وقتی برای شما سوالی پیش می‌آید که لازم است حتما جواب آن را بدانید چه‌کار می‌کنید؟ خوب، به‌عنوان یک فرد کنجکاو و باهوش، لازم است به کنجکاوی خود بها بدهید و در سایت گیکیطور پاسخ همه سوالات خود را پیدا کنید!

اما اقلیت کوچکی از مردم هستند که برای پیدا کردن جواب سوالشان سریعا آن را در گوگل سرچ می‌کنند. اطلاعات علاوه بر داشتن جنبه زیبا و ارزشمندش، جنبه دیگری هم دارد؛ اطلاعات قادر است به تصورات غلط و باورهای اشتباهی که بیشترین جستجو را در گوگل دارد تجسم و عینیت ببخشد؛ بنابراین فکر کردیم سوالات علمی که بیشترین جستجو را در گوگل دارند یا ۱۰ تصور علمی غلط را موردبررسی قرار دهیم.

اصلاح باورهای غلط

ما ۱۰ جستجوی رایج در گوکل را انتخاب کردیم که به‌طور خاص و منحصرا روی مباحث مربوط به علوم متمرکز است. پیشنهاد ما به شما این است که اگر فرصت دارید این لیست را به‌طور کامل چک کنید. در اینجا، ۱۰ تصور علمی غلط موردعلاقه خودمان را که کاملا مردود شناخته شده است را آورده‌ایم.

10 تصور علمی غلط

روغن را روی پاستا نریزید

این موضوع را قطعا زیاد شنیده‌اید که روغن را نباید روی پاستا بریزید. اگر روغن را به پاستا اضافه کنید، مانع از رسیدن سس به نودل می‌شوید. روغن روی پاستا مانع از جذب سس و خوشمزه‌ شدن پاستا می‌شود و بعد شما می‌مانید و یک بشقاب نودل پر از روغن که هیچ‌کس آن را دوست ندارد!

10 تصور علمی غلط

نمک باعث سریع‌تر جوش آمدن آب نمی‌شود

شما می‌توانید در دیگ آب جوش نمک بریزید تا طعم آن را تغییر دهید؛ اما این کار باعث سریع‌تر به جوش آمدن آب نخواهد شد. حتی نمک دقیقا اثر عکس هم خواهد داشت و سرعت به جوش آمدن را کند می‌کند؛ البته برای حس کردن این موضوع، باید مقدار خیلی زیادی نمک اضافه کنید تا متوجه تفاوت آن شوید.

10 تصور علمی غلط

آب در سرویس‌های بهداشتی در نیمکره شمالی و جنوبی در جهت مخالف نمی‌چرخد

این قضیه به «اثر کریولیس» اشاره دارد که می‌گوید چرخش زمین، باد و گردباد و… در نیم‌کره شمالی در خلاف جهت عقربه‌های ساعت و در نیم‌کره جنوبی در جهت عقربه‌های ساعت است. اما این قانون درباره توالت صادق نیست و یکی از ۱۰ تصور علمی غلط است؛ چون این قانون درباره فضایی به کوچکی توالت کارایی ندارد!

به قانون پنج ثانیه اعتماد نکنید

شاید لازم نباشد به شما بگوییم که میکروب‌ها، قبل از شروع به آلوده کردن مواد غذایی شما، واقعا پنج ثانیه صبر نمی‌کنند! نباید غذایی را که روی زمین می‌ریزد بخورید و فکر کنید اگر قبل از پنج ثانیه آن را بردارید، آلوده نشده است. فرقی ندارد که غذا کجا ریخته باشد؛ چه روی فرش، چه روی کاشی یا چوب؛ غذایی را که روی زمین باشد در هیچ شرایطی نخورید.

شیشه مایع نیست

شیشه درواقع یک جامد بی‌شکل است: ماده‌ای که سفت‌تر از یک مایع است، اما از یک جامد خالص‌تر است. افراد به‌عنوان شاهدی بر مدعای خود دال بر مایع بودن شیشه، معمولا به این واقعیت اشاره می‌کنند که پایین پنجره‌های قدیمی ضخیم‌تر از بالای آن است، اما این موضوع خیلی به کیفیت خود شیشه مربوط نیست و بیشتر به چگونگی ساخت پنجره‌های قدیمی ربط دارد.

10 تصور علمی غلط

شنا کردن بعد از غذا مشکلی ایجاد نمی‌کند

شناکردن با معده خیلی پر می‌تواند باعث گرفتگی عضلات شود؛ اما خطر بزرگی ایجاد نمی‌کند. یک گزارش در مورد آمار غرق شدن شناگران در ایالات‌متحده نشان داده است که کم‌تر از یک درصد از این غرق شدن‌ها پس از صرف غذا رخ داده‌ است.

10 تصور علمی غلط

سگ‌ها عرق می‌کنند

ممکن است شما هم شنیده باشید که سگ‌ها نفس‌نفس می‌زنند، چون نمی‌توانند عرق کنند. اما واقعا سگ‌ها هم عرق می‌کنند، فقط از طریق بخش‌هایی از بدنشان که با مو پوشیده نشده است؛ مثل پنجه پا. اصولا بیشتر تنظیم دمای بدن آن‌ها از روش نفس‌نفس زدن انجام می‌شود و این یکی از ۱۰ تصور علمی غلط رایج است.

10 تصور علمی غلط

مدرک علمی چندان معتبر نیست

در ریاضی زمانی که چیزی را ثابت می‌کنید، دیگر درباره آن مطمئنید، اما در موضوعات علمی، تنها تا زمانی چیزی ثابت می‌ماند که کس دیگری خلاف آن را ثابت نکند. علم اصولا در مورد کشف چیزهای جدید و رد باورهای قدیمی است که از قبل وجود داشته و بعد نقیض آن ثابت شده است.

برای هر صفتی، ژن مشخصی وجود دارد

برخی از محققان بر این عقیده‌اند که ژن‌ها به‌هیچ‌وجه یک صفت خاص را ایجاد نمی‌کنند. ژن‌ها بیشتر شبیه مجموعه‌ای از دستورالعمل‌ها هستند که ممکن است در شرایط مختلف تاثیرات متفاوتی داشته باشند. یک ژن ممکن است در یک‌گونه با یک ویژگی خاص ارتباط داشته باشد، اما در یک بستر متفاوت ویژگی‌های کاملا متفاوتی دیگری را ایجاد کند.

مغز شما از پیش برنامه ریزی نشده است

یک مغز انسانی ممکن است تمایل به عادت‌های خاصی را از خود نشان دهد، اما مغز بیشتر از آنکه قابل پیش‌بینی باشد انعطاف‌پذیر است. هیچ مدرکی دال بر این وجود ندارد که مغز از بدو تولد برای یک مجموعه از صفات خاص برنامه‌ریزی شده است.

10 تصور علمی غلط

منبع: Curiosity

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید