بازی دث استرندینگ بازی بزرگ دیگری از طرف «هیدئو کوجیما» پس از مجموعه بازی‌های «متال گیر» است. بازی دث استرندینگ در سال ۲۰۱۶ معرفی شد و یک دوره بسیار طولانی از آن صحبت نشد؛ اما هرچند وقت یک‌بار تریلرهایی از این بازی به نمایش درمی‌آمد که همه را شگفت‌زده می‌کرد. بازی شخصیت‌های عجیبی داشت و از همان اول مشخص بود که داستان نامتعارفی را روایت می‌کند که حتی فراتر از استانداردهای کوجیما بود. کوجیما استاد ساخت بازی‌های داستان محور و روایت‌های داستانی عجیب است، اما بازی دث استرندینگ از این نظر بسیار متفاوت و منحصربه‌فرد به نظر می‌رسد.

خوشبختانه در نمایشگاه‌های گیمزکام ۲۰۱۹ و توکیو گیم شو ۲۰۱۹ اطلاعات بسیار زیادی از این بازی منتشر شد و طرفداران توانستند با قسمت‌های خوبی از بازی آشنا شوند و از این بازی اطلاعات بیشتری به‌دست بیاورند. کوجیما نشان داد که شخصیت اصلی بازی که «سم» نام دارد به چه صورت در خرابه‌های آمریکای شمالی رفت‌وآمد می‌کند و متوجه شدیم که «بی‌بی» قرار گرفته در کپسول چه‌کارهای می‌کند و کلا به چه دردی می‌خورد. همچنین شخصیت‌هایی مانند «دای-هاردمن» را مشاهده کردیم. با این نمایش‌ها اکنون راحت‌تر می‌توانیم درباره بازی صحبت کنیم و ایده بهتری به آن داریم. بازی قرار است در آبان ماه برای پلی‌استیشن ۴ راهی بازار شود و تقریبا سر درآورده‌ایم که کلیت بازی چگونه است.

بیشتر بخوانید: ۵۰ دقیقه گیم پلی دث استرندینگ

سفر به سرتاسر آمریکا در بازی دث استرندینگ

بازی ۱۰ سال پس از یک سری اتفاقات ناشناخته در آمریکا رخ می‌دهد. اتفاقاتی که باعث شده‌اند بخش زیادی از آمریکای شمالی از بین برود و ناپدید شود. بازیکنان در نقش «سم پورتر بریجز» قرار می‌گیرند. او مامور سازمانی به نام «بریجز» (BRIDGES) است. سم توسط رییس جمهور شهرهای متحد آمریکا مامور می‌شود تا در بازسازی یک ملت از بین رفته و بازسازی آمریکا کمک کند. وظیفه سم این است با همکاری سایر اعضای سازمان بریجز به شهرهای مختلف سفر کنند و ارتباط شهرها را با هم برقرار کنند. ارتباطی که در این بازی به نام «استرندز» (Strands) شناخته می‌شود. استرندزهای مختلف باعث می‌شوند که شبکه‌ای به نام «شبکه چیرال» تقویت شود. این شبکه اجازه می‌دهد افراد بیشتری بتوانند ارتباط خود را حفظ کنند و بتوانند ترس خود را برای فرار از یک محیطی که کاملا در انزوا و تنهایی قرار دارد، پشت سر بگذارند. سم در طول ماموریت خود با موجوداتی ماوراء طبیعی و یکسری نیروهای شورشی مواجه می‌شود. پس از اتفاقاتی که در بازی دث استرندینگ رخ داده، مرز بین مرگ و زندگی کم‌رنگ شده است. اتفاقی که باعث شده مرده‌ها بتوانند به سرزمین زنده‌‌ها بیایند و حتی در آن پرسه بزنند.

بیشتر بخوانید: درجه سختی بسیار آسان دث استرندینگ؛ برای افرادی که گیم بازی نکرده‌اند

نام بازی دث استرندینگ هم در نوع خود جالب است. نام بازی از یک اتفاق طبیعی که در حیوانات مخصوصا نهنگ‌ها و دلفین‌ها رخ می‌دهد، برداشته شده است. در این اتفاق نهنگ‌ها و دلفین‌ها دست به خودکشی می‌زنند. در اتفاق عجیبی که تنها در موجوداتی که در اقیانوس هستند، رخ می‌دهند، آن‌ها خود را به مکانی خارجی می‌رسانند تا به آرامی کشته شوند. داستان بازی این ایده را گسترش داده و آن را به بخش بزرگی از انسان‌ها ارتباط داده است. انسان‌هایی که به یک‌باره خود را به سرزمین مرده‌ها برده‌اند و کشته شده‌اند. در این حالت نیروهای ماوراء طبیعی سعی دارند همه را خراب کنند و به فساد بکشانند و می‌خواهند محیط‌هایی ایزوله شده و محیط‌هایی که انسان‌ها در آنجا در انزوای کامل به سر می‌برند را هم خراب کنند تا انسان‌های باقی‌مانده را بکشند. یک اتفاق عجیب دیگر هم در بازی رخ می‌دهد. یک باران زمان  که «تایم فال» نام دارد. این باران ماوراء طبیعی با برخورد به هر چیزی سن آن را بالا می‌برد.

این داستان عجیب نه تنها شکل تعامل سم با این دنیا را شکل داده، بلکه یک نوع شبکه بازی کردن هم میان گیمرها خلق کرده است. هرچقدر که در بازی بیشتر پیشرفت کنید، ارتباط بیشتری با مردم و تمدن‌ها مختلفی که در شهرها شکل گرفته‌اند برقرار کنید، استرندزهای جدیدی به وجود آورده‌اید. این استرندزها هم باعث می‌شوند که بتوانید بیشتر در محیط بازی پیشرفت کنید. اگر ارتباط‌های سم کم باشد، او توانایی پیشرفت در بازی را ندارد. اگر سم به خارج از محیط شبکه‌ای که به وجود آورده برود، از شبکه قطع می‌شود و نمی‌تواند از کمک‌های آن استفاده کند. این کمک‌ها شامل نقشه، خانه‌‌های امن و تدارکات مختلف می‌شود. در حالی که این موضوع جزوی از ماموریت سم به‌حساب می‌آید، بهتر است تا جایی که می‌شود به گشت‌وگذار در محیط بازی بپردازید و ارتباط‌های بیشتری برقرار کنید.

بیشتر بخوانید: تریلرهای جدید Death Stranding را ببینید

بر اساس گفته‌های کوجیما در شبکه‌های اجتماعی، ایجاد ارتباط در بازی به همه بازیکنان آنلاینی بستگی دارد که این بازی را تجربه می‌کنند. همه اتفاقات در دنیایی به شدت ایزوله شده رخ می‌دهد و وقوع اتفاقات عجیب به چیزی طبیعی تبدیل شده است. کوجیما می‌گوید:

مردم دیوار‌های مختلفی ساخته‌اند تا بتوانند در دنیایی ایزوله و کاملا در انزوا زندگی کنند. بازی دث استرندینگ سبک جدیدی از یک بازی اکشن است که هدف بازیکنان ارتباط برقرار کردن با این شهرهای ایزوله و یک اجتماع از هم پاشیده شده است. تمام المان‌های بازی ازجمله داستان و گیم‌پلی به‌وسیله استرندزها با هم در تعامل خواهند بود. بازیکنان در نقش «سم پورتر بریجز» باید پل‌های مختلفی بین قسمت‌های متفاوت برقرار کنند. آن‌ها یک رابطه جدید با سایر بازیکنانی که در سرتاسر دنیا این بازی را تجربه می‌کنند برقرار خواهند کرد. با توجه به تجربه شما از بازی و پیشرفتی که در آن می‌کنید، امیدوارم که بتوانید به اهمیت برقرار کردن این ارتباط‌ها با دیگران پی ببرید.

شخصیت‌ها

درست مانند شخصیت «سالید اسنیک» در مجموعه بازی‌های «متال گیر سالید» شخصیت سم هم در این بازی با کلی شخصیت روبه‌رو می‌شود. شخصیت‌هایی که هرکدام گذشته‌ای عجیب دارند. هر کدام از شخصیت‌های سازمان بریجز قدرت‌های خاص و عملکردهای متفاوتی دارند و به شکل‌های مختلف سعی می‌کنند به سم کمک کنند. علاقه کوجیما به هالیوود و سریال‌های تلویزیونی بر کسی پوشیده نیست و به همین دلیل سعی کرده از بازیگران مطرحی در این بازی استفاده کند.

بیشتر بخوانید: عکس روی جلد بازی Death Stranding مشخص شد

  • نورمن ریدس در نقش سم
  • مدس میکلسن در نقش کیلیف؛ او شبحی از گذشته است که می‌تواند لشکری از مرده را هم کنترل کند.
  • تروی بکر در نقش هیگس؛ او رهبر گروهی به نام Homo Demens است.
  • لئا سیدو در نقش فرجایل؛ رییس شرکتی به نام فرجایل اکسپرس.
  • تامی ارل جنکینس در نقش دای-هاردمن؛ فرمانده سازمان بریجز.
  • گی‌یرمو دل تورو در نقش ددمن؛ دانشمند سازمان بریجز که تخصص زیادی در حوزه «بی‌بی» دارد.
  • مارگارت کوالی در نقش ماما؛ یکی دیگر از دانشمند بریجز که می‌تواند با «بی‌تی‌ها» ارتباط برقرار کند.
  • نیکلاس ویندینگ رفن در نقش هارتمن؛ یکی دیگر از دانشمندان برجیز که هر ۲۱ یک دقیقه یک‌بار می‌میرد و به دنیای مرده‌ها می‌رود.
  • لیندسی واگنر در نقش امیلی؛ دختر رییس جمهور سابق شهرهای آمریکا.

سفر به سرزمین‌ها وحشی

زمانی که به دنیای بازی دث استرندینگ نگاه می‌کنید، سخت می‌شود که آن را با بازی متال گیر سالید 5 مقایسه نکنید. با این حال بازی دیگر روندی مخفی‌کاری ندارد و المان‌های مخفی‌کاری جای خود را به المان‌های بقا و اکشن داده‌اند. سم باید همیشه وسایل مختلفی را به همراه داشته باشد که یکی از آن‌ها همان «بریج بی‌بی»‌ یا «بی‌بی» است. سم از یک اسکلت خارجی استفاده می‌کند تا قدرت بیشتری داشته باشد و بتواند سلاح‌ها و آیتم‌های بیشتری را حمل کند. سم باید آیتم‌هایی به همراه داشته باشد که بتواند در محیط وحشی بازی از آن‌ها استفاده کند. سم در کنار اینکه یک اسکلت خارجی دارد یک نردبان هم دارد که به وسیله آن می‌تواند از محیط‌ها بازی عبور کند و مسیرها سخت را پشت سر بگذارد. او برای سفر به قسمت‌های مختلف گزینه‌های مختلفی هم در اختیار دارد که از بین آن‌ها می‌توان به موتورسیکلت و حتی هاوربرد اشاره کرد.

بیشتر خوانید: ارتباط دث استرندینگ با ترامپ

المان‌های بقا در بازی به چند قسمت مختلف تشکیل شده است. مثلا باید حواستان به محیط بازی و میزان سلامتی و میزان استقامت سم باشد. باید به میزان وسیله‌هایی که حمل می‌کنید توجه داشته باشید؛ چرا که اگر بیشتر از اندازه تحمل سم وسیله حمل کنید او آسیب می‌بیند. حتی اسکلت خارجی سم هم می‌تواند خراب شود. برای اینکه چنین اتفاقاتی رخ ندهد در طول بازی آیتم‌هایی به دست می‌آورید که از آن‌ها برای تعمیر وسیله‌های خود استفاده خواهید کرد. همچنین می‌توانید از این آیتم‌ها برای ارتقا وسایل خودتان هم استفاده کنید. سم قهرمانی است که از پس خود بر می‌آید و به راحتی می‌تواند از همه آیتم‌ها استفاده کنید. او می‌توانید در هر جایی از محیط بازی استراحت کند تا استقامت از دست رفته خود را پس بگیرد. او در این حالت می‌تواند بریج بی‌بی را هم آرام کند و بازی هم ذخیره می‌شود. موضوع جالب اینجاست که سم حتی می‌تواند در طول بازی ادرار کند و از محل ادرار او هم یکسری آیتم‌ها ظاهر می‌شود که برای ارتقا قدرت‌های او مناسب خواهند بود.

بیشتر بخوانید: تریلر هارت من Death Stranding را ببینید

وضعیت قهرمان بازی در بازی

تاثیر خود را بیشتر کنید

ماموریت سم این است که آمریکا را از اول بسازد و به افراد مختلف کمک کند. او باید درخواست‌‌های مختلف را به پایان برساند. درخواست‌‌هایی که از شخصیت‌های فرعی بازی دریافت می‌کند. انجام دادن ماموریت‌های فرعی باعث می‌شود که سم بتواند میزان مشخصی «لایک» کسب کند. دقیقا چیزی مانند شبکه‌های اجتماعی. لایک بیشتر باعث می‌شود محبوب‌تر شوید. بازی هم از همین لایک‌ها الگوبرداری کرده است. هرچقدر که لایک بیشتر به‌دست بیاورید، تاثیرگذاری شما در محیط بازی بیشتر خواهد شد. بازیکنان در بازی چیزی به‌عنوان دیسلایک دریافت نمی‌کنند، اما اگر به‌وسیله‌هایی که باید به شهرهای مختلف ببرید، آسیب بزنید لایک کمتری دریافت خواهید کرد. در کنار دادن لایک، برخی شخصیت‌ها یکسری آیتم‌های دیگر هم به‌عنوان پاداش به سم می‌دهند. مثلا در یکی از مراحلی که در جریان نمایشگاه توکیو گیم شو به نمایش درآمد، سم یک سازدهنی از یکی از شخصیت‌ها دریافت کرد. سم می‌تواند از این سازدهنی در زمانی که استراحت می‌کند، استفاده کند. هرچقدر که بیشتر ساز بزند، مهارت او بیشتر می‌شود و حتی «بی‌بی» هم از آهنگ‌های او خوشش می‌‌آید.

در حالی که بازی را به تنهایی پیش خواهید برد و حس تنهایی زیادی در بازی حس خواهید کرد، سیستمی شبیه به سری بازی‌های Dark Souls در بازی وجود دارد که بازیکنان را به هم ارتباط می‌دهد. بازیکنان می‌توانند در قسمت‌های مختلف بازی برای هم پیام بگذارند. مثلا می‌توانید پیام‌های امیدبخش برای دیگر بازیکنان بنویسید. با این حال کوجیما به این موضوع اشاره می‌کند که باران «تایم فال» می‌تواند چیزهایی که بازیکنان از خود به جا گذاشته‌اند را تغییر دهند.

قهرمان جاده

یکی از اصلی‌ترین دشمنانی که در بازی با‌ آن‌ها دست و پنجه نرم می‌کنید، انسان‌ها خواهند بود. انسان‌هایی که قصد دارند سرزمین‌های مختلف را قارت کنند. در حالی که می‌توانید از مبارزه با آن دوری کنید، بعضی وقت‌ها مجبور هستید که با آن ها مبارزه کنید. اسکلت خارجی سم باعث می‌شود که سم در مبارزه‌ها قوی ظاهر شود و حتی بتواند از برخی آیتم‌هایی که دارد به عنوان سلاح استفاده کند. البته استفاده از این آیتم‌هایی به جز سلاح باعث خراب شدن آن‌ها می‌شود. با این حال می‌توانید با هر وسیله‌ای دشمنان را از بین ببرید. سم می‌تواند از سلاح‌های مختلف هم در بازی استفاده کند. عنوان‌ سلاح‌ها برای سم طراحی شده‌اند که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. یکی از سلاح‌های جالبی که سم دارد، سلاحی است که با خون انسان کار می‌کند و می‌تواند BTها را هم از بین ببرد. BTها موجودات بسیار خطرناکی هستند، اما سم هم یکسری سلاح و نارنجک‌های مخصوص دارد که به وسیله آن‌ها می‌تواند به جنگ BTها برود.

هر مبارزه‌ای که با انسان‌ها و BTها انجام می‌دهید یک چالش جدی برای سم است. مخصوصا که او همیشه محموله‌ای را حمل می‌کند که باید آن را به مقصد برساند. البته دشمنان شما هیچ انگیزه‌ای برای دزدیدن محموله شما ندارند؛ اما سم می‌تواند وسیله نقلیه دشمنان را بدزد و سوار آن شود. حتی اسکلت خارجی‌ای که برای سم در نظر گرفته شده باعث می‌شود که او بتواند فاصله زیادی را بپرد و از دست دشمنان فرار کند. با این حال همه چیز زمانی که با BTها مواجه می‌شوید، متفاوت خواهد شد.

بی‌تی‌ها یا The Beached Things

بعد از اتفاقاتی که در بازی دث استرندینگ رخ داده موجوداتی به نام The Beached Things پدیدار شده‌اند که در بازی به آن‌ها BT گفته می‌شود. آن‌ها خطری جدی به حساب می‌آیند. آن‌‌ها دشمن تمام موجودات زنده هستند. آن‌‌ها در دنیایی موازی زندگی می‌کنند و می‌توانند هر چیزی را به دنیای مرده‌ها ببرند. تنها چیزی که به سم کمک می‌کند «بی‌بی» است. ‌بی‌بی یک ابزار زنده است که به نظر می‌رسد هنوز در شکم مادرش زندگی می‌کند. این کودک تازه متولد شده در مرز دنیای زنده‌ها مرده‌ها قرار دارد و به همین متوجه اتفاقاتی که در هر دو دنیا رخ می‌دهند، می‌شود. اهمیت بی‌بی بسیار زیاد است. همیشه باید از او مراقبت کنید و او را همیشه به همراه خواهید داشت.

وسیله شبیه به یک رادار به بی‌بی متصل است. زمانی که BTها نزدیک می‌شوند، بی‌بی متوجه می‌شود و رادار حرکت می‌کند. در اکثر مواقع سم سعی می‌کند که بدون تماس با BTها از کنار آن‌ها عبور کند. BTها هم مدل‌های مختلفی دارند. آن گروهی که سم بیشتر با آن‌ها سر و کار دارد Gazers نام دارند که شبیه به یک روح سیاه در هوا شناور هستند. آن‌ها هم با استرندزهای خودشان به دنیای مردگان متصل شده‌اند. زمانی که رادار شروع به حرکت کرد BTها به سمت سم می‌آیند و رد پای آن‌ها را روی زمین مشاهده خواهید کرد. اگر سم نتواند از دست آن‌ها فرار کند به داخل سم BTها فرو می‌رود و سرانجام به دنیای مرده‌ها وارد خواهد شد.

بازی دث استرندینگ سعی دارد یک ایده جالب از دنیای مرگ و زندگی را نشان دهد و آن به شکل یک مکانیزم جالب در گیم‌پلی پیاده سازی کرده است. در حالی که مردن سم یکسری امتیازات منفی دارد، اما او سریع به دنیای زنده‌ها بر می‌گردد. اینکه سم چگونه می‌تواند به دنیای زنده‌ها برگردد هنوز مشخص نشده است. این احتمال وجود دارد که ارتباطی میان سم و «بی‌بی» وجود داشته باشد.

خانه امن

وقتی که به سازمان بریجز یا خانه‌های امنی که در طول محیط بازی پیدا می‌کنید، برمی‌گردید می‌توانید کارهای مختلفی انجام دهید. می‌توانید وسایل خود را تعمیر یا ارتقا دهید. می‌توانید ظاهر سم را شخصی‌سازی کنید و حتی می‌توانید اتاقی که در آن حضور دارید را هم تغییر دهید.

منبعGameSpot
علاقه‌ مجید به بازی‌های ویدیویی و تکنولوژی باعث شد که او در این حوزه فعالیت زیادی داشته باشد. مجید سال‌های زیادی است که در حوزه بازی‌های ویدیویی و تکنولوژی فعالیت می‌کند و درکنار اینکه خبرها و اتفاقات روز این حوزه را دنبال می‌کند، علاقه‌ زیادی به داستان‌ها و فیلم‌های فانتزی هم دارد.

یک دیدگاه

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید