به‌عنوان انسان، همه ما دوست داریم از دیگران عکس بگیریم و با آن‌ها ارتباط برقرار کنیم. فرقی نمی‌کند عکاسی از اعضای خانواده، دوستان یا غریبه‌ها در خیابان باشد یا به‌صورت حرفه‌ای و در استودیو به عکاسی پرتره بپردازیم.

بااین‌حال، همیشه وقت نداریم در خانه یا دفتر کار پشت کامپیوتر بنشینیم و عکس‌هایی را که گرفتیم ویرایش کنیم. با خلق فوق‌العاده Adobe Creative Cloud، اکنون می‌توانید آرشیو Lightroom خود را با تمام دستگاه‌هایی که دارید همگام‌سازی کنید. می‌توانید تصاویر را مستقیما روی گوشی موبایل یا عکس‌هایی را که به هر روشی، از جمله در استودیو گرفتید ویرایش کنید. با وجود نسخه قابل‌حمل Adobe Lightroom Mobile می‌توانید عکس‌هایتان را روی هر دستگاهی از جمله لپ‌تاپ، تبلت یا گوشی‌های هوشمند ویرایش کنید.

برای ویرایش عکس، اپلیکیشن ادوبی لایت روم مثل همتای خود روی پلتفرم کامپیوترهای شخصی، ابزارهای بسیاری در اختیار دارد تا بتوانید عکس‌های لحظه‌ای و پرتره‌های عالی داشته باشید. اگرچه توضیح همه ابزارهای این نرم‌افزار لازم و مفید است، اما در این مقاله ۱۰ ابزار اصلی و کلیدی را برای ویرایش پرتره‌ها با استفاده از اپلیکیشن ادوبی لایت روم به شما معرفی می‌کنیم.


ابزار Exposure Tool برای تنظیم تیرگی و روشنی عکس

فرقی نمی‌کند عکسی را ظهر و زیر نور آفتاب گرفته باشید و بیش از حد روشن شده باشد یا در هوای ابری و محیطی بسته و تیره عکاسی کرده باشید و عکستان بیش از حد تیره شده باشد؛ ابزار exposure در اپلیکیشن ادوبی لایت روم تیرگی یا روشنی عکس را خیلی سریع اصلاح می‌کند و می‌توانید میزان آن را به دلخواه خودتان تغییر بدهید. در عکس زیر، تصویری که در آینه گرفته شده است کمی تاریک است؛ بنابراین باید میزان روشنی عکس را کمی زیاد کنیم تا نوردهی تصویر اصلاح شود. همچنین روشن‌تر کردن تصویر باعث می‌شود عینک آفتابی سوژه هم کمی روشن‌تر و چشمان او بهتر دیده شوند. همچنین با افزایش روشنایی عکس، کت هم با جزئیات بیشتری دیده می‌شود.

ابزار کنتراست (Contrast Tool) برای اصلاح اختلاف بین نقاط تیره و روشن

اضافه‌کردن کنتراست به یک عکس، تاکید بیشتری بین رنگ‌های تیره و روشن در آن عکس ایجاد می‌کند. با این حال، گاهی لازم است کنتراست تصاویر کم شود، چون وجود بیش از حد آن می‌تواند باعث شود رنگ‌های مشابه با هم ترکیب شوند و وضوح و جزئیات تصویر از بین برود. در تصویر زیر، کنتراست تصویر را کم کردیم تا جزئیات کت بهتر دیده شوند. اضافه‌کردن شدت تیرگی یا روشنی که در قسمت قبل درباره آن خواندیم، کت و تصویر داخل آینه را روشن کرد. اگر چه کت کمی بیش از حد روشن شد. همچنین سایه‌روشن‌های عکس را هم کم کردیم تا تمرکز روی قسمت‌های روشن‌تر صورت سوژه کمتر شود.

ابزار سایه (Shadow Tool) برای دستکاری سایه‌ها

وقتی می‌خواهید به صورت یا بدن شکل بدهید، می‌توانید از ابزار «سایه‌ها» (Shadows) استفاده کنید یا می‌توانید سایه‌ها را حذف کنید تا جزئیات کمتری را به نمایش بگذارید. در تصویر زیر، اگرچه کمی روشنایی تصویر را زیاد کرده‌ایم، اما سایه‌ها را حذف کردیم تا چشمان سوژه از داخل عینک بهتر نشان داده شود. با دستکاری سایه‌ها در تصویر، حالا می‌توانید عنبیه و برق چشم‌ها را ببینید. بعضی خطوط صورت هم بهتر نشان داده می‌شوند و در نهایت عکس طبیعی‌تری خواهید داشت.

ابزار Healing Tool برای رفع ایرادات پوست و صورت

یکی از شگفت‌انگیزترین ابزارهای اپلیکیشن ادوبی لایت روم که به تازگی معرفی شده است، ابزار Healing است. با این ابزار می‌توانید مواردی مثل لکه‌ها و ایرادات پوستی را در پرتره‌ها اصلاح کنید. در تصویر زیر، سعی کردیم خال‌های طبیعی و مادرزادی را حفظ کنیم و فقط لکه‌ها و ایرادات ناخواسته روی پوست را با برس Healing از بین ببریم.

ابزار تراز سفیدی (White Balance Tool) برای تنظیم دمای عکس

گاهی ممکن است تصاویری ثبت کنید که تراز سفیدی در آن کمی از بین رفته باشد. عکس‌ها ممکن است بیش از حد گرم یا بیش از حد سرد شده باشند. نوار دما (Temperature) که زیرمجموعه رنگ (Color) قرار دارد و مسئول تنظیم «تراز سفیدی» عکس است، به شما این امکان را می‌دهد تا سردی و گرمی رنگ‌های عکس را تنظیم کنید.

تصویر سمت چپ بیش از حد سرد و پوست سوژه کمی خاکستری است؛ به همین دلیل، ما دمای رنگی عکس را از 4400K به 4780K رساندیم و رنگ‌های گرم‌تری به عکس اضافه کردیم تا رنگ تصویر و مهم‌تر از همه رنگ صورت طبیعی دیده شود.

ابزار Clarity Tool برای اصلاح پوست

وقتی نوبت به ویرایش پرتره‌ها، به خصوص پرتره‌های خانم‌ها می‌رسد، ابزار Clarity جادو می‌کند. اگر پرتره‌ای گرفتید که پوست صورت سوژه بسیار براق است یا منافذ باز پوست او کاملا قابل مشاهده هستند، ابزار Clarity پوست را صاف می‌کند و باعث می‌شود نواقص پوست با ظرافت محو شود. همانطور که در تصویر زیر هم می‌توانید ببینید، پوست صورت صاف و صیقلی‌تر به نظر می‌رسد.

ابزار Sharpening Tool برای وضوح و شفافیت تصویر

در عکاسی پرتره، تصویر شفاف و واضح، عنصر کلیدی است. یکی از عناصر مهم برای اینکه یک پرتره شفاف و واضح باشد، چشم‌ها هستند یا حداقل حالتی که چشم‌ها در نزدیک‌ترین فاصله ممکن با دوربین باشند. گاهی لازم است با ابزار Sharpening اپلیکیشن ادوبی لایت روم ، تصویر را ادیت کنید تا پرتره‌ای بی‌نقص و طبیعی داشته باشید.

ابزار کاهش نویز (Noise Reduction Tool) برای داشتن تصاویری صاف

بعد از شفاف‌سازی عکس، روی تصویر زوم کنید تا نویز‌های مزاحم و ناخواسته را ببینید. اگر تصویرتان نویز داشت، اپلیکیشن ادوبی لایت روم قسمتی کاملا حرفه‌ای و کامل برای «کاهش نویز» دارد که زیرمجموعه قسمت Effects است و می‌توانید نویز تصویر و بهتر بگوییم، نویز پرتره‌هایتان را کاهش بدهید و تصویری صاف و واضح داشته باشید. ابزار کاهش نویز برای صاف و یکدست کردن سایه‌روشن‌های پوست‌های زبر و خشن هم بسیار مفید است.

ابزار پیش‌فرض (Presets)؛ سرگرمی با عکس

ابزار «پیش‌فرض» بیشتر از اینکه یک ابزار کاربردی و مهم باشد، ابزاری برای سرگرمی و بازی با تصاویر است. زیر منوی اصلی Presets، چند منوی فرعی وجود دارد که تنظیمات و موارد آماده زیادی برای تغییر تصویر دارد که می‌توانید با لمس کردن صفحه گوشی یا یک کلیک، این تنظیمات پیش‌فرض را روی عکس اعمال کنید.

ابزار برش (Crop Tool) برای حذف فضاهای اضافی و عناصر مزاحم در تصویر

آخرین ابزاری که می‌خواهیم به شما معرفی کنیم، به‌احتمال زیاد معرف حضورتان هست. ابزار «برش» (Crop Tool) یکی از ابزارهایی است که می‌توانید با استفاده از آن خیلی سریع عکس‌ها و تصاویر پرتره را ویرایش کنید. گاهی در کادر، عناصر اضافه و زیادی در تصویر وجود دارد؛ ممکن است این عناصر به‌عمد یا سهوی وارد کادر و تصویر شده باشند و البته که این مسئله اغلب خیلی مهم نیست و می‌توانید بعدا آن را برش دهید. اپلیکیشن ادوبی لایت روم این امکان را به شما می‌دهد تا قسمتی از تصویر را که می‌خواهید، انتخاب کنید و بقیه عکس را برش دهید. اگر عکسی را روی گوشی موبایلتان ویرایش می‌کنید، می‌توانید از انگشتانتان برای تنظیم عکس و انتخاب کادر استفاده کنید.

سخن آخر؛ همه‌چیز در کنار هم

اپلیکیشن ادوبی لایت روم ابزارهای بی‌نظیر و فوق‌العاده‌ای را در اختیار عکاسان و ادیتورهای عکس قرار داده است تا بتوانند همیشه و همه‌جا تصاویر و به‌خصوص پرتره‌ها را ویرایش کنند. می‌توانید یک عکس معمولی بگیرید و با استفاده از این ابزار آن را به یک تصویر خارق‌العاده تبدیل کنید. چند عکس بگیرید، از ابزارهای مختلف Lightroom Mobile استفاده کنید و یاد بگیرید چطور عکس‌ها را با توجه به دید و علاقه خودتان ویرایش کنید. بعد از کار کردن با این نرم‌افزار، شما هم تأیید می‌کنید که بهترین ابزار ویرایش عکس است و دومی ندارد. نتایجی که با اپلیکیشن قابل‌حمل Adobe Lightroom می‌گیرید، شباهت زیادی به‌عکس‌های ویرایش شده توسط نسخه حرفه‌ای مخصوص کامپیوتر دارد.


ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید