بازهم «کراش». روباه باحال دوران کودکی‌‌مان برگشته است؛ با دستانی پر و هیجان همیشگی. سال ۱۹۹۶ بود که «اندی گاوین» و «جیسون رابین» به دنیای کودکی ما بازی‌ای را هدیه دادند که خیلی‌ها آن را بهترین بازی می‌دانند؛ بازی «کراش باندی کوت». سال‌ها با آن سری بازی کردیم، خاطره اندوختیم و خلاصه کلی کیف کردیم. استودیو «ناتی داگ» برای بار اول مسئولیت آن را پذیرفت و تا سال ۱۹۹۹ روی سری‌های کراش فعالیت می‌کرد و حتی بازی کراش تیم ریسینگ را هم ساخت. یک بازی رقابتی جذاب و هیجان‌انگیز که هنوز در یاد خیلی‌ها باقی‌مانده است.

از آن پس شرکت‌ها و استودیوهای مختلفی بازی را به دست دیگری دادند تا کراش دوست‌داشتنی ما زنده باشد و نسل‌های مختلف نیز آن را تجربه کنند. سال ۲۰۰۸ بود که شرکت «اکتیویژن» مسئولیت انتشار سری «کراش» را بر عهده گرفت و در سال ۲۰۱۹ به همراه استودیو کانادایی «بینوکس» جدیدترین نسخه «کراش» را به بازار روانه کرد. این بازی نسخه بازسازی شده کرش تیم ریسینگ بود. همان بازی دوران کودکی که همه با کلی با آن خاطره داریم.

این دفعه در پیست مسابقه

بیشتر ما کراش را به ماجراجویی‌های بامزه و هیجان‌انگیزش می‌شناسیم؛ پریدن از روی گودال‌ها، چرخیدن برای باز کردن جعبه‌های سیب، نفس‌های حبس شده برای رد کردن دشمن‌ها از فاصله میلی‌متری و…؛ اما این بار خبری از چرخش، دویدن و درکردن موانع نیست! این بار کراش با ماشین‌های کارتینگش آمده که همه را به مسابقه دعوت کند. وقتی برای بار اول به تماشای «کراش تیم ریسینگ – نیترو فولد» نشستم، به‌گونه‌ای به وجد آمده بودم که انگار همان پسربچه ۶ ساله‌ام و از بازی رنگارنگ کراش لذت می‌برم. برخلاف اکثر بازی‌های مسابقه‌ای، در کراش تنها پیچ‌ها برای شما چالش‌برانگیز نیستند و کلی چیزهای دیگر در انتظار شما خواهند بود؛ مثلا همین‌طور که در مسیری عجیب‌وغریب در حال مسابقه هستید، باید مراقب موشکی که از سمت بازیکن پشتی می‌آید باشید. در مسیر مسابقه آیتم‌هایی قرار گرفته‌اند که به شکل کارتن با علامت سوالی روی آن‌ها که اگر آن‌ها را بگیرید، به‌صورت شانسی آیتمی را به شما می‌دهد.

فرض کنید که آن جعبه شانس به شما یک موشک داد؛ حال باید به دنبال مکانی مناسب در پشت حریف خود باشید تا با زدن یک دکمه (دایره در پی اس 4 و دکمه «بی» در ایکس باکس وان) موشک را پرتاب کرده و در صورت محاسبه درست، به بازیکن دیگری بزنید و چند لحظه او را از ادامه مسابقه باز دارید. یا مثلا نیتروژن را از جعبه شانسی بگیرید و برای مدتی با سرعت زیادی حرکت کنید. آیتم‌های جالب و خوبی در این جعبه‌ها قرار گرفته‌اند که به کارتان می‌آیند؛ به‌شرطی که بدانید چه موقع و کجا از آن‌ها استفاده کنید. زمانی گذشت تا با کارهای جورواجور این آیتم‌ها آشنا شوم؛ اما این تازه اول کار بود. علاوه بر پیچ‌های مسیر و آیتم‌ها، محیط هم پذیرای به چالش افتادن شما خواهد بود. همین‌طور که به مسیرتان ادامه می‌دهید، مراقب گیاهان گوشت‌خوار یا غلتک گردان یا ارتفاعات یا… باشید؛ چرا که بسیاری از این چیزها طراحی شده‌اند که نگذارند شما با خیال راحت از اول بودنتان لذت ببرید.

یکی دیگر از ویژگی‌های جالب بازی کراش تیم ریسینگ که بسیار موردعلاقه من است، قابلیت شخصی‌سازی شخصیت‌ها و ماشین‌ها است. در این نسخه شما می‌توانید با گذراندن مرحله‌ها و جمع‌آوری امتیازات، چیزهای مختلفی را در بخش شخصی‌سازی باز کنید. مثلا می‌توانید شخصیت‌های بامزه و مختلفی باز کنید، اسکین‌های مختلف برای کاراکترها باز کنید، شکل ماشین، رنگ و حتی چرخ‌های ماشینتان را هم می‌توانید شخصی‌سازی کنید. ماموریت‌های مختلف را بپذیرید و در جاهای عجیب‌وغریب مسابقه بدهید. همچنین «آکو آکو» دوست‌داشتنی هم مثل همیشه در کنارتان است تا راهنمایی‌تان کند.

از شخصیت‌های مختلف گفتم و باید به این نکته هم باید اشاره کنم که هر شخصیت از نظر قابلیت‌ها با دیگری متفاوت است. این تفاوت در سه دسته «سرعت» ، «شتاب» و «چرخش» اعمال شده‌ است. برای مثال «کراش» تمامی قابلیت‌هایش به یک اندازه است؛ سرعت، شتاب و چرخش او ۵ است. از طرفی، سرعت «تاینی تایگر» ۷  است (بالاترین میزان سرعت) ولی چرخش او فقط ۲ است. این امر باعث شده مدل بازی کردن با هر شخصیت متفاوت باشد. باید این‌قدر بازی کنید تا متوجه شوید کدام شخصیت برای چه مرحله‌ای طراحی شده و با کدام شخصیت می‌توانید بیشتر بازی کنید.

کراش تیم ریسینگ چشم‌نوازتر از همیشه

وقتی برای بار اول صحنه‌هایی از مسیرهای مختلف کراش تیم ریسینگ را می‌دیدم، انگار خشک شده بودم. مسابقه در جریان بود اما من تماما به طراحی‌های بی‌نظیر بازی خیره شده بودم. محیط‌های مختلفی که هیچ ربطی به یکدیگر نداشتند و هرکدامشان منحصربه‌فرد بودند. بیش از ۴۰ مسیر، که ازنظر من هرکدامشان خارق‌العاده‌اند. در «پاپوز پیرامید» خاطراتتان را زنده کنید، در «دینگو کنیون» به یاد غرب وحشی گاز دهید، آینده را در «الکترون اونیو» ببینید و از تماشای «کوکو پارک» حیرت کنید. برای خود از این سر تا آن سوی دنیا سفر کنید و با موسیقی‌های خوب و بامزه «جوش منسل» خاطره بسازید. این بازی یک بازسازی خوب از نسخه کلاسیک به‌حساب می‌آید که ۲۰ سال پیش راهی بازار شده بود.

درنهایت، بازی برای من بسیار عجیب و بامزه بود به‌گونه‌ای که قبل از بازی کردن آن هیچ علاقه‌ای به بازی نداشتم، اما بعدا متوجه شدم که شاید این یکی از بهترین بازی‌ها در سبک خودش است.

در ابتدا که بازی منتشر شد، بیشترمان فکر می‌کردیم که خب این هم یک بازسازی ساده از نسخه‌های قدیمی «کراش تیم ریسینگ» است، اما «کراش تیم ریسینگ – نیترو فولد» انتظار ما را حسابی دگرگون کرد!

کلام آخر

مهم نیست چند سال دارید، مطمئن باشید که در هر سنی که باشید از این بازی به‌قدری لذت می‌برید که هرگز فراموشش نخواهید کرد.

نقاط مثبت: گرافیک عالی – وفادار ماندن به نسخه کلاسیک – مسیرهای متعدد – امکان شخصی‌سازی بالا

نقاط منقی: سختی بسیار زیاد – هندلینگ نچندان خوب

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید