اگر با توجه به شرایط پیش آمده در جهان و مثل بسیاری افراد دیگر برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا از طریق دورکاری در منزل کار می‌کنید و اگر اولین بار است که تجربه چنین چیزی را دارید، موارد زیادی هست که باید به آن‌ها عادت کنید. احساس انزوا و دور افتادن از جامعه و غرق شدن در کار تنها گوشه‌ای از معایب دورکاری است. در این شرایط آخرین چیزی که می‌خواهید با آن سروکله بزنید، یک اینترنت کند و ناپایدار است. بالا بردن سرعت اینترنت یکی از کارهایی است که باید بتوانید به تنهایی و در خانه انجام بدهید. با گیکیطور همراه باشید.

اینترنت پایدار و پرسرعت هنگام کار از خانه یک ضرورت مطلق است؛ فرض کنید در یک جلسه مهم کاری و وسط یک تماس ویدیویی هستید، در حال بحث مهمی هستید و ناگهان اینترنت شما قطع می‌شود و از صفحه خارج می‌شوید.

مطالب پیشنهادی

با روتر و مودم وایرلس خود مشکل دارید و پهنای باندی که دریافت می‌کنید به اندازه پولی که هزینه کردید نیست؟ برای بالا بردن سرعت اینترنت چندین راه وجود دارد که با هم مرور می‌کنیم. بیایید شروع کنیم.

اطمینان از پهنای باند حقیقی خریداری شده

قبل از شروع، اولین کاری که باید انجام بدهید است این است که ببینید چه پهنای باندی از روتر خود دریافت می‌کنید. به سایت Speedtest مراجعه کنید و ببینید سرعت دانلود، آپلود، پینگ و جیتر شما چقدر است. در این وبسایت می‌توانید ببینید پهنای باند شما چقدر است و آیا همان پهنای باندی را دریافت می‌کنید که برای آن پول داده‌اید یا نه! این مرحله اولین قدم برای بالا بردن سرعت اینترنت و بسیار مهم است.

بالا بردن سرعت اینترنت - 1

نکته‌ای که باید در اینجا به آن توجه داشته باشید این است که شما هرگز پهنای باند تبلیغاتی را از طریق Wi-Fi دریافت نخواهید کرد. برای مثال اگر سرویس یک گیگابیتی خریداری کرده‌اید، از طریق Wi-Fi نمی‌توانید بیشتر از 600 مگابیت بر ثانیه سرعت دریافت کنید؛ به این دلیل که سیگنال‌های Wi-Fi با فاصله گرفتن از روتر ضعیف می‌شوند و حتی اگر چند متر از روتر خود دور شوید، نمی‌توانید پهنای باند کامل را از شرکت ارائه‌دهنده خدمات اینترنت دریافت کنید. روش‌های بالا بردن سرعت اینترنت در هر کدام از حالت‌های متفاوت، مختلف است و باید به شرایط موجود توجه داشته باشید.

بالا بردن سرعت اینترنت - 2

تنها راه حل برای بالا بردن سرعت اینترنت و دریافت پهنای باند کامل، استفاده از اینترنت به صورت سیمی (Wired) و نه به صورت بی‌سیم (Wireless) است. برای این کار باید یک کابل اترنت به روتر خود وصل کنید و انتهای دیگر سوئیچ را به لپ‌تاپ، کامپیوتر، کنسول بازی، تلویزیون و یا هر دیوایس دیگری که با اینترنت کار می‌کند و پورت اترنت دارد، متصل کنید. به این ترتیب اولین راه حل بالا بردن سرعت اینترنت به راحتی اجرا شده و می‌توانید سرویس گیگابیتی خود را بدون تأخیر یا کاهش سرعت دریافت کنید.

یکی دیگر از عواملی که در بالا بردن سرعت اینترنت باید به آن توجه داشته باشید این است که فقط نباید به پهنای باند توجه کنید، بلکه تأخیر (Latency) هم عامل مهمی است. زمان پینگ زیاد باعث تأخیر توجهی هنگام بازی کردن، تماس‌های ویدیویی و پخش فیلم می‌شود. اگر پهنای باندی که دریافت می‌کنید با چیزی که برای آن برنامه‌ریزی کردید مطابقت ندارد، چند راه وجود دارد که می‌توانید انجام دهید و این روش‌ها منجر به بالا بردن سرعت اینترنت می‌شود.

انتقال روتر به مکان بلندتر

اگر با کندی سرعت اینترنت روبرو هستید، اولین کاری که برای بالا بردن سرعت اینترنت باید انجام بدهید،‌ انتقال روتر به یک مکان جدید و ترجیحا بلندتر است. مکان ایده‌آل برای روتر، روی دیوار و بالاترین نقطه ممکن است. قرار دادن روتر در موقعیت بالا و روی دیوار باعث می‌شود سرعت سیگنال در برخورد با اجسام کاهش پیدا نکند. در حالت ایده‌آل، روتر باید در مرکز خانه و به دور از اشیا بزرگ فلزی و سایر لوازم الکترونیکی باشد. اگر چنین چیزی امکان‌پذیر نیست، حداقل حتما آن را روی دیوار نصب کنید. تمام روترها دارای براکت هستند تا بتوانند برای پوشش بهتر سیگنال به دیوار متصل شوند.

بالا بردن سرعت اینترنت - 3

به محض تغییر روتر به یک مکان جدید و ایده‌آل می‌توانید تفاوت را احساس کنید و بالا بردن سرعت اینترنت را با ساده‌ترین روش ممکن به انجام رسانده باشید. هر چه اسباب و اثاثیه کمتری در خانه باشد، سیگنال بهتری از روتر دریافت خواهید کرد. حتما تا به حال به محل قرارگیری روترها در محل کار خود توجه کرده‌اید؛ تمام آن‌ها روی سقف یا بالاترین قسمت دیوار نصب شده‌اند. این کار برای به حداکثر رساندن پوشش انجام می‌شود.

اگر در خانه مناطق مرده (Dead Zones) دارید که سیگنال وای فای به هیچ‌وجه به آن‌جا نمی‌رسد، روتر را روی دیوار نصب کنید و با کاهش این مناطق مرده در خانه، باعث بالا بردن سرعت اینترنت شوید.

آپدیت فریم‌ور روتر

این مرحله یکی از ساده‌ترین روش‌های بالا بردن سرعت اینترنت است، اما گاهی به آن توجه نمی‌شود و اکثر کاربران از آن غافل هستند. روترها هر چند هفته یک بار به‌روزرسانی می‌شوند، اما باید سیستم‌عامل یا فریم‌ور جدید را به صورت دستی نصب کنید. این مسئله در مورد روترها یا سیستم‌های مش صادق نیست، زیرا آن‌ها به طور خودکار سیستم‌عامل خود را به‌روز می‌کنند، اما اگر از روترهای قدیمی استفاده می‌کنید، اولین کاری که برای به‌روز بودن و در نتیجه بالا بردن سرعت اینترنت باید انجام دهید، آپدیت کردن روتر است.

برای نصب به روز‌رسانی، باید به رابط کاربری مدیریت روتر خود بروید. برای اکثر روترها، دو آدرس 192.168.1.1 و 192.168.50.1 شما را به پنل کاربری روتر می‌رساند. اگر یک روتر جدید دارید که اپلیکیشن موبایل دارد، می‌توانید به‌روزرسانی مودم را از آن‌جا هم انجام بدهید.

استفاده از یک آنالایزر Wi-Fi برای بالا بردن سرعت اینترنت و به حداقل رساندن تداخل

یکی از بزرگ‌ترین مشکلات مربوط به روترهای مدرن وای‌فای، تداخل سیگنال است. امروزه همه در خانه‌های خود حداقل یک روتر وای‌فای دارند و با وجود روترهایی که از فرکانس‌های مشابه استفاده می‌کنند، کانال‌ها شلوغ می‌شوند، سیگنال‌ها تداخل پیدا می‌کنند و آن موقع است که باید به فکر بالا بردن سرعت اینترنت باشید. خوشبختانه، می‌توانید از یک برنامه رایگان مثل NetX Network Tools (در دسترس برای گوشی‌های اندروید) استفاده کنید تا کانال‌هایی که بیشتر استفاده می‌شوند و شلوغ هستند را پیدا کنید و روتر خود را به کانال دیگری منتقل کنید تا تداخل سیگنال‌ها به حداقل برسد.

برنامه NetX نسخه پولی هم دارد که اطلاعات جامع‌تری را در اختیار شما قرار می‌دهد. اما اگر فقط می‌خواهید دید بهتری از کانال‌هایی داشته باشید که روتر شما در آن پخش می‌شود، نسخه رایگان آن هم کارتان را راه می‌اندازد. توجه داشته باشید تمام این روش‌ها برای بالا بردن سرعت اینترنت است و همه آن‌ها با هم و یا هر کدام از آن‌ها می‌تواند مشکل شما را حل کند.

با استفاده از NetX می‌توانید به راحتی بفهمید کدام کانال‌ها و سیگنال‌های آن‌ها با روتر شما تداخل دارند. بیشتر روترها دارای دو باند هستند، یک باند 2.4 گیگاهرتزی که دارای پهنای باند محدود اما محدوده و برد بالاست و دیگری باند 5 گیگاهرتزی با برد محدود و پهنای باند قابل توجه است. برنامه NetX تمام سیگنال‌های Wi-Fi در مجاورت شما را نشان می‌دهد و می‌توانید باندها را هم مشاهده کنید.

بالا بردن سرعت اینترنت - 4

همانطور که در تصاویر بالا مشاهده می‌کنید، روتر مورد نظر ما از طریق باند 2.4 گیگاهرتزی و از کانال 1 (The Shire) پخش می‌شود. تصویر دوم تداخل سایر شبکه‌های وای‌فای را در مجاورت ما نشان می‌دهد و می‌بینید که حتی اگر این شبکه‌ها لزوما از کانال 1 پخش نشوند، باز هم هم‌پوشانی زیادی با ما دارند. در حالت ایده‌آل، باید از بین کانال 1، 6 یا 11 یک گزینه را انتخاب کنید. انتخاب یکی از این سه کانال برای بالا بردن سرعت اینترنت ، بر اساس داده‌هایی است که NetX ارائه کرده و در واقع باید کانالی باشد که کمترین میزان تداخل را دارد.

استفاده از کیفیت خدمات (QoS) برای اولویت‌بندی ترافیک

امروزه اکثر روترها ویژگی کیفیت خدمات (QoS) را ارائه می‌دهند و به شما امکان می‌دهد ترافیک یک دستگاه خاص را در اولویت قرار دهید و بیشتر پهنای باند یا تمام آن را به یک یا چند دستگاه خاص اختصاص دهید. برای بالا بردن سرعت اینترنت ، اگر کنسول بازی دارید و روی آن‌ها بازی‌های زیادی انجام می‌دهید و می‌خواهید تأخیر (Latency) هنگام بازی را به حداقل برسانید، می‌توانید ترافیک ورودی به کنسول را در اولویت قرار دهید. اگر برای دورکاری در خانه به پهنای باند زیادی برای لپ‌تاپ یا کامپیوتر خود نیاز دارید و می‌خواهید هنگام کنفرانس‌ها یا تماس‌های ویدیویی با کندی و قطعی اینترنت مواجه نشوید، لپ‌تاپ یا کامپیوتر را در اولویت بالاتر قرار دهید تا ترافیک بیشتری دریافت کنند.

بالا بردن سرعت اینترنت - 5

برای بالا بردن سرعت اینترنت به این روش، باید یک بار دیگر وارد رابط کاربری روتر خود شوید (به آدرس 192.168.1.1 یا 192.168.50.1)، قسمت QoS را باز کنید و تمام دیوایس‌ها را انتخاب کنید. بعضی روترها به شما اجازه می‌دهند خدمات (بازی یا فیلم) را در اولویت قرار دهید و این روش ساده‌تر هم هست.

بعد از حذف تداخل کانال‌ها و جابجایی روتر به یک مکان جدید، می‌توانید تفاوت قابل توجهی در پهنای باند خود مشاهده کنید و متوجه می‌شوید مأموریت بالا بردن سرعت اینترنت با موفقیت انجام شده است. اما سناریوها و روش‌های دیگری هم وجود دارند که می‌توانید مناطق مرده در خانه را از بین ببرید. در این موارد، بهتر است سیستم مش وای‌فای (سیستم مشبک) خریداری کنید تا بتواند سیگنال‌های بی‌سیم قابل اعتماد را به تمام قسمت‌های خانه منتقل کند.

در نهایت و در آخرین قسمت مقاله مربوط به بالا بردن سرعت اینترنت باید گفت، اگر مسئله اصلی شما مربوط به پهنای باند است، اقداماتی که در بالا گفته شد باید تغییری ایجاد کند. اگر بعد از انجام تمام موارد بالا همچنان با مشکلاتی مواجه بودید، با ما در میان بگذارید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید