آیا لپ تاپ شما کند شده است؟ مهم نیست دستگاه قدیمی باشد یا جدید، یک کامپیوتر شخصی باشد یا مک، کند شدن لپ تاپ و کار کردن با کامپیوتر کند تجربه لذت‌بخشی نیست.

اگر به دنبال راه‌هایی هستید که لپ‌تاپتان سریع‌تر کار کند و در نظر دارید حافظه RAM آن را ارتقا بدهید یا مواردی را که باعث کند شدن لپ تاپ شما شده (از قبیل بدافزارها، ویروس‌ها و حتی برنامه‌های آنتی ویروس) حذف کنید، مقاله ما در گیکیطور بهترین جا برای شروع است. همچنین اگر می‌خواهید روش‌های ساده دیگری را به کار بگیرید تا عملکرد لپ تاپ بهینه شود، باز هم این مقاله را تا انتها بخوانید. ما تمام نکات مربوط به عملکرد لپ‌تاپ را جمع‌آوری کردیم و این موارد می‌توانند کند شدن لپ تاپ را رفع کنند و زندگی جدیدی به لپ تاپ قدیمی شما بدهند و اگر دستگاه جدیدی دارید، مثل ساعت کار کند.

دلایل کند شدن لپ تاپ

بدافزارها، ویروس و آنتی ویروس‌ها

فرقی نمی‌کند یک نرم‌افزار تبلیغاتی باشد یا یک ویروس، بدافزارها همیشه می‌توانند باعث کند شدن لپ تاپ یا کامپیوتر شوند.

اگرچه ویروس‌ها، نرم‌افزارهای تبلیغاتی مزاحم، تروجان‌ها و جاسوس‌افزارها همگی عناصر منحصربه‌فردی دارند که آن‌ها را طبقه‌بندی می‌کنند، ما در این مقاله همه آن‌ها را در خانواده بدافزارها در نظر می‌گیریم؛ چرا که نمی‌خواهیم هیچ‌کدام از آن‌ها را تجربه کنیم و باعث کند شدن لپ تاپ ما شوند. فرقی نمی‌کند چه نوع لپ‌تاپی دارید و از سیستم عامل ویندوز، مک یا لینوکس استفاده می‌کنید؛ باید پیش از هر کاری برای دفاع از لپ‌تاپ و دستگاه خود از برنامه‌های ضد بدافزار و آنتی ویروس استفاده کنید.

برای کاربران ویندوز و لینوکس، ضد بدافزارهای فعال که می‌توانند لپ‌تاپ شما را اسکن کنند (هم در پس‌زمینه و هم به صورت دستی) انتخاب خوبی هستند. برای کاربران Mac، اسکنر بدافزارهای در لحظه ممکن است انتخاب بهتری باشد، چرا که از منابع فقط در مواقع لزوم استفاده می‌کند.

نگران نباشید. برای جلوگیری از آلوده و کند شدن لپ تاپ ، نصب یک آنتی ویروس یا ضد بدافزار کافی است. نصب و اجرای بیش از یک برنامه دفاعی خودش می‌تواند باعث کند شدن سرعت لپ تاپ شود و مشکلات دیگری به وجود بیاورد.

باز بودن تعداد زیادی برنامه بلااستفاده

آیا واقعا لازم است تعداد زیادی برنامه در حال اجرا داشته باشید؟ یکی از دلایل شایع کند شدن لپ تاپ ، باز بودن تعداد زیادی برنامه فعال است. هر برنامه نیازهای سخت‌افزاری مخصوص به خود را دارد، از جمله حافظه RAM، فضای دیسک (به صورت ایجاد فایل‌های موقتی)، پردازنده اصلی و پردازنده گرافیکی. وقتی تعدادی برنامه به دور از چشم شما و در پس‌زمینه در حال اجرا باشند، ممکن است باعث مصرف منابع و کند شدن لپ تاپ شوند.

البته فقط تعداد برنامه‌های در حال اجرا مهم نیست، بلکه نحوه استفاده از یک برنامه هم مهم است. یک مثال خوب، مرورگر شماست. همین الان که در حال خواندن این مقاله هستید، در یک مرورگر وب چند زبانه (Tab) باز کردید؟ بیشتر مرورگرهای وب از تکنیک sandboxing برای جدا کردن هر پنجره و زبانه از یکدیگر استفاده می‌کنند. به این معنی که باید هر زبانه مرورگر یا پنجره در حال اجرا را به عنوان یک برنامه مستقل در نظر بگیرید. تعداد زبانه‌ها و پنجره‌های باز در مرورگر یا لپ‌تاپ روی کند شدن لپ تاپ تاثیر به سزایی دارد. عادت کنید پنجره‌ها و برنامه‌های بلااستفاده را ببندید و فقط برنامه‌هایی را باز بگذارید که در حال کار کردن با آن‌ها هستید. با این کار از کند شدن لپ تاپ جلوگیری می‌کنید و عملکرد دستگاه بهبود پیدا می‌کند.

  • وقتی کارتان با برنامه‌ها تمام شد، آن‌ها را ببندید.
  • زبانه‌های مرورگر را که دیگر نیازی به آن‌ها ندارید، ببندید.

مدیریت برنامه‌ها در Startup

علاوه بر برنامه‌هایی که خودتان باز می‌کنید و برای جلوگیری از کند شدن لپ تاپ باید آن‌ها را ببندید، باید اجرای خودکار برنامه‌ها را هم در نظر داشته باشید و آن‌ها را مدیریت کنید. تمام سیستم‌عامل‌ها این اجازه را به کاربر می‌دهند تا برنامه‌ها را تنظیم کنند و وقتی کامپیوتر یا لپ تاپ روشن شد، آن‌ها هم به طور خودکار فعال شوند. این کار باعث صرفه‌جویی در وقت می‌شود و لازم نیست هر بار برنامه‌های مورد نظرتان را باز کنید، اما از طرفی باعث کند شدن لپ تاپ یا کامپیوتر می‌شود و اوقات همه را تلخ می‌کند.

آزاد کردن فضای دیسک

اگر در درایو استارت‌آپ فضای کافی نداشته باشید، لپ‌تاپ را مجبور می‌کنید تا سخت‌تر کار کند و به دنبال فضای خالی برای نگهداری فایل‌های موقتی مورد استفاده سیستم یا برنامه‌ها باشد و همین مسئله باعث کند شدن لپ تاپ می‌شود. همچنین سیستم‌عامل فضایی از دیسک را برای حافظه مجازی کنار می‌گذارد و روشی برای سیستم‌عامل است که با انتقال داده‌های قدیمی‌تر از RAM به دیسک کندتر، فضای RAM بیشتری ایجاد کند.

کاهش جلوه‌های بصری

اگر یک لپ تاپ با جدیدترین و بهترین پردازنده مرکزی و پردازنده گرافیکی دارید، شاید لازم باشد بعضی از جلوه‌های بصری بیهوده را قطع کنید. جلوه‌هایی بصری که هم Mac و هم ویندوز علاقه زیادی دارند که آن‌ها را به زور به ما تحمیل کنند و در بسیاری موارد باعث کند شدن لپ تاپ می‌شوند.

حتی اگر نیازی به قطع کردن آن‌ها ندارید، ممکن است این کار بهترین تصمیمی باشد که می‌گیرید. حذف برخی از جلوه‌های بصری سیستم‌عامل می‌تواند عملکرد کلی پردازنده مرکزی و پردازنده گرافیکی را بهبود ببخشد و می‌توانید مطمئن باشید CPU و GPU درگیر یک عمل بی‌فایده نیستند و وقتی به تمام قدرت آن‌ها نیاز دارید، همراه شما هستند.

به‌روزرسانی RAM، دیسک، گرافیک و باتری

تا اینجا درباره برخی عوامل موثر در کند شدن لپ تاپ و مدیریت و بهبود عملکرد صحبت کردیم. بستن برنامه‌های بلااستفاده، افزایش فضای خالی در استارت‌آپ با حذف برنامه‌های خودکار و در کل مدیریت منابع لپ تاپ خلاصه‌ای از موارد بالا بود.

اما اگر برنامه سنگینی داشته باشید که برای اجرای بدون نقص آن به حافظه RAM یا فضای دیسک بیشتر نیاز داشته باشد چه کار باید بکنید؟ اگر کند شدن لپ تاپ به خاطر خرابی باتری یا کارت گرافیک قدیمی باشد چه؟

با توجه به مدل لپ‌تاپی که دارید، ممکن است لازم باشد مشکل کند شدن لپ تاپ را با نصب RAM جدید، تعویض هارددیسک با ظرفیت یا سرعت بالاتر و به‌روزرسانی پردازنده مرکزی و گرافیکی حل کنید. حتی شاید تمام مشکلات با تعویض باتری رفع شود و عملکرد کلی دستگاه بهبود پیدا کند.

این به‌روزرسانی‌ها و تعویض قطعات، معمولا در مقایسه با تعویض لپ‌تاپ هزینه کمتری دارند و می‌توانند تا حد بسیار زیادی مشکل کند شدن لپ تاپ را حل کنند. بهتر است با نمایندگی‌های مجاز یا در صورت امکان با سازنده تماس بگیرید و برای اطلاع از قیمت‌ها یا به‌روزرسانی قطعات با آن‌ها مشورت کنید.

  • حافظه RAM بیشتر به معنای فضای بیشتر برای اجرای برنامه‌هاست.
  • درایو سریع‌تر به معنای اجرا و بستن سریع‌تر و روان‌تر برنامه‌هاست.
  • برنامه‌های گرافیکی سنگین با پردازنده گرافیکی جدید و قوی، بهتر عمل می‌کنند.
  • تعویض باتری لپ‌تاپ قدیمی می‌تواند زمان کارکرد لپ‌تاپ را افزایش بدهد.

به‌روزرسانی سیستم‌عامل و نرم‌افزارها

این مطلب آخرین گزینه است اما ارزشش از موارد قبلی کمتر نیست. یکی از دلایل عمده کند شدن لپ تاپ می‌تواند مربوط به سیستم‌عامل و مشکلات نرم‌افزاری باشد. آپدیت مرتب سیستم‌عامل و برنامه‌ها، باگ‌ها و ایرادات را رفع می‌کند و اگر کند شدن لپ تاپ به این دلیل باشد، حل می‌شود. همچنین به‌روزرسانی سیستم‌عامل می‌تواند فایل‌های قدیمی را که در طول زمان از رده خارج شدند یا به درستی اجرا نمی‌شوند، جایگزین کنند. این داستان برای نرم‌افزارها، آنتی ویروس‌ها و ضد بدافزارها هم صدق می‌کند.

ممکن است هیچ‌کدام از موارد بالا نباشد

اگر هیچ‌کدام از روش‌های بالا مشکل کند شدن لپ تاپ شما را حل نکرد یا فقط بعضی فرآیندهای خاص روی لپ‌تاپ یا کامپیوتر شما با کندی صورت می‌گیرد، گزینه‌های دیگر را بررسی کنید. شاید کاهش سرعت اینترنت مشکل شما باشد. شاید اصلا لپ‌تاپ شما مشکلی ندارد و ایراد از جای دیگر است.

منبعLifeWire
فارغ‌التحصیل کارشناسی ارشد آموزش زبان انگلیسی، عاشق فناوری و هر چیزی که تو این حوزه قرار می‌گیره. طرفدار دو آتیشه برند اپل و عاشق نوشتن درباره محصولات و تولیدات جدید در حوزه تکنولوژی. تولید محتوا و زبان انگلیسی دو تا از علایق زندگیشه و از این کار لذت می‌بره.

2 دیدگاه‌ها

  1. برای ویندوز ۱۰ میتونید برید داخل Task Manager و در تب Startup نرم افزارهای اضافه رو که نمیخواهید Disable کنید ، البته بهتره دقیقا بدونید چکار میکنید ولی اغلب این برنامه ها فرعی هستند و عملیات اصلی ویندوز رو مختل نمیکنند
    عمده دلیل کند بودن ویندوز همین ها میتونن باشن

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید