کافه بازار بزرگ‌ترین فروشگاه اپلیکیشن اندروید در ایران به‌حساب می‌آید. پلتفرمی که در حال حاضر به هدف اصلی اکثر توسعه‌دهندگان موبایلی در ایران تبدیل شده است و بازار بسیار مناسبی را هم به خود اختصاص داده است. درواقع کافه بازار مرجعی برای انتشار اپلیکیشن‌ها و بازی‌های ایرانی به‌حساب می‌آید که کاربران بدون دردسر می‌توانند از آن استفاده کنند. حالا گزارش سال ۹۷ کافه بازار منتشر شده است. گزارشی که نکات شگفت‌انگیزی دارد.

کاربران فعال در گزارش سال ۹۷ کافه بازار

در گزارش سال ۹۷ کافه بازار گفته شده است که این فروشگاه اپیلیکیشن، بیش از ۴۰ میلیون کاربر فعال دارد که چیزی معادل نیمی از جمعیت کشور می‌شود. بیش از ۲۲ هزار توسعه‌دهنده در این فروشگاه فعال هستند. ۳۱ هزار بازی روی کافه بازار منتشر شده و تعداد اپلیکیشن‌ها هم ۱۳۲ هزار عدد است. تا این لحظه بیش از ۱٫۶ میلیارد دانلود از کافه بازار صورت گرفته است. این پلتفرم دانلود اپلیکیشن رکورد ۳۱ میلیون کاربر فعال ماهانه هم داشته است. در گزارش کافه بازار گفته شده است که تاکنون بیش از ۷۳ میلیون امتیاز از طرف کاربران ثبت شده است. رکورد بیشترین میزان کاربران فعال روزانه این سرویس هم به ۸٫۲ میلیون نفر رسیده است. حتی مشخص شد که بیش از ۵۲۰ هزار کاربر خارجی از کافه بازار استفاده می‌کنند.

درآمد کافه بازار

در ادامه گزارش سال ۹۷ کافه بازار گفته شده که درآمد خالص این پلتفرم ۲۵۸ میلیارد تومان بوده است. رشد درآمد توسعه‌دهندگان ایرانی در سال ۹۷ هم ۸۹ درصد بوده است. سهم توسعه‌دهندگان تهرانی در این پلتفرم ۷۱ درصد است. پس از تهران، استان‌های خراسان رضوی با ۸ درصد و اصفهان با ۷ درصد قرار گرفته‌اند. بیشترین سهم درآمد کافه بازار مربوط به تهران می‌شود. تهران ۷۱٫۶ درصد درآمد کافه بازار را به خود اختصاص می‌دهد. خراسان رضوی ۱۱٫۸ درصد از درآمد کافه بازار را شامل می‌شود و استان البرز هم ۲٫۵ درصد.

محبوب‌ترین‌ها

در گزارش کافه بازار به محبوب‌ترین اپلیکیشن‌های ایران هم اشاره شده است. پر نصب‌ترین برنامه ایران «دیوار» بوده است. برترین برنامه به انتخاب کاربران «قصه‌های قرآنی» نام دارد. بیشترین نصب فعال هم در حوزه امور مالی بوده است. این دسته ۴۳ درصد افزایش دانلود را شاهد بوده است. از برترین اپلیکیشن‌های مربوط به حوزه امور مالی می‌توان به اپلیکیشن‌هایی مانند «آپ» با ۵۰ درصد افزایش نصب، «هفت‌هشتاد» با ۱۰۰ درصد افزایش نصب، «همراه بانک ملت» و «همراه بام ملی» با ۵۰ درصد افزایش نصب اشاره کرد. از محبوب‌ترین اپلیکیشن‌های در دسته «خرید اینترنتی کالا» و خدمات می‌توان به «دیوار»، «شیپور»، «دیجی‌کالا»، «ترب» و «نت‌برگ» اشاره کرد.

شبکه‌های اجتماعی

با توجه به گزارش سال ۹۷ کافه بازار، در قسمت شبکه‌های اجتماعی همچنان اینستاگرام محبوب‌ترین اپلکیشن در ایران است. پس از اینستاگرام هم واتس‌اپ و طلگرام دیده می‌شوند. اپلیکیشن‌های ایمو و اسکایپ هم در جایگاه بعدی قرار دارند. به‌طور متوسط هر کاربر کافه بازار ۸٫۷ برنامه شبکه اجتماعی روی گوشی خود نصب کرده است.

بازی

شاید مهم‌ترین قسمت از گزارش سال ۹۷ کافه بازار مربوط به بازی‌ها باشد. تا امروز ۳۱ هزار بازی روی این پلتفرم عرضه شده است. پرنصب‌ترین بازی ایرانی «آمیرزا» است. برترین بازی به انتخاب کاربران هم «آهنگتو» نام دارد. همچنین مشخص شد که بیشترین نصب فعال بازی‌ها در دسته کلمات و دانستنی‌ها بوده است. پنج بازی برتر کافه بازار آمیرزا، Clash of Clans ،Swipe Brick Breaker ،Quiz of Kings و Clash Royal نام دارند. کافه بازار در گزارش سالانه خود اعلام کرد که درآمد بازی‌های ایرانی ۵۹ درصد در مقایسه با سال گذشته افزایش داشته‌اند. همچنین مشخص شد که به طور متوسط هر کاربر کافه بازار ۲٫۸ بازی نصب کرده است. استان‌های یزد، سمنان و کرمان بیشترین تمایل به بازی‌های ایرانی را نشان داده‌اند.

اپلیکیشن‌های «قصه‌های قرآنی»،«بلد» و «فیدیلیو» از دیدکاربران به عنوان بهترین اپلیکیشن‌های کافه بازار در سال ۹۷ انتخاب شدند. بازی‌های «آهنگتو»، «Mobile Legends» و «سفره‌چی» هم به عنوان بهترین بازی‌ها از دید کاربران انتخاب شدند.

دانلود گزارش سال ۹۷ کافه بازار


منبع: کافه بازار

علاقه‌ مجید به بازی‌های ویدیویی و تکنولوژی باعث شد که او در این حوزه فعالیت زیادی داشته باشد. مجید سال‌های زیادی است که در حوزه بازی‌های ویدیویی و تکنولوژی فعالیت می‌کند و درکنار اینکه خبرها و اتفاقات روز این حوزه را دنبال می‌کند، علاقه‌ زیادی به داستان‌ها و فیلم‌های فانتزی هم دارد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید