سونی هنوز یک سال تا عرضه پلی استیشن 5 فاصله دارد، اما تقریبا می‌دانیم که این کنسول در حال ساخت است و در تعطیلات سال ۲۰۲۰ میلادی راهی بازار می‌شود. با این حال، سونی برنامه‌‌ریزی‌های خود را برای عرضه این کنسول شروع کرده است. به تازگی مشخص شده که سونی سیاست‌های جالبی را برای جلب مخاطب بیشتری برای کنسول جدید خود در پیش گرفته است. «کنیچیرو یوشیدا» مدیر اجرایی سونی به این موضوع اشاره کرد که هدف ساخت پلی استیشن 5 گیمرهای حرفه‌ای است. او گفت:

در حال حاضر ساخت بازی از هر زمان دیگری برای ما مهم‌تر است و به همین دلیل ویژگی‌های مهمی مانند Ray Tracing روی این کنسول قرار گرفته است.

او این صحبت‌ها را در جریان جلسه داخلی سونی که در آن استراتژی کنسول نسل بعدی این شرکت شکل می‌گیرد، گفته است. پلی استیشن محصول پرچم‌دار کل شرکت سونی به‌حساب می‌آید و در گزارش مالی این شرکت هم مشخص شد که درآمد بخش پلی استیشن سونی از سایر بخش‌های این شرکت بیشتر بوده است. سونی از بخش پلی استیشن ۲۱ میلیارد دلار درآمد داشته که ۳ میلیارد دلار آن سود خالص بوده است. در ادامه می‌توانید نموداری را مشاهده کنید که نشان می‌دهد بخش‌های مختلف سونی چقدر درآمد داشته‌اند. بخش موبایل سونی که همچنان درآمد ندارد و روند کاهشی را نشان می‌دهد. بخش فیلم و سینما این شرکت هم روند متعادلی را در پیش گرفته است. فروش تلویزیون و بلندگوهای سونی خوب بوده و درآمد بخش پلی استیشن با اختلاف از سایر بخش‌ها بیشتر است.

هدف ساخت پلی استیشن 5

سونی در حال ساخت پنجمین نسل از پلی استیشن است و قصد دارد این کنسول را تا سال آینده راهی بازار کند. کنسول سونی در حالی راهی بازار می‌شود که گوگل هم وارد میدان شده و قصد دارد گوگل استادیا را در پاییز امسال در اختیار گیمرها قرار دهد. شرکت اپل هم از مدتی دیگر اپل ارکید را راهی بازار می‌کند. استادیا بازی‌ها را استریم می‌کند و به سخت‌افزار جدیدی نیاز ندارد. اپل ارکید هم یک سرویس اشتراکی برای تجربه بازی‌های موبایلی است. با این حال مایکروسافت از هم‌اکنون ایکس باکس اسکارلت را برای عرضه در سال ۲۰۲۰ معرفی کرده است.

سونی، مایکروسافت را به‌عنوان اصلی‌ترین رقیب خود برای نسل بعد می‌داند. گوگل و سایر سرویس‌های استریم بازی در طولانی‌مدت برای سونی دردسرساز می‌شوند و هنوز مردم زیادی به اینترنت پرسرعت دسترسی ندارند که بتوانند از این سرویس استفاده کنند. از طرف دیگر نینتندو هم رقیب سونی به‌حساب نمی‌آید و در فاز دیگری فعالیت می‌کند. به همین دلیل سونی برای رقابت با ایکس باکس هدف ساخت پلی استیشن 5 را گیمرهای حرفه‌ای قرار داده است.

هدف ساخت پلی استیشن 5

پلی استیشن یکی از محصولاتی است که توانسته در بازار‌های بزرگ به موفقیت دست پیدا کند. انتظار می‌رود که پلی استیشن 4 به فروش ۱‍۰۰ میلیون دستگاه دست پیدا کند و به همین دلیل پلی استیشن به سودآورترین محصول سونی تبدیل شده است. سونی قصد دارد بازی‌هایی با بودجه‌های زیاد تولید کند و سعی دارد همکاری نزدیکی با شرکت‌های بازی‌سازی مانند Bethesda داشته باشد تا بتواند محتوای انحصار زمانی برای کنسول خود داشته باشد. همچنین سونی در گزارش خود اعلام کرده افرادی که کنسول نسل بعدی می‌خرند دوست دارند گرافیک‌ها سنگین را مشاهده کنند. دقیقا سونی چنین استراتژی‌ای را برای بخش فیلم خود هم ترتیب داد. این بخش با ساخت فیلم‌های بلاکباستر هالیوود مانند مرد عنکبوتی توانست شرایط خوبی به‌دست بیاورد و شرایط مالی خوبی داشته باشد.

سونی و بخش پلی استیشن در حال ساخت بازی‌های جدید برای کنسول نسل بعدی هستند و به همین دلیل روند تولید بازی‌ها را بزرگ‌تر کرده است. در این میان برخی بازی‌سازان و افرادی که بازی‌های کوچک‌تر تولید می‌کنند، می‌گویند که سونی بازی‌سازان کوچک‌تر را نادیده می‌گیرد و به همین دلیل آن‌ها با نینتندو قرارداد همکاری می‌بندند. در نمایشگاه بازی توکیو که سال گذشته برگزار شد، نینتندو همایش مخصوصی برای بازی‌سازان مستقل برپا کرد. سونی قبلا این کار را انجام می‌دهد، اما این کار را دیگر انجام نمی‌دهد.

هدف ساخت پلی استیشن 5

سونی همچنان از بازی‌سازان مستقل استقبال می‌کند، اما تمرکز خود را روی ساخت بازی‌های بزرگ و همکاری با ناشرهای بزرگ گذاشته است. سونی اعتقاد دارد افرادی که کنسول پلی استیشن 5 را خریداری می‌کنند، بازی‌های بزرگ را تجربه خواهند کرد و به بازی‌های کوچکی که روی گوشی هوشمند هم وجود دارند، علاقه ندارند.

سونی در حالی استادیا را به‌عنوان رقیب خود نمی‌شناسد که همچنان وجود یک دستگاه قدرتمند برای بازی کردن را امری لازم می‌داند. یک کنسول بازی بازی‌ها را بهتر از سرویس‌های ابری اجرا می‌کند. سرویس ابری به اینترنت نیاز دارد و ممکن است مشکلات مختلفی در اینترنت به وجود بیاورد که کیفیت آن را کم می‌کند. کنسول پلی استیشن 5 می‌تواند بازی‌ها را با کیفیت 8K اجرا کند و این چیزی است که مردم آن را می‌خواهند.

یوشیدا می‌گوید که کنسولی پلی استیشن 5 یک جهش گرافیکی بزرگ خواهد داشت و همین موضوع نشان می‌دهد که چرا باید کنسول نسل بعد داشته باشیم. سونی به دنبال ساخت بازی‌های بزرگ با بودجه‌های بیشتر است و همچنین قصد دارد تکنولوژی داخل سازمانی خود برای ساخت بازی را هم ارتقا دهد. نتیجه این سیاست ساخت بازی‌های انحصاری بیشتر برای پلی استیشن 5 می‌شود. پس کاملا مشخص است که هدف از ساخت پلی استیشن 5 چیست.

یوشیدا بر این باور است که این سیاست باعث می‌شود که بسیاری از گیمرها از سمت کنسول نینتندو سوییچ به سمت خرید پلی استیشن 5 رو بیاورند.


منبع: Wall Street Journal

علاقه‌ مجید به بازی‌های ویدیویی و تکنولوژی باعث شد که او در این حوزه فعالیت زیادی داشته باشد. مجید سال‌های زیادی است که در حوزه بازی‌های ویدیویی و تکنولوژی فعالیت می‌کند و درکنار اینکه خبرها و اتفاقات روز این حوزه را دنبال می‌کند، علاقه‌ زیادی به داستان‌ها و فیلم‌های فانتزی هم دارد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید