جدیدترین ساعت هوشمند Fitbit همچنان بیشتر یک مچ‌بند هوشمند تناسب‌اندام است.

نام Fitbit از ابتدای تولدش، مترادف مچ‌بندهای هوشمند تناسب‌اندام بوده است. اما طی چند سال گذشته، شرکت سازنده Fitbit قدم به دنیای ساعت‌های هوشمند گذاشته است تا با محصولاتی مثل Apple Watch و گجت‌های پوشیدنی سامسونگ رقابت کند. برای نشان دادن عزم و اراده‌اش در تولید ساعت‌های هوشمند، آن‌ها کمپانی Pebble که زمانی سازنده ساعت‌های هوشمند بود خریدند تا در این پروژه به این شرکت کمک کند.

مدل Versa که سال ۲۰۱۸ معرفی شد، بهترین تلاش شرکت Fitbit برای ساخت یک ساعت هوشمند شایسته بود. طراحی آن به‌گونه‌ای بود که به‌راحتی روی مچ قرار می‌گرفت، دوام باتری بسیار خوبی داشت و تمام ویژگی‌های پیشرفته تناسب‌اندام و ردیابی خواب مچ‌بندهای هوشمند Fitbit را شامل می‌شد. اما در عین حال، به دلیل پشتیبانی ضعیف از اعلان‌ها و نداشتن ویژگی‌های خاص و منحصربه‌فرد، از دیگر ساعت‌های هوشمند موجود در بازار فاصله زیادی گرفت.

نسل جدید ساعت‌های هوشمند این شرکت با نام Versa 2، جدیدترین تلاش این شرکت برای تولید یک ساعت هوشمند است. همان‌طور که از نامش می‌توانید حدس بزنید، ساعت هوشمند جدید، تکامل نسخه Versa است با چند تغییر در طراحی، تعدادی ویژگی جدید و همان قیمت قبل! ساعت هوشمند Fitbit Versa 2 از نسخه قبلی‌اش بهتر است و یک مچ‌بند تناسب‌اندام عالی محسوب می‌شود؛ ولی در کل، یک ساعت هوشمند بهتر نیست!

مزایامعایب
راحت، سبکتعویض سخت بندهای ساعت با وجود گیره‌های راحت
یک هفته طول عمر باتریصفحه‌نمایش همیشه روشن با نور کم و نبود قابلیت شخصی‌سازی
صفحه‌نمایش روشن و خوانا در محیط‌های بازعملکرد ضعیف دستیار صوتی الکسا
ویژگی‌های بی‌نظیر ردیابی تناسب اندام و خوابویژگی‌های محدود ساعت هوشمند
پاسخ‌های صوتی خوب برای کاربران اندروید  

اولین نسخه Versa یکی از راحت‌ترین ساعت‌های هوشمندی بود که می‌توانید دستتان کنید و ساعت هوشمند Fitbit Versa 2 هم به همان اندازه خوب است. نه خیلی بزرگ است، نه خیلی کوچک و روی مچ افراد مختلف به خوبی می‌نشیند. همچنین بسیار سبک است و طراحی باریک آن باعث نمی‌شود ساعت خیلی روی مچ خودنمایی کند. ساعت هوشمند Fitbit Versa 2 یکی از معدود ساعت‌هایی است که می‌توانید هفت روز هفته و ۲۴ ساعته آن را روی دستتان تحمل کنید؛ حتی وقتی خواب هستید.

طراحی کلی Versa 2 مثل مدل قبلی است، اما شرکت Fitbit کار با این ساعت را راحت‌تر کرده است و به‌جای چند دکمه، طراحی فقط یک دکمه را برای تنظیمات و کار کردن با ساعت انتخاب کرده است. با این حال، عملکرد ساعت تغییر نکرده است و هنوز می‌توانید تمام کارهای نسخه قبلی را با Versa 2 هم انجام بدهید؛ درست همان‌طور که با نسخه اول این ساعت کار می‌کردید.

امیدوار بودیم در این مدل Fitbit فکری به حال تعویض بند این ساعت بکند. مثل نسخه قبلی، پین‌های سریع رها‌شو وجود دارد، اما پایه‌های بند ساعت به حدی در بدنه ساعت فرو رفته که فشار دادن آن‌ها و رها کردن بند بسیار مشکل است؛ به‌خصوص وقتی بخواهید از بند لاستیکی موجود در بسته‌بندی استفاده کنید. نمونه‌ای که در این نقدوبررسی راجع به آن صحبت می‌کنیم، بند چرمی سوراخ‌دار بسیار راحتی است که وصل کردن یا جدا کردن آن از بدنه ساعت بسیار آسان‌تر است، اما اگر چنین بندی می‌خواهید، باید ۵۰ دلار اضافه پرداخت کنید.

شرکت Fitbit پنل LCD نسخه قبلی را با نمایشگر OLED در نسخه جدید تعویض کرده است و می‌توان گفت بهترین ارتقای این ساعت هوشمند تا به این جای کار بوده است. این صفحه‌نمایش روشن و رنگی است و نوشته‌های آن در فضای باز و محیط‌های بسته به خوبی قابل رویت هستند. روشنایی این نمایشگر به حدی خوب است که زیر نور مستقیم خورشید و با عینک آفتابی پولاریزه، به‌راحتی می‌توان نوشته‌های آن را خواند. پنل OLED از فناوری صفحه‌نمایش همیشه روشن (‌Always-on Display) هم پشتیبانی می‌کند و به شما این امکان را می‌دهد تا همیشه بتوانید زمان و پیشرفت فعالیت‌های ورزشی‌تان را ببینید. اما ویژگی صفحه‌نمایش همیشه روشن قابلیت شخصی‌سازی بسیار کمی دارد (و فقط می‌توانید بین حالت آنالوگ و دیجیتال یکی را انتخاب کنید و همین!) و اگر در قسمت تنظیمات، حالت «صفحه‌نمایش همیشه روشن» را فعال کنید، ویژگی «Raise-To-Wake» غیرفعال می‌شود؛ بنابراین هر بار باید دو بار روی صفحه‌نمایش بزنید یا دکمه کناری ساعت را فشار دهید تا ساعت فعال شود.

متاسفانه، صفحه‌نمایش هنوز هم توسط حاشیه‌ای ضخیم و بدقواره محاصره شده که باعث می‌شود اندازه آن از یک تمبر پستی هم کوچک‌تر به نظر برسد. از طرف دیگر، لوگوی رنگ و رو رفته Fitbit که در نسل اول این ساعت زیر صفحه‌نمایش دیده می‌شد، در ساعت هوشمند Fitbit Versa 2 به‌طور کامل حذف شده است.

طول عمر باتری Versa 2 بی‌نظیر است!

مثل نسخه قبلی، Versa 2 هم باتری با طول عمر بسیار بالا دارد و به‌راحتی می‌تواند پنج روز کامل شارژ نگه دارد. اگر از قابلیت صفحه‌نمایش همیشه روشن استفاده کنید، متاسفانه باید منتظر این باشید که طول عمر باتری به نصف کاهش پیدا کند. با این حال، باز هم فاصله دو تا سه روز بین شارژ کردن برای یک ساعت هوشمند بسیار خوب است و از تمام ساعت‌های هوشمندی که تا به امروز ساخته شده است بیشتر است.

شرکت Fitbit میکروفونی هم به Versa 2 اضافه کرده و قابلیت‌های محدودی برای کنترل صدا هم به آن داده است. بلندگویی وجود ندارد؛ بنابراین نمی‌توانید از این ساعت به‌عنوان یک پخش‌کننده صوتی استفاده کنید، اما اگر آن را به یک دستگاه اندرویدی وصل کنید، می‌توانید به پیام‌ها پاسخ بدهید و آن‌ها را به متن تبدیل کنید. کاربران iOS متاسفم! هنوز نمی‌توانید با Versa 2 به هیچ‌کدام از پیام‌ها جواب بدهید. تبدیل پیام صوتی به متن در Versa 2 به خوبی عمل می‌کند، تبدیل صدا دقیق و سریع انجام می‌شود و از این جهت پیشرفت و قابلیت قابل‌توجهی به نظر می‌رسد. فقط دو یا سه بار لمس صفحه‌نمایش تا ضبط پاسخ صوتی‌تان فاصله دارید که کمی آزاردهنده است و نمی‌توانید یک پیام را با صوت آغاز کنید. تبدیل صدا به متن فقط زمانی امکان‌پذیر است که پیامی دریافت کرده باشید و به همین دلیل Versa 2 برای تکامل و پیشرفت این قابلیت، راه درازی در پیش دارد.

میکروفون برای قابلیت جدید دستیار صوتی (Alexa) هم مورداستفاده قرار می‌گیرد. فشار طولانی روی دکمه کناری باعث فعال شدن Alexa می‌شود و می‌توانید سوالات خودتان را از او بپرسید یا وظایفی را که الکسا می‌تواند انجام بدهد، از او بخواهید. وظایفی از جمله مدیریت گجت‌های هوشمند روی صفحه، تنظیم تایمر یا نشان دادن آب‌وهوا، از جمله کارهایی است که به الکسا مربوط می‌شود. از آنجایی که ساعت هوشمند Fitbit Versa 2 بلندگو ندارد، تمام پاسخ‌های Alexa روی نمایشگر ظاهر می‌شود و تسک‌هایی از جمله پخش موزیک یا هر نوع تسک صوتی دیگر را نمی‌تواند انجام دهد. همچنین Alexa نمی‌تواند ساعت را کنترل کند، هر چیزی که از الکسا بخواهید در رابط کاربری او تعریف شده است؛ کارهایی از جمله تنظیم تایمر، زنگ هشدار و ویژگی‌های دیگر. نمی‌توانید از Alexa بخواهید برای شما پیام ارسال کند یا از تلفن شما با فرد دیگری تماس بگیرد؛ شبیه کاری که دستیار صوتی اپل یعنی Siri در اپل واچ قادر به انجام آن است. حتی نمی‌توانید تمرین ورزشی‌تان را با الکسا شروع کنید. حتی نمی‌توانید الکسا را با فرمان صوتی فعال کنید؛ تنها کاری که می‌توانید بکنید این است که دکمه کناری ساعت را برای مدتی نگه دارید یا در قسمت تنظیمات روی آیکون دسترسی سریع دستیار صوتی بروید و الکسا را فعال کنید که باعث می‌شود فعال کردن، فرآیندی کند و دومرحله‌ای شود.

شرکت Fitbit می‌گوید این محدودیت‌ها با هدف طول عمر بیشتر باتری و جلوگیری از فعال شدن ناخواسته الکسا اعمال شده است. اما حقیقت ماجرا این است که این آینده‌نگری‌ها بیشتر باعث شده است کار کردن با Alexa روی Versa 2 آزاردهنده باشد و عده زیادی از کاربران قید استفاده از آن را بزنند. به نظر نمی‌رسد شرکت سازنده توانسته باشد هدف اصلی را که رضایت کاربر است، جلب کند.

ویژگی‌های Alexa به‌طور ناامیدکننده‌ای محدود است.

ساعت هوشمند Fitbit Versa 2 تمام ویژگی‌های تناسب‌اندام را از نسخه اول به ارث برده است؛ ویژگی‌هایی از جمله تشخیص هوشمند زمان شروع تمرین، سنسور همیشه فعال پایش ضربان قلب و ویژگی‌های ردیابی خواب. اپلیکیشن Sleep Score که امسال معرفی شد، تلاش می‌کند داده‌های مربوط به خواب شما را ردیابی و کیفیت خواب شما را به‌صورت درصد بیان کند. در بررسی این ساعت هوشمند، میانگین نمره خواب من ۷۶ بود و اپلیکیشن آن را «نسبتا خوب» ارزیابی کرد. کمپانی Fitbit اعلام کرده است این ویژگی به‌زودی در تمام دستگاه‌هایی که سنسور پایش ضربان قلب دارند، استفاده می‌شود.

در Versa 2 «حالت خواب» (Sleep Mode) هم وجود دارد و هنگامی‌که شما خواب هستید، از روشن شدن صفحه یا صدای اعلان‌ها جلوگیری می‌کند و به نظر می‌رسد این ویژگی گزینه‌ای است که قرار بوده در نسخه اول هم روی ساعت باشد که خوشبختانه آن را در نسخه جدید می‌بینیم. «حالت خواب» را می‌توانید از تنظیمات نمایشگر ساعت یا تنظیمات اپلیکیشن گوشی همراهتان فعال کنید. با استفاده از اپلیکیشن گوشی می‌توانید با توجه به برنامه روزانه‌تان، حالت خواب را به‌صورت خودکار فعال یا غیرفعال کنید.

درنهایت، شرکت Fitbit اعلام کرده است Versa 2 قابلیتی به نام Smart Wake دارد که بر اساس چرخه طبیعی خوابتان، بهترین زمان بیدار شدن شما را می‌داند و با زنگ هشدار شما را بیدار می‌کند. اما این ویژگی تا انتهای امسال روی این ساعت و ساعت‌های بعدی نمی‌آید و با Versa 2 ما نتوانستیم این ویژگی را بررسی کنیم.

در کل، ویژگی‌های ردیابی تناسب‌اندام Versa 2 بهترین و کامل‌ترین نمونه‌ای است که می‌توان در ساعت‌های هوشمند دید، حتی اگر GPS مستقل و اختصاصی نداشته باشد و برای ردیابی به GPS گوشی همراهتان متکی باشد.

البته، می‌توانید با قیمتی کمتر، تمام ویژگی‌های ردیابی تناسب‌اندام را روی محصولات دیگر این شرکت هم داشته باشید. بنابراین تنها دلیلی که باعث می‌شود Versa 2 را به Inspire HR یا Charge 3 ترجیح بدهید، وجود ویژگی‌ها و شمایل ساعت هوشمند است. دقیقا همین‌جاست که Versa 2 با مشکلات مشابه نسخه اولش روبرو می‌شود.

اپلیکیشن‌هایی که برای ساعت هوشمند Fitbit Versa 2 در نظر گرفته شده است، بسیار محدود است و متاسفانه اپلیکیشن‌های کاربردی مثل تقویم یا یادآور را در ساعت هوشمندتان نخواهید داشت. کمپانی Fitbit اعلام کرده بود بیش از ۳۰۰۰ واچ‌فیس و اپلیکیشن شخص ثالث برای این ساعت موجود و قابل دانلود کردن است؛ البته که اغراقی بیش نبوده و به‌جز موارد معدودی مثل Uber و NY Times، نام‌های مطرح و محبوب دیگری در این مجموعه به چشم نمی‌خورند. اگر قرار باشد اپلیکیشن‌های پولی را در نظر بگیریم، تعداد آن‌ها زیاد است؛ باید به‌طور مستقیم و با هر سیستم پرداختی که توسعه‌دهنده معین می‌کند، مبلغی به او پرداخت کنید تا امکان استفاده از اپلیکیشن برای شما مهیا شود؛ چراکه فروشگاه Fitbit سیستم پرداخت مشخصی برای واچ‌فیس یا اپلیکیشن‌ها ندارد.

تغییر دادن واچ‌فیس‌ها در Versa 2 خسته‌کننده و بی‌نتیجه است.

سرویس پخش موسیقی Spotify در این ساعت به Pandora و Deezer ملحق شده است، اما اپلیکیشن این سرویس که روی Versa نصب شده، فقط امکان کنترل موزیک در حال پخش روی دستگاه‌های دیگر را به شما می‌دهد و نمی‌توانید با ساعت هوشمندتان آهنگ‌ها را دانلود یا استریم کنید؛ که بار دیگر ثابت شد چنین قابلیتی عملا بی‌فایده است.

واچ‌فیس‌ها خسته‌کننده‌ترین و دردناک‌ترین قسمت این ساعت هستند. ساعت هوشمند Fitbit Versa 2 درآن‌واحد فقط می‌تواند یک واچ‌فیس را ذخیره کند؛ بنابراین اگر بخواهید فیس‌های مختلفی را روی این ساعت امتحان کنید، باید با استفاده از اپلیکیشن گوشی آن را انتخاب و بعد روی ساعت جایگزین کنید. اگر می‌خواهید به فیس قبلی برگردید، باید تمام فرآیند را از ابتدا طی کنید؛ به اپلیکیشن Fitbit بروید و آن را مجددا دانلود کنید. متاسفانه حتی نمی‌توانید فیس‌های موردعلاقه‌تان را در اپلیکیشن گوشی این ساعت ذخیره کنید تا بتوانید سریع آن را تغییر بدهید. مهم‌تر از آن، طیف وسیعی از واچ‌فیس‌های موجود در این اپلیکیشن درجه‌دو به نظر می‌رسند و با ظاهر براق این ساعت همخوانی ندارند. در مقایسه با انتخاب و تعویض فیس‌های مختلف روی ساعت‌های هوشمند دیگر، تمام این فرآیند در Versa 2 به تجربه‌ای تلخ و خسته‌کننده تبدیل شده است.

درنهایت، اگرچه وجود سیستم پرداخت موبایلی Fitbit، با نام Fitbit Pay، روی تمام نسخه‌های Versa 2 بسیار خوب و تحسین‌برانگیز است، اما ما نتوانستیم آن را تست کنیم، چون اعتبارات مالی این شرکت بانک‌های کشور ما را پشتیبانی نمی‌کند و فقط تعداد بسیار کمی از بانک‌ها و مؤسسات مالی در کشورهای آمریکایی و اروپایی اجازه استفاده از این قابلیت را دارند. سیستم‌های پرداخت دیگر مثل Apple Pay ،Google Pay یا Samsung Pay هم با اینکه در ایران پشتیبانی نمی‌شوند، اما تنوع پشتیبانی بانک‌ها و مؤسسات مالی در آن‌ها بسیار بیشتر است.

شرکت Fitbit با طراحی و ساخت این ساعت به‌صراحت اعلام می‌کند از اضافه کردن بیش‌ازحد ویژگی‌های ساعت‌های هوشمند به محصولاتش خوشش نمی‌آید، چون نمی‌خواهد مشتریان با برنامه‌ها و قابلیت‌های زیادی که ممکن است هیچ‌وقت از آن‌ها استفاده نکنند، سردرگم شوند. اما اگر چنین تفکری درست بود، دیگر نیازی به تولید Versa 2 نبود و کاربران به خرید Charge 3 قانع می‌شدند؛ چراکه تمام ویژگی‌های ردیابی تناسب‌اندام را دارد، قیمت کمتری دارد و راه‌اندازی و استفاده از آن هم راحت‌تر است! پس اگر Fitbit نیاز به تولید ساعت هوشمند به‌جای مچ‌بند هوشمند را حس کرده، چرا کار را ناقص انجام داده است و به‌جای کاربر تصمیم گرفته است؟

اگر این شرکت می‌خواهد با ساعت‌های هوشمند موجود در بازار رقابت کند، باید در طراحی و ساخت این گجت‌ها بسیار بسیار هوشمندانه‌تر عمل کند.

ساعت هوشمند Fitbit Versa 2 به‌طور قطع از Versa بهتر است و تغییراتی که در طراحی و ویژگی‌های جدید آن اعمال شده، قابل‌تحسین است. اما در مقایسه با نسخه قبلی حرف زیادی برای گفتن ندارد و معجزه به نظر نمی‌رسد. ساعت هوشمند Fitbit Versa 2 یک ردیاب تناسب‌اندام عالی است اما اگر می‌خواهید یک ساعت هوشمند واقعی داشته باشید، بهتر است ساعت‌های هوشمند اپل یا سامسونگ را انتخاب کنید.


منبعThe Verge
فارغ‌التحصیل کارشناسی ارشد آموزش زبان انگلیسی، عاشق فناوری و هر چیزی که تو این حوزه قرار می‌گیره. طرفدار دو آتیشه برند اپل و عاشق نوشتن درباره محصولات و تولیدات جدید در حوزه تکنولوژی. تولید محتوا و زبان انگلیسی دو تا از علایق زندگیشه و از این کار لذت می‌بره.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید