فناوری حذف نویز (Noise Cancellation) واقعا کار می‌کند.

اپل ایرپاد پرو دقیقا همان چیزی است که انتظار دارید و واقعا خوب است.

۳۰ اکتبر، ایرپاد جدید اپل به نام ایرپاد پرو وارد بازار شدند و در این نقد و بررسی قرار است درباره ویژگی جدید آن، یعنی فناوری حذف نویز بنویسیم و دیگر قابلیت‌های آن را بررسی کنیم. از آنجایی که ایرپادهای معمولی در گوش عده زیادی از کاربران، آن‌طور که بایدوشاید جای نگرفت و هیچ‌وقت نتوانستند به‌طور کامل از آن‌ها لذت ببرند، طراحی داخل گوشی (In-ear) ایرپادهای پرو بیش‌ازحد راضی‌کننده است.

در جعبه این محصول سه سرگوشی سیلیکونی برای کاربر در نظر گرفته شده است و سیستم‌عامل iOS هم تست صدایی دارد که قسمتی از آهنگ را برای شما پخش می‌کند تا مطمئن شوید ایرپادها به خوبی در گوشتان قرار گرفتند یا نه. طرز کار این سیستم به این صورت است که میکروفونی که به سمت داخل قرار گرفته، چیزی را که شما می‌شنوید با چیزی که بلندگو پخش می‌کند مقایسه می‌کند. اگر بین این دو صدا تفاوت زیادی وجود داشته باشد، به شما گفته می‌شود ایرپادها را دوباره تنظیم کنید یا از یک سرگوشی دیگر استفاده کنید یا تست را دوباره انجام دهید.

با امتحان کردن سرگوشی‌های سیلیکونی اپل ایرپاد پرو این نکته مشخص می‌شود که هر دو سرگوشی با سایز متوسط و بزرگ «به خوبی» در گوش جای می‌گیرند. بنابراین تنها مسئله این است که سرگوشی را انتخاب کنید که به نظرتان امن‌تر و راحت‌تر است. اپل می‌گوید ممکن است بسیاری از کاربران برای هر گوش از سرگوشی‌های مختلف استفاده کنند، جالب است بدانید دیگر تولیدکنندگان ایرباد مشتریان را به این کار تشویق می‌کنند، چون آناتومی بدن انسان به‌گونه‌ای است که نیمی از بدن با نیمه دیگر تفاوت‌های بسیار جزئی دارد و ممکن است در یک گوش سرگوشی متوسط و در دیگری سایز بزرگ آن حس امنیت و راحتی را به کاربر بدهد. اگر سرگوشی‌های خود را گم کردید، می‌توانید از فروشگاه‌های اپل سرگوشی‌های یدک را خریداری کنید.

بعضی افراد طراحی داخل گوشی را دوست ندارند، چون وقتی آن‌ها را داخل گوششان قرار می‌دهند، احساس فشار می‌کنند. ممکن است به خاطر این باشد که سرگوشی‌های سیلیکونی بیش‌ازحد بزرگ هستند. برای اینکه از احساس فشار رها شوید، اپل سیستم‌های تهویه‌ای را برای ایرپاد پرو طراحی کرده است که فشار را در هر دو طرف گوش می‌اندازد و بنابراین شما هرگز احساس نمی‌کنید در یکی از گوش‌هایتان هوا جمع شده است و احساس فشار اذیتتان نمی‌کند.

اپل ایرپاد پرو 02

فناوری Noise Cancellation؛ دلبری جدید اپل

اپل ایرپاد پروی ۲۴۹ دلاری سیستم میکروفون چندگانه دارد (دو میکروفون در هر ایرباد) که صداهای محیطی اضافه را آنالیز می‌کند و آن‌ها را با فناوری حذف نویز یا ضد صدا از بین می‌برد. بعد از کار کردن با این ایرپادها شما هم با من هم‌نظر خواهید بود و متوجه می‌شوید فناوری حذف صداهای محیط واقعا بی‌نظیر است. اپل ایرپاد پرو در کاهش چشمگیر صداهای بیرون واقعا خوب عمل می‌کند. با همه این‌ها، آن‌ها همچنان ایرباد هستند و نمی‌توان از آن‌ها انتظار معجزه داشت، اما خیابان‌های شلوغ منهتن مکان خوبی برای تست فناوری حذف نویز است و ایرپادهای اپل شروع بسیار خوبی داشتند.

هرکدام از ایربادها به‌طور جداگانه فرآیند حذف صداهای محیط را بر عهده دارند. این نکته را هم باید یادآوری کنیم که هنوز می‌توانید از هرکدام از ایربادها به‌تنهایی استفاده کنید. اپل می‌گوید وقتی قابلیت حذف نویز فعال است، می‌توانید ۴٫۵ ساعت به‌طور مداوم موزیک گوش کنید، اما مثل ایرپادهای دیگر، در محفظه نگه‌دارنده ایربادها به‌اندازه کافی شارژ هست و می‌تواند تا بیش از ۲۴ ساعت شما را همراهی کند.

فناوری Noise Cancellation را می‌توانید از تنظیمات iOS ،Control Center، دستورهای صوتی به سیری (Siri) یا قسمت «حسگر فشار» روی هر ایرباد مدیریت کنید. حرکات لمسی قبلی از بین رفته، چون لمس و فشار سرگوشی‌های سیلیکونی داخل گوش می‌تواند باعث ایجاد احساس ناخوشایندی در کاربر شود. در ایرپادهای جدید ناحیه جدیدی در انتهای ایربادها قرار گرفته که محدوده «حسگر فشار» نام دارد و عملکرد آن تا حد زیادی مثل جک کنترلی هدفون‌های قدیمی باسیم اپل است. با یک بار فشار دادن این قسمت می‌توانید آهنگ را متوقف یا پخش کنید، دو بار فشردن آن آهنگ بعدی را پخش می‌کند و سه بار فشار پشت سر هم شما را به آهنگ قبل برمی‌گرداند. با فشردن و نگه‌داشتن حسگر، فناوری حذف نویز یا شنیدن صداهای محیط فعال یا غیرفعال می‌شوند. برای اینکه مطمئن شوید حسگر به فشار شما واکنش درست نشان داده است، بعد از فشردن صدای کلیک ضعیفی در گوشتان می‌شنوید، اما در واقع کلیدی مکانیکی وجود ندارد که تکان بخورد و شما بتوانید آن را حس کنید.

حالت ترنسپرنت به شما اجازه می‌دهد صداهای محیط را بشنوید و بدانید در اطرافتان چه خبر است. با فشردن حسگر فشار صدای زنگ ضعیفی می‌شنوید که به شما می‌گوید وارد دنیای واقعی شده‌اید. سیستم تهویه هوا هم در این حالت فعال می‌شود تا بتوانید با مردم با صدای طبیعی صحبت کنید و به خاطر وجود سرگوشی‌های سیلیکونی که در گوشتان کیپ شده‌اند، با صدای بلند صحبت نکنید یا فریاد نکشید. می‌توانید حالت عادی یا همان حالت ترنسپرنت را هر زمان که می‌خواهید فعال کنید، بنابراین این ویژگی برای کسانی که می‌خواهند از طراحی عادی ایرپادهای قبلی استفاده کنند، مفید خواهد بود. اگر در حال رانندگی و یا ورزش و دویدن هستید، لازم است که احتیاط کنید و امن بمانید و بدانید اطرافتان چه خبر است.

صدایی بهتر با Ambient EQ

اپل می‌گوید برای کیفیت صدا، ایرپاد پرو به درایورها و آمپلی‌فایرهای جدید و سفارشی مجهز است. اما مهم‌ترین و اصلی‌ترین جزء، ویژگی جدیدی به نام Ambient EQ است. وقتی در حال گوش دادن به موسیقی هستید، ایرپاد پرو سیگنال صدا را ۲۰۰ بار در ثانیه تنظیم می‌کند تا صدایی بهینه و عالی را با توجه به شکل گوش شما پخش کند و این کار را با کمک میکروفون‌هایی انجام می‌دهد که به سمت داخل گوش قرار دارند. اکنون زمان آن رسیده که حرف اپل را باور کنیم. چون واقعا چه کسی می‌تواند تشخیص بدهد تمام این اتفاقات و تجزیه‌وتحلیل‌ها در حال وقوع است؟ این فرآیندها چیزی نیست که کاربر بتواند تشخیص بدهد. اما وقتی حالت حذف صدای محیط را فعال می‌کنید، Ambient EQ هم با آن فعال می‌شود و همین‌جاست که می‌توانید تغییر را حس کنید. وقتی Ambient EQ فعال می‌شود، می‌توانید صدای بهتری را از ایرپادهای پرو بشنوید.

تا به اینجا از صدایی که شنیدیم راضی بودیم. ایرپادها هیچ‌وقت صدای باس بسیار قوی نداشتند، اما بهبود صدا به‌وضوح قابل‌مشاهده است. «جنی لوئیس» (Jenny Lewis) ترانه‌ای به نام «Red Bull & Hennessey» دارد که میکس بسیار سنگینی دارد و ایرپادهای اپل به طرز خارق‌العاده‌ای از پس آن برآمدند. قیمت این ایرپادها از مدل‌های قبلی بیشتر است و با قیمت بسیار بالاتر، یعنی ۲۴۹ دلار به فروش می‌رسد و باید با ایربادهای دیگر در این بازه قیمتی رقابت کنند که البته بسیاری از آن‌ها عالی هستند. برای مقایسه این ایرپادها با نمونه‌هایی ازجمله Powerbeats Pro ،Echo Buds، سونی 1000X M3s و دیگر ایربادهای بالارده زمان بیشتری لازم است و باید در نقد و بررسی تخصصی و راهنمای خرید به تفاوت آن‌ها پرداخت.


ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید