وقتی نوبت طراحی دوباره محصولات می‌شود، اپل هیچ عجله‌ای برای این کار ندارد. کمپانی اپل در طول سال‌ها، برای شکل دادن به ظاهر و حس محصولاتش، رویکردی علمی و حساب‌شده داشته است. در واقع، تا حدی که اغلب انتقاداتی درباره این موضوع مطرح می‌شود و این حس وجود دارد که اپل همیشه در حاشیه امن حرکت می‌کند. اما از روی تجربه و شواهد، پیش‌بینی می‌شود طراحی آیفون 12 احتمالا مهیج‌ترین و چشمگیرترین طراحی مجدد آیفون باشد که در سال‌های اخیر شاهد آن خواهیم بود.

با این حال، یک مسئله کاملا واضح است و آن اینکه وقتی اپل طراحی یکی از محصولاتش را تغییر می‌دهد، همیشه یک تحول بزرگ احساس می‌شود. شاید این مسئله تا حدی به این دلیل باشد که ما شرطی شدیم و همیشه انتظار به‌روزرسانی‌ها و تحولات تصاعدی داریم، اما دلیل، این هم می‌تواند باشد که بیشتر تغییرات پس از سال‌ها تحقیق و بحث، به یک محصول جدید تبدیل و از آن رونمایی می‌شود.

برای مثال، بیایید درباره آیفون صحبت کنیم. احتمالا چشمگیرترین و مهیج‌ترین تغییر تلفن‌های اپل با تولد آیفون X بود که صفحه‌نمایشی بزرگ و ناچ (Notch) یا بریدگی بالای صفحه‌نمایش و بدنه‌ای شیشه‌ای و زیبا داشت که همه را شیفته خودش کرده بود. پیش از آن، به نظر می‌رسید همه آیفون‌ها از قالبی مشابه آیفون 6 استفاده می‌کنند که سال ۲۰۱۴ معرفی شد. گوشه‌ها و فریم گرد، صفحه‌نمایش ۲٫۵ بعدی و دیگر اجزای آیفون که طی پنج سال گذشته به‌سختی تغییر چشمگیری کرده بودند.

با این حال، مدل‌های ۲۰۲۰ آیفون باید طراحی خارق‌العاده و بی‌نظیری داشته باشند و تمام عادت‌ها و طرح‌های تکراری سال‌های گذشته را جبران کنند. شایعه‌هایی به گوش می‌رسد که طراحی آیفون 12 چیزی بین طراحی دهه قبل یعنی آیفون 4 و آیفون‌های جدید است.

ممکن است آیفون X، چهره و ظاهر گوشی‌های اپل را برای همیشه تغییر داده باشد، اما طراحی آیفون 12 ممکن است حس و حال آیفون‌ها را هم تغییر بدهد.

طراحی آیفون 12 - 1

شکل گرد و قوس‌داری که آیفون‌های اپل، به‌جز آیفون 4 و آیفون 5، از همان ابتدای کار داشته‌اند، کاملا منطقی و حساب‌شده بودند و اهداف بزرگی را دنبال می‌کردند. درواقع این آیفون‌ها به‌گونه‌ای طراحی شدند که به‌راحتی در دست قرار بگیرند و استفاده طولانی‌مدت، آسان باشد و دست را خسته نکند. این طراحی به‌قدری خوب بود و به آن عادت کرده بودیم که امروزه کار کردن با گوشی‌هایی که لبه‌های گرد ندارند، کمی برای ما سخت است.

با این حال، درباره طراحی آیفون 12 شایعه‌هایی وجود دارد که می‌گوید اپل می‌خواهد از منحنی‌های گرد مدل‌های فعلی فاصله بگیرد تا زیبایی واضح‌تر و زاویه‌دارتری را به نمایش بگذارد که آیفون 4 را تداعی می‌کند. در واقع، اپل پیش از این شایعه و با طراحی آیپد پرو تا حدی این ایده جدید را اجرا کرده است و همان‌طور که حتما نمونه‌های آیپد پرو را دیده‌اید یا شاید یکی از آن‌ها را داشته باشید، اپل از گوشه‌های زاویه‌دارتری در مقایسه با مدل‌های قبلی استفاده کرده است. طراحی مک‌بوک هم تا حدی تغییر کرده است؛ بنابراین منطقی است که این تغییر به آیفون هم برسد و طراحی آیفون 12 هم یکی از اقدامات دیگر اپل برای طراحی مجدد محصولات است. در کنار همه این‌ها، اپل یعنی ثبات و استحکام.

طراحی آیفون 12 - 2

با توجه به شایعه‌ها درباره آیفون‌های نسل بعد که ممکن است طراحی زاویه‌دار و جعبه‌مانندی داشته باشند، طرح‌های مفهومی آن را می‌توانید در تصاویر مشاهده کنید. همچنین باید بگوییم، حتی اگر موضوع ثبات را در خطوط مختلف محصول کنار بگذاریم، این طرح واقعا جالب و باحال به نظر می‌رسد.

این طرح خیلی خام و ابتدایی است و نمی‌توانیم به شما قول بدهیم که آیفون‌های سال ۲۰۲۰ دقیقا همین شکلی باشند، اما با توجه به شایعه‌ها و شباهت طراحی مفهومی با طراحی مدل‌های جدید آیپد و مک‌بوک، می‌توانیم بگوییم این طرح می‌تواند به محصول نهایی شبیه باشد.

در طراحی آیفون 12 ممکن است عمر ناچ صفحه‌نمایش به‌پایان نرسد، اما قطعا کوچک‌تر خواهد بود.

طراحی آیفون 12 - 4

با توجه به شایعه‌های اخیر، اپل ممکن است در حال آزمایش نمونه اولیه آیفونی باشد که ناچ ندارد و در عوض حاشیه پهن‌تری دارد. این شایعه و ایده زمانی عملی می‌شود که اپل بتواند دوربین TrueDepth Face ID، بلندگوی دوم و دوربین سلفی را تا حد امکان مینیاتوری و کوچک کند تا بتواند آن‌ها را در حاشیه بالای صفحه‌نمایش جای دهد. این مسئله شدنی است اما باعث می‌شود صفحه‌نمایش حاشیه بالایی پهن‌تری داشته باشد و این مسئله طراحی این گوشی را نامتقارن و آن را تا حد زیادی شبیه به پیکسل 4 و نقدهایی که به آن شد، می‌کند. این مسئله ممکن است برای آن دسته از کسانی که از دیدن ناچ در صفحه‌نمایش خسته شدند خبر خوبی باشد، اما حاشیه پهن و تغییر طراحی صفحه‌نمایش می‌تواند در فروش این گوشی‌ها تاثیر بگذارد.

یکی دیگر از شایعه‌هایی که این روزها همه‌جا شنیده می‌شود این است که آیفون 12 تلفن تمام‌صفحه واقعی که همه منتظر آن بوده‌ایم، نخواهد بود و به‌جای آن شاهد کوچک شدن قابل‌توجه ناچ هستیم که در عین حال تمام قابلیت‌های Face ID را حفظ خواهد کرد.

این فرآیند، «چرخه سه ساله تجدید محصول» نام دارد که به نظر می‌رسد اپل (حداقل در بیشتر قسمت‌ها) در حال کار کردن روی آن است. یعنی وقتی تغییر بزرگی معرفی می‌شود، بعد از آن تا سه نسل تکرار و اصلاح می‌شود و بعد نسل جدید وارد میدان می‌شود. این الگو که ۱۰ سال است اپل از آن پیروی می‌کند، باعث ایمان دیگران و همچنین ما شده است که طراحی آیفون 12 احتمالا همان تغییر بزرگ بعدی و نسل جدید آیفون‌های اپل است. حال باید دید این تغییر به اندازه حذف ناچ، بزرگ هست یا نه.

آیفون 12 احتمالا اولین گوشی چهار دوربینه اپل است.

طراحی آیفون 12 - 5

در سال‌های اخیر، اپل سرمایه‌گذاری زیادی روی «واقعیت افزوده» (AR) کرده است. با معرفی ARKit به‌عنوان بستری توانمند برای واقعیت افزوده و با فعالیت‌های اپل روی Apple Glasses که طبق گزارش‌های رسیده، با سرعت معقولی در حال پیشروی است، وقتی اخیرا تحلیلگر معتبر و قابل‌اعتماد اپل ادعا کرد که آیفون 12 در قاب پشتی خود یک «دوربین زمان پرواز» (ToF) خواهد داشت، هیچ‌کس خیلی تعجب نکرد.

به‌طور خلاصه، دوربین ToF یا همان مدت پرواز می‌تواند عمق را بسیار دقیق‌تر از دوربین‌های عادی اندازه‌گیری کند؛ بنابراین می‌تواند انتخاب معرکه‌ای برای استفاده از فناوری واقعیت افزوده باشد. دوربین مدت پرواز برای نقشه‌برداری فوری محیط، از نور مادون‌قرمز استفاده می‌کند. طرز کار آن به این شکل است که دوربین به همراه یک سنسور مادون‌قرمز کار می‌کند و سیگنال‌های نوری ساطع می‌کند و این اشعه‌ها بعد از اینکه به سوژه برخورد کردند، به سمت حسگر برمی‌گردند و بدین‌وسیله عمق میدان و اجرام داخل آن نقشه‌برداری و اندازه‌گیری می‌شود. گوشی زمانی را که نور از حسگر ساطع شده و سپس به آن برگشته محاسبه می‌کند، به همین ترتیب نقشه عمق صحنه را به‌گونه‌ای رسم می‌کند که در مقایسه با دوربین‌های معمولی بسیار بهتر و دقیق‌تر است.

اگر اپل بخواهد در طراحی آیفون 12 از دوربین مدت پرواز استفاده کند، نمی‌توانیم مطمئن باشیم چطور قرار است دوربین‌ها را کنار هم بچیند؛ چراکه این دوربین‌ها کوچک‌تر هستند و احتمالا برای رعایت تقارن و زیبایی گوشی، اپل از یک دوربین چهارتایی استفاده کند که تصویر آن را در بالا دیدید.


ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید