مثل هر روز دیگر لپ‌تاپ را روشن می‌کنید تا کارتان را شروع کنید یا بعد از مدتی چیزی تایپ کنید و ناگهان می‌بینید فقط بعضی از دکمه‌ها کار می‌کنند و حتی بدتر از آن، هیچ‌کدام از دکمه‌ها کار نمی‌کنند؟ اینجاست که باید برای از کار افتادن کیبورد لپ تاپ راه حلی پیدا کنید. نگران نباشید، در گیکیطور به شما می‌گوییم چطور این مشکل را حل کنید.

با ما همراه باشید!

نگهداری از لپ‌تاپ باید به یک عادت تبدیل شود. اما با این حال مشکلات نرم‌افزاری و سخت‌افزاری گاهی سر و کله‌شان در زندگی ما پیدا می‌شوند و می‌توانند ساعت‌ها یا حتی روزها ما را درگیر کنند. از کار افتادن کیبورد لپ تاپ یکی از مشکلاتی است که ممکن است برای هر کس اتفاق بیفتد. این مقاله را بخوانید تا اگر روزی چنین اتفاقی افتاد بدانید باید چطور این مشکل را حل کنید.

چهار دلیل برای از کار افتادن کیبورد لپ تاپ

از کار افتادن کیبورد لپ تاپ - ۱

در اصل پنج دلیل برای از کار افتادن کیبورد لپ تاپ وجود دارد. هر دلیلی راه حل مخصوص به خودش را دارد.

۱. درایور معیوب سخت‌افزار. می‌توانید درایور را آپدیت یا بازنصب کنید.

۲. گرد و خاک و آلودگی. تمیز کردن کیبورد لپ‌تاپ می‌تواند مشکل را حل کند.

۳. اتصال معیوب. در بعضی موارد، ممکن است با باز کردن لپ‌تاپ و اتصال دوباره آن مشکل حل شود. گاهی کیبورد خراب شده و باید آن را تعویض کنید تا مشکل از کار افتادن کیبورد لپ تاپ حل شود.

۴. تنظیمات محلی اشتباه. بعضی اوقات از کار افتادن کیبورد لپ تاپ یا تعدادی از دکمه‌های آن ممکن است به علت تنظیمات اشتباه باشد که از زبان مورد نظر شما پشتیبانی نمی‌کند.

همانطور که احتمالا متوجه شدید، دو مورد از مشکلات بالا به راحتی قابل حل هستند، در حالی که دو مورد دیگر نیازمند وقت و انرژی بیشتری است. برای اینکه اوضاع را پیچیده‌تر کنیم باید بگوییم اقداماتی که نیازمند باز کردن لپ‌تاپ است، با توجه به هر تولیدکننده فرق دارد. حتی ممکن است بین مدل‌های مختلف یک تولیدکننده هم متفاوت باشد.

۱. درایورهای کیبورد لپ‌تاپ را به‌روزرسانی یا باز نصب کنید

ساده‌ترین راه برای مقابله با مشکل از کار افتادن کیبورد لپ تاپ ، به‌روزرسانی درایورهای کیبورد است.

برای انجام این کار روی Start در ویندوز کلیک کنید و Device manager را تایپ کنید. آیکونDevice manager در نتایج ظاهر می‌شود، روی آن کلیک کنید و وارد صفحه مورد نظر شوید. فهرست دیوایس‌هایی که روی لپ‌تاپتان نصب شده را پیدا کنید. در این فهرست باید Keyboards را ببینید، سپس فهرست زیرمجموعه کیبورد را باز کنید. روی دیوایس کیبورد راست کلیک کنید (اغلب با نام Standard PS/2 Keyboard دیده می‌شود) و مسیر Properties > Driver را انتخاب کنید.

از کار افتادن کیبورد لپ تاپ - ۲

در این‌جا، روی Update Driver کلیک کنید و منتظر بمانید تا ویندوز درایور جدید را پیدا و نصب کند. لپ‌تاپ را ری‌استارت یا خاموش و روشن کنید و با ابزار ورد (Word) کیبورد را تست کنید. اگر خوش‌شانس باشید، مشکل باید حل شده باشد.

اگر با آپدیت کردن درایورها هم مشکل از کار افتادن کیبورد لپ تاپ حل نشد چه کار کنیم؟

این بار گزینه Uninstall Device را انتخاب کنید و منتظر بمانید تا درایور حذف شود. وقتی این اتفاق افتاد، باید ویندوز را ری‌استارت کنید و صبر کنید تا درایور به طور خودکار دوباره نصب شود. با این حال، می‌توانید از مسیر Action > Scan for hardware changes هم استفاده کنید تا ویندوز درایور جدید را نصب کند.

به این نکته توجه داشته باشید که گزینه Rollback Driver هم وجود دارد. این گزینه در اکثر مواقع غیرفعال و طوسی‌رنگ است، مگر اینکه درایور جدیدی نصب شده باشد و بخشی از آپدیت ویندوز باشد. اگر این گزینه برای شما فعال بود و مشکل از کار افتادن کیبورد لپ تاپ همچنان به قوت خود باقی بود، می‌توانید از این گزینه استفاده کنید و منتظر بمانید تا درایور جدید نصب شود.

۲. کیبورد لپ‌تاپتان به درستی کار نمی‌کند؟ تمیزش کنید!

تمیز کردن کیبورد استاندارد سخت است، تمیز کردن کیبورد لپ‌تاپ از آن هم سخت‌تر است. کیبوردها به مقدار مشخصی تعامل فیزیکی نیاز دارند تا آلودگی از بین برود و اگرچه این کار برای لپ‌تاپ‌های سیمی یا بی‌سیم ساده است، اما اوضاع در کیبوردهای لپ‌تاپ فرق دارد.

اغلب، نمی‌توانید کیبورد لپ‌تاپ را به راحتی برعکس کنید و تکان دهید تا هر چیزی که در آن گیر کرده یا گرد و خاک موجود در آن خارج شود. ممکن است به نمایشگر یا دیگر قسمت‌های لپ‌تاپ صدمه بزنید.

با این حال، می‌توانید گرد و خاک یا ذراتی که در کیبورد گیر کردند را با روش زیر خارج کنید.

  • لپ‌تاپ را خاموش کنید.
  • آن را سر و ته کنید و به آرامی به زیر لپ‌تاپ ضربه بزنید.
  • انگشتتان را همانطور که لپ‌تاپ سر و ته است، روی کلیدها بکشید تا باقی‌مانده ذرات و آلودگی‌ها خارج شوند.

بعد از تمیز کردن لپ‌تاپ، تمام ذرات و گرد و خاک را پاک کنید و اگر چیزی در کیبورد باقی مانده بود که نتوانستید آن را خارج کنید، استفاده از یک اسپری فشار هوا یا جاروبرقی ظریف می‌تواند این مشکل را حل کند.

به این نکته توجه کنید تمیز کردن کیبورد نمی‌تواند مشکلات جدی و سخت‌افزاری را که منجر به از کار افتادن کیبورد لپ تاپ می‌شوند حل کند، اما باعث می‌شود آلودگی منجر به بروز مشکلات بیشتر نشود.

۳. تعویض کیبورد لپ‌تاپ معیوب

اگر کیبورد شما به صورت فیزیکی آسیب دیده است یا از مادربرد جدا شده است (در اثر فشار یا ضربه)، باید کمی وقت بگذارید و قطعاتی را که می‌توانید، از لپ‌تاپ جدا کنید و یا خودتان را راحت کنید و آن را به یک تعمیرگاه ببرید تا بدون دردسر مشکلتان را حل کنند.

تولیدکنندگان مختلف لپ‌تاپ‌هایشان را به روش‌های مختلفی می‌سازند، به این معنی که ارائه یک راه حل کلی برای تعمیر آن‌ها غیرممکن است.

با این حال، باز کردن لپ‌تاپ‌های مختلف از یک تولیدکننده خاص، معمولا یکسان است. این مسئله باعث می‌شود تعویض یا تعمیر و رفع مشکل از کار افتادن کیبورد لپ‌تاپ بسیار راحت‌تر شود.

به این نکته توجه داشته باشید که کیبوردهای لپ‌تاپ اغلب قطعاتی مهر و موم شده هستند، بنابراین اگرچه ممکن است کیبوردها پس از جدا شدن راحت‌تر تمیز شوند، اما بررسی اینکه قطعات داخلی کیبورد به درستی کار می‌کنند یا نه سخت‌تر خواهد شد.

وقتی کیبورد از لپ‌تاپ جدا می‌شود، می‌توانید سریال نامبر آن را چک کنید. این سریال نامبر را سرچ کنید و ببینید می‌توانید کیبورد جدید خریداری کنید یا نه. معمولا کیبوردها به صورت جداگانه به فروش می‌رسند و می‌توانید خودتان یکی خریداری و نصب کنید. به نفعتان است کیبوردتان قابل تعمیر باشد، چون تعویض یا خرید کیبورد جدید می‌تواند گران باشد.

جدا کردن کیبورد لپ‌تاپ‌های دل (Dell)

برای حل مشکل از کار افتادن کیبورد لپ تاپ های دل ، نسبتا کارتان راحت است. بیشتر کیبوردهای لپ‌تاپ‌های دل به راحتی از دستگاه جدا می‌شوند و نیازی به پیچ‌گوشتی هم ندارند.

در ویدیوی بالا، می‌توانید ببینید چطور باید کیبورد را جدا کنید و با آزاد کردن چند قطعه پلاستیکی کوچک که نقش گیره را دارند، می‌توانید به راحتی کیبورد را آزاد کنید. بعد از آزاد کردن کیبورد، آن را به آرامی بلند کنید، چرا که با کمی بالا آوردن کیبورد می‌توانید کابل پهنی که به مادربرد وصل است را ببینید.

جدا کردن کیبورد لپ‌تاپ‌های اچ پی (HP)

لپ‌تاپ‌های اچ‌پی کمی پیچیده‌تر هستند و جدا کردن کیبورد آن‌ها از لپ‌تاپ کمی ریسکی است. نحوه کار به مدلی که استفاده می‌کنید بستگی دارد. خوشبختانه مدل‌هایی که از محبوبیت بیشتری برخوردار هستند (مثل پاویلیون) راه ساده‌تری دارند.

۴. از کار افتادن یکی از دکمه‌های کیبورد

از کار افتادن کیبورد لپ تاپ فقط یک یا چند دکمه را درگیر کرده است؟ نمی‌توانید @ را بزنید؟ نمی‌توانید از Shift استفاده کنید؟

اگر مشکل از کار افتادن کیبورد لپ تاپ شما فقط به یک یا چند دکمه خاص محدود می‌شود، ممکن است مشکل از تنظیمات زبان کیبورد باشد. بعد از اینکه مطمئن شدید مشکل سخت‌افزاری نیست، اولین کاری که باید بکنید، چک کردن تنظیمات زبان کیبوردتان است.

برای اینکه با مشکل از کار افتادن کیبورد لپ تاپ مواجه نشوید، باید تنظیمات محلی خود را با کیبوردتان هماهنگ کنید. در ویندوز ۱۰ دو کلید Windows+I را فشار دهید تا وارد محیط کنترل پنل شوید. سپس Time & Language و بعد Region & Language را انتخاب کنید. در این قسمت‌، روی Add a language کلیک کنید و گزینه مناسب برای کیبورد خود را پیدا کنید.

از کار افتادن کیبورد لپ تاپ - ۳

روی Next و سپس Install کلیک کنید و کمی صبر کنید تا زبان مورد نظرتان نصب شود. در قسمت Region & language از نوار کشویی زبان‌ها استفاده کنید تا زبان جدیدی را انتخاب کنید.

ورودی کیبورد را بررسی کنید، کاراکترهایی که پیش از این کار نمی‌کردند باید کار کنند و مشکل از کار افتادن کیبورد لپ تاپ حل شده باشد.

آیا می‌توان یک کیبورد لپ تاپ معیوب را تعمیر کرد؟

لپ‌تاپ بدون کیبورد سالم تقریبا کارایی خاصی ندارد، اما امکان تعمیر آن هست. ممکن است پروسه تعمیر لپ‌تاپ شامل تعمیرات و نگه‌داری سخت‌افزاری و نرم‌افزاری باشد یا ممکن است لازم باشد لپ‌تاپ باز شود و قطعات داخلی آن تعمیر یا تعویض شود.

همچنین همانطور که قبلا گفتیم ممکن است از کار افتادن کیبورد لپ تاپ در اثر آلودگی یا وجود ذرات مزاحم در کیبورد باشد.

اگر هیچ‌کدام از روش‌های ساده بالا جواب نداد و مشکل از کار افتادن کیبورد لپ تاپ همچنان برقرار بود، باز هم مشکلی نیست و دنیا به آخر نرسیده است. اگر لپ‌تاپتان گارانتی دارد و یا تعمیرگاه مجاز و مطمئنی را می‌شناسید، دستگاه خود را به آ‌ن‌ها بسپارید تا مشکلتان را حل کنند.

اگر کارتان ضروری است و نمی‌توانید چند روز صبر کنید تا لپ‌تاپتان تعمیر شود، از یک کیبورد استاندارد با اتصال USB استفاده کنید.

مشکلات خود را با ما در میان بگذارید. ما از نظرات و پیشنهادات شما استقبال می‌کنیم. 🙂

منبعMake Use Of
فارغ‌التحصیل کارشناسی ارشد آموزش زبان انگلیسی، عاشق فناوری و هر چیزی که تو این حوزه قرار می‌گیره. طرفدار دو آتیشه برند اپل و عاشق نوشتن درباره محصولات و تولیدات جدید در حوزه تکنولوژی. تولید محتوا و زبان انگلیسی دو تا از علایق زندگیشه و از این کار لذت می‌بره.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید