گوشی‌های مجهز به دوربین 64 مگاپیکسل آماده عرضه هستند. در هفته‌های اخیر ما شاهد معرفی گوشی‌های «ریلمی ایکس تی» (Realme XT)، «شیائومی ردمی نوت 8 پرو» (Xiaomi Redmi Note 8 Pro) و «ویوو نکس 3» (Vivo NEX 3) با سنسور مشابه 64 مگاپیکسل (سنسور سامسونگ GW1) بودیم که در حال گسترش هم است.

در حال حاضر قصد داریم با استفاده از گوشی ریلمی ایکس تی، تصاویری با سنسور 64 مگاپیکسل ثبت کنیم و مزیت‌های آن را در برابر سنسور 48 مگاپیکسل مورد بررسی قرار دهیم.

در حقیقت می‌توان گفت سنسور جدید سامسونگ با مدل قبلی یکسان به نظر می‌رسد، اما کمی بزرگ‌تر است؛ یعنی سایز پیکسل‌ها یکسان بوده و از فیلتر مشابه استفاده می‌کند، اما فقط تعداد بیشتری از آن‌ها در یک منطقه بزرگ‌تر وجود دارند. همانطور که گوشی های 48 مگاپیکسل به طور پیش‌فرض تصاویر 12 مگاپیکسلی ثبت می‌کنند، تلفن‌های 64 مگاپیکسل هم برای ثبت تصاویر پیش‌فرض 16 مگاپیکسل طراحی شده‌اند؛ در صورتی که تمایل داشته باشید، می‌توانید تصاویری با وضوح کامل ثبت کنید.

برای این که نزدیک‌ترین مقایسه را داشته باشیم از گوشی «ریلمی 5 پرو» (Realme 5 Pro) با تراشه مشابه اسنپ‌دراگون 712 استفاده کرده‌ایم. گوشی ریلمی 5 پرو در حال استفاده از سنسور 48 مگاپیکسل سونی به جای سنسور سامسونگ بوده و در حال حاضر هم دوربین 64 مگاپیکسل سامسونگ از همان تکنیک نمایش با وضوح کامل سونی استفاده می‌کند.

لازم به ذکر است که هیچ‌کدام از این گوشی‌های هوشمند به گوشی‌های پرچم‌دار نزدیک نیستند؛ بنابراین نباید انتظار ثبت تصاویر با کیفیت‌های باورنکردنی را داشت. گوشی ریلمی ایکس تی با قیمت ۲۲۵ دلار در هند به فروش می‌رسد و این در حالی است که گوشی هوشمند ریلمی 5 پرو با قیمت کمتر از ۲۰۰ دلار در دسترس قرار دارد. این‌طور که پیداست، سنسور 64 مگاپیکسل در گوشی های بسیار گران قیمت‌تری قرار خواهد گرفت، اما در گوشی هایی با قیمت پایین هم ارزش بررسی دارد.

این تصویر در بعدازظهر و در فضای باز با نورپردازی مناسب گرفته شده که می‌تواند به سنسور در حل کردن جزئیات کمک کند.

درصورتی‌که با قابلیت تصویربرداری پیش‌فرض 16 مگاپیکسل، زوم کنید، تصویر را به شکل پایین مشاهده خواهید کرد.

هم‌اکنون یک مقایسه از حالت‌هایی با وضوح بالا وجود دارد. یک نمونه تصویری از سنسور 48 مگاپیکسل گوشی ریلمی 5 پرو در سمت چپ و نمونه تصویری بعدی هم از دوربین 64 مگاپیکسل ریلمی ایکس تی که در سمت راست قرار دارد مشاهده می‌کنید.

همان‌طور که مشخص است، با وجود پردازش‌های سنگین تصویر در تمام بخش‌ها، تصویر ثبت شده توسط دوربین 64 مگاپیکسل از گوشی ریلمی ایکس تی، عالی‌تر به نظر می‌رسد؛ این سنسور توانسته جزئیات بیشتری را حل کند و در عین حال، حفظ اطلاعات مربوط به رنگ را هم بهتر و بیشتر انجام دهد.

نکته‌ای که هنگام آزمایش دوربین ریلمی ایکس تی در فضای باز به چشم می‌خورد را می‌توان ایجاد تغییرات اندک در رنگ‌های تصاویر با وضوح بالا دانست. در همه موارد، تصویر دوربین 64 مگاپیکسل کمی قرمزرنگ بود و این در حالی است که تصاویر 16 مگاپیکسل، متمایل به رنگ سبز به نظر می‌رسند و متوجه شدیم که این مسئله در تصاویر ثبت‌شده به‌وسیله سنسور 48 مگاپیکسل گوشی ریلمی 5 پرو هم وجود دارد.

احتمالا این موضوع ارتباطی با فیلتر رنگ سنسور دارد که از یک لایه استاندارد Bayer RGBG با بلوک‌های ۲×۲ برای هر پیکسل مجازی استفاده می‌کند. تصاویر با وضوح کامل برای محاسبه اطلاعات رنگی هر پیکسل حقیقی از الگوریتم Demosaicing استفاده می‌کنند و حدس می‌زنیم که این تکنیک برای استفاده بیشتر از رنگ سبز در فیلتر است.

در ادامه عملکرد سنسورها در میزان نور پایین را بررسی خواهیم کرد.

هیچ‌کدام از گوشی های هوشمند، جزئیات پیکسل مفیدی را در این میزان از نور تولید نخواهند کرد، بنابراین اجازه دهید به ساختمان سمت راست نگاه کنیم. مجددا نمونه تصاویر ثبت‌شده‌ای از سنسور 48 مگاپیکسل ریلمی 5 پرو (سمت چپ) و دوربین 64 مگاپیکسل ریلمی ایکس تی (سمت راست) وجود دارد.

تصاویر مربوط به گوشی ریلمی ایکس تی همانند تصاویر ثبت شده در روز، به‌طور قابل‌توجهی دقیق‌تر و رنگارنگ‌تر هستند، اما می‌توانید تعادل و توافق میان نویز و پردازش تصویر را به خوبی مشاهده کنید. به‌عنوان مثال، به نماد «Uchida» در بالای ساختمان نگاه کنید؛ خواندن واژه در تصویر ثبت‌شده توسط گوشی ریلمی ایکس تی در مقایسه با ریلمی 5 پرو راحت‌تر است. با کمال تعجب می‌توان گفت در تصویر ثبت‌شده حالت پیش‌فرض 16 مگاپیکسلی ریلمی ایکس تی، هیچ پیشرفتی نبوده و این در حالی است که قرار بود در نور کم، عملکرد خوبی داشته باشد.

قضاوت کردن درباره عملکرد سنسورها کار دشواری است. شاید ممکن بود گوشی ریلمی 5 پرو می‌توانست نتایج نزدیک‌تری به ریلمی ایکس تی را در صورت برقراری ارتباط بهتر با کاهش نویز رقم بزند یا شاید سنسور 48 مگاپیکسل سونی فقط از یک روش متفاوت برای دستیابی به مقدار بالاتر ISO برخوردار باشد. در مرحله آخر هم قصد داریم به «حالت شب» (Night Mode) گوشی‌های هوشمند ریلمی نگاه کنیم:

این‌طور که پیداست، تاثیر کلی در ثبت تصاویر در شب به‌مراتب مهم‌تر از جزئیات در سطح پیکسل است، اما در آزمایش‌ها به خوبی مشخص شد ریلمی 5 پرو تمایل به تولید نتایج واضح‌تری دارد. «حالت شب» (Night Mode) هر دو گوشی هوشمند، تصاویر 12 مگاپیکسل در اختیار شما قرار می‌دهد که البته به نظر می‌رسد در ریلمی ایکس تی با مقداری کاهش کیفیت مواجه هستیم؛ این‌طور که پیداست، ریلمی قصد ندارد از توانایی سنسور 64 مگاپیکسلی در شب استفاده کند و علت آن هم مشخص نیست.

واضح است که دوربین 64 مگاپیکسل می‌تواند نتایج خوبی را در شرایط مناسب رقم بزند. به یاد داشته باشید که آیفون 11 و گوگل پیکسل 3 که در بالاترین حالت کیفیت قرار دارند، می‌توانند با سنسورهای 12 مگاپیکسل کوچک‌تر، کارهای خوبی انجام دهند. در حقیقت می‌توان گفت تعداد مگاپیکسل یا حتی اندازه حسگر فیزیکی، چندان معنادار نیست؛ ولی پردازش تصویر و محاسبات در تصویربرداری می‌توانند تفاوت زیادی را در عملکرد دوربین ایجاد کنند.

در قسمت‌های بالا به مسئله مقرون‌به‌صرفه بودن گوشی‌های هوشمند ریلمی ایکس تی و 5 پرو اشاره کردیم تا بدانید که قیمت دستگاه می‌تواند در عملکرد دوربین هم تأثیرگذار باشد، اما بااین‌حال هم آن‌ها تصاویری ثبت می‌کنند که تا چند سال گذشته برای دستگاه‌های مشابه غیرقابل‌تصور بود. شاید گوگل و اپل نگران نباشند، اما این بخش از بازار با سرعت چشمگیری درحال‌توسعه است.


منبعThe Verge
علاقه‌ مجید به بازی‌های ویدیویی و تکنولوژی باعث شد که او در این حوزه فعالیت زیادی داشته باشد. مجید سال‌های زیادی است که در حوزه بازی‌های ویدیویی و تکنولوژی فعالیت می‌کند و درکنار اینکه خبرها و اتفاقات روز این حوزه را دنبال می‌کند، علاقه‌ زیادی به داستان‌ها و فیلم‌های فانتزی هم دارد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید