گاهی وقت‌ها شما نیازمند نصب برنامه‌هایی برای سیستم‌عامل اندروید هستید که در گوگل پلی وجود ندارد و احتمالا به علت مسدود بودن موقعیت جغرافیایی، محتوای نامناسب یا مسدود شدن حساب توسعه‌دهنده اتفاق خواهد افتاد، اما اگر موفق به دریافت برنامه از طریق کانال‌های معمولی نشوید، هنوز هم روش‌هایی برای نصب آن‌ها در گوشی موبایل وجود دارد. وب‌سایت‌های زیادی برای دانلود فایل APK وجود دارند و برخی از آن‌ها هم در مقایسه با سایر موارد، عملکرد بهتری دارند. ما در این مقاله شما را با ۵ وب‌سایت ایمن برای دانلود فایل APK آشنا خواهیم کرد.

اهمیت انتخاب یک سایت ایمن برای دانلود فایل APK

یک فایل APK را می‌توان به‌عنوان اصلی‌ترین روش توزیع و نصب برنامه‌های اندروید دانست. هنگامی‌که شما یک برنامه را از گوگل پلی دانلود می‌کنید، در حقیقت یک فایل APK را در پس‌زمینه دانلود و اجرا کرده‌اید، اما هیچ‌گونه دسترسی به آن فایل ندارید.

از آنجایی که فایل‌های APK برنامه‌ها را روی سیستم نصب می‌کنند، می‌توانند یک تهدید امنیتی جدی به‌حساب آیند. یک هکر می‌تواند فایل‌های APK را به‌گونه‌ای قبل از نصب تغییر دهد تا پس از آن به‌عنوان یک بدافزار و تروجان وارد سیستم شود؛ بنابراین شما باید به وب‌سایت دانلود فایل APK اطمینان کافی داشته باشید.

1: APKMirror

یکی از وب‌سایت‌های محبوب و معتبر درزمینه دانلود فایل APK را می‌توان APKMirror دانست. این وب‌سایت متعلق به همان گروهی است که مسئولیت سایت خبری اندروید پلیس را بر عهده داشتند و به شما اطمینان می‌دهند که در امنیت قرار دارید. ازلحاظ امنیت می‌توان گفت که APKMirror دارای سیاست‌های محکمی همانند موارد زیر است:

  • کارمندان باید قبل از انتشار هرگونه برنامه‌ای در وب‌سایت، آن را به‌طور کامل موردبررسی قرار دهند و در صورت تائید، انتشار انجام خواهد شد.
  • وب‌سایت از امضاهای رمزگذاری شده به‌منظور اطمینان حاصل کردن از انتشار برنامه توسط توسعه‌دهندگان واقعی پشتیبانی می‌کند.
  • برنامه‌های برندهای معتبر باید در برابر سایر برنامه‌های همان توسعه‌دهنده تائید اعتبار شوند.
  • درصورتی‌که اعتبار یک فایل APK توسط APKMirror مورد تائید قرار نگیرد، قطعا منتشر هم نخواهد شد و به همین علت هم هیچ فایل APK تغییریافته یا برنامه‌های پولی را در وب‌سایت پیدا نمی‌کنید.

شما می‌توانید نسخه قدیمی تمام برنامه‌ها را در کنار اطلاعات گوگل پلی آن‌ها و یک لیست از برنامه‌های مرتبط را مشاهده کنید. درصورتی‌که یک اپلیکیشن را از طریق APKMirror نصب کنید و پس از آن، فایل آپدیت را از گوگل پلی دریافت نماید، به‌صورت خودکار به آخرین نسخه ارتقاء پیدا خواهد کرد.

2: APKPure

بزرگ‌ترین رقیب وب‌سایت APKMirror را می‌توان APKPure معرفی کرد؛ این دو وب‌سایت تقریبا به‌صورت همزمان راه‌اندازی شده‌اند. این‌طور که پیداست، وب‌سایت APKPure هم مشابه رقیب اصلی خود، فرآیند سخت‌گیرانه امنیتی دارد تا مطمئن شود که فایل‌های APK منتشرشده فاقد ویروس و ایمن هستند.

وب‌سایت APKPure قبل از انتشار برنامه‌ها و از طریق SHA1، امنیت آن‌ها را مورد تائید قرار خواهد داد. امضاهای رمزگذاری شده برای نسخه‌های جدید برنامه باید با نسخه‌های قبلی مطابقت داشته باشد و برنامه‌های جدید هم باید با سایر نرم‌افزارهای توسعه‌دهنده مطابقت کنند.

درصورتی‌که وب‌سایت APKPure نسبت به امنیت یک برنامه دچار تردید باشد، قطعا انتشار پیدا نخواهد کرد. همچنین هیچ فایل APK تغییریافته‌ای را نمی‌توانید در وب‌سایت APKPure پیدا کنید. شما می‌توانید تصاویر مربوط به برنامه را در کنار توضیحات و سایر اطلاعات عمومی را مستقیما از گوگل دریافت و مشاهده نمایید.

بد نیست بدانید یک لیست از نسخه‌های قبلی برنامه وجود دارد تا در صورت نیاز، بتوانید آن‌ها را دانلود کنید. وب‌سایت APKPure در قالب یک برنامه اندروید هم در دسترس قرار دارد، اما پس از راه‌اندازی و اجرا می‌تواند به‌عنوان جایگزین گوگل پلی عمل کند.

3: APK Store

وب‌سایت‌های APKMirror و APKPure را می‌توان به‌عنوان بهترین وب‌سایت‌های دانلود فایل APK دانست، اما بهتر است بااحتیاط عمل کنیم و شما را با وب‌سایت‌های دیگری همانند APK Store آشنا نماییم که نام سابق آن APK Dowsnloader بود. تمام فایل‌های APK وب‌سایت از گوگل پلی استخراج می‌شوند و شما می‌توانید نسبت به امنیت آن‌ها مطمئن باشید.

4: Aptoide

یکی دیگر از وب‌سایت‌های بزرگ دانلود فایل APK را می‌توان Aptoide دانست؛ این وب‌سایت مسئولیت شش میلیارد دانلود را بر عهده داشته و بیشتر از ۲۰۰ میلیون کاربر هم دارد، همچنین مشابه وب‌سایت APKPure دارای برنامه اختصاصی اندروید بوده که به شما اجازه می‌دهد مستقیما به فروشگاه دسترسی پیدا کنید و برنامه‌های اندروید موردنظرتان را دریافت نمایید.

بد نیست بدانید Aptoide از نخستین وب‌سایت‌هایی بود که از فناوری‌های بلاک‌چین و رمز ارز پشتیبانی کرد، همچنین به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد سهم درآمد خود را افزایش دهند. چرا Aptoide در قسمت بالای لیست ما قرار نگرفته است؟ پاسخ روشن است؛ زیرا به کاربران اجازه می‌دهد فروشگاه‌های خود را مدیریت کنند که همین مسئله موجب قرارگیری فایل‌های APK تغییر یافته خواهد شد؛ آن‌ها به خوبی مشخص هستند، اما اگر توجه نکنید، ممکن است آن‌ها را به‌صورت تصادفی دانلود نمایید.

5: Yalp Store

برخلاف تمام موارد گفته‌شده در این بخش، YalpStore یک وب‌سایت نیست، اما می‌توانید برنامه را از طریق نرم‌افزار F-Droid نصب کنید که یکی از بهترین جایگزین‌های گوگل پلی به‌حساب می‌آید. پس از نصب برنامه YalpStore در گوشی اندروید، می‌توانید بارگیری فایل‌های APK را به‌صورت مستقیم از پلی استور انجام دهید؛ در حقیقت با این برنامه نگران تغییر در فایل‌های APK و احتمال وجود بدافزار نخواهید بود.

درصورتی‌که گوشی اندرویدی شما روت شده است، YalpStore می‌تواند برنامه‌ها را در پس‌زمینه و بدون هیچ‌گونه اقدامی از جانب شما آپدیت کند، همچنین برای دانلود فایل APK از گوگل پلی هم نیازی به داشتن حساب کاربری گوگل نخواهید داشت؛ این مسئله به افراد زیادی که نگرانی‌هایی درباره حفظ حریم خصوصی توسط گوگل دارند، کمک خواهد کرد.


مهم نیست که فایل APK خود را از کدام منبع دریافت می‌کنید؛ مهم این است که همواره باید مسئولیت آن را بر عهده بگیرید تا بدین ترتیب، عملکرد با دقت بیشتری داشته باشید تا از مشکلات احتمالی دوری کنید. سرویس‌های زیادی همانند MetaDefender و VirusTotal به‌منظور یافتن بدافزار در فایل‌های APK در دسترس قرار دارند.


یک دیدگاه

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید