گوشی‌های هوشمند به یک ابزار بسیار مهم برای انسان تبدیل شده‌اند و بدون آن‌ها، کارهای بسیار زیادی را نمی‌توان به راحتی انجام داد. در حقیقت در جامعه کنونی، نبود گوشی‌های هوشمند می‌تواند به عنوان یک مسئله بسیار مهم تلقی شود، حتی کاربران در زندگی روزمره خود هم دچار مشکلاتی خواهند شد. گوشی‌های هوشمند را می‌توان منبع اصلی ذخیره داده‌ها مانند تصاویر، مخاطبین، پسوردها و حتی برخی اطلاعات مالی مهم دانست. اینطور که پیداست، گوشی هوشمند یک بانک اطلاعاتی مهم برای افراد است که اهمیت بسیار زیادی هم دارد، بنابراین تهیه نسخه پشتیبان از داده‌های ذخیره‌شده در آن هم ضروری است. ما در این مقاله قصد داریم روش بک آپ گرفتن از گوشی اندروید را به شما آموزش دهیم. با گیکیطور همراه باشید.

مزایای بک آپ گرفتن از گوشی اندروید

بازیابی داده‌ها: تنها و اصلی‌ترین هدف از بک آپ گرفتن از گوشی اندروید را می‌توان توانایی بازیابی کلیه اطلاعات در صورت بروز مشکل دانست.

بازیابی پرونده‌های فردی: در حقیقت نیازی به بازیابی کامل نسخه پشتیبان نیست و کاربران می‌توانند فقط فایل‌های خاص موردنظرشان را بازیابی کنند.

محافظت در برابر خرابی سخت افزار: در صورت خرابی ناگهانی سخت‌افزار، به راحتی می‌توان از فایل پشتیبان برای بازیابی اطلاعات استفاده کرد.

افزایش احساس اطمینان: در صورتی که از ROM سفارشی یا فریم ورک استفاده می‌کنید، تهیه نسخه پشتیبان توصیه می‌شود. روش‌های مختلفی برای تهیه پشتیبان از گوشی اندروید وجود دارد که می‌تواند شامل مخاطبین، تماس‌ها، پیامک، تصاویر، فایل‌های ویدیویی و سایر موارد باشد. برخی از روش‌های ذکر شده نیازمند دسترسی به روت هستند و برخی دیگر هم نیازی به روت بودن گوشی ندارند.

Titanium Backup

استفاده از گوشی اندروید روت شده می‌تواند امکانات و انعطاف‌پذیری بیشتری را به منظور تهیه نسخه پشتیبان در اختیارتان قرار دهد. یکی از برنامه‌هایی که در گوشی های روت شده به منظور تهیه پشتیبان مورد استفاده قرار می‌گیرد را می‌توان Titanium Backup دانست که توانایی تهیه پشتیبان از تنظیمات برنامه، داده‌های سیستم و حتی رمزهای عبور وای‌فای در یک کنسول را هم دارد. این برنامه اندروید بسیار قدرتمند بوده و تهیه نسخه پشتیبان و بازیابی داده‌ها را به راحتی انجام می‌دهد.

 • برنامه Titanium Backup را دانلود و نصب کنید.
 • برنامه را باز کرده و روی آیکون همبرگر موجود در گوشه سمت راست قسمت بالا ضربه بزنید تا بتوانید گزینه Batch Actions را انتخاب کنید.
 • در این قسمت دو گزینه نمایش داده می‌شود؛ یکی از گزینه‌ها را می‌توان Different Options to Backup دانست و دیگری هم Every Option to Fully Backup بوده که گزینه‌های مختلف تهیه فایل پشتیبان را نشان می‌دهد.
 • بد نیست بدانید امکان آپلود فایل پشتیبان در گوگل درایو یا Dropbox هم به صورت مستقیم وجود دارد.
 • کاربران می‌توانند فرمت Zip را برای فایل پشتیبان تهیه شده انتخاب نمایند.

استفاده از برنامه Titanium Backup را می‌توان به عنوان یکی از بهترین روش‌های بک آپ گرفتن از گوشی اندروید دانست.

بک آپ گرفتن از گوشی اندروید روت نشده

استفاده از سرویس‌های گوگل: سیستم عامل اندروید که در زمره خدمات و محصولات شرکت گوگل قرار دارد، همواره توصیه می‌کند با استفاده از سرویس‌های داخلی گوگل در سیستم عامل اندروید از کل اطلاعات دستگاه پشتیبان تهیه کنید. روش‌های مختلفی برای تهیه نسخه پشتیبان از تمام فایل‌ها در سرورهای گوگل وجود دارد. شما باید به منظور بازیابی تصاویر، فایل‌های ویدیویی، تماس‌ها، واتس اپ و سایر اطلاعات، مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید:

تصاویر و فایل‌های ویدیویی: Google Photos را می‌توان تنها سرویس و برنامه‌ای دانست که به کاربران اجازه می‌دهد تصاویر و فایل‌های ویدیویی خود را با کیفیت بالا در سرورهای گوگل ذخیره کنند؛ استفاده از Google Photos را می‌توان یکی از ساده‌ترین روش‌ها برای بک آپ گرفتن از عکس و فایل‌های ویدیویی دانست. بر اساس اطلاعات موجود، این برنامه همیشه در گوشی‌های اندروید در دسترس قرار دارد و در غیر این صورت، کاربران به راحتی می‌توانند آن را دانلود کنند. در این بخش مراحل تهیه پشتیبان خودکار Google Photos بیان شده است:

 • برنامه Google Photos را دانلود و نصب کنید.
 • تنظیمات را باز کرده و روی گزینه پشتیبان‌گیری و همگام‌سازی (Backup & Sync) ضربه بزنید تا این قابلیت فعال شود.
 • گزینه Upload Size را فعال کنید تا اجازه ذخیره فایل‌ها با نهایت کیفیت صادر شود. همچنین امکان فعال کردن قابلیت ذخیره‌سازی فایل‌ها با رعایت استاندارد گوگل درایو هم وجود دارد.
 • از تهیه نسخه پشتیبان لذت ببرید.

شما به راحتی می‌توانید تصاویر و فایل‌های ویدیویی گوشی اندروید خود را تنها با ورود به گالری آن در Google Photos ذخیره کنید.

سایر فایل‌ها

بر اساس اطلاعات موجود می‌توان گوگل درایو را به عنوان یکی از بهترین فضاهای ذخیره‌سازی سایر فایل‌ها (به غیر از فایل‌های رسانه) دانست. شما می‌توانید با استفاده از گوگل درایو، یک نسخه پشتیبان کامل از کلیه فایل‌های موجود در گوشی خود را تهیه کنید. روش افزودن فایل‌ها به گوگل درایو به ترتیب زیر است:

 • برنامه Google Drive را باز کنید.
 • دکمه (+) را فشار داده و پرونده‌هایی را که می‌خواهید از آن‌ها پشتیبان بگیرید، بارگذاری کنید.

با این کار موفق شدید از کلیه فایل‌های موردنظرتان در گوگل درایو، پشتیبان تهیه کنید تا در صورت لزوم، امکان بازیابی سریع آن را داشته باشید.

سایر تنظیمات و اطلاعات مخاطبین

به طور کلی می‌توان گفت این سرویس از تمام برنامه‌های مفید و داده‌های آن در سرورهای گوگل، پشتیبان تهیه خواهد کرد. شما می‌توانید با رفتن به بخش Android Backup، سرویس‌های مورد نظرتان را فعال کنید:

 • وارد بخش تنظیمات گوشی هوشمند شوید.
 • وارد بخش Accounts and Backup شوید.
 • در ادامه روی گزینه Backup and Restore ضربه بزنید.
 • بخش Backup my Data را فعال کرده تا بتوانید حساب کاربری گوگل خود را مشخص کنید.

بد نیست بدانید گوگل قابلیت‌هایی را هم برای تهیه پشتیبان از تنظیمات و مخاطبین در فضای ابری پیشنهاد می‌کند.‌ شما می‌توانید با ورود به تنظیمات و سپس بخش حساب‌های کاربری (Accounts)، گوگل را انتخاب کنید تا بتوانید گزینه فعال‌سازی همگام‌سازی تنظیمات برای تهیه پشتیبان را انتخاب کنید.

استفاده از برنامه‌های دیگر

برنامه‌های زیادی وجود دارند که به کاربران اجازه می‌دهند از اطلاعات گوشی اندروید خود یک فایل پشتیبان تهیه و ذخیره کنند. استفاده از سایر برنامه‌ها را می‌توان انتخاب بسیار خوبی به منظور تهیه نسخه پشتیبان در رسانه‌های خارجی عنوان کرد. برنامه Super Backup & Restore به شما اجازه می‌دهد تا به راحتی از برنامه‌ها، پیامک‌ها، مخاطبین، تقویم‌ها، تماس‌های صوتی و سایر موارد، پشتیبان تهیه کنید.

 • برنامه Super Backup & Restore را دانلود کنید.
 • تمام موارد یا دسته‌هایی که می‌خواهید از آن‌ها پشتیبان تهیه شود را انتخاب کنید.
 • در ادامه روی گزینه Backup ضربه بزنید.

استفاده از دسکتاپ یا لپ تاپ

بک آپ گرفتن از گوشی اندروید در این حالت، رایگان بوده و تمام افرادی که دارای رایانه و لپ تاپ هستند، می‌توانند با برقراری اتصال از طریق کابل USB، کلیه داده‌های خود را کپی کرده و در کامپیوتر ذخیره نمایند. کاربران مک هم می‌توانند برای پشتیبان گرفتن از داده‌های گوشی اندروید، برنامه Android File Transfer را نصب کنند. مراحل بک آپ گرفتن از گوشی اندروید توسط کامپیوتر یا لپ تاپ به شکل زیر است:

 • گوشی اندروید خود را با کابل USB به کامپیوتر یا لپ تاپ وصل کنید.
 • وارد بخش رایانه من (My Computer) شوید تا بتوانید به تمام اطلاعات و بخش‌های گوشی اندروید دسترسی پیدا کنید.
 • هم اکنون همگام‌سازی را فعال کنید یا به صورت مستقیم از ویندوز و دستورات مک، نسخه پشتیبان را تهیه نمایید.

تمام روش‌های گفته شده را می‌توان به عنوان بهترین روش‌های تهیه بک آپ از گوشی اندروید به حساب آورد و شما می‌توانید متناسب با وضعیت گوشی اندروید خود، یکی از آن‌ها را انتخاب نمایید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید