صفحه‌نمایش‌های لمسی وقتی کار کنند عالی هستند، اما وقتی صفحه به لمس پاسخ ندهد، جز اعصاب‌خوردی و کلافگی چیزی ندارد و خیلی زود ترس و ناامیدی وجودتان را فرا می‌گیرد. این مشکل زمانی وحشتناک می‌شود که تنها راه کار کردن با گوشی، صفحه‌نمایش لمسی باشد و از کار افتادن تاچ گوشی به منزله فلج شدن کاربر است. وقتی در حال کار کردن با گوشی یا تبلت خود هستید و ناگهان تاچ آن از کار میفتد، احساس می‌کنید کاملا کنترل گوشی را از دست داده‌اید.

اکثر مواقع از کار افتادن تاچ گوشی یعنی صرف چند ده یا حتی چند صد هزار تومان هزینه و سپردن آن به یک تعمیرکار حرفه‌ای! اما راه‌های دیگری هم هست که می‌توانید برای رفع این مشکل از آن‌ها استفاده کنید. این مراحل از آسان به سخت مرتب شده است و امیدواریم مشکل از کار افتادن تاچ گوشی شما در همان مراحل ابتدایی رفع شود و به راه‌حل‌های دشوار و پرهزینه نیازی نداشته باشید.

با گیکیطور همراه باشید!

نکته

راه‌حل‌هایی که در این مقاله به شما آموزش می‌دهیم، برای تمام دستگاه‌های دارای صفحه‌نمایش لمسی که سیستم عامل ویندوز، اندروید یا iOS دارند، قابل استفاده است.

راه‌حل‌های آسان برای رفع مشکل از کار افتادن تاچ گوشی

 • صفحه‌نمایش را با یک پارچه بدون پرز تمیز کنید.
 • دستگاه را ری‌استارت کنید.
 • محافظ صفحه را جدا کنید و کاور گوشی را درآورید.
 • مطمئن شوید دستتان کاملا تمیز و خشک است و دستکش ندارید.

صرف نظر از آگاهی و دانش شما از تکنولوژی و موبایل، این مراحل، ابتدایی‌ترین و مقدماتی‌ترین مراحل هستند و راه‌حل‌های ساده‌ای برای رفع مشکل از کار افتادن تاچ گوشی که می‌توانید خودتان در خانه و پیش از مراجعه به تعمیرکار، آن‌ها را امتحان کنید.

از کار افتادن تاچ گوشی - ۱

دستگاه خود را ری‌استارت کنید

این کار خیلی ابتدایی و ساده به نظر می‌رسد، اما وقتی با از کار افتادن تاچ گوشی مواجه شدید، پیش از هر کاری دیوایس خود را ری‌استارت کنید و در اکثر مواقع مشکل حل می‌شود.

صفحه‌نمایش لمسی و محافظ صفحه‌نمایش را تمیز کنید

در بعضی موارد، از کار افتادن تاچ گوشی به دلیل کثیف بودن صفحه‌نمایش یا محافظ آن است و چربی یا گرد و خاک ممکن است باعث شود سنسورهای نمایشگر به لمس پاسخ ندهند. از آنجایی که رد یا تأیید این فرضیه بسیار راحت است، فکر خوبی است که گوشی خود را حسابی تمیز کنید و ببینید مشکل همین بوده یا نه!

 • دستان خود را بشویید تا آلودگی و کثیفی به نمایشگر انتقال پیدا نکند. صفحه‌نمایش را با یک پارچه بدون پرز تمیز کنید. پارچه می‌تواند خشک یا کمی نم‌دار باشد، اما هرگز از دستمال یا پارچه کاملا خیس استفاده نکنید.
 • محافظ صفحه را جدا کنید. اگر زیر محافظ صفحه‌نمایش کثیف شده باشد، خیس باشد یا بیش از حد گرم شده باشد، باعث از کار افتادن تاچ گوشی می‌شود.
 • احتمالا لازم است بعد از کندن محافظ صفحه‌نمایش از روی نمایشگر زیر آن را تمیز کنید. چرا که ممکن است گرد و خاک و ذرات ریز باعث عملکرد نادرست صفحه‌نمایش شده باشد.

راه‌حل‌های نسبتا سخت برای رفع مشکل از کار افتادن تاچ گوشی

 • اگر دستگاه خیس شده، آن را خشک کنید.
 • اگر گوشی زمین خورده، لبه‌های آن را چک کنید.
 • کارت حافظه و سیم‌کارت(ها) را خارج کنید.
 • لوازم جانبی مثل دیوایس‌های USB را از گوشی جدا کنید.

اگر دستگاه شما آسیب دیده، مثلا از دستتان افتاده یا خیس شده، تعمیر کردن یا رفع از کار افتادن تاچ گوشی کمی پیچیده‌تر می‌شود. البته مراحل همچنان نسبتا ساده هستند، اما اگر نمی‌توانید یا نمی‌خواهید آیفونتان را خشک کنید، بهتر است خیلی زود آن را به دست یک تعمیرکار ماهر بسپارید.

یکی دیگی از روش‌های تعمیر از کار افتادن تاچ گوشی ، خاموش کردن دستگاه و خارج کردن کارت حافظه و سیم‌کارت‌ها و جدا کردن لوازم جانبی است. این روش ممکن است کمی پیچیده باشد، چون خارج کردن یا جدا کردن سیم‌کارت و کارت حافظه گاهی سخت است و باید بعدا بتوانید آن‌ها را به درستی در جای اولیه خود قرار دهید تا ببینید مشکل رفع شده یا نه.

۱. گوشی هوشمند خود را خشک کنید. اگر گوشی موبایلتان خیس شود، ممکن است صفحه لمسی آن از کار بیفتد، به لمس پاسخ ندهد یا به درستی کار نکند. در این موارد، خشک کردن کامل گوشی ممکن است مشکل از کار افتادن تاچ گوشی را رفع کند.

۲. خیلی آرام به چهار گوشه صفحه‌نمایش ضربه بزنید. اگر بعد از ضربه خوردن یا به زمین افتادن گوشی، متوجه شدید صفحه‌نمایش لمسی به درستی کار نمی‌کند، احتمالا به این دلیل است که دیجیتایزر داخلی از کار افتاده یا به طور موقت قطع شده است. در این حالت، به آرامی به گوشه‌های صفحه‌نمایش ضربه بزنید تا اتصال دوباره برقرار شود.

اگر ضربه زدن، مشکل از کار افتادن تاچ گوشی را رفع نکرد، برای تعمیر دیجیتایزر باید گوشی را باز کنید، که البته بهتر است خودتان این کار را نکنید و به یک تعمیرکار مراجعه کنید.

۳. سیم‌کارت، کارت حافظه و قطعات جانبی را جدا کنید. اگرچه این مسئله کمی نادر است، اما گاهی مشکلات سیم‌کارت، کارت حافظه یا قطعات جانبی ممکن است باعث از کار افتادن تاچ گوشی شود. حتما گوشی را به طور کامل خاموش و بعد تمام قطعات مثل سیم‌کارت، کارت حافظه و سایر قطعات جانبی را جدا کنید.

۴. اگر با انجام تمام روش‌های بالا، باز هم مشکل حل نشد، باید راه‌حل‌های پیشرفته را امتحان کنید.

راه‌حل‌های پیشرفته برای رفع مشکل از کار افتادن تاچ گوشی

 • دیوایس را در حالت Safe Mode یا حالت امن اجرا کنید.
 • از ابزار کالیبره کردن استفاده کنید یا تنظیمات حساسیت صفحه را تغییر دهید.
 • درایورها را آپدیت یا دوباره نصب کنید.

علاوه بر خیس شدن یا ضربه خوردن، دلایل دیگری هم برای از کار افتادن تاچ گوشی وجود دارد و فهمیدن و رفع آن‌ها اکثر اوقات سخت است.

از آنجایی که گاهی از کار افتادن تاچ گوشی به دلیل نصب برنامه‌ها یا انتقال فایل به گوشی است، در قدم بعد از شما می‌خواهیم گوشی، تبلت یا لپ‌تاپ خود را در حالت امن (Safe Mode) اجرا کنید. این حالت درواقع یک حالت خام و امن است که هیچ برنامه‌ای در آن اجرا نمی‌شود، اما برای گوشی و تبلت شاید رسیدن به این قسمت کمی سخت باشد.

یکی دیگر از روش‌ها، پیکربندی یا نصب مجدد درایورهای صفحه‌نمایش لمسی است. این مسئله برای عده زیادی بسیار سخت است و انجام اشتباه آن می‌تواند به قیمت از بین رفتن گوشی تمام شود. پس اگر خودتان نمی‌دانید چطور باید این کار را انجام دهید، بهتر است آن را به یک متخصص بسپارید.

۱. حالت امن (Safe Mode) را روی اندروید یا ویندوز اجرا کنید. در بعضی موارد، نقص یا ایراد در یک برنامه یا اپلیکیشن که اخیرا دانلود کردید می‌تواند باعث از کار افتادن تاچ گوشی شده باشد. برای اینکه بفهمید مشکل همین است یا نه، باید گوشی، تبلت یا لپ‌تاپ را در حالت امن اجرا کنید؛ چرا که اپلیکیشن‌ها و برنامه‌ها در حالت امن اجرا نمی‌شوند.

اگر بعد از اجرا شدن Safe Mode مشکل از کار افتادن تاچ گوشی یا لپ‌تاپ رفع شد، متوجه می‌شوید که مشکل از برنامه یا اپلیکیشنی است که دانلود کردید. آخرین اپلیکیشن‌هایی را که نصب کردید پاک کنید.

۲. حساسیت لمس سه‌بعدی آیفون (3D Touch) را تنظیم کنید. اگر در آیفون 6s و بالاتر با مشکل از کار افتادن تاچ گوشی مواجه هستید، ممکن است مسئله حساسیت 3D Touch باشد. در این حالت، فرض را بر این می‌گذاریم که صفحه‌نمایش اصلا کار نمی‌کند. با کمک سیری مسیر زیر را دنبال کنید:

Settings > General > Accessibility > Touch > 3D & Haptic Touch

اسلایدر را بین دو گزینه light و firm تنظیم کنید. اگر همچنان مشکل ادامه داشت، این قابلیت را به طور کامل خاموش کنید.

از کار افتادن تاچ گوشی - 2

۳. صفحه‌نمایش لمسی ویندوز را کالیبره کنید. ابزار کالیبره کردن صفحه‌نمایش لمسی ویندوز (Windows Touch Screen Calibration Tool) به شما کمک می‌کند مرکز هر لمسی که روی دستگاه اتفاق میفتد ریست کند. اگر فکر می‌کنید پاسخ‌گویی به لمس صفحه‌نمایش شما کمی کند شده یا مثل قبل نیست، این ابزار کمک می‌کند همه‌چیز به حالت اول برگردد.

۴. اگر با انجام روش‌های بالا باز هم از کار افتادن تاچ گوشی حل نشد، باید درایورها را آپدیت کنید یا صفحه‌نمایش لمسی را مجدد نصب کنید.

به‌روزرسانی و نصب مجدد درایورهای صفحه‌نمایش لمسی

اگر یک دیوایس ویندوزی دارید که صفحه‌نمایش لمسی آن به درستی کار نمی‌کند، به‌روزرسانی درایورها شاید مشکل را حل کند. غیرفعال کردن و نصب مجدد درایور هم می‌تواند موثر باشد.

در همه موارد، باید یک کیبورد، ماوس یا تاچ‌پد را به دستگاه وصل کنید تا بتوانید از آن استفاده کنید.

۱. درایورهای تاچ اسکرین را به‌روزرسانی کنید. اغلب به‌روزرسانی درایورها، مشکل از کار افتادن تاچ گوشی یا صفحه‌نمایش را رفع می‌کند.

۲. درایور صفحه‌نمایش لمسی ویندوز را غیرفعال و دوباره فعال کنید. این فرآیند برای تمام مشکلات درایورها موثر است و در ویندوز کاربرد زیادی دارد.

۳. درایور صفحه‌نمایش لمسی را حذف و دوباره نصب کنید. اگر به‌روزرسانی، غیرفعال و فعال کردن مجدد درایور مشکل از کار افتادن تاچ را حل نکرد، پاک کردن درایور و نصب مجدد آن راه حل است.

اگر بعد از انجام تمام مراحلی که در این مقاله به شما گفتیم، مشکل از کار افتادن تاچ گوشی یا صفحه‌نمایش تبلت یا لپ‌تاپ حل نشد، مشکل سخت‌افزاری است و کاری از دست شما برنمی‌آید. گوشی یا دیوایس لمسی خود را به یک تعمیرکار مجرب و متخصص بسپارید تا مشکل شما را حل کند.

منبعLifeWire
فارغ‌التحصیل کارشناسی ارشد آموزش زبان انگلیسی، عاشق فناوری و هر چیزی که تو این حوزه قرار می‌گیره. طرفدار دو آتیشه برند اپل و عاشق نوشتن درباره محصولات و تولیدات جدید در حوزه تکنولوژی. تولید محتوا و زبان انگلیسی دو تا از علایق زندگیشه و از این کار لذت می‌بره.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید