اگر به جدیدترین و بهترین گوشی‌‌های هوشمند بازار نگاه کنید، متوجه استفاده از تکنولوژی‌های جدید در صفحه‌نمایش آن‌ها می‌شوید. تکنولوژی‌ای که باعث شده صفحه‌های نمایشی که روی این گوشی‌ها قرار می‌گیرند، هیچ‌وقت بهتر از این نباشد. با این حال بهترین صفحه‌نمایش فقط دارای پیکسل‌ها و روشنایی بیشتر نیست؛ به‌تازگی تعدادی از گوشی‌های هوشمند راهی بازار شده‌اند که مرزهای تکنولوژی در ساخت صفحه‌نمایش را جابه‌جا کرده‌اند. صفحه‌های نمایشی که نرخ به‌روزرسانی آن‌ها بسیار زیاد است و هم‌اکنون موردتوجه قرار گرفته‌اند. اکنون زمان صفحه نمایش 90 هرتز فرا رسیده است.

نرخ به‌روزرسانی صفحه‌نمایش یک ویژگی بصری است که به‌صورت عمودی روی صفحه‌نمایش رخ می‌دهد. این اتفاق روی اکثر گوشی‌های بازار ۶۰ بار در ثانیه رخ می‌دهد. به همین دلیل نرخ به‌روزرسانی این صفحه‌های نمایش ۶۰ هرتز نامیده می‌شود. اما نرخ به‌روزرسانی تصاویر روی صفحه‌های نمایش جدید در برخی از تازه‌ترین گوشی‌های بازار به ۹۰ یا ۱۲۰ هرتز از هم رسیده است. هرچقدر که نرخ به‌روزرسانی صفحه‌نمایش بیشتر باشد، حرکت‌ها نرم‌ و روان‌تر نشان داده می‌شوند. درواقع بزرگ‌ترین ویژگی یک صفحه‌نمایش با نرخ به‌روزرسانی بالاتر در نرم‌ و روان‌تر نشان دادن تصاویر است. با این حال این چیزی است که برای گروهی خاص از مردم و حرفه‌ای‌های حوزه موبایل و تکنولوژی بسیار جذاب است. شاید صفحه‌نمایشی با نرخ به‌روزرسانی بالاتر برای اکثر مردم قابل‌درک نباشد. اینجاست که این سوال پیش می‌آید که آیا مردم عادی واقعا متوجه تفاوت میان صفحه نمایش 90 هرتز می‌شوند؟ در حال حاضر برخی از گوشی‌هایی که در بازار از صفحه نمایش 90 هرتز پشتیبانی می‌کند، گوشی‌های گوگل پیکسل ۴ و وان‌پلاس ۷ پرو است.

آیا مردم عادی متوجه خاص بودن صفحه نمایش 90 هرتز می‌شوند؟

برای ما که درباره این موضوع تحقیق کردیم و خودمان را حرفه‌ای این کار می‌دانیم، جواب مشخص است. ما متوجه تفاوت‌ها می‌شویم؛ اما اتفاق جالب زمانی رخ می‌دهد که پای مردم عادی به میان می‌آید. مردی که مثل ما درگیر تکنولوژی‌های جدید نشده‌اند و همه‌چیز را ساده‌تر از ما دنبال می‌کنند.

برای اینکه ببینم آیا کسی متوجه تفاوت میان صفحه‌نمایشی با نرخ به‌روزرسانی ۶۰ هرتز و صفحه نمایش 90 هرتز می‌شود، دوگوشی وان پلاس 6T و وان‌پلاس 7 پرو را به بیش از ۱۰ نفر نشان دادیم. این ۱۰ نفر افرادی بودند که به‌هیچ‌عنوان با تکنولوژی آشنایی زیادی نداشتند. پس از مدتی از آن‌ها یک سوال پرسیدیم: آیا تفاوتی میان این دو صفحه نمایش وجود دارد؟

جواب‌ها در نوع خود بسیار جالب بودند. بیشتر جواب‌ها درباره میزان کنتراست، رنگ‌ها، وضوح صفحه‌نمایش و درخشندگی آن بود. فقط یک نفر به این موضوع اشاره کرد که صفحه‌نمایش وان پلاس 7 پرو تصاویر را روان‌تر و نرم‌تر نشان می‌دهد.

نتایج تحقیق ما چندان خوشحال‌کننده نبود. مشخص بود که مردم در نگاه به صفحه‌نمایش به چیزهای دیگری توجه می‌کنند. برای افراد کمی مهم است که صفحه نمایش چقدر نرم و روان به نمایش درمی‌آید. خیلی‌ها اصلا متوجه این موضوع نمی‌شوند. به همین دلیل تصمیم گرفتیم تا نوع سوالمان را تغییر دهیم و به شکل دیگری به موضوع بپردازیم. دوباره همان ۱۰ نفر را پیدا کردیم و گوشی وان پلاس ۷ پرو را در اختیار آن‌ها قرار دادیم. بدون اینکه مزاحم کار آن‌‌ها شویم گذاشتم که به‌راحتی با گوشی کار کنند و به بخش‌‌های مختلف آن بروند. بعد از چند دقیقه نرخ به‌روزرسانی صفحه‌نمایش را به ۶۰ هرتز کاهش دادیم. نتیجه بسیار تغییر کرد. پنج نفر از ۱۰ نفر متوجه شدند که صفحه‌نمایش دیگر تصاویر را نرم و روان نشان نمی‌دهد. بااین‌حال، پنج نفر دیگر بازهم متوجه تغییر نشدند.

آیا مردم می‌توانند متوجه این دو مدل صفحه‌نمایش بشوند؟ متأسفانه هم می‌توانیم بگوییم بله و هم می‌توانیم بگوییم نه. درواقع تشخیص این مدل‌ صفحه‌های نمایش بسیار سخت است. به نظر می‌رسد که مردم بالا بودن نرخ به‌روزرسانی صفحه‌نمایش می‌بینند، اما تا زمانی که به آن اشاره‌ای نشود، متوجه چنین چیزی نمی‌شوند. درواقع باید به این موضوع اشاره کنیم که صفحه نمایش 90 هرتز درحالی‌که بسیار جالب است، تنها برای یکسری خوره تکنولوژی قابل‌مشاهده است. خیلی‌ها واقعا از این تکنولوژی راضی هستند و خیلی‌ها هم متوجه آن نمی‌شوند.

نرخ به‌روزرسانی صفحه نمایش بالا باعث می‌شود که حرکت در بین منوها، اپلیکیشن‌ها و حتی داخل بازی‌ها نرم‌ و روان‌تر به نمایش دربیایند. اگر زمان زیادی را با گوشی‌ای با صفحه نمایش 90 هرتز کار کنید، متوجه اختلاف نرخ به‌روزرسانی آن با یک گوشی ۶۰ هرتز خواهید شد. همچنین هرچقدر که نرخ به‌روزرسانی بالاتر باشد، کمتر خسته می‌شوید. این موضوع در زمان بازی کردن بسیار مهم است. تجربه بازی‌‌هایی مانند پابجی و آسفالت 9 روی گوشی‌ای با صفحه نمایش 90 هرتز بسیار هیجان‌انگیز است. روند بازی روان‌تر است و گیم‌پلی هم جذاب‌تر به نمایش درمی‌آید.

چرا استفاده از صفحه نمایشی با نرخ به‌روزرسانی بالا روی گوشی‌های بیشتری دیده نمی‌شود؟ چرا این تکنولوژی هنوز همه‌گیر نشده است؟ دلیل آن بسیار مشخص است. استفاده از صفحه نمایشی با نرخ به‌روزرسانی صفحه بالاتر باعث مصرف باتری بیشتر می‌شود و حتی توان زیادی هم از پردازنده گوشی می‌گیرد.


علاقه‌ مجید به بازی‌های ویدیویی و تکنولوژی باعث شد که او در این حوزه فعالیت زیادی داشته باشد. مجید سال‌های زیادی است که در حوزه بازی‌های ویدیویی و تکنولوژی فعالیت می‌کند و درکنار اینکه خبرها و اتفاقات روز این حوزه را دنبال می‌کند، علاقه‌ زیادی به داستان‌ها و فیلم‌های فانتزی هم دارد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید