باز کردن قفل گوشی هوشمند با دستیار گوگل (Google Assistant) کار بسیار ساده‌ای بوده و در کنار آن هم شاهد ویژگی‌های شگفت‌انگیزی هستیم؛ دستیار گوگل می‌تواند اقداماتی همانند بررسی وضعیت ترافیک و پخش موسیقی و فایل های ویدیویی را انجام دهد تا بدین ترتیب، زندگی راحت‌تری را برای شما رقم بزند. یکی دیگر از قابلیت‌های دستیار گوگل را می‌توان باز کردن قفل گوشی اندروید دانست. ما در این مقاله به شما نشان خواهیم داد که چگونه باید قفل گوشی را از طریق Google Assistant باز کنید یا به عبارتی دیگر، کنترل گوشی با صدا را انجام دهید.

روش دریافت دستیار گوگل در اندروید

گوشی های جدید اندروید، یعنی گوشی هایی که مجهز به سیستم عامل اندروید ۷ نوقا و بالاتر هستند به صورت پیش‌فرض دستیار گوگل را در اختیار دارند و می‌توان عملیات کنترل گوشی با صدا را روی آنها انجام داد. هنگام انجام تنظیمات گوشی هوشمند جدید باید به سادگی ویژگی‌ها را فعال کرده و مجوزهای مربوطه را در اختیار گوگل قرار دهید. در صورتی که نسبت به فعال بودن دستیار گوگل اطمینان ندارید، برنامه گوگل را باز کرده و روی دکمه سه نقطه موجود در سمت راست قسمت بالا ضربه بزنید. شما باید در ادامه تنظیمات (Settings) را انتخاب و روی Google Assistant برای بررسی بیشتر، ضربه بزنید.

در صورتی که دارای نسخه قدیمی اندروید هستید، دستیار گوگل از طریق آپدیت خودکار قابل دریافت است. تمام گوشی‌های اندروید مجهز به سیستم عامل اندروید ۵ و بالاتر می‌توانند دستیار گوگل را به خوبی اجرا کنند. در صورتی که گوشی هوشمند شما فاقد دستیار گوگل است، باید آن را از گوگل پلی دریافت کنید. توجه داشته باشید شرایطی وجود دارد که می‌تواند بروزرسانی را با مشکل همراه کند، بنابراین در صورتی که گوشی شما با دستیار گوگل سازگار است، اما نمی‌توانید آن را سریعا فعال کنید، باید مواردی را بررسی نمایید.

ابتدا اطمینان حاصل کنید زبان گوشی توسط دستیار صوتی گوگل پشتیبانی شود؛ در حال حاضر دستیار صوتی گوگل از زبان‌های انگلیسی، فرانسوی، آلمانی، هندی، اندونزیایی، ایتالیایی، ژاپنی، کره‌ای، پرتغالی و اسپانیایی پشتیبانی می‌کند. در صورتی که تصمیم به انتخاب زبان انگلیسی دارید، باید UK English یا US را انتخاب نمایید.

در صورتی که زبان صحیح را انتخاب کرده‌اید و هنوز هم دستیار صوتی گوگل را مشاهده نمی‌کنید، مطمئن شوید برنامه خدمات گوگل پلی شما بروزرسانی شده است. لازم به ذکر است دستگاه‌های ضعیف با دستیار گوگل سازگار نیستند و حداقل به ۱٫۴ گیگابایت حافظه و همچنین وضوح ۷۲۰p نیاز دارند.

باز کردن قفل و کنترل گوشی با صدا

کنترل گوشی با صدا و باز کردن قفل آن به وسیله دستیار گوگل بسیار ساده بوده و فقط باید جمله Ok Google را بگویید. با این که دستور Ok Google را نمی‌توان به عنوان یکی از محبوب‌ترین دستورات دستیار گوگل توصیف کرد، اما برای این کار باید موارد زیر را تنظیم کنید:

  • یک مدل صدای قابل اعتماد را با دستیار گوگل ثبت کنید.
  • قفل صدا (Voice Unlock) را در تنظیمات دستیار گوگل فعال کنید.

شما می‌توانید با ورود به دستیار گوگل و دسترسی به تنظیمات آن، هر دو کار را انجام دهید؛ در حقیقت کافی است روی نماد آبی در رابط کاربری Google Assistant ضربه بزنید، سپس دکمه سه نقطه و تنظیمات را انتخاب کنید. در قسمت عنوان دستگاه، گوشی خود را انتخاب کنید و Access With Voice Match به همراه Unlock With Voice Match را فعال نمایید.

هنگامی که فعال کردن موارد ذکرشده را انجام دهید، باید یک مدل صوتی معتبر را برای باز کردن قفل گوشی، تایید کنید؛ دستیار گوگل این اطمینان را به شما خواهد داد که فقط با شنیدن صدای موردنظر اقدام به باز کردن قفل گوشی خواهد کرد.

هنگامی که باز کردن قفل گوشی با صدا را فعال کنید، برنامه از شما می‌خواهد تا چند نمونه صدا را ضبط کنید. در صورتی که تصمیم دارید نمونه‌های صوتی را به هر دلیلی که مدنظر دارید، تغییر دهید، کافی است در همان فهرست وارد تنظیمات شوید و از بخش Voice Model، گزینه Retrain Voice Model را انتخاب نمایید.

این امکان وجود دارد که شما نمونه صوتی خود را در مکانی شلوغ ضبط کرده باشید و هم اکنون برای تغییر آن اقدام کرده‌اید. این احتمال وجود دارد گوشی شما یک مدل صوتی را برای اهداف امنیتی ذخیره کند. در حالی که می‌توانید چند نمایه صوتی را در گوگل هوم (Google Home) تنظیم کنید، اما این مسئله درباره گوشی هوشمند صدق نمی‌کند.

شما می‌توانید آموزش‌های زیر را به منظور یادگیری دقیق روش تنظیم، دنبال کنید.

خطاهای احتمالی

اینطور که پیداست، همواره باز کردن قفل گوشی به وسیله دستیار صوتی گوگل امکان‌پذیر نیست، علی‌الخصوص زمانی که اقدامات امنیتی دیگری را هم در گوشی هوشمند فعال کرده باشید. در صورتی که گوشی شما نیازمند اثر انگشت، پین کد، الگو یا چهره برای باز کردن قفل باشد، دستیار صوتی گوگل فقط می‌تواند صفحه گوشی را روشن کند، اما از بخش امنیتی عبور نخواهد کرد؛ در این موارد هنوز هم باید موارد امنیتی را انجام دهید.

شما می‌توانید از این مشکل با حذف سایر تنظیمات امنیتی عبور کنید، اما این کار را توصیه نمی‌کنیم، در عوض می‌توانید مدت زمان زیادی را برای خاموش شدن صفحه نمایش تنظیم کنید. در حقیقت با انجام این کار، گوشی شما ظرف مدت زمان معینی که تعیین کرده‌اید و در صورتی که هیچگونه فعالیتی نداشته باشد، قفل خواهد شد.

شما باید برای تغییر در تنظیمات، وارد Settings و سپس بخش امنیت و موقعیت مکانی (Security & Location) شوید. در ادامه باید روی نماد چرخ دنده در کنار ورودی قفل صفحه ضربه بزنید و گزینه تعیین مدت زمان را در پایین قفل خودکار صفحه انتخاب نمایید.

شما می‌توانید در همین منو هم قفل هوشمند گوگل (Google Smart Lock) را فعال کنید؛ این قابلیت باعث می‌شود هنگامی که گوشی از طریق بلوتوث به دستگاه‌هایی که مورد تایید شما هستند، متصل شود، قفل نخواهد شد و تنها با دستور صوتی گوگل باز می‌شود.

در صورتی که گوشی شما مجهز به سیستم تشخیص چهره باشد، شرایط کمی آسان‌تر است؛ تا زمانی که گوشی شما در برابر سنسور سلفی قرار دارد، می‌توانید آن را به راحتی باز کنید.

با وجود مشکلات زیادی که در نسخه‌های مختلف اندروید وجود دارد، کنترل گوشی با صدا یا باز کردن قفل دستگاه با دستیار صوتی گوگل می‌تواند با تمام دستگاه‌ها سازگار نباشد.

یکی از مشکلات رایج را می‌توان باز نکردن قفل گوشی به وسیله دستیار صوتی در زمانی دانست که صفحه نمایش خاموش است؛ خوشبختانه بروزرسانی‌های جدید گوگل برای دستیار صوتی توانسته مشکل را به لطف ویژگی جدید Access With Voice Match که در برخی دستگاه‌ها قرار داده شده است، حل کند.

روش قفل کردن گوشی با دستیار صوتی گوگل

قفل کردن گوشی با صدا

قفل کردن گوشی هوشمند با استفاده از دستیار صوتی گوگل را می‌توان اتفاق بسیار کم‌نظیری دانست، اما فقط باید تنظیمات خاصی را انجام دهید. توجه داشته باشید که شما باید از یک دستور سفارشی برای قفل کردن گوشی توسط دستیار گوگل استفاده کنید و تنها با گفتن جمله Lock The Phone، چنین اتفاقی نخواهد افتاد.

شما می‌توانید در Google Assistant دستورات و فرمان‌های سفارشی را به صورت منظم تنظیم کنید. توجه داشته باشید که امکان گسترش قابلیت‌های دستیار گوگل با تنظیم دستورات سفارشی وجود دارد؛ قفل کردن گوشی موبایل را می‌توان یکی از تنظیمات سفارشی دانست که می‌توان انجام داد.

برنامه‌های متنوعی وجود دارند که تنها هدف آن‌ها را می‌توان قفل کردن گوشی موبایل دانست و تنها کافی است ارتباط یکی از آن‌ها را با یک دستور سفارشی گوگل، برقرار کنید. در ابتدا باید یکی از برنامه‌ها را دانلود نمایید که پیشنهاد ما گزینه‌های زیر است:

  • Off+
  • Screen Lock
  • Screen Off and Lock

شما می‌توانید هر کدام از برنامه‌های معرفی شده را که می‌پسندید، دانلود و نصب کنید، زیرا تمام آن‌ها دارای عملکرد مشابه هستند. همچنین باید مجوزهای لازم را پس از نصب برنامه ارائه دهید و هر زمان که آن را باز کنید، صفحه نمایشگر خاموش شده و گوشی قفل می‌شود.

افزودن دستور خاموش کردن صفحه نمایش

شما برای افزودن دستور اختصاصی جدید وارد تنظیمات دستیار صوتی گوگل شوید و سپس از بخش Routines، گزینه اضافه کردن دستور اختصاصی را به وسیله آیکون Plus، انتخاب کنید. شما می‌توانید دستوراتی همانند زیر را اضافه کنید:

  • Lock my phone
  • Lock screen
  • Go to sleep

امکان انتخاب دستورات متفاوت از جانب شما وجود دارد، اما توجه داشته باشید هیچکدام از این دستورات به عنوان فرمان‌های بومی دستیار صوتی گوگل به حساب نمی‌آیند و به صورت شخصی توسط شما تعیین شده‌اند.

توجه داشته باشید که پس از تایپ دستور قفل گوشی باید به درستی نام برنامه را در بخش تنظیمات وارد کنید و در غیر این صورت، قطعا خطای دیگری دریافت خواهید کرد؛ در ادامه دستور را ذخیره و از محیط دستیار صوتی گوگل خارج شوید.

هم اکنون کافی است عبارت قفل کردن (Lock My Phone) را بگویید تا دستیار صوتی گوگل به صورت خودکار، گوشی را قفل کند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید