اکثر کاربران به خوبی می‌دانند نصب یک آنتی ویروس در کامپیوتر ضروری است. بدافزارهای زیادی وجود دارند که می‌توانند آسیب‌های بسیار جدی را به کامپیوتر وارد کنند و نبود یک آنتی ویروس خوب می‌تواند مشکلات زیادی را به وجود آورد، اما آیا گوشی‌های هوشمند هم به آنتی ویروس نیاز دارند؟ آیا گوشی اندروید، آیفون یا حتی گوشی‌های بلک‌بری نیازمند داشتن آنتی ویروس قوی هستند؟ پاسخ مثبت است؛ در حقیقت شما باید برنامه‌های امنیتی قدرتمندی را در گوشی موبایل یا تبلت خود نصب کنید.

آسیب‌های ناشی از ضعف‌های امنیتی برای تمام دستگاه‌ها وجود دارد، اما احتمال این‌که تا چه اندازه ممکن است برای شما مشکل‌آفرین شود، قطعا به گوشی‌های هوشمندی مربوط بوده که در اختیار دارید. ما در این مقاله قصد داریم اهمیت داشتن آنتی ویروس اندروید یا سایر سیستم‌عامل‌های موبایل را موردبررسی قرار دهیم.

مطالب پیشنهادی

آنتی ویروس اندروید

فروشگاه برنامه‌های اندروید همانند گوگل پلی هنگام غربالگری برنامه‌های جدید، حساسیت زیادی برای بررسی آن‌ها به‌منظور نبود بدافزار از خود نشان می‌دهند. با این‌که لایه‌های محافظتی و امنیت کلی گوگل پلی مانع از دریافت برنامه‌های آلوده به بدافزار می‌شود، اما بازهم احتمال نفوذ در شبکه امنیتی به‌طور کامل از بین نرفته و می‌توان گفت خطر در کمین است.

Ransomware را می‌توان به‌عنوان یکی از خطرناک‌ترین تهدیدات امنیتی به‌حساب آورد و با وجود این‌که تعداد حملات مصرف‌کننده در حال کاهش است، اما کسب‌وکارهای هدفمند بدافزار با افزایش همراه بوده است. این‌طور که پیداست، مشکل اصلی کاربران اندروید، سرقت اعتبار و سوءاستفاده‌هایی بوده که ممکن است اتفاق بیفتد؛ ما می‌توانیم از بدافزار Agent Smith به‌عنوان یک مثال برجسته یاد کنیم.

داشتن یک آنتی ویروس قدرتمند در سیستم‌عامل اندروید و آیفون یا سایر سیستم‌عامل‌های گوشی هوشمند می‌تواند از دستگاه هنگام دانلود یک برنامه آلوده به بدافزار، محافظت به عمل آورد. سیستم‌عامل اندروید را می‌توان به‌عنوان بزرگ‌ترین و محبوب‌ترین هدف بدافزارها دانست. برخی گزارش‌ها نشان می‌دهند بیشتر از ۹۵ درصد نرم‌افزارهای مخرب و بدافزارها، سیستم‌عامل اندروید را هدف حمله قرار خواهند داد.

خوشبختانه تعداد زیادی آنتی ویروس اندروید با کیفیت و قدرت بالا در دسترس قرار دارند. اولین مسئله‌ای که باید در نظر بگیرید را می‌توان کارآمد بودن آنتی ویروس اندروید دانست. شما می‌توانید برای مشاهده آنتی‌ویروس‌هایی که بهترین عملکرد را دارند، وارد Android-AV-Test شوید تا بتوانید میزان توانایی در محافظت از دستگاه را مشاهده کنید.

آنتی ویروس اندروید 01

شما می‌توانید برنامه‌هایی را نصب کنید که یک دیوار امنیتی اختصاصی برای اندروید ایجاد می‌کنند و از میان آن‌ها می‌توان به DroidWall اشاره کرد، اما تعداد زیادی از این برنامه‌ها در گوشی‌های روت شده عمل خواهند کرد و به‌طور بالقوه گوشی را در معرض خطر دیگری قرار خواهید داد.

اضافه کردن فایروال می‌تواند یک لایه امنیتی دیگر به گوشی هوشمندتان اضافه کند، اما به علت روش‌های مختلف حمله به گوشی اندرویدی نمی‌توان گفت که نصب فایروال می‌تواند ضروری باشد.

بدافزارها را می‌توان یکی دیگر از مشکلاتی دانست که کاربران اندروید با آن درگیر هستند. اکثر آنتی ویروس های اندروید به دلیل افزایش بدافزارها، لایه‌های امنیتی مختلفی را در اختیار شما قرار می‌دهند.

آنتی ویروس آیفون

افراد زیادی بر این باورند گوشی‌های مبتنی بر iOS و سیستم macOS نیازمند آنتی ویروس نیستند؛ این افراد کاملا در اشتباه هستند و شما برای محافظت از macOS و iOS در برابر بدافزارها نیازمند نصب آنتی ویروس خواهید بود.

وضعیت آنتی ویروس در آیفون با اندروید متفاوت است. این‌طور که پیداست، شرکت اپل بررسی‌های بسیار دقیق‌تری روی اپ استور دارد که باعث می‌شود احتمال دریافت بدافزار به‌شدت کاهش پیدا کند.

شرکت اپل به‌گونه‌ای iOS را طراحی کرد که همه افراد از آن به‌عنوان یک محیط ایمن یاد می‌کنند. توجه داشته باشید برنامه‌هایی که به‌طور کامل گوشی را اسکن می‌کنند در اپ استور منتشر نخواهند شد. آنتی ویروس آیفون که در اپ استور منتشر می‌شوند، دسترسی محدودی برای اسکن کل سیستم دارند و در عوض سایر شرایط احتمالی آسیب‌پذیری گوشی آیفون را بررسی خواهند کرد؛ متأسفانه همین مسئله باعث می‌شود آنتی ویروس را در iOS فاقد تأثیر بدانیم.

درصورتی‌که برای دانلود برنامه‌های تائید نشده توسط اپل اقدام به جیلبریک کردن گوشی خود کرده باشید، در حقیقت آیفون را در معرض هجوم بدافزارها قرار داده‌اید. درصورتی‌که برنامه‌ها را از فروشگاه‌های شخص ثالث دریافت کرده باشید، احتمال دانلود فایل‌های آلوده به بدافزار تا حد زیادی بالا خواهد بود. یکی از بدافزارهای مشهور آیفون با عنوان Keyraider از منابع شخص ثالث در دسترس قرار خواهد گرفت و به‌طور کلی دستگاه‌های آیفون جیلبریک شده را هدف قرار می‌دهد.

توجه داشته باشید که بدافزارهای آیفون در دستگاه‌های جیلبریک شده فعالیت زیادی دارند، زیرا احتمال این‌که فایل‌های امنیتی دچار مشکل شده باشند، زیاد بوده و باعث آسیب‌پذیر شدن آیفون خواهد شد.

درصورتی‌که به دنبال آنتی ویروس iOS هستید، باید بدانید که مسئولیت انتخاب آن به نظر شما بستگی دارد، زیرا آنتی‌ویروس‌های معروف با کارایی بالا برای iOS در دسترس قرار ندارند و دانستن این‌که کدام‌یک از آنتی‌ویروس‌ها مناسب هستند، قطعا سخت خواهد بود.

آنتی ویروس بلک بری

شما می‌توانید دستگاه‌های بلک‌بری را به دو قسمت تقسیم کنید؛ دسته اول را می‌توان دستگاه‌هایی دانست که از سیستم‌عامل بلک‌بری (BB) استفاده می‌کنند و دسته بعدی را می‌توان گوشی‌های جدیدی دانست که مجهز به سیستم عامل اندروید هستند. توجه داشته باشید گوشی‌های بلک‌بری مجهز به اندروید با خطر آلوده شدن به بدافزارها مواجه هستند.

بد نیست بدانید گوشی‌های مجهز به سیستم‌عامل بلک‌بری به‌طور بالقوه در برابر بدافزارها آسیب‌پذیر هستند؛ BB10 را می‌توان آخرین سیستم‌عامل رسمی بلک‌بری معرفی کرد. شرکت چینی TCL تولیدکننده نسل جدید گوشی‌های بلک‌بری است. این‌طور که پیداست، TCL مجوزهای لازم را برای برند بلک‌بری ارائه می‌دهد، اما تمام دستگاه‌های جدید از اندروید به‌جای سیستم‌عامل BB استفاده می‌کنند.

بر اساس اطلاعات موجود، تعداد افرادی که از سیستم‌عامل BB استفاده می‌کنند در حال کاهش است، بنابراین تعداد اهداف اندک بوده و هزینه حمله به یک سیستم‌عامل BB بیشتر است. توجه داشته باشید که حمله به دستگاه‌های بلک‌بری مجهز به سیستم‌عامل BB، سودآوری بسیار کمتری دارد.

بدافزارهای BB10 در مقایسه با بدافزارهای اندروید نمی‌توانند مشکلات زیادی ایجاد کنند و اکثر توسعه‌دهندگان آنتی ویروس هم محصولات خاصی را برای سیستم‌عامل بلک‌بری ارائه نمی‌کنند.

درصورتی‌که شما دارای گوشی اندروید هستید، باید از یک آنتی ویروس استفاده کنید و این مسئله به ایمن نبودن کافی سیستم‌عامل محبوب گوگل مربوط است. سیستم‌عامل iOS سطح ایمنی بالایی دارد و کاربران آن در مقایسه با اندروید نیاز کمتری به آنتی ویروس دارند.


ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید