جریان است. کوش دریافت که بسیاری از داستان‌های نقل‌شده توسط نویسندگان مختلف، فقط از نشریات دیگر نقل و تکرار شده‌ است؛ بدون اینکه صحت‌وسقم آن مطلقا بررسی شود. با این توصیف، می‌توان گفت چارلز برلیتز بدترین خطا را درباره این موضوع انجام داده است.

پس کوش به چه چیزی دست پیدا کرد؟ در بعضی از موارد اصلا هیچ گزارشی درباره ناپدید شدن یک کشتی وجود نداشت. در موارد دیگر، موضوع ناپدید شدن کشتی‌ها و هواپیماها واقعی بود؛ اما این ناپدید شدن اسرارآمیز، به دلیل طوفان‌های شدیدی بود که در آن زمان رخ داده بود؛ طوفانی که نویسنده به‌طورمعمول در کتابش به آن اشاره‌ای نکرده بود. حوادث دیگری هم بود که دور از این منطقه رخ داده بود. منظور ما از همه این حرف‌ها این نیست که بگوییم هیچ ناپدید شدنی در مثلث برمودا نداده است؛ اما مهم این است به یاد داشته باشید که این منطقه یک مسیر محبوب و معمول برای هم کشتی‌ها و هم هواپیماها است و درواقع به دلیل این‌که تعداد کشتی‌ها و هواپیماهایی که از آنجا عبور می‌کنند زیاد است، احتمال رخ دادن حادثه، غرق شدن کشتی یا سقوط هواپیما هم طبعا در این منطقه از راه‌های مشابه که تردد کمتری در آن وجود دارد بالاتر می‌رود.

نظریه‌‌هایی درباره ناپدید شدن کشتی‌ها و هواپیماها در مثلث برمودا

اگر مثلث برمودا واقعا منطقه خطرناکی باشد، که شواهد حاکی از آن است که نیست، دلایل منطقی زیادی وجود دارد که چرا باید هواپیماها و کشتی‌ها در بخش‌های خاصی از اقیانوس ناپدید شوند. محتمل‌ترین نظریه مربوط به جغرافیا است، نه به دلیل یک موجود فرازمینی یا خشم اقیانوس اطلس. یک توضیح به این واقعیت اشاره می‌کند که کف اقیانوس نسبتا غنی از متان است که می‌تواند تحت فشار بالا، یک ترکیب مخلوط گاز و یخ تشکیل دهد. اگر در زیر آب، رانش زمین رخ دهد، این ترکیب مضر می‌تواند از کف دریا بیرون بیاید و وارد اتمسفر شود که یا باعث مسمومیت خلبان‌ها می‌شود یا تراکم هوای اطراف را به نحوی تغییر می‌دهد که باعث می‌شود با وضعیت رانش طبیعی هواپیما تداخل پیدا کند.

این انفجارها به سکوهای نفتی دریایی آسیب می‌رساند و احتمال دارد که حداقل در بعضی از این ناپدید شدن‌های اسرارآمیز نقش ایفا کند. دانشمندان قادر نیستند این موضوع را با یقین اعلام کنند مگر این‌که بتوانند از کف اقیانوس با جزییات بیشتری نقشه‌برداری کنند. آخرین نقشه‌برداری از زمین اقیانوس در سال ۲۰۱۴ میلادی صورت گرفت. علیرغم این حقیقت که از روش‌های اندازه‌گیری‌ بسیار پیشرفته برای میدان جاذبه زمین استفاده شده است، اما فقط تا عمق حدود سه مایل (پنج کیلومتر) از آن موردبررسی قرار گرفته است؛ درحالی‌که برای این‌که بتوانید به ویژگی‌ها جغرافیایی مهم یا کشتی‌های غرق‌شده دست پیدا کنید، به بررسی دقیق در عمق خیلی بیشتری نیاز دارید .


منبع: Curiosity

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید