تمام هارد دیسک‌ها خراب می‌شوند و این یک امر طبیعی است که هر چند سال باید یک هارد جدید خریداری کنید. شما می‌توانید هارد دیسک قدیمی خود را جایگزین کنید یا از آن به‌عنوان یک درایو پشتیبان استفاده نمایید، اما آیا اطلاعاتی درباره خرید هارد دیسک دارید؟ خرید هارد دیسک جدید کار دشواری نیست، اما امکان دارد که در شناخت هارد، دچار خطا شوید. شما کافی است دستورالعمل‌ها را دنبال کنید تا نگران خرید هارد دیسک اشتباه نباشید.


۱. هارد دیسک (HDD) یا درایو جامد (SSD)

اولین مسئله‌ای که باید هنگام خرید هارد دیسک جدید موردتوجه قرار دهید، این است که آیا به SSD نیاز دارید؟ با این‌که درایوهای SSD، عملکردی مشابه هارد HDD را ارائه می‌دهند، اما مزایا و معایب اندکی دارند. SSD را می‌توان یک نوع حافظه ذخیره‌سازی اطلاعات معرفی کرد که به‌جای استفاده از دیسک‌های فلزی در حال چرخش (HDD)، از حافظه فلش استفاده می‌کند؛ یک هارد SSD را مشابه یک فلش USB بزرگ یا کارت SD در نظر بگیرید؛ اما این تمایز تا چه اندازه اهمیت دارد؟

  • سرعت خواندن و واردکردن اطلاعات در SSD بسیار بالاست.
  • درایوهای SSD نیازمند انرژی کمتری بوده و همین مسئله باعث صرفه‌جویی در مصرف باتری لپ‌تاپ و درنتیجه افزایش طول عمر آن، خواهد شد.
  • درایوهای SSD قسمت متحرکی ندارند، بنابراین هیچ صدایی هم ایجاد نخواهند کرد و طول عمر بیشتری دارند.
  • درایوهای SSD قیمت بالاتری در مقایسه با هاردهای HDD به ازای هر گیگابایت دارند؛ در حقیقت شما باید برای SSD با ظرفیت پایین، مبالغ بالاتری پرداخت کنید.

درصورتی‌که در زمینه مالی با محدودیت مواجه هستید و از طرفی هم نیازمند فضای ذخیره‌سازی بیشتری می‌باشید، بهتر است به سراغ خرید هارد HDD بروید. درصورتی‌که هارد را برای تهیه نسخه پشتیبان از اطلاعات و ذخیره طولانی‌مدت داده‌ها خریداری می‌کنید، بهتر است سراغ هارد HDD سنتی بروید. درصورتی‌که هارد را برای اجرای سیستم‌عامل یا بسیاری از پرونده‌های مهم نیاز دارید، پیشنهاد می‌کنیم از SSD استفاده کنید. سرعت و عملکرد قابل‌قبول را می‌توان به‌عنوان مزایای اصلی درایوهای SSD دانست.

۲. سایز و خط اتصال هارد دیسک

خوشبختانه فقط دو انتخاب واقعی (HDD یا SSD) وجود دارد. هاردها در دو شکل ۳٫۵ و ۲٫۵ اینچ تشکیل می‌شوند. داده‌ها روی دیسک‌های فلزی در هاردهای HDD ذخیره می‌شوند؛ در حقیقت به دیسک‌های بیشتری برای ظرفیت داده‌های بیشتر نیازمند بوده و به همین دلیل، هارد دیسک‌های کامپیوترهای رومیزی از نوع ۳٫۵ اینچ با حداکثر ظرفیت ۱۲ ترابایت هستند، درحالی‌که هاردهای HDD لپ‌تاپ از نوع ۲٫۵ اینچ، حداکثر ظرفیت ۵ ترابایت ظرفیت دارند.

درایوهای SSD فاقد بخش متحرک هستند؛ بنابراین می‌توان آن‌ها را از هاردهای HDD، کوچک‌تر ساخت. اکثر درایوهای SSD به‌صورت ۲٫۵ اینچ تولید می‌شوند. اما درصورتی‌که بخواهید هارد را در محفظه ۳٫۵ اینچ قرار دهید، چه کار خواهید کرد؟ آداپتورهایی وجود دارند که به شما اجازه می‌دهند هاردهای ۲٫۵ اینچ را به هاردهای ۳٫۵ اینچ، تبدیل کنید.

درباره اتصالات هم باید گفت اکثر هاردهای داخلی مدرن (HDD و SSD) از SATA استفاده می‌کنند، البته هارد دیسک‌های قدیمی که قبل از استاندارد SATA تولید شدند، از اتصالات IDE استفاده می‌کنند. هاردهای اکسترنال از طریق درگاه USB و بدون در نظر گرفتن نوع آن به سیستم متصل می‌شوند.

۳. مشخصات و عملکرد هارد دیسک

شما باید برای خرید هارد دیسک مدرن به دنبال مولفه‌هایی باشید که در ادامه بیان خواهد شد.

ظرفیت ذخیره‌سازی: هاردهای HDD در طیف گسترده‌ای از ظرفیت‌های ذخیره‌سازی در دسترس قرار دارند که به دلیل برخی محدودیت‌ها، حداکثر سایز آن‌ها ۱۶ ترابایت می‌باشد. درایوهای SSD نمی‌توانند فضای ذخیره‌سازی زیادی داشته باشند و به همین دلیل، حداکثر میزان ۵ ترابایت را در اختیارتان قرار می‌دهند.

سرعت انتقال: عملکرد هارد دیسک‌هایی که در اختیار مصرف‌کننده قرار می‌گیرد، توسط عوامل زیادی تعیین می‌شود، اما نرخ چرخش در هر دقیقه (RPMs) مهم است؛ نرخ چرخش‌های بالاتر به معنای انتقال سریع‌تر داده‌ها به هارد و از هارد به خارج است. شما نمی‌توانید سرعت SATA را نادیده بگیرید. به‌عنوان مثال، یک هارد مدرن ممکن است سرعت ۳ گیگابایت در ثانیه و نرخ چرخش ۷۲۰۰ را در لیست نشان دهد که مقدار اول، بیانگر سرعت SATA بوده که حداکثر سرعت تئوری اتصال SATA را توصیف می‌کند. هیچ‌کدام از هاردهای HDD نمی‌توانند داده‌ها را با چنین سرعتی انتقال دهند، اما با این حال، یک درایو با نرخ چرخش در هر دقیقه ۷۲۰۰، همواره سریع‌تر از یک هارد با نرخ چرخش ۵۴۰۰ است.

فضای حافظه کش: هنگامی‌که یک هارد دیسک نیاز به انتقال دیتا از یک بخش به بخش دیگر را دارد، از فضای حافظه کش استفاده می‌کند. فضای حافظه کش بزرگ‌تر باعث می‌شود داده‌ها با سرعت بالا انتقال پیدا کنند، زیرا امکان ذخیره اطلاعات بیشتر به‌صورت همزمان وجود دارد. هاردهای HDD مدرن دارای ۸ الی ۲۵۶ مگابایت حافظه کش هستند.

زمان دسترسی (Access Times): هارد دیسک‌های سنتی دارای دو فاکتور دیگر هستند که بر عملکرد آن‌ها تأثیرگذار خواهند بود. توجه داشته باشید که دو درایو با نرخ چرخش در هر دقیقه ۷۲۰۰، می‌توانند عملکرد متفاوتی داشته باشند. این‌طور که پیداست، هیچ روش استانداردی برای مقایسه زمان دسترسی وجود ندارد، همچنین اکثر هارد دیسک‌ها عملکرد مشابهی دارند و باید بگوییم که بیش‌ازحد نگران جزئیات نباشید. برای درایوهای SSD می‌توان گفت تا زمانی که این سرعت‌ها در حداکثر سرعت اتصال‌دهنده SATA قرار داشته باشند که احتمالا به همین شکل هم خواهد بود، وضعیت مناسب است.

نرخ شکست (Failure Rate): از آنجایی که هاردهای HDD دارای قطعات متحرک هستند، فرسودگی و فرسایش با گذشت زمان پیش‌بینی می‌شود، اما تمام هارد دیسک‌ها با سرعت یکسان تخریب نمی‌شوند. لازم به ذکر است که برخی مدل‌ها در طول ۱۲ ماه دچار مشکل می‌شوند و این در حالی است که برخی دیگر هم بیشتر از ۶ سال دوام خواهند داشت. شما باید هنگام خرید، دقت کنید و خرید هارد دیسک خود را جدی بگیرید. بر اساس اطلاعات موجود، درایوهای مدرن SSD ماندگاری طولانی‌تری (متوسط میزان خرابی در ۲ میلیون ساعت) در مقایسه با هاردهای مدرن HDD (متوسط میزان خرابی در ۱٫۵ میلیون ساعت) دارند، اما درصورتی‌که قصد نگه‌داری اطلاعات برای طولانی‌مدت در هاردی را دارید که مورداستفاده قرار نگیرد، قطعا HDD دوام بالاتری در مقایسه با SSD دارد.

۴. قیمت و هزینه هارد دیسک

هنگام خرید، طیف گسترده‌ای از قیمت‌های هارد دیسک را مشاهده خواهید کرد. خرید هارد دیسک مطابق با تصمیم شما بوده که به عوامل و ویژگی‌های مختلفی بستگی دارد. پیشنهاد می‌کنیم ابتدا بررسی‌های لازم را انجام دهید، سپس یک هارد دیسک را انتخاب کنید که متناسب با نیازتان باشد. توجه داشته باشید که یکی از راه‌های تعیین ارزش و قیمت هارد دیسک بستگی به مدل و ظرفیت ذخیره‌سازی آن دارد.

۵. هارد خارجی و هارد داخلی

آیا شما قصد دارید هارد دیسک را برای لپ‌تاپ یا کامپیوتر رومیزی تهیه کنید؟ آیا تمایل به استفاده از هارد اکسترنال دارید؟ هارد اکسترنال برای ذخیره‌سازی، تهیه نسخه پشتیبان و انتقال اطلاعات، گزینه مناسبی به‌حساب می‌آید. معمولا هاردهای اکسترنال با استفاده از USB 2.0 و 3.0 یا حتی 3.1 که حداکثر سرعت انتقال آن‌ها به ترتیب ۶۰، ۶۲۵ و ۱۲۵۰ مگابایت در ثانیه است، اطلاعات را انتقال خواهند داد. این‌طور که پیداست، USB 3.1 نسبت به سایر موارد ترجیح داده می‌شود، اما ضروری نیست، مگر این‌که ساعت‌ها در حال انتقال داده‌ها باشید.

هاردهای اکسترنال قابل‌حمل هستند و می‌توانند به‌راحتی میان چندین کامپیوتر، اشتراک‌گذاری شوند؛ تنها کافی است هارد اکسترنال را از درگاه جدا کرده و آن را به یک سیستم دیگر، متصل کنید.

نکته: تمام درایوها را می‌توان به‌صورت داخلی و خارجی استفاده کرد؛ در حقیقت هاردهای اکسترنال، یک نوع هارد داخلی هستند که در محفظه ویژه‌ای قرار دارند. درصورتی‌که قصد خرید یک هارد اکسترنال را دارید، می‌توانید آن را از محفظه خارج کرده و به‌عنوان یک هارد داخلی استفاده کنید.

چگونه باید یک هارد اکسترنال انتخاب کرد؟

شما می‌توانید برای خرید هارد اکسترنال که عمدتا برای انتقال فایل‌ها استفاده می‌شوند به سراغ مدل SSD بروید که از USB 3.1 پشتیبانی می‌کند و سرعت و کارایی بالایی هم دارد. هارد اکسترنال SSD مدل Samsung T5 500GB USB 3.1 را می‌توان یکی از هاردهای اکسترنال قدرتمند معرفی کرد. توجه داشته باشید که هارد اکسترنال HDD برای ذخیره‌سازی طولانی‌مدت، بسیار مناسب بوده و WD Elements 4TB را می‌توان یکی از آن‌ها دانست.

۶. هارد پلی استیشن، ایکس باکس و کامپیوتر

هارد دیسک می‌تواند عملکرد بازی‌ها را به میزان قابل‌توجهی تحت تاثیر قرار دهد و به همین علت، خرید SSD برای بازی مناسب است. از آن جایی که سرعت SSD بسیار بیشتر از سرعت HDD است، بازی‌ها بسیار سریع‌تر اجرا خواهند شد؛ در حقیقت می‌توان تفاوت میان SSD و هارد HDD برای بازی را مشابه تفاوت شب و روز دانست.

۷. خرید هارد دیسک داخلی و خارجی برای مک

درصورتی‌که دارای مک بوک ایر، مک بوک پرو، مک مینی یا آی مک هستید، ملاحظاتی وجود دارد که باید هنگام خرید هارد دیسک، موردتوجه قرار گیرد.

هارد دیسک داخلی مک

تعویض هارد دیسک در مک کار دشواری بوده و بسیار حساس است. شما باید ابتدا قطعات دستگاه را جدا کرده تا به هارد داخلی برسید، سپس تعویض را با دقت انجام دهید و مجددا به یکدیگر متصل کنید. بد نیست بدانید که ساده‌ترین تعویض می‌تواند یک ساعت طول بکشد.

مسائل مربوط به NVMe ،PCIe ،SATA و AHCI کمی مبهم هستند و شما نمی‌دانید کدام اتصالات در دستگاه شما موجود هستند، مگر این‌که به‌طور مشخص جستجو کنید.

هارد دیسک خارجی برای مک

شما برای خرید یک هارد اکسترنال، گزینه‌های زیادی درباره اتصال همانند USB 2.0 و 3.0 و همچنین 3.1 در اختیار دارید. ما پیشنهاد می‌کنیم که انتخابتان کمتر از USB 3.0 نباشد. دستگاه‌های مک از فایل‌های سیستمی منحصربه‌فرد اپل استفاده می‌کنند؛ بنابراین هارد دیسک خارجی باید برای عملکرد بالا مبتنی بر فرمت‌هایی همانند +HFS یا APFS باشد، اما به خاطر داشته باشید که اکثر دستگاه‌ها غیر از محصولات اپل، قادر به شناسایی و خواندن هاردهایی با فرمت +HFS یا APFS نیستند. بد نیست بدانید روش‌هایی برای خواندن هارد اکسترنال با فرمت +HFS در ویندوز وجود دارد، اما فرمت APFS جدید بوده و سازگاری با آن، به‌شدت محدود است. لازم به ذکر است که تنها فرمت هارد که با مک و ویندوز سازگاری دارد، FAT32 است.


ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید