هفته گذشته، رکورد جدیدی برای استودیوی «فوکس فیچرز» ثبت شد. فیلم «دانتون ابی» نه‌تنها توانست با فروش ۳۱ میلیون دلاری در صدر جدول باکس آفیس آمریکا قرار بگیرد، بلکه به پرفروش‌ترین اکران این استودیو تبدیل شد. در هفته گذشته، دو فیلم «به سوی ستارگان» و «رمبو آخرین خون» هم اکران شدند که در رقابت خیلی نزدیکی برای قرار گرفتن در رتبه دوم باکس آفیس هفته آخر تابستان بودند؛ پس با گیکیطور در بررسی جدول باکس آفیس هفته گذشته همراه شوید.


اثر جدید استودیوی «فوکس فیچرز» با نام «دانتون ابی» (Downton Abbey) در صدر جدول باکس آفیس هفته آخر تابستان قرار گرفت. این فیلم همچنین توانست به پرفروش‌ترین اکران تاریخ استودیوی سازنده تبدیل شود. پیش از این، قسمت سوم فیلم ترسناک Insidious با اکران ۲۲٫۷ میلیون دلاری، پرفروش‌ترین اکران استودیوی «فوکس فیچرز» بود. به‌علاوه، این اولین اکران این استودیو در تاریخ ۲۰ ساله آن است که توانسته از مرز ۳۰ میلیون دلار عبور کند. جالب است بدانید که ۷۴ درصد از تماشاگران افتتاحیه این فیلم را خانم‌ها تشکیل داده‌اند که ۶۰ درصد از آن‌ها، بالای ۳۵ سال بوده‌اند. این افراد امتیاز A را در وب‌سایت CinemaScore برای «دانتون ابی» ثبت کردند که در کنار امتیاز ۹۴ درصدی آن در RottenTomatoes و ۷٫۸ از ۱۰ در وب‌سایت IMDb، این فیلم را به موفق‌ترین اثر استودیوی سازنده تبدیل می‌کند. حالا باید دید که در هفته‌های آینده فروش فیلم به چه شکل خواهد بود و این‌که آیا می‌تواند عملکرد خیلی خوب هفته گذشته را حفظ کند یا خیر.

در سینماهای بین‌المللی، «دانتون ابی» تا به حال در ۳۲ کشور اکران شده است که تاکنون درآمدی معادل ۳۱ میلیون دلار داشته است. از این رقم تا به حال ۱۵٫۶ میلیون دلار آن به انگلستان تعلق دارد که بیشترین سهم را از فروش بین‌المللی این فیلم داشته است. در هفته پیش رو، «دانتون ابی» در سینماهای فرانسه، بلژیک و دانمارک هم اکران خواهد شد.

اما رتبه دوم باکس آفیس هفته آخر تابستان در یک رقابت نزدیک بین «به سوی ستارگان» (Ad Astra) و «رمبو آخرین خون» (Rambo Last Blood) قرار داشت؛ ولی در نهایت فیلم جدید «برد پیت» یعنی «به سوی ستارگان» توانست با ۲۰۰ هزار دلار فروش بیشتر در رتبه دوم قرار بگیرد. این فیلم در اولین هفته اکرانش در سینماهای آمریکا توانست ۱۹٫۲ میلیون دلار از ۳۴۶۰ گیشه فروش داشته باشد. جالب است بدانید که استودیوی سازنده انتظاری فروشی بین ۸۰ تا ۱۰۰ میلیون دلار را از فیلم جدید «برد پیت» داشته است؛ در حالی که عملکرد فیلم به سختی می‌تواند حتی به رقمی که استودیو انتظار داشته، نزدیک شود. به‌علاوه، امتیاز -B این فیلم در وب‌سایت CinemaScore هم چنگی به دل نمی‌زند. از نظر آمار و ارقام هم، ۵۴ درصد از تماشاگران افتتاحیه فیلم را آقایان تشکیل داده‌اند و ۷۳ درصد از کل تماشاگران، بیش از ۲۵ سال داشته‌اند.

در سینماهای بین‌المللی، «به سوی ستارگان» در ۴۴ کشور اکران شد و توانست ۲۶ میلیون دلار در این ۴۴ کشور فروش داشته باشد. با این فروش، کل فروش جهانی این فیلم به رقم ۴۵٫۲ میلیون دلار می‌رسد. در سینماهای بین‌المللی، کشورهای کره جنوبی و انگلستان با مجموع ۵٫۶ میلیون دلار، بیشترین سهم را از فروش بین‌المللی این فیلم داشته‌اند. در ادامه می‌توانید تریلر «به سوی ستارگان» را ببینید:

با اختلاف خیلی ناچیزی از «به سوی ستارگان»، آخرین قسمت از مجموعه فیلم‌های «رمبو» با نام «رمبو آخرین خون» (Rambo Last Blood) با فروش ۱۹ میلیون دلار در رتبه سوم باکس آفیس هفته آخر تابستان قرار گرفت. برای مقایسه، قسمت قبلی این فیلم که ۱۱ سال پیش اکران شده بود، در اولین هفته اکرانش ۱۸٫۲ میلیون دلار فروش داشته بود. البته در آن زمان، فیلم «رمبو» در سینماهای خیلی کمتری اکران شده بود.

با اینکه این فیلم با اختلاف خیلی کمی از «به سوی ستارگان» در رتبه سوم باکس آفیس قرار گرفت، ولی باید در نظر داشته باشید که قسمت آخر رمبو با بودجه ۵۰ میلیون دلاری ساخته شده است؛ این در حالی است که «به سوی ستارگان» با هزینه‌ای بالغ بر ۸۰ تا ۱۰۰ میلیون دلار ساخته است.

قسمت دوم فیلم ترسناک «آن» (It Chapter Two) با افت فروش ۵۶ درصدی در مقایسه با هفته پیش و با فروش خانگی ۱۷٫۲ میلیون دلار توانست در رتبه چهارم باکس آفیس هفته آخر تابستان بنشیند. در حال حاضر، کل فروش این فیلم در ایالات‌متحده چیزی بالغ بر ۱۷۹ میلیون دلار فروش داشته است.

«آن: بخش دوم» سومین فیلم پرفروش ترسناک با درجه سنی +۱۷ است که احتمالا به‌زودی به تنها فیلم ترسناک با درجه سنی +۱۷ سال تبدیل می‌شود که از فروش ۲۰۰ میلیون دلار در آمریکا عبور می‌کند. در سینماهای بین‌المللی هم، این فیلم ۲۱٫۳ میلیون دلار دیگر به درآمدش اضافه کرد تا کل فروش بین‌المللی آن به ۲۰۵ میلیون دلار و مجموع فروشش در سراسر جهان به ۳۸۵ میلیون دلار برسد.

جمع‌بندی پنج‌تای اول باکس آفیس را با فیلم «شیادان» (Hustlers) انجام می‌دهیم که ۴۹ درصد در مقایسه با هفته گذشته افت فروش داشت و توانست ۱۷ میلیون دلار دیگر از سینماهای آمریکا درآمد کسب کند. حالا مجموع فروش بین‌المللی آن به ۶۲٫۵ میلیون دلار می‌رسد. در سینماهای بین‌المللی هم، ۳ میلیون دلار دیگر از ۱۸ کشور به‌دست آمد تا کل فروش بین‌المللی و کل فروش جهانی این فیلم به ترتیب به ۱۰ و ۷۲ میلیون دلار برسد.

اما هفته آینده اتفاق خاصی در سینماهای جهان رخ نمی‌دهد، به‌جز این‌که انیمیشن Abominable در ۴۱۰۰ سینمای آمریکا اکران خواهد شد. این اولین اکران گسترده یک انیمیشن در یک ماه گذشته است.


در نظر داشته باشید که جدول کامل باکس آفیس هر هفته را می‌توانید از صفحه باکس آفیس در گیکیطور ملاحظه کنید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید