اگر تا به حال هیچ‌کدام از فیلم‌های دنیای احضار (Conjuring) را ندیده‌اید، یکی از مهم‌ترین و مشهورترین فرانشیزها را از دست داده‌اید. فیلم‌های این مجموعه نه‌تنها جزو بهترین و محبوب‌ترین فیلم‌های راتن تومیتوز هستند، بلکه کمپانی بزرگ و خوش‌نام وارنر بردارز (Warner Bros) آن‌ها را ساخته است. مجموعه فیلم‌های Conjuring موفق‌ترین و بهترین فیلم‌های ترسناک هستند. در این مقاله نکاتی درباره داستان واقعی آنابل به شما می‌گوییم که پیش از تماشای فیلم باید آن‌ها را بدانید.

هر آنچه درباره داستان واقعی آنابل باید بدانید

فیلم‌های آنابل

داستان واقعی آنابل - ۱

بعد از اکران اولین نسخه از مجموعه ترسناک احضار، داستان واقعی آنابل و عروسک آن به شخصیت اصلی و مهم دنیای Conjuring تبدیل شد و از آن زمان به بعد فیلم‌های مستقلی درباره این عروسک و واقعیت‌های شیطانی آن ساخته شد. اولین فیلم ساخته شده درباره آنابل در سال ۲۰۱۴ اکران شد و بعد از آن در سال ۲۰۱۷، فیلم بعدی یعنی «آنابل: آفرینش» (Annabelle: Creation) به نمایش عمومی درآمد. اگرچه آنابل در سال ۲۰۱۷ با استقبال خوبی از طرف منتقدان و مخاطبان مواجه نشد، اما این فیلم توانست فروش خالص ۲۵۷ میلیون دلاری در سراسر جهان را تجربه کند.

شب ترور

داستان واقعی آنابل - ۲

اگر فیلم‌های دنیای احضار را دنبال کرده باشید، احتمالا می‌دانید که دو فیلم دنیای آنابل، فیلمنامه‌هایی با داستان مستقل از دنیای احضار داشتند. اما آخرین فیلم این فرانشیز یعنی «آنابل به خانه می‌آید» (Annabelle Comes Home) باز هم ما را به دنیای «اد» و «لورن وارن» می‌برد. «اد» و «لورن وارن» زوجی هستند که به وقایع ماورالطبیعه علاقه زیادی دارند و اشیای مختلف از پرونده‌های عجیبی را که روی آن‌ها کار کردند در خانه خود نگه می‌دارند. این اتاق امن، محل زندگی اشیای تسخیرشده و شیطانی، از جمله عروسک و داستان واقعی آنابل است.

در فیلم‌های احضار، به «جودی»، دختر وارن‌ها تاکید شده تا از اتاق امن دور باشد. با این حال در فیلم «آنابل به خانه می‌آید»، پرستار «جودی»، «دنیلا»، کنجکاوی خطرناکی می‌کند و وارد اتاق امن وارن‌ها می‌شود. او که به تازگی پدرش را از دست داده است، به دنیای بعد از مرگ علاقه پیدا کرده و در نتیجه به خاطر کنجکاوی‌اش، به طور تصادفی باعث می‌شود روحی شیطانی را در خانه وارن‌ها آزاد کند.

«دانیلا هر کاری می‌تواند می‌کند تا بفهمد زندگی پس از مرگ وجود دارد یا نه! حضور آنابل باعث شده است تمام این اتفاقات وارد زندگی افراد این خانه شود.»

گری دوبرمن، کارگردان

بعد از اینکه روح‌های سرگردان در خانه رها شدند، «جودی» هدف اصلی موجودات شیطانی شد.

وارن‌ها در دنیای واقعی چه کسانی هستند؟

داستان واقعی آنابل - ۳

«ادوارد وارن» و «لورن وارن» که در فیلم داستان واقعی آنابل نقش آن‌ها را «پاتریک ویلسون» و «ورا فارمیگا» بازی می‌کنند، شخصیت‌های اصلی دنیای احضار هستند، اما این دو شخصیت در واقع دو محقق امور ماوراءالطبیعه هستند که در دنیای واقعی زندگی می‌کنند. وارن‌ها به خاطر بررسی چند پرونده عجیب و ماوراءالطبیعه مشهور شدند. فیلم احضار (Conjuring) از یکی از پرونده‌های این زوج الهام گرفته شده که به مزرعه‌ای درRhode Island و دهه ۷۰ میلادی مربوط می‌شود. مهم‌ترین مسئله این است که وارن‌ها بنیان‌گذار و موسس موزه اوکالت (Occult Museum) در کانکتیکات هستند. موزه‌ای که عروسک واقعی آنابل و اشیای نفرین‌شده و عجیب دیگر در آنجا نگه‌داری می‌شوند.

اگرچه وارن‌ها برای پرونده‌ها و تحقیقاتی که داشتند، بسیار معروف شدند، اما داستان واقعی آنابل و داستان‌های دیگر از نظر کسانی که به امور ماوراءالطبیعه اعتقاد ندارند، مشکوک است.

«وارن‌ها خیلی خوب بلد هستند داستان‌های ارواح تعریف کنند. کارگردان‌ها هم می‌توانند با این داستان‌ها، هزاران فیلم بسازند. اما قطعا هیچ دلیلی وجود ندارد که باور کنید این داستان‌ها واقعی هستند.»

استیون نوولا، متخصص مغز و اعصاب

در حال حاضر اصلا مهم نیست این داستان‌ها مشروعیت دارند و واقعی هستند یا نه، تاثیر فرهنگی عمیقی که «اد» و «لورن وارن» روی صنعت سینما و طرفداران فیلم‌های ترسناک گذاشتند به حدی زیاد است که نمی‌شود آن را انکار کرد. «اد» در سال ۲۰۰۶ و «لورن» در ۱۸ آوریل ۲۰۱۹ از دنیا رفتند.

داستان واقعی آنابل ، الهام گرفته از فیلم راهبه (The Nun)

داستان واقعی آنابل - ۴

شاید باورتان نشود، اما فیلمبرداری یکی از فیلم‌های دنیای احضار، فیلم راهبه (The Nun)، فقط ۳۸ روز طول کشید. هنگام فیلمبرداری همین فیلم بود که «گری دوبرمن»، کارگردان «آنابل به خانه می‌آید» و نویسنده فیلم «راهبه» تشویق شد تا داستان واقعی آنابل را به خانه وارن‌ها ببرد.

در یکی از مصاحبه‌ها، «دوبرمن» گفته است وقتی برای فیلمبرداری فیلم راهبه به رومانی رفته بودند احساس افسردگی و دلتنگی برای خانه و وطن خود را داشته است و همین مسئله باعث شده او تصمیم بگیرد داستان واقعی آنابل را به خانه وارن‌ها ببرد.

«برای فیلمبرداری فیلم راهبه در رومانی بودم و دور بودن از خانواده و خانه باعث شد افسرده شوم. با خودم گفتم باید به خانه برگردم و باید داستان را با خودم به جایی ببرم که حال خوبی دارم. باید داستان واقعی آنابل را به خانه وارن‌ها ببرم».

گری دوبرمن

اتاق اشیای شیطانی و عجیب

داستان واقعی آنابل - ۵

در فیلم‌های Conjuring، اتاق اشیای شیطانی و عجیب وارن‌ها به صورتی نشان داده شد که در آن چندین شی تسخیرشده وجود دارد که از پرونده و موارد ماوراءالطبیعه زوج‌ها و خانواده‌های قبل باقی مانده بودند. چندین قفسه پر از اشیای ترسناک نشان داده شدند که همه تماشاچیان آرزو داشتند بدانند آن‌ها چه هستند و چه داستانی پشت آن‌هاست. داستان واقعی آنابل هم یکی از چیزهایی بود که همه دوست داشتند درباره آن بدانند. همچنین عده زیادی می‌خواستند بدانند چه چیزی در «اد» و «لورن وارن» وجود دارد که می‌توانند این اشیا را کنترل کنند و خودشان آسیبی نبینند. در تمام فیلم‌ها در مجموعه احضار و آنابل، وارن‌ها به دیگران توصیه می‌کنند وارد اتاقی نشوند که آن‌ها اشیای تسخیر شده را نگه می‌دارند. لمس کردن اشیا اکیدا ممنوع شده بود، چرا که ممکن بود ارواحی که در این اشیا گرفتار شدند، وارد بدن کسی شوند و اتفاقات وحشتناکی بیفتد.

در داستان واقعی آنابل هم وارن‌ها افراد موزه را از نگاه کردن مستقیم به عروسک آنابل منع کردند و کسانی که به توصیه‌های وارن‌ها گوش نکردند و به عروسک نگاه کردند یا آن را لمس کردند، عواقب وحشتناکی را تجربه کردند و عروسک آن‌ها را مجازات کرد.

«ایده نشان دادن اتاق ممنوعه در فیلم چیزی بود که مدت‌ها در ذهنمان بود. روزی به این نتیجه رسیدیم که سومین فیلم آنابل بهترین فرصت برای نشان دادن این اتاق است.»

پیتر سفران، تهیه‌کننده

جودی موهبت مادرش را به ارث برده بود

داستان واقعی آنابل - ۶

در هر دو فیلم احضار و با برملا شدن داستان واقعی آنابل، مشخص شد لورن وارن می‌تواند ارواح و شیاطین را ببیند و با آن‌ها صحبت کند. در اولین فیلم، این ویژگی را زمانی متوجه شدیم که «لورن» می‌توانست روح بتشبا (Bathsheba) را ببینید. فیلم Conjuring 2 هم با سکانسی آغاز شد که لورن تصویری از یک قتل را در ذهنش دید و با شیطانی که خانواده را کشته بود، ارتباط برقرار کرد. لورن همچنین می‌توانست هویت اصلی راهبه، والکا، را ببیند، در حالی که دیگران چنین قدرتی نداشتند.

در تریلر فیلم «آنابل به خانه می‌آید»، جودی این مسئله را عنوان می‌کند که می‌تواند «چیزهایی ببیند» و البته این موضوع را از والدینش مخفی می‌کند، درست مثل مادرش لورن! چنین ادعایی را زمانی متوجه می‌شویم که قسمتی از فیلم «آنابل به خانه می‌آید»، حول این محور می‌چرخد که جودی می‌تواند با ارواح شیطانی ارتباط برقرار کند و ممکن است همین مسئله توجیهی باشد که چرا جودی هدف ارواح قرار می‌گیرد.

تسخیر شدن در دنیای واقعی

داستان واقعی آنابل - ۷

یکی از موارد اصلی در دنیای احضار و داستان واقعی آنابل این است که بسیاری از فیلم‌های این مجموعه ظاهرا نفرین‌شده هستند. یکی از روزنامه‌نگارانی که درباره فیلم تحقیق می‌کرد، به خبرگزاری‌ها گفته بود در فیلم احضار ۲ تمام صحنه‌ها و مکان‌های فیلم‌برداری توسط یک کشیش کاتولیک تقدیس شده‌اند.

«در Conjuring 2، لورن جن‌گیری را به ما معرفی کرد که یکی از دوستان او بود و توسط کلیسا تحریم و مجازات شده بود تا جن و ارواح را از ساختمان‌ها بیرون بکشد و از آدم‌ها نه. ظاهرا سطوح مختلفی از مجازات برای جن‌گیری وجود دارد.»

خبرنگار

با وجود اقدامات انجام شده در صحنه فیلمبرداری، اتفاقات عجیب تمام نشدند. «مک‌کنا گریس» که نقش دختر وارن‌ها (جودی) را در «آنابل به خانه می‌آید» بازی می‌کند، لحظه‌های عجیب و ترسناکی را در داستان واقعی آنابل و فیلمبرداری آن مطرح می‌کند.

«یکی از اولین روزهای فیلمبرداری، به خانه‌ای که قرار بود در آن بازی کنیم نگاه کردم. در حال تمرین بودیم و ناگهان از بینی‌ام خون آمد. برق رفته بود، چون عوامل فیلم داشتند چیزی را درست می‌کردند و من با خودم می‌گفتم “خون!”. بعد از آن به محض اینکه از صحنه خارج شدم تا به دستشویی بروم و دستمال بردارم، خونریزی قطع شد. خیلی ترسناک بود! اما بعد از آن، صحنه فیلمبرداری را تقدیس کردند و همه چیز خوب شد.»

مک‌گنا گریس

داستان واقعی آنابل در دنیای واقعی

آنابل یک عروسک ترسناک است که در فیلم‌های دنیای احضار و چندگانه آنابل وجود دارد و داستان واقعی آنابل هم به اندازه صورتش ترسناک است. با توجه به وبسایت وارن‌ها، عروسک آنابل توسط مادری به دخترش (دونا) داده می‌شود. متاسفانه، بعد از اینکه «دونا» عروسک به ظاهر بی‌خطر را از مادرش می‌گیرد، او و هم‌اتاقی‌اش، اتفاقات عجیب و غیرطبیعی زیادی را تجربه می‌کنند. ظاهرا عروسک در خانه حرکت می‌کرده و به اتاق‌های مختلف می‌رفته است و حتی یادداشت‌هایی با دست‌خط کودکانه از خود به جای می‌گذاشته است.

در یکی از صحنه‌های فیلم، شخصی برای بررسی اوضاع می‌آید و بعد از تحقیقاتش ادعا می‌کند که عروسک، میزبان روح دختر کوچکی به نام «آنابل هیگینز» است که جسد او در جایی که آن‌ها زندگی می‌کنند پیدا شده بود. آن‌ها بعد از شنیدن داستان واقعی آنابل ، با او همدردی کردند و اجازه دادند روح آنابل با آن‌ها بماند و در آن خانه زندگی کند.

با وجود حسن نیت آن‌ها، اوضاع هرروز عجیب‌تر و بدتر شد. بعد از کابوس‌های ترسناک و صداهای عجیب در آپارتمان و اتفاقات وحشتناک، وارن‌ها وارد داستان شدند. بعدها مشخص شد عروسک آنابل توسط یک روح شیطانی تسخیر شده است. عروسک جن‌گیری و به خانواده وارن‌ها داده شد تا از آن مراقبت کنند و بیش از این به کسی آسیب نرساند. در داستان واقعی آنابل ، بعد از اینکه عروسک در واقعیت سعی کرده یک کشیش را بکشد، وارن‌ها عروسک را در یک محفظه مخصوص قرار دادند و او را به موزه اوکالت منتقل کردند، جایی که امروزه به یکی از بزرگ‌ترین و محبوب‌ترین جاذبه‌های توریستی و علاقمندان به امور ماوراءالطبیعه تبدیل شده است.

داستان واقعی آنابل شاید یکی از ترسناک‌ترین داستان‌هایی باشد که می‌توان شنید. البته بین واقعی بودن آن اختلاف نظرات فراوان وجود دارد. اما با توجه به شواهد و داستان‌های موجود به نظر می‌رسد این عروسک واقعا نفرین‌شده است و اتفاقاتی که افتاده است، واقعی بوده است.

نظر شما درباره داستان واقعی آنابل چیست؟

فارغ‌التحصیل کارشناسی ارشد آموزش زبان انگلیسی، عاشق فناوری و هر چیزی که تو این حوزه قرار می‌گیره. طرفدار دو آتیشه برند اپل و عاشق نوشتن درباره محصولات و تولیدات جدید در حوزه تکنولوژی. تولید محتوا و زبان انگلیسی دو تا از علایق زندگیشه و از این کار لذت می‌بره.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید