اگر هندزفری آیفون کار نمی‌کند و صدای موسیقی یا تماس را نمی‌شنوید، احتمالا نگران می‌شوید و فکر می‌کنید خراب شدن هندزفری به خاطر شکستن یا خرابی جک هدفون است. شاید دلیل همین باشد! کار نکردن هندزفری آیفون نشان‌دهنده یک مشکل سخت‌افزاری (و به ندرت نرم‌افزاری) است. اما تنها دلیل آن شکستن یا خراب شدن جک هدفون نیست.

قبل از اینکه به فکر تعمیر گوشی یا خرید یک هندزفری جدید باشید، روش‌های زیر را امتحان کنید. این روش‌ها به شما کمک می‌کنند بفهمید کار نکردن هندزفری آیفون به چه دلیل است و اینکه واقعا خراب شده یا اتفاق دیگری افتاده است. خبر خوش اینکه شاید مشکل بزرگی نباشد و خودتان به صورت رایگان بتوانید این مسئله را حل کنید.

بیشتر بخوانید: قطع شدن صدای آیفون

در گیکیطور با ما همراه باشید!

نکته:

اگرچه این مقاله به طور خاص برای آیفون‌هایی نوشته شده که جک هدفون دارند، اما بسیاری از ترفندها و روش‌هایی که معرفی می‌کنیم برای مدل‌هایی که جک هدفون ندارند هم جواب می‌دهد. بنابراین اگر آیفونی دارید که جک هدفون ندارد، اما با مشکل کار نکردن هندزفری آیفون سر و کله می‌زنید، این مقاله ممکن است به شما کمک کند.

روش‌هایی برای حل مشکل کار نکردن هندزفری آیفون

هدفون دیگری را امتحان کنید

بعد از کار نکردن هندزفری آیفون ، اولین کاری که باید بکنید این است که مطمئن شوید مشکل از گوشی شماست. برای این کار هدفون دیگری را که مطمئن هستید سالم است به گوشی وصل کنید و صدا را تست کنید. بهتر است دعا کنید صدای موزیک یا تماس را بشنوید و مشکل از هندزفری شما باشد. خرید یک هندزفری جدید از تعمیر جک هدفون آیفون بسیار ارزان‌تر است.

البته متاسفانه اگر با هدفون جدید هم صدایی شنیده نشد، کار نکردن هندزفری آیفون مشکل اصلی شما نیست و گوشی نیاز به تعمیر دارد.

جک هدفون را تمیز کنید

بسیاری از افراد آیفون خود را در جیب یا کیفشان نگه می‌دارند. پرزهای پارچه و اشیا ریز داخل جیب یا کیف به راحتی می‌تواند وارد جک هدفون (یا درگاه لایتنینگ) شود. کار نکردن هندزفری آیفون ممکن است به علت تجمع پرز در جک هدفون باشد و اتصال کانکتور هندزفری و جک به خوبی برقرار نشود. اگر فکر می‌کنید مشکل این است، مراحل زیر را طی کنید:

 • جک هدفون را با نور چراغ قوه یا فلش یک گوشی دیگر بررسی کنید. اگر جک هدفون تمیز باشد باید برق درخشانی را ببینید. در غیر این صورت کار نکردن هندزفری آیفون احتمالا به دلیل مسدود بودن جک هدفون است.
 • برای تمیز کردن جک هدفون از اسپری هوای فشرده استفاده کنید، این وسیله از فوت کردن بهتر است، چرا که نفس انسان مرطوب است و ممکن است باعث خرابی جک هدفون شود. البته همه به این اسپری دسترسی ندارند. می‌توانید از یک شئ بسیار ظریف و باریک مثل سوزن استفاده کنید، البته باید به شدت مراقب باشید به دیواره‌های جک برخورد نداشته باشید و باعث خرابی بیشتر نشوید.
 • بهترین وسیله برای تمیز کردن جک هدفون و برای رفع مشکل کار نکردن هندزفری آیفون ، استفاده از گوش پاک‌کن است. پنبه انتهای گوش پاک‌کن را به شکلی که به اندازه جک هدفون باریک شود از بدنه جدا کنید و کمی به آن الکل بزنید. قسمت پنبه‌ای را به آرامی وارد جک هدفون کنید و به اطراف بکشید تا آلودگی و  اضافات را پاک کند.

اگر با پاک کردن جک هدفون، مشکل کار نکردن هندزفری آیفون همچنان ادامه داشت، سعی کنید مشکل را از راه نرم‌افزاری رفع کنید. در ادامه چگونگی آن را توضیح می‌دهیم.

نکته:

وقتی جک هدفون را تمیز می‌کنید، هندزفری را هم تمیز کنید. تمیز کردن و نگهداری مداوم باعث افزایش طول عمر هندزفری و بهبود کیفیت صدا می‌شود و با توجه به شرایط فعلی و شیوع ویروس کرونا و آلودگی‌های دیگر، از بیماری و آسیب رسیدن به گوشتان هم جلوگیری می‌شود.

آیفون خود را ری‌استارت کنید

کار نکردن هندزفری آیفون - 1

شاید با خودتان فکر کنید این روش هیچ ربطی به مشکلات جک هدفون یا کار نکردن هندزفری آیفون ندارد. اما ری‌استارت کردن آیفون اکثر مشکلات آن را حل می‌کند. یکی از دلایل این است که راه‌اندازی مجدد آیفون، حافظه فعال یا همان کش و رم را پاک می‌کند و در اغلب موارد مشکل با یک بار خاموش روشن کردن حل می‌شود. کار نکردن هندزفری آیفون هم ممکن است به علت یک نقص موقت نرم‌افزاری یا یک باگ باشد و خرابی جک هدفون نباشد.

ری‌استارت کردن آیفون در مدل‌های مختلف متفاوت است، اما دستورالعمل کلی آن را در ادامه بخوانید:

 • دکمه خاموش/روشن را نگه دارید (در مدل‌های قدیمی‌تر بالای گوشی و در مدل‌های جدیدتر سمت راست گوشی است). در آیفون 8 به بعد باید دکمه خاموش روشن و دکمه افزایش صدا را به طور همزمان نگه دارید.
 • نواری که داخل آن Slide to power off نوشته شده است را به سمت راست بکشید.
 • صبر کنید تا آیفون خاموش شود.
 • دکمه خاموش/روشن را نگه دارید تا لوگوی اپل روی صفحه ظاهر شود. دکمه را رها کنید و صبر کنید گوشی به طور کامل فعال شود.

خروجی AirPlay را بررسی کنید

کار نکردن هندزفری آیفون - 2

یکی از دلایل کار نکردن هندزفری آیفون ممکن است این باشد که آیفون، صدای خروجی را از دیوایس دیگری پخش می‌کند. آیفون طوری برنامه‌ریزی شده که به طور خودکار اتصال هر هدفون یا هندزفری را تشخیص بدهد. اما گاهی این اتفاق نمیفتد و ممکن است آیفون به هدفون یا اسپیکر بلوتوثی متصل شده باشد و صدا را از آن‌جا پخش کند. در این مواقع باید به صورت دستی تنظیمات AirPlay را بررسی کنید.

 • پایین صفحه را به سمت بالا بکشید (در آیفون‌های قدیمی‌تر) و یا صفحه را از گوشه بالا سمت راست به سمت پایین بکشید (در آیفون X به بعد).
 • در Control Center و از گوشه بالا سمت راست، قسمت کنترل موزیک را انتخاب کنید.
 • روی دکمه AirPlay فشار دهید تا به شما بگوید منبع خروجی صدا در آیفون چیست.
 • روی گزینه Headphones یا iPhone لمس کنید.
 • صفحه را ببندید یا در گوشی‌های قدیمی‌تر دکمه Home را بزنید.

وقتی این تغییرات را انجام دادید، صدای موسیقی باید از گوشی یا هندزفری پخش شود. اگر این کار هم مشکل کار نکردن هندزفری آیفون را حل نکرد، قسمت دیگری از تنظیمات وجود دارد که باید بررسی کنید.

خروجی بلوتوث را بررسی کنید

کار نکردن هندزفری آیفون - 3

درست مثل صدا که ممکن است از دستگاه یا دیوایس دیگری پخش شود، کار نکردن هندزفری آیفون ممکن است به علت اتصال بلوتوث هم باشد. اگر آیفون به دستگاه بلوتوثی دیگری متصل باشد، صدایی از هندزفری نخواهید شنید. برای رفع این مشکل، تمام مراحل قبل را طی کنید و این بار به جای AirPlay روی دکمه Bluetooth لمس و آن را خاموش کنید تا اتصال آیفون با تمام دستگاه‌های بلوتوثی دیگر قطع شود.

اگر جک هدفون خراب بود چه باید بکنید؟

اگر تمام روش‌های بالا را انجام دادید و باز هم مشکل کار نکردن هندزفری آیفون حل نشد، احتمالا جک هدفون مشکل دارد و باید تعمیر شود.

اگر خودتان فنی هستید، احتمالا می‌توانید مشکل را حل کنید، اما اگر نه، پیشنهاد می‌کنیم دست به گوشی نزنید و آن را به یک تعمیرگاه مجاز ببرید. آیفون گوشی حساس و پیچیده‌ای است و کوچک‌ترین بی‌احتیاطی می‌تواند صدها یا حتی میلیون‌ها تومان خسارت به شما وارد کند. پس برای رفع مشکل کار نکردن هندزفری آیفون یا خراب شدن جک هدفون، گوشی را به یک فرد کار بلد بسپارید.

منبعLife Wire
فارغ‌التحصیل کارشناسی ارشد آموزش زبان انگلیسی، عاشق فناوری و هر چیزی که تو این حوزه قرار می‌گیره. طرفدار دو آتیشه برند اپل و عاشق نوشتن درباره محصولات و تولیدات جدید در حوزه تکنولوژی. تولید محتوا و زبان انگلیسی دو تا از علایق زندگیشه و از این کار لذت می‌بره.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید