یک تحقیق طولانی که انجام آن دو سال طول کشید، نشان می‌دهد که در گوگل پلی استور بیش از ۲۰۰۰ اپلیکیشن خطرناک وجود دارد که هرکدامشان به‌نوعی برای گوشی (یا زندگی) شما مضر است. برخی از این اپلیکیشن‌ها به دسترسی‌های عجیب و مشکوکی نیاز دارند و برخی‌ها هم ویروسی هستند. این تحقیق توسط دانشگاه سیدنی و سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی همسود در استرالیا انجام شده است.

در این تحقیقات، بیش از یک‌میلیون اپلیکیشن مورد بررسی قرار گرفتند که در بین آن‌ها تعداد بسیار زیادی اپلیکیشن تقلبی وجود داشت که کاربرد خاصی ندارند؛ ولی اکثر دسترسی‌های گوشی را که هیچ ارتباطی به آن‌ها ندارد لازم دارند. نکته جالب این است که برخی از این اپلیکیشن‌ها روی اکثر گوشی‌های اندرویدی وجود دارند؛ مثل بازی Hill Climb Racing یا Temple Run.

اپلیکیشن خطرناک

برای بررسی این یک‌میلیون اپلیکیشن، محققان از شبکه‌های عصبی و یادگیری ماشینی استفاده کرده‌اند. الگوریتم این کار، اپلیکیشن‌هایی را که آیکون و متن مشابهی با اپلیکیشن‌های محبوب اندروید داشتند بررسی می‌کرد و توانست ۴۹۶۰۸ اپلیکیشن خطرناک را پیدا کند. از این تعداد، ۷۲۴۶ مورد، ویروسی و ۲۰۴۰ تای آن‌ها، تقلبی و با ریسک بالا بودند. به‌علاوه، ۱۵۶۵ اپلیکیشن به دسترسی‌های مهمی نیاز داشتند که ربطی به کاربردشان ندارد.

بیشتر اپلیکیشن‌های مربوط به این گزارش از روی فروشگاه گوگل پلی استور حذف شده‌اند. گوگل اعلام کرد که در سال گذشته، تعداد اپلیکیشن‌هایی که اجازه نشر نگرفته‌اند، ۵۵ درصد بیشتر شده و تعداد اپلیکیشن‌هایی هم که فعالیتشان متوقف شده است، ۶۶ درصد افزایش یافته است.

آیا شما هم اپلیکیشن‌هایی روی گوشی‌تان دارید که دسترسی عجیب و بی‌ربطی بخواهند؟


منبع: Computer World

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید