اختتامیه «جشنواره کن» در روز ۲۵ می مقارن با ۴ خردادماه ۱۳۹۸، با اعلام اسامی برندگان برگزار شد و به کار این جشنواره پایان داد. این جشنواره که با فیلم «مردگان نمی‌میرند» به کارگردانی جیم جارموش افتتاح شده بود، با نمایش فیلم «ویژه‌ها» به کارگردانی اولیویه ناکاش و اریک تولدانو به کار خود پایان داد.

فیلم «ویژه‌ها» یک فیلم فرانسوی است که وینسنت کسل و رادو کاتب در آن نقش آفرینی می‌کنند و امسال در اختتامیه جشنواره کن ۲۰۱۹، پیش از مراسم اعطای جوایز به عنوان آخرین فیلم جشنواره کن در سالن گرند لومیر جشنواره به نمایش درآمد.

نخل طلای امسال به فیلم «انگل» (Parasite) به کارگردانی بونگ جون هو رسید. این فیلم محصولی از کره جنوبی است. این کارگردان کره‌ای در حالی فیلمش به عنوان بهترین فیلم جشنواره، برنده نخل طلا شد که رقیب بزرگی چون تارانتینو داشت. برای اولین بار است که این جایزه به کارگردانی از کره جنوبی اعطا می‌شود.

«انگل» درامی خانوادگی است که همه تلاش خود را کرده تا خشونت و نابرابری‌های اجتماعی را به خوبی به تصویر بکشد. تصویری که سزاوار نخل طلایی اختتامیه جشنواره کن 2019 شد.

آلمادوار که برای ششمین بار فیلمش در جشنواره کن در بخش مسابقات شرکت کرده بود، هنوز موفق به دریافت هیچ جایزه‌ای نشده‌ است. فیلم «درد و شکوه» آلمادوار، امسال درحالی‌که تحسین منتقدان را در جشنواره کن برانگیخته بود، در اختتامیه جشنواره کن موفق به دریافت نخل طلا نشد. اما عوامل فیلم درد و شکوه کاملا هم دست خالی به خانه برنگشتند؛ چون آنتونیو باندراس برای ایفای نقشش در فیلم آلمادوار به‌عنوان بهترین بازیگر مرد انتخاب شد.

اما تارانتینو به‌عنوان یک کارگردان محبوب که فیلم «روزی روزگاری هالیود» او با استقبال زیادی از سوی جشنواره مواجه شده بود، مستحق دریافت هیچ‌کدام از جوایز بخش مسابقه شناخته نشد و در میان کل عوامل این فیلم، فقط سگ فیلم جدید تارانتینو موفق به دریافت جایزه شد. جشنواره فیلم کن، هر سال به یکی از حیوانات حاضر در فیلم‌ها جایزه می‌دهد و امسال این جایزه به سگ فیلم روزی روزگاری تارانتینو اهدا کشد. سگ در این فیلم، نقش حیوان خانگی برد پیت را دارد. گویا در سکانس آخر، این سگ نقش بامزه‌ای ایفا می‌کند.

«پالم داگ» عنوان جایزه‌ای است که در کن به حیوانات اهدا می‌شود و در سال ۲۰۰۱، برای اولین بار اهدا و سنت جشنواره شد. جیم جارموش هم که فیلمش در افتتاحیه کن پخش شده بود، به خاطر فیلم مردگان نمی‌میرند، جایزه‌ای دریافت نکرد.

عبداللطیف کشیش، کارگردان فرانسوی که اصلیت تونسی دارد یکی دیگر از ناکامان در جشنواره کن ۲۰۱۹ بود. او ۶ سال پیش توانست برای ساخت فیلم «زندگی ادل» نخل طلا بگیرد. او امسال با فیلم «مکتوب، عشق من: میان‌پرده موزیکال» در جشنواره شرکت کرد.
کشیش نه تنها جایزه‌ای نگرفت، بلکه با سیل اعتراضات مخاطبان هم مواجه شد. سه چهارم زمان فیلم سه ساعت و ۲۸ دقیقه‌ای او، در یک کلوب شبانه می‌گذرد و صحنه‌های نامناسب اخلاقی در آن به وفور یافت می‌شود. او در فیلم قبلی خود «آبی گرم‌ترین رنگ» که به زندگی ادل می‌پرداخت، این روند را پایه گذاری کرده بود.

جایزه نخل طلای فیلم کوتاه

هیچ فیلم کوتاه ایرانی برای شرکت در این بخش از جشنواره کن ۲۰۱۹ پذیرفته نشد و این جایزه به فیلم کوتاه «فاصله بین ما و آسمان» به کارگردانی واسیلیس ککاتوس، کارگردان یونانی تعلق گرفت.

جایزه دوربین طلایی بهترین فیلم اول

فیلم «مادران ما» (Nuestras Madres) توانست جایزه دوربین طلایی را به خود اختصاص دهد. «مادران ما» ساخته سزار دیاز، کارگردان اهل گواتمالاست.

جایزه ویژه هیات داوران

فیلم «این باید بهشت باشد» ساخته ایلیا سلیمان کارگردان فلسطینی، توانست برنده این جایزه باشد. این فیلم با نگاهی طنز به مشکلات فلسطینی‌ها پرداخته و تقریبا دیالوگی ندارد.

جایزه بهترین فیلمنامه

به فیلم «تصویر یک زن در آتش» به کارگردانی سلین سیاما تعلق گرفت. این فیلم رمانی تاریخی و رمانتیک است.

جایزه بهترین بازیگر زن

امیلی بیچم به خاطر فیلم «جو کوچک» ساخته جسیکا هاسنر، این جایزه را به خود اختصاص داد. امیلی بیچام بازیگر سریال پرطرفدار بدلندز است که از شبکه AMC پخش می‌شود.

جایزه بهترین کارگردانی

برادران داردن برای فیلم «احمد جوان» که به داستان زندگی یک پسر نوجوان مسلمان می‌پردازد، جایزه بهترین کارگردانی را از آن خود کردند. این دو برادر بلژیکی، علیرغم این‌که دوبار جایزه نخل طلایی کن را برده بودند، باز هم موفق به دریافت این جایزه شدند.

جایزه داوران به طور مشترک

به فیلم «بینوایان» ساخته لاج لی از فرانسه و فیلم «باکوارو» به کارگردانی کلبر مندوسا فیلهو از برزیل تعلق گرفت. در بینوایان، زندگیِ خشن اهالی حومه‌ شرقیِ پاریس که خود لی بزرگ شده آنجاست، به تصویر کشیده شده است. ماجرایِ فیلم «باکورائو» هم، ترکیبی از ژانر وسترن و علمی-تخیلی است، داستان این فیلم مربوط به شهر دورافتاده‌ای در برزیل می‌شود، شهری که پس از مرگِ زنی در ۹۴ سالگی از نقشه پاک می‌شود.

بهترین بازیگر مرد

آنتونیو باندراس به خاطر فیلم «درد و شکوه » ساخته پدرو آلمودوار که نقش کارگردانی رو به افول را بازی می‌کند، این جایزه را از آن خود کرد.

جایزه بزرگ هیات داوران

به فیلم «آتلانتیک» ساخته متی دیوپ اعطا شد. آتلانتیک اولین فیلم بلند دیوپ است. او که فیلم‌سازی فرانسوی-سنگالی است، توانست افتخار این‌که اولین کارگردان زنِ سیاه‌پوستی باشد که فیلمی در بخش مسابقه‌ فستیوال کن دارد را از آن خود کند.

نخل طلای بهترین فیلم جشنواره کن

به فیلم «انگل» ساخته بونگ جون-هو کارگردان ۵۰ ساله از کره جنوبی تعلق گرفت. این فیلم به نابرابری‌های اجتماع می‌پردازد.

و به این ترتیب، اختتامیه جشنواره کن ۲۰۱۹ به کار خود پایان داد.


ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید