تا امروز مطالب زیادی درباره مقایسه مشخصات تویوتا سوپرا ۲۰۲۰ با دیگر خودرو‌های اسپورت منتشر شده است؛ اما، مقایسه آن با پدربزرگش، تویوتا سوپرا ۱۹۹۳، از هر نظر مهم‌تر و جذاب‌تر خواهد بود. حتی مقایسه دو عدد ۲۰۲۰ و ۱۹۹۳، نشان‌دهنده راهی طولانی و حقایقی جالب درباره روند رشد و تکامل این خانواده است.

قبل از شروع فرایند مقایسه، خوب است ویدیوی معرفی تویوتا سوپرا ۲۰۲۰ را تماشا کنیم:

اولین نکته درباره مشخصات تویوتا سوپرا ۲۰۲۰ ، موتور قدرتمند آن است؛ اما این قدرت تولیدشده توسط این موتور، فقط ۱۵ اسب بخار با موتور پدربزرگش تفاوت دارد. این میزان اختلاف، شبیه آن است که ۱۵ کره اسب کوچک در موتور سوپرا ۲۰۲۰ یورتمه بروند؛ اما تفاوت میزان گشتاور این دو مدل، که معادل ۶۸ نیوتون بر متر است، تاثیر قابل‌توجهی در سرعت متغیر چرخ‌ها دارد. قدرت تولیدشده توسط موتور تویوتا سوپرا ۲۰۲۰، با گیربکس هشت سرعته اتوماتیک به چرخ‌ها منتقل می‌شود.

سرعت متغیر چرخ‌ها وقتی اهمیت می‌یابد، که به مقایسه شتاب دو خودرو بپردازیم؛ در مشخصات تویوتا سوپرا ۲۰۲۰ ذکر شده است که شتاب صفر تا ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت را در ۴٫۱ ثانیه طی می‌کند. این عدد بسیار جالب‌توجه است تا زمانی که ندانیم تویوتا سوپرا ۱۹۹۳ با اختلاف فقط ۰٫۵ ثانیه به آن می‌رسد؛ اسطوره با طی شتاب صفر تا ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت در ۴٫۶ ثانیه نشان می‌دهد که به‌راحتی میدان رقابت را واگذار نمی‌کند.

مشخصات تویوتا سوپرا ۲۰۲۰

وقتی پا را روی پدال گاز فشار می‌دهید، حداکثر سرعت سوپرا ۱۹۹۳ به ۲۵۸ کیلومتر بر ساعت و حداکثر سرعت مدل جدید‌تر به ۲۵۰ کیلومتر بر ساعت خواهد رسید؛ علت این تفاوت سرعت، در مشخصات تویوتا سوپرا ۲۰۲۰ ، تنظیمات متفاوت سیستم محدودکننده ذکر شده است که اجازه رسیدن به سرعت بالا‌تر را نمی‌دهد.

یکی از مهم‌ترین مشخصات تویوتا سوپرا ۲۰۲۰ با ورود به مسیری پرپیچ‌وخم نمایان می‌شود: بدنه سبک آن و توزیع یکپارچه وزن در مقایسه با مدل قدیمی‌تر، تجربه بهتری از رانندگی را در پیچ‌های تند رقم می‌زند. تقسیم وزن در مدل ۲۰۲۰ بهتر اتفاق میفتد؛ چون طول آن در مقایسه با مدل قدیمی حدود پنج اینچ کمتر، فاصله محور چرخ‌ها تقریبا سه اینچ کوتاه‌تر و عرض بدنه کمی بیشتر است. این ویژگی‌ها باعث می‌شوند که تویوتا سوپرا ۲۰۲۰ در هنگام پیچیدن بسیار چابک‌تر عمل کند؛ البته پهن‌تر بودن لاستیک‌های آن هم بی‌تاثیر نیست.

آخرین و شاید جالب‌ترین نکته‌ای درباره مشخصات تویوتا سوپرا ۲۰۲۰ وجود دارد، قیمت آن است؛ اگر تورم را در محاسبات لحاظ کنیم، علیرغم فاصله زمانی بین سال‌های ۱۹۹۳ و ۲۰۲۰، مدل جدید ۲۰ هزار دلار ارزان‌تر از مدل قدیمی است. توجه داشته باشید که مقایسه قیمت فقط بین این دو مدل انجام شده است و افزایش قیمت هر دو آن‌ها در سال‌های آینده قابل پیش‌بینی خواهد بود؛ البته با توجه به روند رشد قیمت مدل قدیمی‌ نسل چهارمی، مدل جدید نسل پنجم همچنان ارزان‌تر محسوب می‌شود.

بسیاری معتقدند که تویوتا سوپرا ۲۰۲۰ نمی‌تواند پا در کفش سوپرا ۱۹۹۳ کند؛ باید صبر کرد و دید.


منبع: Autoblog

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید