یک روند همیشگی و ثابت درباره شیوه کسب درآمد از سری باز‌ی‌های Call of Duty وجود دارد؛ این بازی‌ها که به‌طورمعمول در زمان انتشار به قیمت ۶۰ دلار فروخته می‌شوند، شامل سیزن پس‌هایی هستند که تقریبا به‌اندازه بازی پایه هزینه بر‌می‌دارند. وجود تعداد زیادی آیتم خاص که هر کاربر برای دسترسی به آن‌ها باید پول پرداخت کند یا Microtransaction، انتقاداتی را به نحوه درآمدزایی این بازی وارد کرده است. شیوه کسب درآمد از Call of Duty: Black Ops 4 فرقی با نسخه‌های قبلی آن ندارد؛ سازندگان بازی، استفاده از ارز دیجیتال را به روند پیشبُرد آن باز‌می‌گردانند و از این طریق درآمدشان را در مقایسه با نسخه‌های قبلی افزایش می‌دهند؛ البته در نظر داشته باشید که این افزایش درآمد با استقبال کاربران از بلک اوت یا عرضه ابتدایی بخش بتل رویال بازی ارتباط مستقیم دارد.

کسب درآمد از Call of Duty: Black Ops 4

در حال حاضر، اقدامات انجام‌شده در راستای کسب درآمد از Call of Duty: Black Ops 4 به‌شدت موردانتقاد هستند؛ کاربران در برابر قیمت گزاف بعضی آیتم‌ها که تزیینی هستند و به‌جز زیباسازی محیط بازی کاربرد دیگری ندارند، به‌شدت معترض‌اند.

Call of Duty: Black Ops 4 در حال حاضر یک نقطه قرمز روی شبکه دوربین را به قیمت ۱۰۰ واحد COD به فروش می‌رساند که این مقدار ارز دیجیتالی، در دنیای واقعی معادل یک دلار است؛ البته در روز اول ژانویه، این آیتم با نام Open Dot در بلک مارکت به قیمت ۵۰ سنت فروخته شد؛ اما این موضوع، تغییری در اصل ماجرا ایجاد نمی‌کند.

کسب درآمد از Call of Duty: Black Ops 4

درحالی‌که ممکن است گروهی از کاربران با فروش یک «نقطه معمولی» به قیمت یک دلار مشکلی نداشته باشند، گروهی دیگر از کاربران آنلاین این شیوه را به‌شدت نقد کرده‌اند. گروه اول، بر این باورند که دسترسی به آیتم‌های خاص در ازای پرداخت پول، مساله مهمی محسوب نمی‌شود؛ چون خرید فرایندی اختیاری است و تاثیری بر روند بازی‌شان نخواهد داشت. گروه دوم، با این استدلال که دسترسی به آیتم‌ها از طریق پرداخت پول، بر نحوه توسعه بازی‌ها تاثیر مستقیم می‌گذارد، با این شیوه مخالف هستند؛ این گروه در اعتراض به شیوه کسب درآمد از Call of Duty: Black Ops تا جایی پیش می‌روند که آن را نوعی «غارتگری» می‌دانند.

کسب درآمد از Call of Duty: Black Ops 4

خوب است بدانید که Microtransaction، در اصل روشی برای امرارمعاش توسعه‌دهندگان بازی‌های مجانی بود؛ اما این روش کم‌کم از مسیر اصلی خود منحرف شد و ممکن است در آینده باعث پایین آمدن کیفیت قسمت مجانی بازی‌ها یا اعلام قیمت‌های نجومی برای جزییات نه‌چندان تاثیرگذار شود.

صرف‌نظر از اینکه در این بحث، حق با کدام‌یک از طرفین است، این اولین بار نیست که شیوه کسب درآمد از Call of Duty: Black Ops 4 موردانتقاد قرار می‌گیرد. از زمان انتشار این بازی، فعالیت آن در بلک مارکت به‌طور مداوم موردبحث و اعتراض بوده است؛ چون طبق بررسی انجام‌شده توسط بعضی از کاربران، برای دسترسی به همه امکانات بازی، باید هزاران دلار پول خرج کرد.

کسب درآمد از Call of Duty: Black Ops 4

متاسفانه برخلاف انتظار بعضی هواداران Call of Duty: Black Ops 4، که امیدوارند شاهد تغییراتی در شیوه کسب درآمد این بازی باشند، باید گفت که این موضوع بسیار بعید به نظر می‌رسد. دسترسی به آیتم‌های خاص در ازای پرداخت پول، به‌عنوان روشی بسیار سودآور برای درآمدزایی در صنعت بازی‌های ویدیویی اثبات‌شده است. با توجه به سود حاصل از این فعالیت، می‌توان حدس زد که در آینده‌ای نه‌چندان دور، تمام محصولات این صنعت با توجه به ظرفیت بازی و طرفداران از چنین سیستمی پیروی کنند. میزان سود حاصل از این رویکرد به خوبی ثابت می‌کند که برای مدت طولانی در صدر انتخاب‌های توسعه‌دهندگان خواهد ماند؛ بنابراین فقط در صورت بروز جنجالی شبیه آنچه درباره Star Wars: Battlefront 2 اتفاق افتاد، می‌توان به تغییر مسیر و جهت‌گیری متفاوت امیدوار بود.

منبع: Multiplayer First

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید