تا چندی پیش، ایده دورکاری در منزل، یا ارتباط از راه دور، رویایی به نظر می‌رسید که به حقیقت پیوسته است. اما امروز و در دورانی که همه کشورها با ویروس کرونا درگیر شده‌اند، دورکاری در منزل یک اجبار است و شاید خیلی‌ها با این مدل کار کردن راحت نباشند یا ندانند در خانه چطور باید مثل محیط کار، تسک‌ها و وظایف خود را انجام دهند و در عین حال با مشکلی مواجه نشوند. در واقع عده زیادی از ما بعد از تجربه یک یا دو روز دورکاری، متوجه می‌شویم کار از خانه یا Work From Home رویایی که تصور کرده بودیم نیست و مدیریت زمان و کارها در خانه، به دلایل مختلف، بسیار سخت است. اگر شما هم در موقعیتی قرار دارید که باید کارهای خود را، حتی به طور موقت، از خانه انجام دهید، با ما در گیکیطور همراه باشید تا ده نکته مهم را به شما بگوییم تا این روزها را راحت‌تر و با استرس و فشار کمتری بگذرانید و در خانه هم مثل محیط کار مولد و کارآمد باشید.

هر آنچه را که لازم دارید درخواست کنید

دورکاری - 1

اگر از شما خواسته شده به صورت دورکاری و در خانه کار کنید، به خصوص اگر این موقعیت موقتی است، از کارفرما بخواهید تمام ابزار و امکانات لازم را برای شما فراهم کند. درخواست کردن لزوما به این معنی نیست که شرکت یا کارفرما همه چیز را در اختیار شما قرار می‌دهد، اما باید بدانید وظیفه و مسئولیت شما هم نیست که همه چیز را خودتان به تنهایی به دوش بکشید. چند مورد از امکاناتی که باید هنگام دورکاری در منزل در اختیار داشته باشید به شرح زیر است:

 • کامپیوتر
 • وب کم
 • ماوس و کیبورد وایرلس
 • هاب (مبدل) USB
 • هر نرم‌افزار یا اپلیکیشنی که برای کار کردن به آن نیاز دارید
 • پرینتر (در صورت لزوم)

به شما پیشنهاد می‌کنیم، هر چیزی که برای کار کردن و در واقع درست کار کردن به آن نیاز دارید، از کارفرما درخواست کنید. برای اینکه کارآمد باشید و بتوانید به خوبی در خانه کار کنید، باید حداقل امکانات را داشته باشید و در این مورد انتظاراتتان از کارفرما را صفر نکنید.

برای دورکاری در منزل یک فضای کار مناسب ایجاد کنید

دورکاری در منزل - 2

وقتی به صورت دورکاری در منزل کار می‌کنید، فضای کار (Workspace) بسیار مهم و ضروری است. شاید فکر کنید لم دادن روی مبل و کار کردن خیلی راحت است، اما این وضعیت خیلی زود ناراحت‌کننده می‌شود و کلافه می‌شوید. فضایی را در خانه پیدا کنید که بتوانید یک میز، یک صندلی، کامپیوتر و سایر وسایل مورد نیازتان را در آن‌جا قرار دهید، حتی اگر در حال کار کردن نیستید. در واقع فضای یک نفره‌ای را مثل فضای کاری خود در شرکت، اما در خانه ایجاد کنید.

این فضا باید آرام، ساکت و به دور از رفت و آمد مداوم اعضای خانه باشد. اگر در اتاق خودتان یا یکی دیگر از اتاق‌های خانه قرار است کار کنید، هیچ وسیله محرکی مثل تلویزیون یا کنسول‌های بازی نباید در اطراف شما باشد. همچنین حتما مطمئن شوید به اندازه کافی پریز برق در اطراف شما وجود دارد و در صورت امکان، فضایی که در آن هستید یک درب هم داشته باشد تا بتوانید آن را ببندید و خودتان را از صحبت کردن و رفت و آمد دیگر اعضای خانواده دور کنید. درب و پنجره می‌تواند برای اوقات استراحت و تنفس در میانه کار هم استفاده شود. اگر اتاق یا فضایی که می‌خواهید انتخاب کنید، دری ندارد، ساکت‌ترین و خصوصی‌ترین مکان خانه را پیدا کنید و تا زمانی که باید کار کنید، هر نوع حواس‌پرتی‌های احتمالی را از خود دور کنید.

فضای کاری خود را تجهیز کنید

دورکاری در منزل - 3

اگر به طور موقت در حال دورکاری در منزل هستید، ممکن است چند روز یا چند هفته این روند ادامه پیدا کند. در هر صورت مطمئنا شما نمی‌خواهید برای این مدت کوتاه و برای فضای کاری خود زیاد هزینه کنید. بنابراین، به نظر شما چه وسایل یا ملزوماتی نیاز دارید که بدون آن‌ها نمی‌توانید کار کنید؟

 • یک صندلی خوب، بله، این مسئله بسیار مهم است.
 • یک کامپیوتر خانگی یا لپ‌تاپ که می‌تواند بیشتر برنامه‌ها و نرم‌افزارهای مورد نیاز شما را اجرا کند (با فرض اینکه اداره و شرکت شما قرار نیست به شما کامپیوتر یا لپ‌تاپ بدهد). یک کامپیوتر تعمیرشده و یدک برای موقعیت‌های اضطراری می‌تواند گزینه خوبی باشد.
 • هدفون واقعا ضروری است و اگر می‌خواهید با سایر همکاران و مدیرتان در ارتباط باشید، هدست گزینه بهتری خواهد بود.

فهرستی از مواردی تهیه کنید که «خوب است آن‌ها را داشته باشید» و می‌توانید بدون آن‌ها هم کار کنید، اما داشتن آن‌ها باعث می‌شود دورکاری در منزل بهتر پیش برود:

 • یک مانیتور اضافه. اگر تا به حال هرگز هنگام کار کردن یک مانیتور اضافه نداشتید، آن را امتحان کنید، زندگی جذاب‌تر می‌شود.
 • آداپتور، ماوس و کیبورد یدک که در صورت خراب شدن یکی، وقتتان برای خرید یا تعمیر هدر نرود.

مطمئن شوید اینترنت و Wi-Fi نیازهای کاری شما را رفع می‌کند

دورکاری در منزل - 4

ویژگی‌های شرکت‌های مختلف ارائه‌دهنده خدمات اینترنت و Wi-Fi با هم برابر نیستند. پهنای باند اینترنت شما در خانه احتمالا کمتر از چیزی است که در شرکت به آن عادت کرده‌اید. سرعت اینترنت خود را در خانه تست کنید، قابلیت استریمینگ و تماس‌های ویدیویی و صوتی را هم همینطور، سرعت آپلود و دانلود فایل‌ها در موقعیتی را که در خانه به عنوان محیط کار از آن استفاده می‌کنید تست کنید.

اگر سرعت اینترنت شما کم است و به اینترنت پرسرعت‌تری نیاز دارید، برخی از تنظیمات را تغییر دهید و اگر مشکل حل نشد، با ارائه‌دهنده خدمات اینترنت خود تماس بگیرید و از آن‌ها بخواهید به طور موقت سرعت اینترنت شما را افزایش بدهند. برخی از شرکت‌های ISP به شما این امکان را می‌دهند تا برای دورکاری در منزل به طور موقت تغییراتی در پهنای باند و سرعت اینترنت شما ایجاد کنند و بعد به حالت اولیه برگردند.

انتظارات خودتان و دیگران را مشخص کنید

دورکاری در منزل - 5

دورکاری در منزل ممکن است به معنی تأخیر در پاسخ دادن و در دسترس بودن شما باشد. بسته به نوع کاری که انجام می‌دهید، ممکن است در خانه به تمام چیزهایی که در اداره در اختیار شما بود، دسترسی نداشته باشید و همین مسئله باعث می‌شود مدت زمان بیشتری طول بکشد با مردم ارتباط برقرار کنید یا اطلاعاتی را که می‌خواهید به دست بیاورید. تأخیر در ارتباط با همکاران، مشتریان و مدیران در دوران دورکاری کاملا طبیعی است و جای نگرانی نیست.

همچنین در این دوران برای خودتان و کسانی که با شما در یک خانه زندگی می‌کنند، انتظارات و محدودیت‌هایی قائل شوید. مثلا رابطه خودتان را با اعضای خانواده و در ساعت‌های کاری کم یا قطع کنید تا بتوانید روی کارتان تمرکز کنید.

یک برنامه زمانی تهیه کنید و زمان را به درستی مدیریت کنید

دورکاری در منزل - 6

آشپزخانه، کارهای خانه، تلویزیون و خورشید در حیاط خانه تنها تعدادی از مواردی هستند که می‌توانند خیلی راحت حواس شما را پرت کنند و باعث شوند از پشت میز بلند شوید و ساعت‌ها وقت بگذرانید و به خودتان بیایید  ببینید ساعت‌های کاری را که قرار بود در خانه دورکاری کنید، به انجام کارهای دیگر گذراندید. اراده داشته باشید تا حواستان هنگام کار کردن پرت نشود و اسیر این دام‌ها نشوید. از دست دادن زمان وقتی در خانه کار می‌کنید بسیار آسان است.

یک تقویم داشته باشید، برنامه زمانی تهیه کنید و تمام جلسات و قرارهای خود را در آن وارد کنید و روند آن‌ها را پیگیری کنید. از To-Do listها یا برنامه و نرم‌افزار مدیریت تسک استفاده کنید تا مطمئن شوید هر ساعت باید چه کاری انجام بدهید و بعد از اینکه کارها به اتمام رسید، آن‌ها را علامت بزنید.

آداب کنفرانس‌های ویدیویی

دورکاری در منزل - 7

دورکاری در منزل احتمالا ممکن است به این معنی باشد که باید اکثر مواقع آنلاین و در دسترس باشید. اگر کارتان به صورتی است که باید ویدیو کنفرانس برقرار کنید، از نرم‌افزارهایی مثل Zoom یا GoToMeeting یا Skype استفاده کنید. اما پیش از این، آداب و نکاتی وجود دارد که باید به آن‌ها اهمیت بدهید تا وجهه و موقعیت کاری شما زیر سوال نرود و در خانه هم مثل یک حرفه‌ای به نظر برسید.

 • دوربین یا وب‌کم را روشن کنید: اگر جلسات یا قرارهای ملاقات شما صوتی است و نیازی به تصویرتان نیست، بهتر است از دوربین برای ثبت یک عکس رسمی و حرفه‌ای استفاده کنید و حضور فیزیکی خود را اعلام کنید.
 • صدای میکروفون را قطع کنید: صدای پس‌زمینه یا صدای خانه می‌تواند نظم جلسات را به هم بزند. بنابراین تا زمانی که لازم نیست صحبت کنید، صدای میکروفون را قطع کنید.
 • در مکانی با نور مناسب بنشینید: کسانی که در جلسه هستند می‌خواهند صورت شما را ببینند؛ به همین دلیل باید در مکانی بنشینید که نور خوبی دارد.
 • لباس راحتی نپوشید: ضرب‌المثل «Dress for Success» یا «طوری لباس بپوش تا موفق شوی» هنگام دورکاری در منزل هم ضروری است. منظورمان این نیست که در خانه هم با کت شلوار یا لباس مخصوص کار بنشینید، اما ویدیو کنفرانس با لباس راحتی، نه حرفه‌ای است نه تاثیر مثبتی در ذهن کسانی می‌گذارد که با شما در ارتباط هستند. پس برای شرکت در ویدیو کنفرانس‌ها لباس رسمی و مناسب بپوشید.
 • پس‌زمینه تصویر را تمیز کنید: مطمئنا نمی‌خواهید همکاران شما یا کسانی که در ویدیو کنفرانس هستند، شلختگی یا بهم‌ریختگی اتاق و دیوار خانه را ببینند.

عادت‌های بد دورکاری در منزل را ترک کنید

دورکاری در منزل - 8

هر چیزی که در محیط کار ممنوع است، هنگام کار کردن در خانه هم ممنوع است. یکی از دلایلی که اکثر شرکت‌ها دسترسی به شبکه‌های اجتماعی در محیط کار را قطع می‌کنند این است که تحقیقات نشان می‌دهد هر فرد می‌تواند 2 ساعت و 22 دقیقه از زمان کاری خود را صرف چک کردن اینستاگرام، تلگرام یا دیگر شبکه‌های اجتماعی کند. فقط در صورتی مجاز هستید از این مدیا استفاده کنید که مربوط به کارتان باشد. در غیر اینصورت استفاده از شبکه‌های اجتماعی را به بعد از ساعت کاری موکول کنید.

با همکارانتان در ارتباط باشید

دورکاری در منزل - 9

در طول روز چندبار به خودتان استراحت می‌دهید تا با همکارانتان صحبت کنید، اطلاعات رد و بدل کنید و یا فقط از پشت میزتان بلند شوید تا نفسی تازه کنید؟ اگر در حال دورکاری در منزل هستید، این کار کمی سخت‌تر خواهد بود، اما اهمیت آن کم نمی‌شود و در طول روز باید مدتی را به صحبت کردن با همکاران یا دوستانتان اختصاص بدهید و چه در مورد کار یا موضوعات دیگر بحث کنید. از اپلیکیشن‌هایی مثل واتس‌اپ یا تلگرام استفاده کنید و با همکارانتان در محیط کار صحبت کنید.

همکاری و مشورت با همکاران در محیط کار بسیار مهم و حیاتی است. اجازه ندهید دورکاری در منزل این روند را متوقف کند. از یک برنامه و اپلیکیشن کار گروهی مثل Trello استفاده کنید و با تمام کسانی که کارشان به شما مرتبط است در ارتباط باشید.

انعطاف‌پذیر باشید

دورکاری در منزل - 10

کار کردن در خانه و موفقیت در آن بستگی به انعطاف‌پذیری شما دارد. باید بتوانید با عوامل خارجی که باعث حواس‌پرتی می‌شوند کنار بیایید، با تغییرات دقیقه نود منطبق شوید، اینترنت ضعیف یا ارتباط با دیگران شما را کلافه نکند و بسیاری موارد دیگر که باید بتوانید آن‌ها را مدیریت کنید!

مسائل زیادی پیش خواهد آمد، گربه شما ممکن است در طول کنفرانس ویدیویی از جلوی کامپیوتر یا کیبوردتان رد شود، سگتان ممکن است تصمیم بگیرد در تمام طول روز پارس کند، فرزندانتان با تمام توان سعی کنند یکدیگر را بکشند یا با بلندترین صدای ممکن بازی کنند. همه‌چیز ممکن است، اما طبیعی است و باید بتوانید خودتان را کنترل کنید و به کارتان ادامه بدهید.

موفق باشید 😊

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید