هیچ‌کس مثل کریستوفر نولان فیلم نمی‌سازد. با فیلم‌های تریلر روانشناختی پیچیده مثل Memento و Following شروع کرد و به ساخت فیلم‌های تریلر روانشاختی پیچیده با بودجه‌های سنگین ادامه داد. کریستوفر نولان نسل کاملی از بهترین فیلم‌ها با درجه کیفی A را در کارنامه هنری خود دارد. از Inception تا Interstellar، از Dunkirk تا سه‌گانه بتمن، او همه‌چیز را با میل و سلیقه و هنر خودش خلق کرد. بازی فوق‌العاده بازیگرانی مثل لئوناردو دی‌کاپریو، کریستین بیل و متیو مک‌کانهی، همه به لطف کارگردانی بی‌نظیر کریستوفر نولان است که همه را با خودش همراه می‌کند. در گیکیطور بهترین فیلم های کریستوفر نولان را با هم مرور می‌کنیم.

فیلم جدید نولان چیزی کمتر از یک رویداد مهم سینمایی نیست، چون فیلم Tenet قرار است در تمام سینماهای انگلستان اکران شود و پایانی برای خشکسالی و رکود سینما به خاطر کووید-۱۹ باشد.

بهترین فیلم های کریستوفر نولان را بهتر بشناسید

بهترین فیلم های کریستوفر نولان - ۱

فیلم تعقیب (Following) محصول سال ۱۹۹۸

مدت‌ها قبل از اینکه کریستوفر نولان بزرگترین فیلم‌های همه زمان‌ها را بسازد، یکی از کوچکترین‌ها را ساخت. اما علی‌رغم بودجه کم فیلم (طبق گزارشات چیزی حدود 6000 دلار)، بدون شک Following اولین فیلم خوب نولان است. یک داستان جنایی پارانوئید که به ترتیب زمانی گفته نمی‌شود و پر از پیچ و خم‌هایی است که درست تا آخرین ثانیه فیلم اتفاق می‌افتند. این فیلم به شخصیت رهبری نولان می‌پردازد و شخصیت «مرد جوان» با بازی «جرمی تیوبالد»، در واقع کسی است که برای پیدا کردن شخصیت‌های داستان خود، افراد مختلف را تعقیب می‌کند و در این راه معلوم می‌شود یکی از سوژه‌های او جنایتکاری بالفطره به نام «کاب» (Cobb) است. فیلم Following یکی از بهترین فیلم های کریستوفر نولان است و در لندن مرکزی و به صورت سیاه و سفید فیلم‌برداری شده است. این فیلم ۶۹ دقیقه است و در همین مدت، کریستوفر نولان به خوبی خودش را معرفی می‌کند و به دنیا نشان می‌دهد قرار است بزرگ‌ترین و باارزش‌ترین فیلم‌های تاریخ سینما را بسازد.

بهترین فیلم های کریستوفر نولان - ۲

فیلم بی‌خوابی (Insomnia) محصول سال ۲۰۰۲

اگر از بازیگران فیلم‌های نولان بودید، احتمالا یک شب خواب راحت نداشتید. بتمن تمام بعد از ظهر روی سقف می‌نشیند و به شبی که از راه می‌رسد خیره می‌شود. رویاپردازان فیلم Inception هم بیداری را به چرت زدن ترجیح می‌دهند. حتی «مایکل کین» هم درباره فیلم Interstellar می‌گوید، «هیچ‌کس واقعا خواب خوبی ندارد و شب کسی بخیر نمی‌شود». پس تعجبی ندارد که شخصیت اصلی بهترین فیلم های کریستوفر نولان در تمام طول فیلم ۴۰ ثانیه هم پلک روی هم نگذارد. «ویل دورمر»، شخصیت اصلی و پلیس فیلم بی‌خوابی (با بازی آل پاچینو) مرتکب گناه شده و نور روز او را آلوده کرده و نمی‌تواند شب‌ها بخوابد. او در یک شهر آلاسکایی گیر کرده تا یک پرونده مهیب و وحشتناک را حل کند. در این فیلم «رابین ویلیامز» هم در نقش یک قاتل خوش‌قیافه بازی می‌کند. این فیلم «بی‌خوابی» نام دارد، اما ستاره‌های فیلم و خود نولان به طرز غیرعادی ساکت هستند و همین مسئله باعث می‌شود فیلم عجیب غریب باشد و شاید وسط فیلم خوابتان ببرد. اما سعی کنید نخوابید و این شاهکار را ببینید.

بهترین فیلم های کریستوفر نولان - ۳

شواله تاریکی برمی‌خیزد (The Dark Knight Rises) محصول ۲۰۱۲

بعد از ورود باشکوه Batman Begins (بتمن آغاز می‌شود) و تشدید هیجان با فیلم The Dark Knight، با ساخت آخرین قسمت سه‌گانه Dark Knight، نولان حجت را بر طرفدارانش تمام کرد. این فیلم شبیه هیچ‌کدام از فیلم‌های قبلی نولان نبود و بیشتر این مسئله را اثبات کرد که نولان می‌تواند بهترین فیلم‌ها را بسازد و سطح کیفیت فیلم‌ها را تا حد تقریبا غیرممکنی بالا ببرد. با وجود نقص‌های فراوانی که این فیلم داشت، از بازی ضعیف نقش‌های مکمل و میانی گرفته تا فیلم‌نامه‌ای که به دقت بررسی نشد، هیچ‌کدام باعث نشد این فیلم از فهرست بهترین فیلم های کریستوفر نولان خط بخورد. در واقع، این فیلم جمع‌بندی حساب‌شده و رضایت‌بخشی برای یک سه‌گانه نیست، اما با توجه به استانداردهای عده زیادی از منتقدین و مردم، این فیلم یک اثر برجسته است.

بهترین فیلم های کریستوفر نولان - ۴

فیلم میان‌ستاره‌ای (Interstellar) محصول ۲۰۱۴

بعد از تسخیر گاتهام (اشاره به سه‌گانه بتمن) و فرو رفتن در عمیق‌ترین قسمت‌های ناخودآگاه وجود آدمی در Inception، دیگر روی زمین جایی برای کریستوفر نولان نبود، پس تصمیم گرفت یکی دیگر از شاهکارهایش را در فضا، در کهکشان، در میان ستاره‌ها بسازد. بنابراین Interstellar یکی از بهترین فیلم های کریستوفر نولان بود که او را به استراتوسفر کشاند، فیلمی که همزمان حماسی‌ترین و صمیمی‌ترین کار اوست. به تصویر کشیدن آینده زمین (سال‌ها سال‌ها بعد که کسی نمی‌داند دقیقا چقدر است) که با نابودی محصولات روبرو شده است، گرسنگی جمعیت وسیعی را تهدید می‌کند و «خلبان کوپر» با (بازی متیو مک‌کانهی) به یک مأموریت بین کهکشانی فرستاده می‌شود. در این مأموریت باید در کیهان بگردد و در میان ستاره‌ها، جایی جدید و مناسب زندگی برای انسان‌ها پیدا کند. با وجود اینکه عده‌ای بعضی تصمیمات و نتیجه‌گیری‌های نولان را مسخره می‌کنند، اما این فیلم قطعا یکی از بهترین فیلم های کریستوفر نولان است که بزرگ‌ترین و جسورانه‌ترین ایده‌هایش را در آن به کار گرفته است.

بهترین فیلم های کریستوفر نولان - ۵

فیلم بتمن آغاز می‌شود (Batman Begins) محصول ۲۰۰۵

فرانشیز بت‌من روی پرده نقره‌ای سینما پیش از آنکه کریستوفر نولان وارد میدان شود، خیلی خیلی متفاوت بود. بعد از داستان ترسناک و عجیب و غریب به کارگردانی «تیم برتون» و کار نسبتا ضعیف «شوماخر»، چشم‌انداز گاتهام و زندگی «بروس وین» نیازمند یک تغییر عظیم بود و کاری که نولان کرد دقیقا همین بود؛ شیرجه‌ای عمیق به روانشناسی شخصیت اصلی داستان زد و درگیر این مسئله بود که یک یتیم میلیونر چطور تصمیم می‌گیرد در لباس یک بت‌من به مبارزه علیه ظلم و جنایت بپردازد. یکی از مواردی که باعث شد این فیلم جزو بهترین فیلم های کریستوفر نولان قرار بگیرد، توجه و دقت فراوان به نقش‌آفرینی «کریستین بیل» در نقش «بروس وین» بود که این بت‌من را از تمام بت‌من‌های تاریخ متمایز کرد.

بهترین فیلم های کریستوفر نولان - ۶

فیلم دانکرک (Dunkirk) محصول ۲۰۱۷

این واقعیت را همه پذیرفتند که فیلم جنگی که نولان بسازد، شبیه هیچ کدام از فیلم‌های جنگی تاریخ نخواهد بود. چون در درجه اول، جنگ زیادی در آن دیده نمی‌شود، فیلم دانکرک، داستانی فلت دارد و حول محور بقا و زنده‌ماندن می‌چرخد، هزاران سرباز متفق در ساحل فرانسه گیر افتادند و در میان حملات دشمن سعی می‌کنند زنده بمانند تا قایق‌های غیرنظامی آن‌ها را دور کنند. این فیلم یکی از بهترین فیلم های کریستوفر نولان است، چون نولان دقیقا می‌دانسته با این داستان چه کار کند تا از یکنواختی خارج شود. او داستان فرار از دانکرک را به سه بازه زمانی تقسیم می‌کند که هر کدام با سرعت متفاوتی اتفاق میفتند. سربازان پیاده در ساحل، قایق‌های روی دریا و هواپیماهایی که در هوا چرخ می‌زنند، سه زاویه‌ای هستند که نولان از دریچه دوربین به آن‌ها نگاه می‌کند. وقتی به حلقه پایانی می‌رسید، هر سه رشته هنرمندانه و استادانه به هم بافته می‌شوند، نفس را در سینه حبس می‌کنند، خطر مرگ و تهدید جان تک تک افراد را به بیننده نشان می‌دهد و همه این‌ها با موسیقی بی‌نظیر «هانس زیمر» پکیجی می‌شوند که این فیلم را به یکی از بهترین فیلم های کریستوفر نولان تبدیل کرده است.

بهترین فیلم های کریستوفر نولان - ۷

فیلم پرستیژ (Prestige) محصول ۲۰۰۶

بین «بتمن آغاز می‌شود» و «شوالیه تاریکی»، نولانِ در حال ظهور، داستان وسوسه‌انگیز، تاریک و ناراحت‌کننده وسواس و قدرت توهم را به تصویر می‌کشد. فیلم پرستیژ که یکی از بهترین فیلم های کریستوفر نولان است، بر اساس رمانی از کریستوفر پریست (Christopher Priest) ساخته شده و داستان دو جادوگر با بازی «هیو جکمن» و «کریستین بیل» در عصر ویکتوریایی را روایت می‌کند که می‌خواهند از یکدیگر پیشی بگیرند و از رمز و رازهای هم سر در بیاورند و برایشان مهم نیست برای آن چه هزینه‌ای بدهند.

بهترین فیلم های کریستوفر نولان - ۸

فیلم یادگاری (Memento) محصول سال ۲۰۰۰

روی کاغذ، این فیلم چنان مفهوم پیچیده، پرطمطراق و کلافه‌کننده‌ای دارد که با خودتان فکر می‌کنید یک فیلم‌ساز اصلا چطور توانسته آن را بسازد! این فیلم یکی از بهترین فیلم های کریستوفر نولان است که هم داستان رو به جلو دارد، هم رو به عقب، هم رنگی است، هم سیاه و سفید، هم از آخر شروع می‌شود، هم از وسط و در انتهای فیلم آغاز می‌شود! سعی نکنید این فیلم را روی کاغذ پیاده کنید، نمی‌توانید! فیلم «یادگاری» زمانی به کارنامه هنری نولان اضافه شد که حتی ۳۰ ساله هم نشده بود؛ این ضعف و ایراد نیست، این اسطوره بودن نولان را می‌رساند. این فیلم یک فیلم نئونوآر است و نولان آن را بر اساس داستان کوتاهی از برادرش نوشته است. لئونارد شلبی در اثر حادثه‌ای حافظه کوتاه مدت خود را از دست می‌دهد و به کمک یادداشت‌ها، نشانه‌ها، خالکوبی‌ها و عکس‌ها سعی می‌کند کسی که همسرش را کشته پیدا کند و انتقام بگیرد.

بهترین فیلم های کریستوفر نولان - ۹

فیلم شوالیه تاریکی (The Dark Knight) محصول ۲۰۰۸

بعد از ساخت اولین قسمت از مجموعه فیلم‌های گاتهام جدید و بت‌من، در دومین قسمت و در یکی از بهترین فیلم های کریستوفر نولان ، جوکر معرفی می‌شود تا اشک همه طرفداران را در بیاورد. با وجود اینکه این فیلم‌ها درباره بت‌من است، اما نولان در قسمت دوم این سه‌گانه، صحنه را تماما به جوکر داده تا «هث لجر» شاهکاری فراموش‌نشدنی خلق کند. دیالوگ‌ها، بازی بدن و روح نقش جوکر در «شوالیه تاریکی» نولان را به یکی از بهترین بازی‌گردان‌های تاریخ تبدیل کرد و نام فیلم‌های او را در فهرست بهترین فیلم‌های سال قرار داد.

بیشتر بخوانید: بهترین فیلم های 2020 ؛ فیلم‌هایی که در سال جدید حتما باید ببینید

جوکر فقط جرم و جنایت را به تصویر نکشید، بلکه سمبل یک هرج و مرج خالص و تکرار‌ناپذیر بود و به بهترین شکل ممکن به تصویر کشیده شد.

بهترین فیلم های کریستوفر نولان - ۱۰

فیلم تلقین (Inception) محصول ۲۰۱۰

کریستوفر نولانی که بعد از موفقیت «شوالیه تاریکی» جسور و ثروتمند شده بود، به موضوعی پرداخت که در آن استاد بود: لایه‌های پنهان ضمیر ناخودآگاه انسان‌ها! فیلم «تلقین» که یکی از بهترین فیلم های کریستوفر نولان است، از تجربیات شخصی او در رویاپردازی الهام گرفته شده است. نولان پتانسیل جهان رویا را می‌شناسد، می‌داند چطور باید یک فیلم فوق‌العاده هوشمندانه و هیجان‌انگیز بسازد که همزمان که از مغزتان کار می‌کشد، آدرنالین را هم به رگ‌هایتان تزریق کند. در این فیلم «لئوناردو دی‌کاپریو» در نقش «دام کاب»، رویاباف و به علاوه جنایتکاری است که استعداد هک کردن رویاهای مردم و سرقت اسرار آن‌ها را دارد که کار اخیر او بیش از حد پیچیده می‌شود و وقتی «سیلیان مورفی» در خواب است، با کمک تیمی از افراد مسلح، معماران و سارقان ایده‌ای را در ذهن او می‌کارد که داستان فیلم را شکل می‌دهد. نتیجه فیلمی می‌شود که تکه‌ای از فیلم‌های جیمز باند، تکه‌ای از فیلم‌های اکشن و تکه‌ای از تریلر روانشناسی را در خود دارد و به طور حتم یکی از بهترین فیلم های کریستوفر نولان است.

فارغ‌التحصیل کارشناسی ارشد آموزش زبان انگلیسی، عاشق فناوری و هر چیزی که تو این حوزه قرار می‌گیره. طرفدار دو آتیشه برند اپل و عاشق نوشتن درباره محصولات و تولیدات جدید در حوزه تکنولوژی. تولید محتوا و زبان انگلیسی دو تا از علایق زندگیشه و از این کار لذت می‌بره.

2 دیدگاه‌ها

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید