هنگامی که واتس اپ در سال ۲۰۱۹ معرفی شد، می‌توان گفت استتوس یک ویژگی کاملا جدید و جذاب به حساب می‌آمد. در حقیقت کاربران می‌توانستند به جای قرار دادن حالت در دسترس (Available) یا مشغول (Busy)، یک متن کوتاه را هم در فیلد مورد نظر نمایش دهند. بر اساس اطلاعات موجود می‌توان گفت وضعیت استتوس راهی مناسب برای اطلاع‌رسانی به مخاطبان است. در سال ۲۰۱۷ شاهد ایجاد برخی تغییرات در ویژگی‌های ظاهری واتس اپ بودیم. با این که در حال حاضر شباهت زیادی به اسنپ چت و استوری اینستاگرام دارد، اما ویژگی قدیمی About شناخته می‌شود. ما در این مقاله قصد داریم اطلاعات کاملی درباره استتوس واتس اپ را ارائه و مورد بررسی قرار دهیم.

استتوس واتس اپ چیست؟

اینطور که پیداست، استتوس واتس اپ نوعی به‌روزرسانی وضعیت است که پس از گذشت ۲۴ ساعت از آپلود، حذف می‌شود. شما می‌توانید تصاویر، فایل های ویدیویی، لینک‌ها و فایل های گیف (GIF) را با دوستان خود به اشتراک بگذارید. در صورتی که می‌دانید چگونه باید از استوری اینستاگرام استفاده کنید، در واتساپ هم آسوده خاطر خواهید بود.

بد نیست بدانید استتوس واتس اپ زمانی برای یک کاربر نمایش داده خواهد شد که اطلاعات تماس یکدیگر را در گوشی ذخیره داشته باشند و در غیر این صورت، سایر کاربران امکان مشاهده استتوس را نخواهند داشت. البته اگر تنظیمات واتس اپ به گونه‌ای باشد که تمام اطلاعاتتان برای همه (Everyone) قابل نمایش باشد، این مسئله منتفی خواهد بود و همه می‌توانند اطلاعات شما را ببینند.

۱: روش مشاهده استتوس واتس اپ

کافیست در اندروید روی برگه استتوس موجود در بخش بالای برنامه ضربه بزنید تا بتوانید وضعیت را مشاهده کنید. در گوشی های آیفون، باید استتوس را در قسمت پایین برنامه مشاهده کنید.

در این بخش یک لیست از استتوس های به‌روزرسانی شده مخاطبین را مشاهده خواهید کرد که البته آپدیت آن‌ها به صورت خودکار انجام می‌شود. برای بروزرسانی کافیست روی نام مخاطب ضربه بزنید تا به‌روزرسانی انجام شود و تغییرات را مشاهده کنید.

تصویر یا فایل ویدیویی به صورت خودکار نمایش داده خواهد شد. در صورتی که یک تصویر باشد، برای چند ثانیه باقی می‌ماند و سپس استتوس بعدی را نمایش می‌دهد. هنگامی که کلیه تغییرات را مشاهده کردید، مجددا به صفحه وضعیت باز می‌گردید.

در صورتی که احساس می‌کنید یک تصویر به سرعت ناپدید می‌شود، می‌توانید وارد بخش استتوس شوید و مجددا به‌روزرسانی را مشاهده کنید. همچنین می‌توانید با ضربه روی تصویر و نگه داشتن آن، استتوس را مشاهده نمایید؛ این کار باعث می‌شود نام کاربر هم از بین برود.

۲: پاسخ دادن به استتوس مخاطبین در واتس اپ

در صورتی که استتوس یکی از مخاطبینتان جذاب بود و قصد داشتید به آن پاسخ دهید، کافیست انگشت خود را از پایین تصویر به سمت بالا بکشید و به مخاطب مورد نظر پاسخ دهید. لازم به ذکر است که پاسخ شما به استتوس می‌تواند در قالب یک متن، تصویر یا حتی فیلم باشد.

۳: روش ارسال فیلم و عکس

بخش استتوس را باز کرده و از بخش بالا روی گزینه Add to Status ضربه بزنید. با این کار دوربین گوشی فعال خواهد شد. در صورتی که می‌خواهید عکس جدیدی بگیرید، روی دکمه شاتر ضربه بزنید و اگر می‌خواهید یک فیلم ضبط کنید، شاتر را لمس کرده و نگه دارید. برای جابه‌جایی میان دوربین‌ها (اصلی و سلفی) هم در میانه صفحه دو بار ضربه بزنید.

به منظور آپلود یک تصویر یا فیلم از گالری باید روی دکمه مربوطه از قسمت پایین و سمت راست ضربه بزنید، سپس گزینه Send را انتخاب کنید تا به استتوس شما اضافه شود. بد نیست بدانید که امکان آپلود فایل‌های ویدیویی 30 ثانیه‌ای امکان‌پذیر است و در صورتی که طولانی باشد، پیغامی با مضمون اصلاح آن نمایش داده می‌شود.

لازم به ذکر است برای قرار دادن فیلم‌های طولانی‌تر باید آن‌ها را به بخش‌های متعدد 30 ثانیه‌ای تقسیم کنید.

4: نوشتن کپشن در استتوس واتس اپ

در صورتی که می‌خواهید کمی تصاویر و استتوس‌های خود را جذاب و خنده‌دار کنید، استفاده از ایموجی را پیشنهاد می‌کنیم. پس از آن که تصویر را انتخاب کردید، قبل از ارسال تصویر، باید روی گزینه ویرایش (Edit) ضربه بزنید.

در ادامه روی نماد مداد ضربه بزنید تا بتوانید تغییرات مورد نظرتان را ایجاد کنید، همچنین با انتخاب نماد Emoji، به راحتی می‌توانید ایموجی های دلخواه را وارد تصاویر کنید. بد نیست بدانید گزینه Text هم به شما اجازه می‌دهد متن شناور خود را روی تصاویر قرار دهید.

بهترین روش برای افزودن متن به استتوس واتس اپ، استفاده از ویژگی عنوان یا کپشن است. برای وارد کردن متن باید روی کادر افزودن متن عنوان (Add a caption) ضربه بزنید. هنگامی که استتوس شما به شکل دلخواه درآمد، گزینه Send را لمس بزنید.

۵: روش ارسال متن و لینک

هنگامی که در بخش استتوس قرار دارید، دو آیکون را مشاهده خواهید کرد؛ یکی از آن‌ها نماد دوربین و دیگری هم نماد یک مداد است. کافیست روی نماد مداد ضربه بزنید تا به‌روزرسانی متن اشتراک‌گذاری شود. در ادامه می‌توانید مستقیما شروع به تایپ کردن استتوس کنید یا حتی امکان قرار دادن یک متن انتخاب شده هم وجود دارد.

شما می‌توانید به منظور تغییر فونت قلم، روی نماد T موجود در قسمت بالا ضربه بزنید. برای تغییر رنگ پس‌زمینه روی نماد Palette ضربه بزنید، همچنین می‌توانید یک لینک هم در این بخش قرار دهید.

6: مخفی کردن استتوس در واتس اپ

همه افراد خانواده، دوستان و همکارانتان در واتس اپ فعالیت دارند و ممکن است تمایل نداشته باشید که استتوس شما را مشاهده کنند. به لطف گزینه Privacy، می‌توانید استتوس خود را از برخی مخاطبین مخفی یا آن‌ها را با عده‌ای خاص از مخاطبین خود به اشتراک بگذارید. برای این کار در سیستم عامل اندروید، وارد منوی واتس اپ شوید و گزینه حریم خصوصی (Privacy) را انتخاب نمایید.

در سیستم عامل iOS باید از قسمت پایین سمت راست وارد برگه استتوس شوید و روی گزینه حریم خصوصی ضربه بزنید.

در صورتی که می‌خواهید عده‌ای از مخاطبین را از دیدن استتوس‌ها محروم کنید، کافیست روی گزینه My Contacts Except ضربه بزنید و از میان مخاطبان، کسانی را که نمی‌خواهید استتوس واتس اپ شما را ببینند، انتخاب کنید. همچنین برای اشتراک‌گذاری استتوس در واتساپ با عده‌ای خاص باید گزینه Only Share With را انتخاب نمایید تا در ادامه بتوانید مخاطبین موردنظرتان را انتخاب نمایید.

7: قرار دادن استتوس واتس اپ روی حالت سکوت

یکی دیگر از ویژگی‌های بخش استتوس واتس اپ را می‌توان حالت سکوت دانست؛ شما می‌توانید برای آن که هیچ نوتیفیکیشن یا پیامی از سایر کاربران درباره انتشار استتوس‌های منتشرشده آن‌ها نمایش داده نشود، وارد برگه استتوس شوید و سپس گزینه Mute را انتخاب نمایید.

8: روش ارسال چند تصویر به صورت همزمان

شما می‌توانید چندین استتوس را در یک زمان ارسال کنید. پس از انتخاب یک عکس یا فایل ویدیویی، روی دکمه + موجود در گوشه سمت چپ قسمت پایین ضربه زده و عکس یا فایل‌های ویدیویی بیشتری را انتخاب کنید. شما می‌توانید حداکثر 30 فایل را به صورت همزمان برای استتوس در واتس اپ ارسال نمایید.

9: روش حذف استتوس در واتس اپ

در صورتی که فایل‌هایی را برای نمایش در استتوس قرار دادید، اما علاقه‌ای به آن‌ها ندارید، امکان حذف کردن آن‌ها برای شما فراهم است. در سیستم عامل اندروید وارد بخش My Status شوید و روی یک استتوس ضربه بزنید و نگه دارید. سپس روی دکمه Trash ضربه زده و گزینه Delete را انتخاب نمایید.

در گوشی های آیفون باید روی استتوس ضربه زده و سپس به سمت چپ بکشید تا گزینه حذف کردن نمایش داده شود.

10: اسکرین شات گرفتن از استتوس

یکی از تفاوت‌های واتساپ با اسنپ چت را می‌توان در اسکرین شات گرفتن و ارسال نشدن هیچگونه پیغامی برای کاربر مورد نظر دانست. شما می‌توانید بدون نگرانی درباره مطلع شدن کاربران از اسکرین شات گرفتن از استتوس‌های آن‌ها، کار خود را انجام دهید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید